Domů » Co dělat při dopravní nehodě nebo defektu v zahraničí?

Co dělat při dopravní nehodě nebo defektu v zahraničí?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Dopravní nehoda v zahraničí

Dopravní nehoda v zahraničí je zřejmě to poslední, co byste chtěli po cestě na dovolenou zažít. Málokoho by také napadlo, že se to stane právě jemu. Stačí se však podívat na krajnice cest a zjistíte, že to není nic neobvyklého.

Ať už jste měli poruchu vozidla, dopravní nehodu, či defekt, článek vám poskytne praktické rady, co v těchto nepříjemných situacích dělat.

💡 Tip: Přečtěte si také tipy na 5 výletů v okolí Pisy, které jsou pro cestování autem ideální.

Dopravní nehoda v zahraničí

Tou nejhorší variantou ze všech je, že budete mít dopravní nehodu. Je to bohužel něco, co ne vždy můžete ovlivnit, a to ani v případě, že dodržujete veškerá pravidla silničního provozu.

Dopravní nehoda v zahraničí dokáže potrápit
Dopravní nehoda v zahraničí dokáže potrápit

Abyste se vyhnuli vlastním chybám, nikdy nesedejte za volant po konzumaci alkoholu, ani v zemích, kde je požití alkoholu před řízením povolené. Dbejte také na to, abyste byli odpočinutí. Při noční cestě se střídejte, a pokud takovou možnost nemáte, dělejte si často pauzy.

Není ale nehoda jako nehoda. Může se stát, že z nepozornosti ťuknete auto před vámi nebo naopak auto za vámi ťukne do vás. V zimě nebo v silném dešti autu snadno podklouznou pneumatiky a hned je oheň na střeše. Mnohem horší jsou ale nehody vážné, při nichž dojde ke zranění cestujících a devastaci automobilu.

💡 Tip: I při nehodách v zahraničí platí vaše české povinné ručení či sjednané havarijní pojištění. Před cestou se tedy informujte, jaké jsou podmínky vašeho pojištění, a případně se připojistěte.

Lehčí dopravní nehoda v zahraničí

V případě lehčí nehody zastavte na bezpečném místě, a pokud to pravidla dané země vyžadují, zavolejte policii. Ne všude platí totiž stejná podmínka jako v Česku, že policii nemusíte volat, když je škoda menší než 100 tisíc korun.

Jestli se s ostatními účastníky dopravní nehody dohodnete na nepřivolání policie, pak určitě nezapomeňte vyplnit takzvaný Euro protokol (neboli Záznam o dopravní nehodě), jehož kopii byste s sebou měli vozit v autě. V něm vyplňujete různé informace o účastnících nehody a údaje o jejich pojištění, případně adresy svědků, pokud nějací existují.

Nakonec tento dokument podepište. Po oddělení listů už není možné nic doplňovat, proto důsledně zkontrolujte, že je vše vyplněné tak, jak má.

Jestliže je vaše auto po nehodě nepojízdné, zavolejte asistenční službu. Ta vám následně pošle odtahový vůz, který vás přepraví do nejbližšího autorizovaného servisu. Více informací o asistenční službě a převozu auta se dozvíte v kapitole Porucha na autě v zahraničí.

Těžší dopravní nehoda v zahraničí

Při těžší nehodě, při které došlo ke zranění někoho z přítomných, je potřeba okamžitě zavolat záchrannou službu a policii. Dle instrukcí následně poskytněte zraněným první pomoc.

Dále si zapište státní poznávací značky dalších účastníků dopravní nehody, VIN kódy, značku a typy aut, jména, příjmení a adresy bydliště řidičů a údaje o pojištění ze zelených karet. Případně si opět zapište jména svědků.

Policii volejte také, pokud se s dalšími účastníky dopravní nehody neshodnete na zavinění. Policejní protokol ale podepište jen, když se všemi částmi souhlasíte. Pokud ne, pak do něj česky napište, co je špatně. Jestli vás policie bude vyslýchat, máte právo jako cizinec na tlumočníka.

💡 Tip: Před cestou si rovněž zjistěte, na jaká čísla volat v případě nehody. Velká část států používá univerzální číslo 112, někde se však více využívají místní čísla.

Porucha na autě v zahraničí

Méně stresující, ale pořád hodně nepříjemná je potom porucha na vašem vozidle. Nejste-li ale zaměstnáním automechanik, tato nepředvídatelná záležitost může snadno zkazit celou dovolenou. Pojďme se podívat, jak při ní postupovat.

Poruchu vozidla zjistíte přes kontrolky
Poruchu vozidla zjistíte přes kontrolky

O poruše vozidla se dozvíte poměrně brzy a to přes rozsvícenou kontrolku. Samozřejmě kontrolek na autě je mnoho a ne všechny znamenají potřebu okamžité akce. Obecně kontrolky rozdělujeme na zelené, které jsou pouze informační a neznačí žádný problém, oranžové, které značí, že se s autem něco děje, avšak do cíle dojedete a červené, které znamenají opravdový problém.

V návodě k autu je většinou uvedený seznam těchto kontrolek s popiskem, co která přesně znamená, a co byste měli po jejím rožnutí udělat. S některými kontrolkami dojedete až do servisu, jiné vyžadují okamžité zastavení.

💡 Tip: Pokud se vám doporučuje okamžitě zastavit, pak raději zastavte. Svou jízdou byste mohli problém ještě prohloubit, a to by se následně mohlo odrazit na ceně za opravu.

Pomoc, svítí červená kontrolka!

Ať už jste na dálnici či na okresní cestě a návod u dané kontrolky doporučuje okamžité zastavení, najděte si bezpečné míso a zastavte. Oblékněte si reflexní vestu, zapněte výstražná světla a opatrně se vydejte umístit výstražný trojúhelník, ať o vás ostatní řidiči ví.

Následně si vytáhněte zelenou kartu, kde najdete telefonní číslo na vaši pojišťovnu. Operátor po vás bude chtít vaši přesnou polohu.l Když nejste schopní z nějakého důvodu zjistit, kde se nacházíte, dá se tento problém vyřešit přes geolokační sms, kterou vám operátor odešle.

Operátor vám také sdělí, jakou hodnotu má vaše pojistka. Samozřejmě záleží hodně na typu pojistky. Základní pojištění vám pouze pokryje odtah vozidla do nejbližšího servisu. Někteří cestovatelé si proto své auto nechávají před cestou ještě připojistit. Nezapomeňte, že nemalou částku stojí samotný odtah vozidla do autoservisu. Pokud tedy chcete své peněžence ulevit co nejvíc, zvažte odtah pouze do nejbližšího autoservisu.

Až se na těchto věcech domluvíte, operátor vám sdělí, v kolik asi máte odtah očekávat. Může to trvat hodinu i dvě. Z bezpečnostního hlediska se doporučuje nezůstávat v autě a vyčkat někde v bezpečí ve větší vzdálenosti od krajnice silnice.

V autoservisu

Následně si vás vyzvedne odtahový vůz, který již všechnu práci zvládne sám a odveze vás i s autem do servisu. Tam zjistí, co vašemu autu přesně je, a jak dlouho bude zhruba trvat oprava.

V této chvíli může nastat komunikační bariéra, obzvlášť když obě strany neznají žádný společný jazyk, kterým by se domluvily. Alespoň základním pomocníkem vám může být Google překladač. Určitě si ale nechte po ruce i návod, kde mechanikovi ukážete ty kontrolky, které se vám rozsvítily.

V servisu vám sdělí předběžnou a někdy i konkrétní sumu. Pokud se vám již dopředu nad číslem protočily panenky a víte, že tolik peněz určitě nejste ochotní dát, pak zvažte ještě před opravou možnost sešrotování vozidla. Nezapomeňte ale na odmontování SPZ značek, které budete muset následně odevzdat při odhlašování vozidla na českých úřadech.

Jak dlouho oprava trvá?

Pokud máte opravdu obsáhlé pojištění. Pak se může stát, že vám v servisu dokonce zapůjčí na několik dní auto, abyste nemuseli zbytek dovolené jezdit autobusem. Oprava však může trvat i jen pár hodin. To ale dopředu bohužel nikdy nevíte. Připravte se raději i na variantu, že se pro auto budete muset po příjezdu z dovolené vrátit.

💡 Tip: Víte, na co si dát pozor při uzavíraní kupní smlouvy na auto? Přečtěte si naše tipy.

Defekt na autě v zahraničí

Výměna prasklých pneumatik na autě je ze zmíněných variant dopravních nehod to nejmenší zlo. Potrápit však zvládne také.

Dopravní nehoda v zahraničí: defekt
Dopravní nehoda v zahraničí: defekt

V ideální případě zatavíte u krajnice, dáte si reflexní vestu a umístíte výstražný trojúhelník. Následně z kufru auta vytáhnete rezervní pneumatiku, kterou vyměníte za tu prasklou. Povolení starých šroubů však může být pro kdekoho oříšek, chce to totiž často velkou sílu.

Pokud nejste dostatečně silní, pak je načase zavolat opět skrze asistenční službu odtahovou službu, která vám s kolem na místě pomůže. Tato služba by měla být součástí vašeho pojištění, takže byste za ni neměli platit. Avšak lepší je se operátora předem zeptat.

Na závěr vám ještě jednou doporučujeme, než se vydáte na dlouhou cestu do zahraničí, abyste se důkladně podívali na podmínky vašeho pojištění, případně si auto připojistili. Zároveň si vozidlo nechte předem zkontrolovat v servisu. Vyhnete se tak velkým nepříjemnostem.

Přečtěte si také, jak si správně vybrat kvalitní svářečku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz