Domů » Jak zachránit vztah a kdy to už nemá smysl?

Jak zachránit vztah a kdy to už nemá smysl?

autor Patricie Mikolášová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak zachránit vztah v krizi

Bez ohledu na to, jak pevný je váš vztah, každý se někdy potýká s těžkým obdobím. Problémy se projevují různými způsoby, včetně nevěry nebo se možná situace stala už vyloženě toxickou. Tyto a nespočet dalších situací vás mohou přimět k zamyšlení, jak zachránit vztah, který se potýká s problémy. Je to vůbec nejlepší řešení? Jak poznat, kdy vztah zachránit, jaké jsou příznaky a tipy pro záchranu?

Jak poznat, kdy vztah zachránit a kdy to už nemá smysl

Dobrou zprávou je, že podle odborníků existují způsoby, jak rozpoznat, zda máte důvod zůstat. Existují také strategie, jež můžete použít k obnovení zdraví vašeho partnerství, které se v současné době potýká s problémy a můžete najít řešení, jak zachránit vztah v krizi a třeba se i znovu zamilovat.

Ačkoli optimismus vždy dostává zlatou hvězdu. Pravda je, že ne všechny vztahy jsou určeny k záchraně. Než se rozhodnete, jak budete pokračovat. Nejprve si ujasněte, zda váš vztah stojí za záchranu, nebo zda je pro vás a vašeho partnera nejlepší jít každý vlastní cestou.

Při rozhodování, zda ve vztahu pokračovat, vezměte v úvahu několik klíčových prvků a láska mezi ně nepatří. Láska je samozřejmě důležitá, ale nestačí.

Kdy je lepší vztah opustit?

Reálně vyhodnoťte tyto 3 klíčové oblasti:

1️⃣ Cítíte se někdy fyzicky nebo psychicky ohroženi? Pokud ano, je to rozhodně zlé znamení. Neignorujte ho. Opuštění vztahu je v těchto situacích životně důležité pro vaši bezpečnost a pohodu i pro bezpečnost vašich dětí, jestli nějaké máte.

2️⃣ Podporuje partner vaše potřeby a základní hodnoty? Máte pocit, že děláte kompromisy ve vašich základních hodnotách a morálce? To je další důvod, proč by pro vaše celkové zdraví a štěstí mohlo být lepší volbou vztah opustit, než se snažit věci napravit.

3️⃣ Samozřejmě oba partneři musí být ochotni vztah zachránit. Pokud se jedna osoba již psychicky a emocionálně odloučila a neprojevuje žádnou touhu vztah napravit, pak je pravděpodobně čas vše ukončit.

💡 Tip: Přečtěte si i tento článek a udělejte si jasno: 15 znaků, jak poznat, že vztah nemá smysl.

jak zachránit vztah
Je prostor pro záchranu?

Příznaky, že je vztah v ohrožení

Pokud vnímáte některé z těchto příznaků, váš vztah má namále, ale stále ještě není pozdě, pokud oba dva chcete vědět, jak zachránit vztah před rozchodem.

  1. Vy nebo váš partner se ve vztahu přestáváte projevovat jako vaše nejlepší já.
  2. Vzájemně si nepřipadáte dost dobří.
  3. Vy nebo váš partner se navzájem omlouváte a skrýváte pravdu před přáteli a rodinou.
  4. Obětujete pravdivost vůči sobě samému kvůli partnerovi, vyhýbáte se konfliktu.
  5. Vy nebo váš partner raději děláte cokoli jiného, jen ne trávit čas jeden s druhým.
  6. Nelíbí se vám, kým jste, když jste s partnerem.
  7. Ve vztahu ztrácíte sami sebe nebo vašeho partnera –  přestáváte mít smysl pro sebe sama.
  8. Netrávíte čas s přáteli.
  9. Nevěnujete se činnostem, které vám dříve přinášely radost.
jak zachránit vztah po rozchodu
Už to tak necítím

11 Tipů, jak zachránit vztah v krizi

Ať už se snažíte zjistit, jak zachránit vztah po nevěře či ho vnímáte jako vyhořelý vztah. Vztahy jsou skvělým místem, kde na sobě můžete pracovat. Není na škodu vyzkoušet každý z uvedených kroků, protože opravdu nemáte co ztratit. V nejhorším případě si zvýšíte vlastní schopnost být milující, zranitelní, vášniví a živí. Nejlepším scénářem je, že se s partnerem sblížíte a oživíte vzájemné láskyplné city.

rady na záchranu partnerství
Má cenu vztah zachránit?

1. Pracujte na sobě nejprve jako na jednotlivcích

Jak zachránit vyhořelý vztah a posílit jej, musí oba partneři udělat vlastní vnitřní práci. Je důležité, aby oba pracovali sami na sobě a spojili se se svými základními hodnotami a silnými stránkami. Nechte se vést zvědavostí a vytvořte otevřený prostor, kde k sobě oba budete upřímní. Teprve pak můžete společně pracovat jako pár a pokusit se posílit váš vztah.

💡 Tip: Máte obavu, že partner s vámi manipuluje? Pročtěte si článek 7 Tipů: Jak poznat že si se mnou jen hraje?

2. Vyjadřujte lásku, jež bude partnerem vnímána jako láska

Možná to nezní jako příliš konkrétní nebo zvlášť vědecký návrh. Často se ale zapomíná – naladit se na partnera. Zejména když je ve vztahu napětí. Dělejte věci, o kterých víte, že dávají pocit, že je milován. Máte tendenci se soustředit na to, co dostáváte (nebo nedostáváte), a ne na to, co dáváte? Vytváříte si proti partnerovi obhajobu a jako obranu zadržujete city a bráníte se otevřenosti a zranitelnosti.

Snažte se nabídnout něco, o čem víte, že pro něj bude mít jedinečnou hodnotu. Zapojení do takových láskyplných činů vám ve skutečnosti dává pocit větší zamilovanosti.

💡 Tip: Víte, jaký je váš jazyk lásky a jaký je ten partnerův? Přečtěte si více o 5 jazycích lásky.

3. Jak zachránit přechozený vztah – vyzkoušejte něco starého

Jak vztah postupuje, je až příliš snadné vymlouvat se na to, že si na sebe neuděláte čas. Když už se sejdete, možná děláte věci z povinnosti? Vztahy mají tendenci začít skomírat – nesdílíte věci, které jste dříve s partnerem sdíleli. Navíc jakmile nadšení vyšumí, budete mít ještě menší chuť aktivity sdílet.

Vzniklý cyklus si vynucuje stále větší odstup mezi partnery. Dejte si závazek a účastněte se aktivity, již jste si dříve užívali společně. Účast na činnostech, které rozzáří vás nebo vašeho partnera, vám pomáhá zůstat si s partnerem blízcí a zároveň se cítit co nejlépe sami sebou.

💡 Tip: Zajděte třeba na procházku, objevte nejkrásnější místa v ČR či zajímavá místa v Praze.

4. Hádejte se lépe

Ačkoli to zní jako protimluv – hádat se. Chcete uzdravit a posílit vztah? Hádka může být naprosto zdravá věc. Klíčem k úspěchu je, že to uděláte správným způsobem. To vypadá jako otevřená a upřímná komunikace, která vás sblíží, oproti vzájemnému obviňování, které vás od sebe jen vzdaluje.

vyhořelý vztah
I hádka může být vnímana jako zdravá věc

5. Jak zachránit vztah po nevěře – zpomalte mysl, navažte oční kontakt

Pro většinu z nás zpomalení znamená, že se v okamžiku, kdy je chaotický seznam úkolů hotový, svalíme na gauč nebo se zakoukáme do filmu na Netflixu. Bez ohledu na to, jak hektický je váš rozvrh, existují způsoby, jak se v průběhu dne zastavit ve vlastní mysli a znovu se spojit sami se sebou. Když budete více přítomní, můžete se snažit o skutečné propojení, komunikaci a oční kontakt. Opět se to může zdát jako samozřejmost, ale ve skutečnosti je pohled do očí jednou z věcí, na které se denně zapomíná.

Už jen to, že se na partnera podíváte a skutečně ho vnímáte jako celistvou osobu. Oživíte více vaši empatii, zájem a přitažlivost.

💡 Tip: Mindfulness poskytuje způsob, jak se se sebou spojit, což je jeden ze základních aspektů zdravé mysli. Mindfulness umožňuje prožívat přítomnost v daném okamžiku. V těchto chvílích opětovného spojení jste nejen více v kontaktu sami se sebou, ale jste také schopni lépe rozpoznat a naladit se na partnera. Jste si více vědomi i svého jednání vůči němu. Také si lépe uvědomíte vaše pocity touhy a přitažlivosti.

6. Vyjadřujte vděčnost za maličkosti

Jsou to ty nejmenší věci, jež dávají vztahu dech. Vyjadřujte vděčnost za maličkosti, které váš partner dělá. To může mít podobu jakéhokoli činnosti, jako je vynesení koše, uvaření kávy nebo zaslání milé SMS zprávy. Nejen jednou za čas, ale denně. Udělejte si z toho večerní rituál a poděkujte za jednu drobnost, kterou jste ten den každý udělal.

7. Jak zachránit vztah před rozchodem – vyhněte se stereotypu

Když se lidé dají dohromady poprvé, často si navzájem rozšiřují svůj svět, seznamují se s novými lidmi, místy, zájmy a aktivitami. Pokud se zamilujete, jste ve stavu, kdy se cítíte nejotevřenější a nejživější. Jak váš vztah postupuje a čím více nahrazujete skutečnou lásku fantazijním poutem, tím více máte tendenci bránit se čemukoli novému. Zejména s přibývajícím věkem se můžete více chránit nebo vás to ještě více táhne k rutině. Můžete se začít cítit vůči partnerovi žárlivější či majetničtější, a proto na sebe vzájemně uvalujete omezení.

Lásku udržíte při životě tím, že zkoušíte ochotně nové věci. Čím více dobrodružství si vytvoříte vzájemně v každodenním životě, tím více se cítíte probuzeni ke všemu, co prožíváte, zejména k intimitě a blízkosti.

8. Vychutnejte si společně strávený čas

Uznání a skutečné vychutnávání času, který trávíte s partnerem, a nepovažovat ho za samozřejmost je další strategií, která může pomoci zachránit vztah. Nejen velké okamžiky, jako je dovolená nebo narozeniny, ale i všechny malé každodenní chvíle. Společné sledování televize nebo příprava domácí večeře. Buďte plně přítomni a užívejte si kvalitně strávený čas.

💡 Tip: Zpestřete si vaše povídaní, vyzkoušejte otázky na tělo, pikantní otázky, jež odbourají zábrany mezi vámi.

jak zachránit vztah a znovu se zamilovat
Už si nemáme co říct?

9. Jak zachránit vyhořelý vztah – provádějte měsíční kontrolní schůzky

Vztahy vyžadují údržbu, a proto jsou užitečné pravidelné kontrolní schůzky. V klidu si sedněte a upřímně si promluvte, jak se vašemu vztahu daří. Proberte všechny oblasti: komunikace, intimita, výchova a finance. Včasným řešením potenciálních problémů, je napravíte dříve, než vás zlomí. Zároveň rozšíříte a prohloubíte vaši skutečnou citovou intimitu a spojení.

10. Oslavujte jeden druhého

Ačkoli být tu jeden pro druhého v těžkých chvílích je podstatné. Stejně tak je důležité oslavovat úspěchy toho druhého. Často sotva posloucháte, když se s vámi partner podělí o něco dobrého? Můžete to neúmyslně odmítnout tím, že tomu nevěnujete pozornost. Vrátíte se třeba ke čtení knihy nebo změníte téma. Toto chování je stejně špatné jako přímé vyslovení něčeho negativního o dobré zprávě vašeho partnera.

Takže až se vaše drahá polovička vrátí domů a chce se podělit o dobré zprávy, odložte telefon a věnujte jí pozornost, kterou si zaslouží.

11. Jak zachránit vztah a znovu se zamilovat – zůstaňte zvědaví na partnera

Chcete znovu zažehnout jiskru nebo obnovit citového zdraví ve vztahu? Stačí se o toho druhého zajímat. Na začátku vztahu je snadné být zvědavý na to, co partnera baví, a zaměřit se na to pozitivní. Později ve vztahu, když počáteční opojení vyprchá, se však často mylně můžete domnívat, že o svém partnerovi víte vše, co je třeba vědět. Přestanete se ptát a upadnete do rutiny.

Než se rozhodnete ukončit vztah

Úpadek vztahu – rozchod je hrozná věc. Nejčastěji tento proces začíná pomalu a vy si sotva všimnete drobných způsobů, kterými se můžete odtahovat nebo vzdalovat. Nakonec se začne vyvíjet negativní dynamika, jež pak přetrvává tak dlouho, že máte problém vědět, kde začít, pokud jde o nápravu vztahu.

Přemýšlíte o tom, kde se stala chyba? Myslete na sebereflexi. Je důležité si uvědomit, že spousta toho, čím si ničíte vztahy, má co do činění s vámi. Velká část toho, jak se chováte, vychází z naprogramování z vaši minulosti a z obranných mechanismů, jež jste si vybudovali a které způsobují, že přehnaně reagujete. Například zkreslujete nebo dokonce provokujete lidi, kteří jsou vám nejbližší. Jediná osoba, jež ovlivňuje a mění se ve vztahu, jste vy sama. Téměř vždy se vyplatí udělat vše pro to, abyste se rozvíjeli, než hodíte ručník do ringu.

Když se věci s někým zkomplikují – vraťte se k základům a udržujte věci jednoduché. Začněte tím, že odložíte ten obrovský případ, který dlouho budujete proti partnerovi. Začněte znovu s jednoduchými projevy laskavosti, náklonnosti a lásky. To neznamená, že žijete ve fantazii nebo se vyhýbáte řešení skutečných problémů. Je to prostředek, jak se znovu spojíte s vřelými, láskyplnými city, které jste možná zavrhli. Je to snaha o znovuzapálení toho, co ve vztahu fungovalo, abyste byli s partnerem na stejné lodi a měli lepší pozici při řešení problémů.

láska

Pár vět na závěr, jak zachránit vztah

Téměř v každém vztahu přijde chvíle, kdy se ocitnete v takové výzvě, že si budete klást otázku, zda odejít. Jste ve vztahu nejlepší verze sebe sama? Snažte se v takovém vztahu setrvat a rozvíjet. Jinak je velmi pravděpodobné, že budete opakovat stejné vzorce v další situaci, jež možná ani nebude tak smysluplná nebo obohacující. Otočte tento důležitý směr ve vašem partnerství. Vyzkoušíte uvedené tipy, jak zachránit vztah? Nebo raději zavítáte ke vztahovému kouči či psychologovi?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz