Domů » Proč se zbavit závislosti na partnerovi

Proč se zbavit závislosti na partnerovi

autor kristybrendlovax
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů

Závislost je omezující zlozvyk, který provází mnoho lidí. Pokud si toto uvědomíte, dokážete se jí také zbavit. Závislost na partnerovi omezuje nejen vás, ale i vašeho partnera, který to dříve či později pocítí. Proč byste se závislosti tedy měli zbavit?

Nezávislost a svoboda, kterou si s partnerem vzájemně poskytnete, jsou osvobozující.

Vaši závislost partner brzy vycítí a začne mu vadit. Většinou se to projevuje tak, že na partnerovi “visíte”, když jste spolu ale i když ne. Závislý člověk vyžaduje neustálý kontakt přes mobil, často posílá bezpředmětné dotazy typu kde co a s kým partner dělá, emotikony, gify apod… Častý kontakt přes mobil také snižuje kvalitu společně tráveného času. Se závislostí vzniká velké riziko rozpadu vztahu.

Závislost na partnerovi vzniká především díky nízké sebedůvěře – potřebujete mít někoho, kdo vás bude mít rád, nemůžete být na vše sám/sama, neumíte to a to, partner určitě potká někoho lepšího… Takovéhle myšlenky běží v hlavě závislému člověku. Vztah není příliš kvalitní, jelikož závislost oba omezuje.

Závislý člověk často vyžaduje, aby za něj a a nebo s ním partner řešil všechny jeho problémy.

To vše negativně ovlivňuje vztah. Pokud se závislosti člověk zbaví, partner si ho začne vážit. Nikdo nemá totiž rád, když na něm někdo visí. Nezávislý člověk, který je svobodný a respektuje svobodu druhého, je atraktivní a přitažlivý. Pokud se závislosti na druhém nezbavíte, povede to pravděpodobně k rozpadu vztahu. Partner závislého totiž pravděpodobně dříve nebo později ztratí trpělivost a odejde.

závislost na partnerovi ohrožuje vztah

Jak se ale závislosti zbavit?

To už je složitější…
Nejprve je důležité výše zmiňované uvědomění si, že vás závislost omezuje. Sami si omezujete vlastní svobodu a čas, jelikož pořád přemýšlíme nad tím, co partner dělá, co chce, že ho potřebujeme, co když odejde apod… Bude to chtít hodně tréninku svojí trpělivosti. Odložte mobil a nechte partnera být v klidu tam, kde právě je.

Uvědomte si, že závislost ohrožuje váš vztah.

Ohrozit vztah a přijít o svoji lásku určitě nechcete. To je opravdu velká motivace k odnaučení závislosti. Zkuste si představit situaci, že je partner závislý na vás a ne vy na něm. Vžijte se do situace, kdy Vás partner omezuje a potřebuje, abyste neustále řešili všechny jeho problémy. Je to nepříjemné, že? Ano jsme tu jeden pro druhého a problémy v partnerství řešíme společně. Ale jsou záležitosti, které si každý musí vyřešit sám v sobě ať už jde o pracovní problémy, nějaká rozhodnutí nebo vnitřní nastavení člověka.

Uvědomte si, jak působí nezávislý, samostatný člověk.

Je pro okolí mnohem zajímavější a přitažlivější. Sebevědomý a soběstačný muž či žena jsou atraktivní, působí nezávisle a jen tak něco je nerozhází.

Důvěřujte partnerovi, on bude důvěřovat nazpět. Když mu dáte volnost, vztah bude najednou uvolněnější a příjemnější. Vyzkoušíte si, co dokážete, když nejste na nikom závislý, dodá vám to sílu a sebedůvěru. Uvidíte, že si umíte spoustu věcí vyřídit sami i bez partnera, stanete se silnější a sebevědomější.

závislost na partnerovi omezuje svobodu

Proto se zbavte závislosti na partnerovi.

Otázka je, zda to vůbec lze v nějakém zaběhlém vztahu zvládnout. Většina vztahů, kterým vládne závislost, se rozpadne a člověk se naučí být závislý jen sám na sobě až v době samoty. Prožije nějaký rok žití sám se sebou a nezbývá mu nic jiného než se opřít jen o sebe. Do dalšího vztahu pak vstupuje samostatný a nezávislý.

Závislost je nezdravá a zbavuje se jí jen těžko. Nejlepší je s ní vůbec nezačínat a uvědomovat si, že každý člověk je nezávislý svobodný tvor, kterému nemá nikdo právo omezovat jeho prostor. Vztah se buduje kvalitně s snáze, když v něm panuje oboustranné respektování svobody.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz