Domů » Andrew Huberman: Mistr brainhackingu

Andrew Huberman: Mistr brainhackingu

autor Kristýna Chocholáčová
0 komentářů
Andrew Huberman

Kdo je zapálen do osobního rozvoje a tzv. brain hackingu, tomu bude znít jméno Andrew Huberman nejspíš povědomě. Tento profesor ze Stanfordovy univerzity je významnou osobností ve světě neurovědy a výzkumu lidského mozku. Na vrchol ho přivedla expertíza a vášeň pro obor, a to nejen jako vědce, ale také jako populárního influencera a přednášejícího.

Bio hacking: Žhavé téma dnešních dní

Naše tělo a mozek společně fungují jako jeden geniálně navržený mechanismus, který předčí i ty nejvymakanější světové stroje navržené špičkovými inženýry. Pokud chcete např. ze závodní F1 vytěžit maximum, najmete si celý tým těch nejlepších mechaniků v oboru. Budete pravidelně kontrolovat chod motoru, vyměňovat ojeté pneumatiky a doplňovat to nejkvalitnější palivo. Jestliže podobný servis neobstaráte, závod s nejvyšší pravděpodobností nevyhrajete.

Náš mozek funguje totožně. Abychom dosáhli jeho optimálního fungování, je potřeba o tuto vysoce sofistikovanou mašinu denně pečovat. Jediný zádrhel je v tom, že se v porodnici nerozdává podrobný technický manuál, podobně jako je tomu při koupi nejnovějšího modelu MacBooku Pro.

Naštěstí existují špičky v oboru, které zasvětily celou svou kariéru zkoumání tohoto komplexního orgánu, přičemž své poznatky přibližují široké veřejnosti. Jednou z těch v současnosti nejvýraznějších je Andrew Huberman.

💡Tip: Přečtěte si více o tom, jak vytrénovat váš mozek.

Čím přesně se Andrew Huberman zabývá? 

Jak již výše zaznělo, Huberman je profesorem neurovědy na Stanfordově univerzitě, kde vede výzkumnou laboratoř. Jeho práce se zaměřuje na studium funkcí mozku, zejména v souvislosti s vnímáním, emocemi, motivací a řízením chování. Jeho výzkumy poskytují zásadní poznatky, které přispívají k našemu lepšímu porozumění fungování lidského mozku a jeho vztahu k našemu prožívání světa. Jestliže se zajímáte o osobní rozvoj, pak by vám neměl uniknout Andrew Huberman.

Z profesora influencerem

Jak se vlastně stanfordskému profesorovi podařilo dostat z laboratoře až před obrazovky milionů diváků? Vše začalo na začátku roku 2019, kdy si na popud kamaráda založil Instagramový účet, kde začal sdílet vědecko-naučný obsah. Ten se s postupem času těšil stále větší oblibě a počet sledujících rostl. Díky vysokému dosahu si Hubermana do svých podcastových show začli zvát velká jména v oblasti seberozvoje jako Rich Roll či Joe Rogan

Netrvalo dlouho a rozhodl se natočit pilotní episodu vlastního podcastu The Huberman Lab v prostorách svého sprchového koutu, a to z důvodu dobré akustiky. Během méně než jednoho roku se mu podařilo přilákat kolem milionu sledujících na platformě YouTube a dostal se na přední příčky podcastových žebříčků. Dnes má jak na Instagramu, tak na YouTube přes 4 miliony sledujících a je jedním z nejvyhledávanějších expertů v oboru.

V čem tkví popularita Andrew Hubermana?

Na prvním místě bych vypíchla jeho lidský přístup. Nepřehlédnutelné charisma, které rezonuje s diváky všech věkových kategorií, je mu vlastní. Baví se s diváky / posluchači jako se sobě rovnými, zápal pro věc z něj přímo čiší. 

Dále je to produkční výběr žhavých témat pro nároky dnešní super rychlé a pestré doby. Současný svět je jak velmi rozmanitý, tak v mnoha ohledech extrémně komfortní, současně však také komplikovaný a mnohdy nás nutí naprosto se vzdálit od své přirozenosti. Huberman je pro mě jako vědecká encyklopedie, která mi pomáhá navigovat vlastní biologickou mašinu.

Proč byste měli Hubermana začít sledovat?

Snažíte se nastolit pravidelnou rutinu, slyšeli jste o studeném sprchování, dopaminovém půstu či důležitosti cirkadiánního rytmu a tak dále. Je toho hromada a témat se rojí čím dál víc, doslova jako hub po dešti. Kde ale začít a jak s tématy aktivně pracovat, jak a proč je zařadit do vlastního života? Pokud potřebujete důkladný manuál, za kterým stojí věda a je podáván velmi stravitelnou formou – voilà, jste doma. Huberman vám zodpoví vaše ,proč’ a ,jak’.

💡Tip: Jak si nastolit nové prospěšné zvyky? Zjistíte v našem článku Síla zvyku: 10 způsobů, jak si ji osvojit

Vzpomínám si na epizodu, kde se řešila deprese, která se dnes, alespoň v nějaké formě, týká velké části západního světa. Fascinovaly mě spojitosti s ní související, které jsem předtím ještě nikde neslyšela. Věděli jste například, že je zásadní ráno hned po probuzení vyjít na čerstvý vzduch a sluneční světlo a rozhýbat tělo? Je důležité, abyste tuto aktivitu vykonali konkrétně do první hodiny od probuzení.

Pracujeme tu s cirkadiánním rytmem těla, který souvisí jak s navozením kvalitního hlubokého spánku, tak s naší psychickou pohodou. Dále např. spojitost mezi značnou zánětlivostí v těle a s tím spojený vznik depresivních symptomů nebo pozitivní vliv přerušovaného půstu a keto diety na zmíněné depresivní stavy.

Konkrétně deprese je velmi komplexní téma a ani Huberman zde samozřejmě nepodává rychlé řešení či kouzelnou piluli, kterou se vše vyřeší. Nabízí však hloubkové porozumění podložené vědeckými studiemi, poukazuje na to, jak spolu jednotlivé segmenty souvisí a přichází s mnoha preventivními kroky. Poukazuje také na fakt, že existují různá stádia závažnosti diagnózy a podle nich potřebujeme jednat. Ke každému tématu vždy přistupuje holisticky.

Jak podcast probíhá

V jednotlivých epizodách Huberman do detailu rozebere konkrétní vědecké téma, ke kterému si občas přizve dalšího experta z oboru. Témata vybírá velmi aktuální, různorodá a týkající se každého z nás. Z těch posledních bych vypíchla např. Navigace světa dopaminu, Porozumění a poražení deprese, Cukr a jeho vliv na mozek, Konzumace alkoholu a její úskalí, Optimalizace mikrobiomu a další. 

Jedna epizoda The Huberman Lab trvá mezi 2-4 hodinami, tedy za každým dílem je velká časová investice a jde se značně do hloubky. Na dolní liště přehrávacího okna máte vždy rozdělené jednotlivé sekce a můžete se tak pohybovat časovou osou podle toho, co vás nejvíc zajímá. Pokud preferujete čistě hlasový poslech, můžete si jednotlivé díly snadno vyhledat na všech podcastových platformách, jako jsou Spotify či Apple music. 

Jděte své biologii naproti

Andrew Huberman je za mě příkladem toho, jakým způsobem mohou vědecký výzkum a kvalitní komunikace úspěšně spolupracovat a přinést osvětu široké veřejnosti. Jeho zájem o lidský mozek a jeho schopnost přenést komplexní koncepty do jednoduchého a srozumitelného jazyka ho řadí mezi přední odborníky v oblasti neurovědy. Zároveň také mezi oblíbeného mentora a inspiraci pro mnoho lidí, kteří touží po osobním růstu a poznání. 

Naše generace má velké štěstí na všude-dostupné zdroje, které máme doslova na dosah ruky a ve většině případů zcela zadarmo. Pokud máme přístup k internetu, nemůže být snazší se samo-vzdělávat ve volném čase. Vřele čtenářům doporučuji začít The Huberman Lab sledovat, můžete se dozvědět objem nových informací, které vás třeba překvapí. Pokud je navíc aplikujete, váš život zcela určitě změníte k lepšímu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz