Domů » Google expanduje do zdravotnictví: Co bude dělat a je čas nakoupit?

Google expanduje do zdravotnictví: Co bude dělat a je čas nakoupit?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
investice alphabet

Akciové portfolio Tomáše Vranky z XTB.

Poslední měsíc se na akciovém trhu nesl v duchu nejistoty a akcie pokračovaly ve výprodejích, takže jsme této situace využili k přikoupení akcií další růstové společnosti. Ve světě dělají zemím stále problémy vysoké ceny energií, v některých z nich, například v USA, je pro běžné lidi stále nedostupnější i bydlení. Na druhou stranu ale zpomaluje meziročně inflace, což může být dobrým signálem.

Mimo to bylo zajímavou informací i to, že Michael Burry, který předpověděl příchod finanční krize v roce 2008, prodal před časem všechny své akcie, takže zřejmě očekává další propady na akciových trzích. Zřejmě nejdůležitější událostí posledního měsíce však bylo setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, trhy čekaly zejména na vyjádření Jerome Powella. Ten avizoval, že úrokové sazby budou v USA na současných vyšších úrovních, případně se budou ještě zvyšovat, pokud si to bude situace vyžadovat.

Novinky ze světa technologických firem

1/ Zajímavé věci se děly také v oblasti společností, jejichž akcie již máme v portfoliu. Společnost Apple totiž představil nové modely telefonu iPhone s označením 14 a 14 Pro. Ty stále tvoří většinu tržeb firmy a jedná se o ikonický produkt, který je populární na celém světě. Kromě toho byly představeny také nové hodinky či sluchátka. Apple také plánuje rozšiřovat svůj reklamní byznys a chce nastartovat další nové oblasti.

2/ Velkou změnou pro fungování Amazonu zase může být nákup společnosti iRobot, která vyrábí robotické vysavače.

robotické vysavače

3/ Třetí zajímavost bude opět z oblasti technologických firem, tentokrát půjde o firmu Meta. Ta totiž oznámila, že zakládá novou divizi New Monetization Experiences, jejímž úkolem bude přinést zpoplatněné verze aplikací Facebook, Instagram či Whatsapp. Ty by měly mít nové funkce, které firma ještě neupřesnila, nicméně pravděpodobně chce takto diverzifikovat své příjmy po vzoru například Twitteru. Meta má díky svému spekulativnímu výzkumu a rozvoji metaverse slabší ohodnocení a někteří investoři této značce věší nejméně z silné technologické pětky.

4/ Do investičního portfolia jsme si tento měsíc přidali další akcie společnosti Alphabet, která je mateřskou firmou Googlu. První pozici jsme otevírali zhruba před dvěma měsíci. Aktuální výprodeje si odnášejí zejména rizikovější společnosti, mezi nimiž se ale dá určitě nalézt i kvalitní firma bez dluhu, která generuje množství hotovosti s velkou konkurenční výhodou. A právě takovou společností podle nás Alphabet je.

Společnost je z hlediska ocenění až směšně levná, momentálně se obchoduje za přibližně 20násobekk ročních zisků (tedy poměrně nízké P/E na technologickou firmu). Poměr P/E je zajímavější než u konkurenčních technologických gigaknůt jako je Microsoft nebo Apple. Také je Alphabet z těchto tří technologických firem v “největší slevě”. Před pár měsíci na akciích proběhl split v poměru 1:20, takže cena jedné akcie je momentálně kolem 110 USD, což ji činí dostupnou pro většinu portfolií investorů.

Cena PE akcií Googlu

Alphabet momentálně vydělává zejména na reklamě, velké technologické firmy ale v minulosti již vícekrát ukázaly, že se dívají zejména do budoucnosti a není tomu jinak ani u této společnosti. Firma investuje do mnoha sektorů, dominantní investice jsou ale v sektoru zdravotnictví, kde se zaměřuje na nositelná zařízení s důrazem na zdraví, databázové systémy, umělou inteligenci a její využití při vývoji léků či dlouhověkost. 

Podrobnější informace o výše uvedených tématech naleznete v tomto měsíčním videu Akciové Portfolio Tomáše Vranky, které si můžete volně přehrát zde.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz