Domů » Hra o trůny: Ponaučení pro náš každodenní život?

Hra o trůny: Ponaučení pro náš každodenní život?

autor Anna Kolářová
0 komentářů
Hra o trůny - 4 důležité postavy

Asi existuje na světě málo lidí, kteří by neznali seriálový hit Hra o trůny. Možná ji někteří z Vás znali již před samotným seriálovým zpracováním. Autorem této fantasy ságy je Georg R.R. Martin. Jeho první kniha s názvem Hra o trůny (název celé série je Píseň ledu a ohně) vyšla 6. srpna 1996. Již o rok později byla nominována na cenu World Fantasy Award a vyhrála cenu Locus.

Už tato knižní ocenění mohou být ukazatelem budoucího úspěchu seriálu. V České republice vyšla první kniha v roce 2000. Seriál se začal natáčet v roce 2011. Poslední díl osmé řady seriálu byl odvysílán 19.května 2019. Původně byl seriál inspirován pouze knihami. S postupujícím časem a řadami se děj seriálu začal měnit převážně dle scénáristů.

Přesněji řečeno se tak začalo dít od šesté řady. Knihy, které mají navazovat na poslední tři řady seriálu ještě nejsou vydány (a to ani v angličtině). Mnoho pozorných diváků si této změny především u postav všimlo. Velká většina fanoušků Hry o trůny byla velmi zklamána dějovým vývojem v poslední 8. řadě. To je ale na trochu jiný článek.

Hra o trůny - 4 důležité postavy
Hra o trůny. Seriálový fenomén posledních několika let. Pravděpodobně existuje málo lidí, kteří by nikdy neslyšely jeho název.

V naší redakci jsme se tentokrát zaměřily na to, jak se můžeme ze seriálu Hra o trůny ponaučit pro náš život. I když se jedná o fantasy seriál, většina postav (i těch s magickými schopnostmi) mělo obyčejné lidské vlastnosti. A právě postavami a jejich chováním v seriálu se budeme zaobírat. Budeme hledat vlastnosti a chování, které pro nás mohou být prospěšné a odhalit nám skryté vlastnosti druhých lidí.

Hra o trůny – čím dobrým se můžeme nechat inspirovat?

Hra o trůny je sice jen seriál inspirovaný knižní předlohou, ale vystupují v něm postavy, od kterých bychom se mohli lecčemu naučit. Nyní se konkrétně podíváme čemu a od koho. Upozornění pro ty, kteří jsou ve čtení či sledování seriálu “pozadu”, že další části článku obsahují spoilery.

Každý jsme osobnost

V seriálu se vyskytuje velké množství postav. Některé pouze na kratší dobu, jiné jsou zde po celý děj seriálu. Každá z těchto postav má své vlastnosti, své chování. Některé jsou pro ni dokonce charakteristické. Například Cersei Lannister. Ta je od začátku do konce především zlá. Na všechny kromě svých dětí a občas i na své dvojče Jaimeho. Naopak Sansa se snaží po celou dobu být “ta hodná” a poslušná.

Naopak se vyskytly osobnosti, jakou byla například Daenerys Targaryen, která byla na začátku seriálu “obyčejnou” dívkou s dračí krví. Když se z ní stala Královna draků, chtěla osvobodit celý svět. Nakonec z ní scénáristé vytvořili “krvelačnou bestii”, která netouží po ničem jiném, než po pomstě.

Daenerys Targaryen
Daenerys Targaryen, poslední princezna z rodu Targaryenů, Matka draků, královna Meereenu, Za bouře zrozená, Nespálená.

Přesně výše uvedené postavy se vyskytují i v reálném životě. Každý zná kolem sebe lidi, kteří jsou takoví či makový. Celý život jsou stejní a jedou si své. Naopak existují lidé, kteří se buď museli přizpůsobit okolnostem, anebo “zešílí” a úplně obrátí. Často se musí změnit či přizpůsobit okolnímu ději i bez šílenství.

Nikdy nepodceňuj malou šedivou myšku

Každému je jasné, o kom v tomto odstavci bude řeč. Ano máme na mysli Aryu Stark. V první sérii jí bylo 9 let. Vypadá jako umouněná dcera nějaké komorné, introvertka. Avšak je to mladší dcera Neda Starka. Již v tak útlém dětství se zajímá o boj s mečem, jehož umění si zdokonaluje hlavně po boku svého učitele a přítele Siria v Králově přístavišti.

Poté, co je její otec sťat na příkaz krutého a šíleného krále Joffreye Baratheona, musí Arya bojovat (chvílemi doslova) o svůj holý život. U Mužů bez tváře pokračuje její “studium boje se smrtí”. Díky tomuto výcviku oplatila smrt většině těch, kteří povraždili její rodinu. Počínaje pomstou rodu Freyů až po usmrcení samotného Nočního krále.

Mnozí fandové filmu označují pasáže s Aryou Stark za jedny z nejslabších celého filmu.

Arya Stark
Arya Stark, dcera Neda Starka, pobočníka krále Roberta Baratheona. Již od svého dětství nezapadala do role poslušné holčičky svých rodičů, ale vždy byla rebelem.

I v životě se často stává, že se mnohé daří těmto šedým myškám. To jsou ty ženy a dívky, které na první pohled působí naprosto nenápadně, dokonce snad až nudně, ale ve skutečnosti jsou to skryté osobnosti s velkým potenciálem. Jen ho nechat vyplynout na svět. Pro někoho může být Arya motivací.

Někdy musí zvítězit vyšší dobro nad láskou

Toto rozhodnutí se týká Jona Snowa. On byl od počátku výraznou postavou v seriálu už jen kvůli tomu, že si o něm všichni mysleli, že je to bastard. Bran Stark zjistil, že Jon Snow je ve skutečnosti Aegon Targaryen. Jon ne jednou, ale dokonce dvakrát “zahodil” lásku pro vyšší dobro.

Poprvé to bylo s divokou dívkou Ygrid, kterou zradil, aby varoval Noční hlídku o útoku divokých. Podruhé zradil svou největší lásku, kterou byla Daenerys Targaryen. Tu zavraždil, aby zabránil dalšímu šílenému králi usednout na Železný trůn. Za tuto vraždu byl poslán na Zeď, kam se vrátil ke svým bratrům z Noční hlídky.

Jon Snow
Jon Snow, původně bastard – jak víme dle jména Snow, později nově objevený Aegon Targaryen.

Občas se i v reálném životě dělo, obzvláště v historii mezi panovnickými rody, že se mladí museli “obětovat”. Museli uzavřít sňatek, aby udrželi mír ve svých (často sousedních) zemích.

Udělej ze svých nedostatků svou přednost

Tuto legendární větu pronesl Tyrion Lannister, trpaslík, skřet. Takto byla postava Tyriona nazývána jak nepřáteli, tak občas i svými přáteli z legrace. Tyrionova postava byla na této větě postavena. I přes svůj malý vzrůst, neustálé nadávky a posměšky na svůj vzhled, se Tyrion vypracoval až na pobočníka královny Daenerys Targaryen.

To, že byl pro ostatní ohyzdný, mu dávalo vlastnost či lépe řečeno nálepku “neškodný”. Avšak on zase tak “neškodný” nebyl. Právě naopak. Byl velmi sečtělý a velký stratég, případně věděl, kam a na koho se obrátit. Dokázal poradit mnoha králům, které doprovázel (i když ho ne vždy všichni poslechli), tak, aby to bylo pro ně co nejvýhodnější.

Tyrion Lannister
Tyrion Lannister, nenáviděný syn svého otce Tywina Lannistera. Celý jeho život ho obviňoval, že Tyrion mohl za smrt své matky, jeho manželky.

Ze skutečné historie víme, že mnoho vědců a panovníků, kteří zrovna neoplývaly krásou, anebo měli přímo nějakou fyzickou vadu, oplývaly vědomostmi. Příkladem takového panovníka je Tutanchamon, který vládl 10 let v Egyptě, a jak vědci nedávno zjistili, měl zdeformovanou nohu a musel chodit o holi.

Hluboké spojení mezi zvířetem a člověkem

Tímto spojením je samozřejmě myšleno spojení královny Daenerys Targaryen s jejími draky. Dokonce se prohlašovala za jejich matku (i když je ve skutečnosti neporodila). Dostala je jako svatební dar od jednoho z hostů. Všichni se mysleli, že jsou to mrtvá vejce, avšak na konci první série jsme zjistili, že jsou to velmi “živá” vejce a v ní živí draci.

Daenerys se k nim chovala opravdu jako k vlastním dětem. Nikdy na ně nedala dopustit, a když jí jednoho z nich zabili ve válce u Zdi, byla z toho velmi zdrcena. Jaké nemilé překvapení ji čekalo poté, co zjistila, že se jedno z jejích “dětí”, stalo poddaným Nočního krále.

Hra o trůny - Daenerys se svými draky
Daenerys s jedním ze svých nově vylíhlých draků. Konec posledního dílu první série.

Již od pradávna spojení mezi člověkem a zvířetem existovalo. V našem světě vidíme taková přátelství každý den. Ať už se jedná o kočku, psa, králíka, morče a další zvířátka (dnes se začínají objevovat jako domácí mazlíčci i rysové, hadi, pavouci atd.).

Nádherná příroda

Sice se jedná o fantasy seriál, ale prostředí, ve kterém se odehrává, je reálné. Seriál se natáčel na mnoha místech světa. Natáčelo se na Islandu, v Chorvatsku, na Maltě, v Severní Americe, Maroku, ve Skotsku a Španělsku. Přírodní krásy našeho světa hrají v seriálu důležitou roli. Každá ze zemí (Západozemí, Essos) měla své kouzlo a podle něho si jej můžeme pamatovat.

Hra o trůny - Braavos
Braavos, skutečné místo je Šibenik, nacházející se v Chorvatsku

Mnoho lidí dnes cestuje po stopách seriálu Hra o trůny, aby na vlastní oči viděli místa, kde se seriál natáčel. To přináší dané zemi a místům přinejmenším větší zájem turistů a tedy i růst místní ekonomiky.

I mrcha může mít srdce

Zde bude řeč o pravděpodobně nejméně oblíbené postavě seriálu Hra o trůny. Jedná se o postavu Cersei Lannister. Ta se již od počátku profilovala, jako největší mrcha v Západozemí. Pro korunu by zabila téměř kohokoliv. Začala od svého manžela Roberta Baratheona a tímto způsobem pokračovala celým seriálem.

Nastaly však chvíle, kdy i “mrcha” ukázala, že má srdce. Bylo to ve chvílích, kdy jí umíraly děti. Ať již přímo před jejíma vlastníma očima (syn Joffrey), anebo když se o jejich smrti dozvěděla posléze (její další – děti Marcela byla otrávena a Tommen vyskočil z okna). Tehdy ukázala slzy.

Cersei Lannister
Cersei Lannister. Nejkrutější žena v celém seriálu. Její krutost po ní zdělil i její syn Joffrey – ten byl však ještě horší.

Každý člověk, je člověkem se srdcem. Někteří ho používají méně, někteří více. Ale všichni jsme si rovni ve chvílích, kdy se jedná především o naše děti. Mohou nastat i jiné situace, které tyto tvrdé a nepoddajné, někdy až kruté ženy mohou dohnat k slzám.

Čím se zapsal seriál Hra o trůny do Vaší mysli a srdcí? Na co nikdy nezapomene, a co byste nechtěli, aby se Vám přihodilo, jako postavám v tomto seriálu?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz