Domů » Jak může ovlivnit život manipulativní matka a jak se bránit?

Jak může ovlivnit život manipulativní matka a jak se bránit?

autor kristybrendlovax
0 komentářů
manipulativní matka

Manipulace vlastní matkou je nepříjemná, obzvlášť pro to, že člověk neví, jak se jí bránit. Většinou si totiž připadá, že on je ten špatný a má výčitky při každém pokusu o změnu. Bojíme se stavět sami za sebe, to je jedna z příčin, proč manipulace vůbec vzniká. Manipulativní matka často také citově vydírá, tyto dva aspekty jdou ruku v ruce. Citové vydírání některé matky umí moc dobře použít. Ve většině případů. To nám může opravdu nepříjemně ovlivnit náš život. Někdy matky manipulují a hrají na city nevědomě a podvědomě. Často se ale takto chovají zcela vědomě a vědí, kdy svou “moc” použít.

Nejlepší obranou je komunikace.

Promluvte si s matkou o tom, že vám není příjemné její chování. Vysvětlete jí, kdy s vámi manipulovala, aby to pochopila. Pokud na ni zaútočíte, vezme to jen jako důkaz vaší nevděčnosti.

Smiřte se s tím, že se vám možná ani nepovede matce vysvětlit, že se chová špatně. Ve většině případů se naštve, řekne vám, jak jste nevděčný a krutý. Po tom všem, co pro vás udělala, se k ní chováte takto… Tak to bohužel je, manipulativní matky nerady slyší, že dělají něco špatně nebo že v něčem nemají pravdu. A vám to obrovsky ovlivní váš život i mínění o sobě. Jako syn nebo dcera můžete mít pocit, že jste selhali a že děláte někde chybu, když se k vám matka takto chová. Nebo to může zajít do druhého extrému, kdy se s matkou přestanete stýkat. To vám na jednu stranu uleví, ale na druhou ani to není nic příjemného.

manipulativní matka

Budete se muset učit nastavovat hranice

Například tím, že se budete ozývat, jen když vy budete chtít a pokud na vás bude používat manipulaci, odmlčíte se. Pokud se vám to stane z očí do očí, řekněte jí v tu chvíli, jak s vámi právě manipuluje a že vám to není příjemné. Pokud toto nefunguje, zkuste to jindy. V daný moment to nechte být a až bude správná příležitost a dobrá nálada, vezměte si jí stranou a zkuste jí to opatrně vysvětlit. Připravte si ale modelové situace, ve kterých s vámi manipulovala. První její otázka totiž zaručeně bude – a kdy jsem se tak tedy chovala?

Je možné, že si její manipulaci ani neuvědomujete.

Okolí si toho třeba všimlo a někdo vám řekl o tom, jak se k vám matka chová. Stalo se vám to? Pokud ano, budete to pravděpodobně chtít změnit. Okolí na vás i vaši matku může nahlížet negativně, jelikož neví, co se za tím skrývá. Bohužel to může ovlivnit i váš partnerský život.

Žádný člověk nemá právo citově vydírat a manipulovat ostatní. Ani vaše matka.
I když si myslí, že je v právu, protože vám dala kus svého života a klidu, i když dobrovolně.

Už vidíte, jak vám manipulativní matka ovlivňuje život?

Máte najednou daleko víc reálných problémů, které kvůli tomu musíte řešit. Může Vám ho opravdu velmi znepříjemnit. Hlavně tehdy, když si její manipulaci neuvědomujete, ale okolí to vidí. Nejvíce její chování může zasáhnout váš partnerský vztah, jelikož se to vašemu partnerovi či partnerce nebude líbit. Člověk kolem své mamky skáče a chce jí pomáhat, někdy to ale může zajít tak daleko, že toho matka začne zneužívat a své dítě vmanipuluje do situace, že vlastně jeho povinností není nic jiného, než jí být po zbytek života denně nablízku za to vše, co pro něj ona od dětství udělala. S tím máte jako dítě své matky problém, jelikož matce se těžko říká ne. Těžko se matce nastavují hranice obzvlášť, když je sama nerespektuje a bojuje s nimi.

Každý máme svůj život a svoji cestu. Naše matka si sama zvolila, zda chce mít děti, zda nás porodí a zda nám daruje svůj čas. Samozřejmě, že si naše matka zaslouží obrovské množství naší péče a lásky, ale i to má svoji míru a hranici. Každá rozumná matka toto respektuje a chápe.

manipulativní matka

V extrémních případech se může stát, že z tohoto problému člověk upadne do depresí, jelikož mu manipulativní matka nařádkovala celý život. I to se bohužel stává. Pokud si její chování uvědomujete, můžete mít někdy pocit, že přicházíte o rozum, jelikož vypořádat se s tímto problémem vyžaduje velký výdej energie. V těchto situacích je důležité rozhodnout se, že to změníte a udělat pro to všechno. Člověk si musí uvědomit svoji hodnotu. To, že má právo na svůj život a svůj čas může trávit svobodně aniž by musel mít výčitky, že neskáče kolem své mámy.

Pokud máte pocit, že manipulativní chování vaší matky hraničí s psychickým týráním, nebojte se vyhledat pomoc, svěřte se a začněte to řešit.
Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz