Domů » Jsem introvert: Jaká je vhodná práce pro introverty?

Jsem introvert: Jaká je vhodná práce pro introverty?

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
práce pro introverty

Necítíte se dobře ve své práci? Hledáte, v čem je problém? Vadí Vám “přítomnost” Vašich kolegů? Nevyhovuje Vám osobní kontakt s klienty? Napadlo Vás někdy, že to může být tím, že jste introvert? Pokud si pokládáte tyto a další otázky, možná Vám pomůže náš článek. Poradí Vám, jaká je vhodná práce pro introverty a že je možná ideální čas změnit práci.

Již v roce 1962 americký Institute of Personality Assessment and Research zjistil zajímavou věc. Ti nejkreativnější lidé mají sklon k introvertnímu chování. Teprve v posledních letech se touto problematikou zabývají i odborníci. Personalisté začínají více pracovat s psychologickými dotazníky, které prozradí typ osobnosti. Podle nich vybírají budoucí zaměstnavatelé ideální pracovní prostředí pro takového uchazeče.

Charakteristika introverta

To, že někteří z nás jsou introverti a jiní extroverti, se hojně zabýval známý zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung. Jung poukazoval na to, že se lidé dají rozdělit do dvou skupin podle toho, jak interagují s okolním světem.

Znaky, které jasně poukazují na to, že jste Vy sami anebo někdo ve Vašem okolí introvert.

Introverti:

 • vyznačují se pestrým vnitřním světem (který upřednostňují před vnějším)
 • mnohem lépe (než extroverti) vnímají realitu – všímají si detailů a vše pečlivě zkoumají
 • určitě bohulibou vlastností introvertů je, že dříve než promluví, vše si pořádně rozmyslí
 • vedou vnitřní monology
 • jsou dobří vůdci a mluvčí
 • jsou velmi kreativní a snadněji nacházejí řešení problémů
 • mívají méně přátel, avšak přátelství, které je s nimi sdíleno je hluboké a opravdové
 • často nemívají problém jít někam do společnosti, ale po čase jsou ze společnosti vyčerpáni a potřebují dobít baterky. O samotě – poslechem relaxační hudby, četbou knihy, procházkou, atd.

“Tišší lidé mají nejhlasitější mysl.”

Stephen Hawking

V čem jsou introverti “lepší” vůči extrovertům?

 1. Efektivita. Introverti berou svoji práci velmi vážně a proto se jí v pracovní době naplno věnují. Neztrácejí čas “tlacháním” se svými kolegy.
 2. Přátelskost. V práci jsou velmi dobrými kolegy. Nikdy z jejich strany nehrozí, že by bouřily vody mezi svými kolegy. Jde jim hlavně o přátelské a přívětivé pracovní prostředí.
 3. Uvážlivost. Introverti většinou nejednají “hlava nehlava”. Než učiní jakýkoliv krok, předem si jej důkladně promyslím – a to i co se týká práce.
 4. Kreativita. Introverti jsou velmi pozorní k okolnímu světu. Dokáží svoji kreativitu zapojit do všech aspektů jejich života, což může být pro zaměstnavatele velkým plusem.
 5. Lepší dlouhodobá paměť. Existuje studie, která tvrdí, že introverti mají lepší dlouhodobější paměť, než extroverti.
 6. Trpělivost a schopnost koncentrace. Pro introverta je jednou ze silných stránek poctivost při plnění úkolů. Další z nich je schopnost hluboce se koncentrovat na daný problém, či pracovní úkol.

Co introvertům vadí?

 1. Small talks. Introverti obecně neradi mluví. Úplně nejméně rádi mají takzvané “small talks”. Jedná se o mluvení, které nemá větší význam. Naopak pokud s introvertem zabrouzdáte na téma, které je jim blízké, uvidíte jejich proměnu na vlastní oči.
 2. A kde je pointa?‘ V komunikaci s introverty je dobré rovnou říci, co od nich potřebujeme či požadujeme. Introverti nemají rádi, pokud se jim informace sdělují společně s nepodstatnými a “omáčkoidními” informacemi.
 3. Neprofesionální jednání a konflikty. Introverti nevyvolávají konflikty a absolutně se v nich nevyžívají. Obzvláště na pracovišti nemají rádi neprofesionální až buranské chování od svých kolegů.
 4. Skákání do řeči. Co introverti přímo nesnášejí je, když jim někdo skáče do řeči. Ani oni sami to nedělají. Připadá jim to neslušné až hrubé.
 5. Open space. Určitě žádnému introvertovi nevyhovuje, pokud by měl pracovat v tzv. ‘open space’, tedy v otevřeném pracovním prostoru. Zcela nevhodným pracovním prostředím je například call centrum, kde jeden mluví přes druhého.

Ideální práce pro introverty

V tomto seznamu Vám přinášíme 10 tipů na nejideálnější pozice pro introverty. Tento seznam vytvořil tvůrce internetových stránek CareerCast, pan Tony Lear.

CareerCast slouží jako vyhledávač zaměstnání pro uchazeče o zaměstnání. Funguje na podobném principu jako například Jobs.cz u nás, v České republice, avšak je značně sofistikovanější.

10 možností práce pro introverty

 1. Ošetřovatel zvířat. Introverti nemají rádi kontakt s lidmi, ale kontakt se zvířaty jim nevadí, naopak často jsou velice rádi v jejich přítomnosti.
 2. Archivář. Práce pro introverta, která naprosto vyhovuje jeho potřebám. V archivu se člověk “zahrabe” mezi různé dokumenty. S ostatními lidmi komunikuje pouze v případě, že je nutné něco vyřídit.
 3. Opravář průmyslových strojů. U této práce se také příliš nesetkáte s dalšími lidmi. V hale, kde se stroje opravují jste jen Vy a stroj, který opravujete.
 4. Astronom. Pokud se stanete astronomem, jedinou Vaší prací je pozorovat oblohu a bádat ji. Žádný další člověk Vás při Vaší práci neruší.
 5. Správce sociálních sítí. Mnoho lidi dokáže být na internetu velmi aktivních, to se týká také introvertů. U této pozice si introverti mohou vše v klidu vytvořit a spravovat.
 6. Střihač. Pokud by měl introvert vlézt před kameru, jistě by s tím měl mnoho potíží. Existuje také mnoho pozic u filmu, které nevyžadují kontakt s druhými. Jednou z nich je také střihač. Když jste střihačem, sedíte celé dny ve střižně a tvoříte výsledný produkt.
 7. Účetní. Tato pozice je vhodná pro introverta, kterému není cizí matematika. U lidí, kteří měli s matematikou problémy již na základní škole, bychom účetnictví nedoporučovali.
 8. Geolog. Dalším vhodným zaměstnáním pro introverta je geologie. V tomto případě zkoumáte kameny, a nemusíte se příliš setkávat s okolním světem.
 9. Soudní zapisovatel. U soudního dvora v pozici právníka či soudce jistě musíte být odolní vůči druhým lidem. Jsou zde také pozice, které může vykonávat i introvert. A to je soudní zapisovatel. Ten tiše zapisuje co se u soudních přelíčení říká, a do ničeho nemusí zasahovat.
 10. Správce lékařských záznamů. Learyho seznam je zakončen pozicí, která je velmi podobná pozici archiváře. Rozdíl je pouze v tom, o jaké informace se jedná. V lékařské oblasti se jedná o velmi citlivé údaje, a každý introvert si jistě pohlídá, aby se nic neztratilo.

Introvert rozhodně nechce pracovat pod tlakem a s lidmi. Přímo nevhodné pozice mohou být telefonisté nebo obchodníci, kde je často potřeba vnucovat lidem své názory a produkty. Takovéto práce mohou introvertům působit stres a jen složitě se na těchto pozicích prosadí.

Nejslavnější introverti

Jelikož se v populaci vyskytuje něco mezi 25 – 30 % introvertů, je zřejmé, že i mezi celebritami se najdou. Často jsou úspěšní v technologických či analytických oblastech, kde mohou plně využít svoji přemýšlivost a strategické rozhodování.

Mezi ty nejslavnější patří například Bill Gates, Mark Zuckerberg, Lady Gaga, Ema Watson a Christina Aguilera. Z českých vod patří mezi introverty například miliardář Petr Kellner anebo Ondřej Sokol. Řekli byste to do některé z těchto celebrit?

Pár rad závěrem

Není introvert, jako introvert. Každý jsme individuální osoba i osobnost. Malé procento lidí je opravdu pouze introvertní povahy. Většina z nás je (pokud není výrazný extrovert), tzv. ambivert – to znamená, že jsme někde mezi extrovertem a introvertem. Při hledání práce pro introverty, by se introverti měli řídit hlavně dle svých pocitů. Nejlepší je dělat práci, která Vás baví a cítíte se v ní dobře.

Nevýhodou některých introvertů je jejich skromnost a menší tah na branku. I když svoji práci vykonávají dobře, tak si neřeknou o vyšší mzdu nebo neřeknou, co jim vadí. Často také nemají odvahu vystoupit z komfortní zóny, ovšem je i mnoho motivačních filmů o introvertech.

Je možné, že se Vám někdy nebude zdát chování nějakého Vašeho kolegy, nebo kamaráda. Zkuste proniknout hlouběji do Vašeho ať už osobního nebo profesního vztahu a zjistit, zda-li právě on/ona není introvert.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz