Domů » League of Legends | Tvrdá strategie i královské platy

League of Legends | Tvrdá strategie i královské platy

autor Stepan
0 komentářů
League of Legends

League of Legends je online počítačová hra, která byla vydaná v roce 2009 společností Riot Games. Za deset let od svého vzinku dosáhla obrovské popularity na celém světě, denně se totiž do této hry připojí téměř 27 milionů hráčů a v jednu chvíli je online až 8 milionů hráčů (dle vyjádření Riot Games, září 2019).

O hře League of Legends

Ve hře League of Legends hráč ovládá jediného hrdinu (“šampiona”) s unikátními vlastnostmi a bojuje spolu se svým týmem (pětičlenným) proti nepřátelskému týmu na jedné mapě. Cíl hry je zničit nepřátelský Nexus, stavbu, která je na druhém konci mapy u základny druhého týmu. Hra obvykle trvá 20 až 60 minut.

Jedná se o hru typu Multiplayer Online Battle Arena (MOBA), což v praxi znamená, že se hraje na mapě, která je rozdělená na pozice, to jsou tři “linky” a tzv. “jungle”. Před začátkem každé hry si hráč musí zvolit pozici na které bude hrát (Top, Mid, Jungle nebo Botlane – hrají 2 hráči) a poté si vybrat jednoho z hrdinů, kterých je aktuálně k výběru kolem 150 a stále přibývají.

League of Legends - schéma mapy
League of Legends – schéma mapy

Náročná strategická hra

Že to zní komplikovaně? Jen pochopit samotný princip hry není chvilková záležitost. Naučit se hrát obstojně jednoho hrdinu si vyžádá hodiny až dny herního času. Naučit se hrát několik hrdinů, kteří se hodí na danou pozici pak několikanásobně více času. Šikovnost, zkušenosti a schopnosti hráče však nakonec ovlivňují výsledek každé jednotlivé hry/zápasu.

Za výhry v hodnoceném zápase se získávají tzv. LP (leveling points), pomocí nichž hráči postupují po hodnotícím žebříčku. Ten je rozdělen na devět úrovní, které se dále dělí sestupně na divize I až IV (hráč má pak např úroveň zlatá III).

  • Železná (Iron) – nejnižší úroveň, hráč začátečník
  • Bronzová (Bronze)
  • Stříbrná (Silver)
  • Zlatá (Gold) – úroveň, které dosahuje největší procento hráčů
  • Platinová (Platinum)
  • Diamantová (Diamond)
  • Mistrovská (Master) – hráč je lepší než 99 % hráčů
  • Velmistrovská (Grandmaster)
  • Vyzyvatelská (Challenger) – nejvyšší / nejlepší úroveň

Profesionální League of Legends hráči

Profesionálem se obvykle hráč stane tak, že dosáhne nejvyšší hodnosti (Challenger), všimne si ho některý úspěšný tým a podepíše s ním smlouvou. Jen pro představu, pokud denně hraje 27 milionů lidí po celém světě a dle statistik nejvyšší hodnosti dosahuje přibližně pouze 0,015 % hráčů, znamená to, že pro dosažení nejvyšší hodnosti musí být hráč přibližně mezi nejlepšími čtyřmi tisíci hráči na světe.

Ti nejlepší hráči jsou tedy placeni organizacemi, které reprezentují. Mezi jejich další příjmy pak patří především výhry z turnajů a výnosy ze streamování. Samotné profesionální týmy pak čerpají peníze především od sponzorů a za prodané reklamní předměty. Nejen díky League of Legends se z eSportu (profesionálního hraní počítačových her) stal doslova miliardový business.

Herní organizace – profesionální týmy

League of Legends rozděleno na regiony (regionální ligy), obdobně jako ve fotbale národní ligy. Pouze na velkých turnajích, jako například mistrovství světa, se společně utkají nejlepší týmy z celého světa.

Následující týmy patří/patřily ke špičce v nejlepších regionech (například region Jižní Korea je obdobou Anglické ligy ve fotbale, co se popularity a úrovně týče), a hráči kteří za ně hrají se těší vysoké popularitě a honorářům.

Severní Amerika (NA LCS)

Cloud 9 – semifinále MS 2018
Team Liquid – několikanásobný účastník MS
Team Solo Mid (TSM) – několikanásobný vítěz Americké ligy

Evropa (LEC)

G2 Esports – finalista letošního MS, několikanásobný vítěz Evropské ligy
Fnatic – Vítěz MS (2011), finalista MS 2018, několikanásobný vítěz Evropské ligy
Splyce
Origen 

Jižní Korea (LCK)

SK Telecom T1 – trojnásobný vítěz MS (nejslavnější tým)
Samsung Galaxy – vítěz MS 2014 a 2017

Čína (LPL)

Edward Gaming
Royal Never Give Up
Invictus Gaming – vítež MS 2018
FunPlus Phoenix – finalista MS 2019

Vsázení na League of Legeds

Zajímá vás vsázení? Díky popularitě eSportu již dnes není výjimkou, že si lze na jednotlivé počítačové hry vsadit u většiny sázkových kanceláří stejně jako na jiné sportovní i nesportovní události. Například Fortuna má sekci E-sporty v menu nabídce hned mezi boxem a závody F1.

Ať už se v mezi jednotlivými League of Legends týmy vyznáte, či jen rádi vsázíte pro zábavu, mohlo by vás zajímat finále letošního Mistrovství světa v League of Legends. Do finále se totiž dostal evropský tým G2 Esports, který se utká s čínským celkem FunPlus Phoenix. Finále se odehraje v Paříži v aréně pro 20 tisíc diváků.

Vsaďte si na Mistrovství světa

Finále (finálová série) se hraje systémem BO5 (best of five), což znamená, že se maximálně odehraje pět her (map), přičemž tým který jako první dosáhne tří výher vítězí v celé sérii. Vsadit si lze na výsledek celé série, nebo na výsledek jednotlivých her (map). Na celkové vítězství obou týmů je kurz přibližně vyrovnaný.

Pokud jste například pořádný fanoušek Evropy, můžete si s velice slušným kurzem (5,4 u Fortuny) vsadit, že G2 Esports zvítězí 3:0 (zvítězí v prvních třech hrách). Za G2 Esports hrají aktuálně největší evropské hvězdy v čele s hráčem na pozici Mid – Rasmusem Wintherem z Dánska, kterého zná celý eSport svět pod herní přezdívkou Caps.

Caps slaví vítězství

Pokud toužíte se živit prací z domova, hraním či na internetu vydělávat bez vkladu peněz, tak můžete zkusit začít snít svůj herní sen!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz