Domů » TOP 7: Z jakých potravin doplnit melanin?

TOP 7: Z jakých potravin doplnit melanin?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Kůže

Každý člověk má od přírody takový „deštník“ v kůži, který ho chrání před škodlivými účinky slunečních UV paprsků. Jedná se o melanin a ten tedy přirozeně ochraňuje pokožku a vlasy. Ti, kdo se narodili s tmavší pletí, se nemusí bát o jeho dostatek, ale co si mají počít světlejší typy?

I když se můžete setkat s různými kosmetickými produkty a pilulkami, které tvrdí, že zvyšují produkci melaninu,vždy je nejlepší cesta vyzkoušet posílit ho přirozeně. A to lze i pomocí stravy.

Co je to melanin?

Lidské tělo produkuje přirozený růžový pigment zvaný melanin, který, jak již bylo výše zmíněno, pomáhá chránit před poškozením UV zářením. Tmavší typy pleti mají v těle přirozeně více melaninu ve srovnání s lidmi se světlou pletí. 

Hlavní úlohou melaninu v těle je dávat barvu pokožce, vlasům a očím. Tělo potřebuje jeho určité množství, aby se zabránilo předčasnému stárnutí i rakovině kůže. Tedy pokud vaše tělo neprodukuje dostatek melaninu, může vás vystavit vyššímu riziku kožních onemocnění. Proto by se zejména lidé se světlejším typem pleti měli snažit hledat způsoby, jak zvýšit melanin v těle. 

Ovlivňuje strava zdraví pokožky?

Jak může vaše strava pomoci omladit vaši pokožku a jaké potraviny obsahují melanin – to jsou dvě nejčastější otázky, nad kterými mnoho lidí přemýšlí. Zatímco se všude mluví o nesčetných možnostech ošetření pleti, výživa zůstává nejvíce podceňovanou cestou ke skvělému zdraví kůže

Správná strava zajišťuje nutriční rovnováhu, která poskytuje přirozeně jasnou pleť, ale i vnitřní záři a tedy celkové zdravotní benefity. Vysoká kvalita pokožky zvyšuje mimo jiné také vaše sebevědomí. To už představuje značné množství důvodů, proč byste si měli dávat pozor na to, co jíte.

Zahrnutí potravin bohatých na melanin do vašeho jídelníčku a pravidelné stravovací rutiny vám může pomoci zvýšit obsah tohoto pigmentu ve vašem těle. Zkuste zařadit těchto 7 tipů ohledně potravin zlepšujících zdraví pokožky a uvidíte, jestli přinesou vytoužený výsledek.

zrcadlení ega
Melanin kromě ochrany před UV zářením dává i barvu kůži, očím a vlasům

Nejlepší potraviny bohaté na melanin pro zdravější pokožku

Zajímá vás, jak podpořit větší produkci melaninu pro zdravější kůži přirozenými způsoby? Měli byste zařadit některé základní živiny a potraviny, které produkování tohoto pigmentu podporují. Zkuste pravidelně konzumovat následující živiny a potraviny.

1. Vitamín A

Hlavní živinu, kterou vaše pokožka potřebuje k větší produkci melaninu, je vitamín A. Jedná se o antioxidant rozpustný v tucích, který může pomoci chránit před rakovinou kůže, ale třeba i udržovat zdravé oči. Přirozeně se vyskytuje v potravinách, jako jsou:

 • maso,
 • játra,
 • vejce,
 • rybí tuk,
 • listová zelenina,
 • brokolice,
 • žlutá a oranžová zelenina i ovoce.

2. Vitamín E

Další skvělou živinu pro lepší zdraví pokožky představuje vitamin E. Jedná se taktéž o antioxidant, který může případně zvýšit hladinu melaninu v těle a pomáhat chránit kůži před poškozením od slunce. Najdete ho v těchto potravinách:

 • listová zelenina, 
 • obiloviny, 
 • ořechy a semena (zejména mandle).

💡 Tip: Trápí vás nestabilní cukr v krvi? Přečtěte si těchto 10 tipů, které pomáhají regulovat prudké výkyvy krevního cukru.

3. Vitamín C

Stejně jako vitamíny A a E, tak i vitamín C představuje skvělý antioxidant potřebný pro vaše zdraví a imunitu. Sice neexistují studie, které by dokazovaly zvyšování produkce melaninu prostřednictvím vitamínu C, ovšem neoficiální důkazy naznačují jeho potenciální pozitivní vliv na hladinu tohoto pigmentu. Zkuste tedy zařadit tyto potraviny:

 • citrusy,
 • bobulovité ovoce,
 • kiwi,
 • listovou zeleninu,
 • brokolici,
 • brambory.

4. Další antioxidanty

Největší potenciál pro zvýšení produkce melaninu mají i jiné antioxidanty. Ačkoli je zapotřebí ještě více studií, některé již provedené výzkumy naznačují, že antioxidanty opravdu mohou pomoci se zvýšením tohoto pigmentu v těle.

Mikroživiny, jako jsou flavonoidy nebo polyfenoly, působí jako silné antioxidanty a mohou ovlivňovat produkci melaninu. Zkuste tedy zařadit do jídelníčku:

 • tmavou listovou zeleninu, 
 • tmavé bobulovité ovoce, 
 • kvalitní hořkou čokoládu. 

5. Bylinky a bylinné čaje

Dalším skvělým přirozeným způsobem, pomocí kterého lze podpořit tvorbu melaninu v těle, je užívání určitých bylin a či čajů z nich. Můžete vyzkoušet zejména kurkumu a zelený čaj, které mají bohaté množství flavonoidů a polyfenolů. O nich už z předchozího bodu víte, že mohou pomáhat chránit kůži.

Ovšem dosud žádné studie neprokázaly, že by byliny jakéhokoliv druhu doopravdy zvyšovaly produkci melaninu. Prozatím se tato tvrzení řadí pouze mezi neoficiální, ale zkusit je můžete.

6. Švestky a jablka

Kromě oranžově zbarvených a citrusových plodů zkuste do svého jídelníčku přidat i ovoce, jako jsou švestky a jablka. Tyto druhy jsou bohaté na antioxidanty a švestky se pyšní také dostatečným množstvím vitamínu E.

Pravidelná konzumace vám jablek či švestek vám dodá látky, které zneškodňují volné radikály podílející se na kožních problémech způsobených UV zářením. Můžete zkusit klidně i sušené verze.

💡 Tip: Podívejte se na 10 nejlepších potravin a tekutin, které je vhodné konzumovat před spaním, aby se váš spánek co nejvíce zkvalitnil.

7. Esenciální oleje

Poslední tip sice není určený ke konzumaci, ale může vám také pomoci se zvýšením tvorby melaninu ve vaší kůži. Pokud tedy nechcete pojídat či popíjet nějaké z výše uvedených potravin, nebo se domníváte, že to nestačí, zvažte aplikaci esenciálních olejů přímo na pokožku, abyste zlepšili její kvalitu. 

Zkuste třeba praktikovat masáž s levandulovým či citronovým olejem. Můžete zkusit i relaxační koupel s pár kapkami esenciálního oleje nebo jeho inhalaci pomocí aroma lampy. Vůně vás tak může provázet celým dnem.

Potraviny snižující produkci melaninu

Je třeba si uvědomit, že existují i některé potraviny, které snižují produkci pigmentu. Jedná se například o:

 • smažené chipsy, hranolky, krokety, krutony nebo přesolené arašídy,
 • sladké či slané pečivo, 
 • cukrovinky,
 • alkoholické a sladké sycené nápoje,
 • velké množství silné kávy nebo čaje.

Dobře sestavený jídelníček s převahou zdravých, plnohodnotných potravin vám nejen přispěje k tvorbě melaninu, ale podpoří i lepší celkový zdravotní stav.

Vitamín C jako stavební kámen zdraví
Vitamíny představují stavební kameny pro melanin, ale i celkové zdraví

Některé výzkumné studie naznačují, že může existovat několik způsobů, jak zvýšit hladinu melaninu. Nachází se v potravinách rostlinného i živočišného původu. Jeho množství v lidském těle je dáno genetickými vlastnostmi. Vyvážená strava pomáhá udržovat požadovanou hladinu pigmentu.

Ovšem pamatujte, že jediným prokázaným způsobem, jak předcházet rakovině kůže, je vyhýbat se nadměrnému slunečnímu záření a používat kvalitní opalovací krém. Vše ostatní vám jen umocní péči o své lepší zdraví.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz