Domů » Investiční report: Apple představil iPhone 15, Arm vstupuje na burzu

Investiční report: Apple představil iPhone 15, Arm vstupuje na burzu

autor Miroslav Plaňanský
0 komentářů
iPhone 15 Pro titan

V úterý 12.9. proběhla dlouho očekávaná podzimní Keynote od společnosti Apple, která na této události představila nové hodinky Apple Watch 9 a iPhony 15, které jsou opět k dostání ve 4 různých variantách. Mimo jiné se také udála největší IPO roku 2023, kdy britský výrobce čipů Arm vstoupil na burzu. Co znamená iPhone pro Apple a co nebo kdo je vlastně Arm?

Je iPhone stále důležitým produktem pro Apple?

S klidnou hlavou můžeme říci, že iPhone je stále jeden z nejdůležitějších produktů tohoto technologického giganta. Samo o sobě, to dokazují i čísla, kdy Apple loňský rok utratil za iPhony více než 52 % svých tržeb. Apple nezveřejňuje přesná čísla podle jednotlivých produktů, ale je pravděpodobné, že iPhone také představuje přibližně polovinu celkového zisku firmy.

prodej iphonů v zemích světa v %

Zdroj: Counterpoint Research

Co na Keynote říká veřejnost?

Podle sociální sítě X (dříve Twitter), Apple neudělal na své fanoušky ani širokou veřejnost velký dojem. iPhony se nijak neliší od předchozích modelů, veškerá změna se odehrává v softwaru a fotoaparátu, tudíž není úplně důvod k obměně telefonu každý rok, jako tomu bylo doposud.

Jak to vidí investoři?

Investoři očekávali zdražení iPhonů, to proběhlo však pouze u 15 Pro Max, který má nejvíce funkcí a dostal opět pár vymožeností navíc, narozdíl od svého malého bráchy 15 Pro. V České republice dokonce došlo ke zlevnění iPhonů, kdy předešlý rok základní verze 14 Pro stála 33 490 Kč, nynější iPhone stojí v základu 29 990 Kč, to je zlevnění o přibližně 12 %. Cena akcií se propadla od úterý o necelá 3 % a my budeme čekat, co se bude odehrávat s akciemi nadále.

xstation 5 apple graf

Zdroj: xStation 5, XTB

Pokud přemýšlíte nad investováním do akcií nebo ETF a nevíte, jak začít, doporučujeme se nejprve vzdělat v tomto oboru.

Aktuálně zajímavým tématem pro investory, je vstup společnosti Arm na burzu, který proběhl ve čtvrtek 14.9.2023. Tuto společnost ihned nabízí k investici například broker XTB.

Co je ARM a proč vstupuje na americkou burzu?

Britská společnost Arm je velice úspěšná ve světe čipů, především pro mobilní zařízení, jako je právě iPhone nebo Samsung. Společnost se specializuje na architekturu čipu, tu si později přeberou firmy a upraví si jí podle sebe. Arm tak z každého čipu vybírá licenční poplatek a získává tím tučný příjem.

oslava ARM vstup na nasdaq

Zdroj: AP Photo, Richard Drew

Dominance na trhu

Odhaduje se že přibližně 99 % čipů v telefonech je navrhnuto společností Arm. To je ohromná dominance na trhu! Není však divu, protože hlavní výhodou těch čipů je jejich energetická úspora, která je v dnešním světě smartphonů velmi důležitá. Společnost Apple využila tuto architekturu pro své velice úspěšné čipy řady M, které používá například ve svých iMac, iPad nebo MacBook produktech.

Stále častěji se tyto čipy dostávají i do povědomí výrobců elektromobilů nebo dokonce velkých serverů. Společnost Arm, která má svůj jedinečný patent tedy vyvolává obrovský rozruch ohledně jejího vstupu na burzu a ocenění takové společnosti. O její akcie se v minulosti zajímaly technologičtí giganti jako je Apple, NVIDIA, Intel nebo Samsung. Očekává se, že zásah této společnosti bude i do sektoru umělé inteligence. Což je velmi omývané téma od začátku tohoto roku a určitě ještě nějakou dobu bude.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz