Chtěli byste být více trpěliví, ale moc se vám to nedaří? Chce to čas a nějaký ten trénink. Jak na to, vám ukážeme v dnešním článku, čtěte dál!
Obsah článku
Proč trénovat trpělivost
Pokud jste opravdu netrpěliví, jistě si uvědomujete, že vám tato vlastnost zasahuje do života více, než byste si přáli. Být zodpovědný za své emoční projevy není lehké, ale stojí to za to. Člověk, který se ovládá, má život o dost jednodušší, protože investuje energii pouze tam, kde je to opravdu potřeba. Představte si, že vás nechá v klidu situace, která vás dříve dokázala vytočit do běla, dokážete se nad ní povznést a nic si z ní nedělat. Jaké jsou hlavní důvody proč bychom se měli zaměřit na budování trpělivosti?
1. Lepší vztahy
Kdykoliv vás někdo naštve, vybouchnete a už to začíná – hádky, rozpory a slova, která jste ani nechtěli říkat. Nemusí se jednat jen o vaše osobní vztahy, ale o vztahy ve společnosti obecně. S lidmi se setkáváte poměrně často a ve velkém množství – v obchodech, na poště nebo na ulici. Pravidelně se tak stává, že vás někdo naštve a možná to i dáte najevo. Zkuste místo toho emoce zpracovat a objasnit si, co a proč vám tak vadí.
2. Vnitřní klid a pozitivita
Znáte ten pocit, kdy cítíte příjemné ticho a klid? Nic vás nestresuje, jen si užíváte přítomný okamžik. Zkuste si tento stav udržet po co nejdelší dobu i v případě, že nastane situace, která vás z něj trochu vyhodí. S vnitřním klidem totiž zvládnete i stresové situace s rozmyslem a vše kolem vás bude hned pozitivnější.
3. Svět byznysu
Vyděláváte sami na sebe a čas od času máte nějakou tu schůzku? Jistě víte, jak je důležité budit dobrý první dojem. Při rozhozené psychice se odhalí vaše nejistota a může vše pokazit. Když budete trénovat svou trpělivost, dokážete v klidu uvažovat a působit tak vyrovnaně a sebevědomě, což se od vás očekává. Na spoustu věcí si také musíte počkat, protože jejich proces trvá, ale jak se říká, trpělivost růže přináší.
Tipy: Jak budovat a trénovat trpělivost?
Chcete na své trpělivosti zapracovat, ale nevíte, jak na to? Pojďme se společně podívat na to, jaké jednoduché kroky udělat pro to, jak tuto dovednost zlepšit. Dokáže to každý, kdo opravdu chce.
Analyzujte
Přijít věcem na kloub je základ, který vám dokáže pomoct překonat problémy, se kterými uvnitř zápasíte. Přijdete-li na to, proč vás daná situace zneklidňuje, pak s tímto pocitem můžete pracovat. Buďto změňte situaci nebo se jí vyhýbejte (choďte na nákup v dobu, kdy je většina lidí v práci) či změňte to, jak se cítíte (při čekání ve frontě na poště se nerozčilujte, ale snažte se zůstat klidní). Pochvalte se za každý pokrok, který uděláte a pokračujte v progresu. Uvést se do úplného klidu bude vyžadovat roky praxe, takže na sebe nebuďte přísní.
Zkuste dechová cvičení
Cítíte, že začínáte ztrácet trpělivost? Pak tento stav prodýchejte. Při nádechu počítejte do 5, zadržte dech na 4 vteřiny a vydechněte na 8. Takto několikrát opakujte a uvidíte, že se vám po chvíli uleví. Dech totiž ovlivňuje váš krevní tlak, který díky řízenému cvičení zklidníte a celkově se tak hodíte do klidu. Nezadržujte své emoce, ale vydejte je ven pomocí vzduchu, opravdu to funguje.
Využijte čas efektivně
Pokud ztrácíte nervy kvůli tomu, že čekáním přicházíte o čas, který byste mohli využít jinak – využijte ho. Čtěte si knihu, vyplňte dotazník na telefonu, přemýšlejte, co budete později dělat nebo vymyslete oběd na příští dny a rovnou si napište seznam na nákup. Existuje spoustu věcí, které lze dělat, i když jste mimo domov, proto pokud vás takové situace stresují, prostě je změňte a využijte je jako příležitost.
Dejte si pauzu
I když jsme si všichni navykli na neustálou aktivitu a efektivní využívání času, neuškodí si čas od času odpočinout. Pokud jste workoholik, tato věta je pro vás noční můrou – odpočívají totiž jen lenoši, my pracující makáme den i noc. Vaše tělo ale říká něco jiného, a to: Odpočinek je důležitý! Jestli nemáte možnost nic dělat, tak nic nedělejte. Porozhlédněte se po okolí, zavnímejte, že žijete teď a tady a nechte vše být. Trénujete tím také umění zastavit se.
Vězte, že vše jednou skončí
Jste netrpěliví, jak něco dopadne nebo máte pocit, že situace, ve které se nacházíte nikdy neskončí? Věřte, že vše má svůj konec. I kdybyste si procházeli nepříjemnými pocity, není to nekonečné a jednoho dne to prostě musí skončit. Když si to uvědomíte, možná vás to uklidní a situaci lépe zvládnete.
Proč jsme netrpěliví
Základní důvody, proč se nás zmocní netrpělivost a začneme být nepříjemní jsou:
- očekávání – něco není podle našich představ (čekali jsme, že v tuto hodinu nebude taková fronta, abychom mohli zpátky domů, protože tam máme práci).
- vnímání času – situace měla probíhat rychleji nebo pomaleji (někdo nás vyzvedl o 5 minut později, díky čemuž nabereme zpoždění na důležitou schůzku).
Důležité je uvědomit si, že vše začíná u vás, a že s tím můžete pracovat. Neberte to jako chybu, spíše jako něco, co lze zlepšovat. Stačí změnit úhel pohledu a vše bude zase v pořádku. Nutno říct, že by bylo skvělé, kdyby bylo takto jednoduché to udělat stejně jako to říct. Co na to říct. Hodně trpělivosti!