Domů » 12 Tipů: Jak vyléčit zlomené srdce? 💔

12 Tipů: Jak vyléčit zlomené srdce? 💔

autor Dominika Veselá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Zlomené srdce

Potýkali jste se někdy ve svém životě se zlomeným srdcem? Každá osoba s podobnou zkušeností potvrdí, že ačkoli jde o psychologickou záležitost, cítí skutečnou bolest. Zkrátka to pekelně bolí, vážně. Vztahoví kouči prohlašují, že zlomené srdce je univerzální zážitek doprovázený silnou emocionální úzkostí a nejistotou.

🗣️ Psychoterapeutka Jenna Palumbo ale zdůrazňuje: Veřejnost má za to, že zlomené srdce souvisí výhradně s romantickými vztahy, ale není to tak. Považte následující situace – smrt blízkého, ztráta zaměstnání, ztráta dobrého přítele, profesní krach – všechny vás mohou zanechat se zlomeným srdcem a pocitem, že váš život už nikdy nebude stejný.

Metod, jak vyléčit zlomené srdce, je bezpočet. My se zaměříme na ty vědečtější, tzn. takové, které by vám s velkou pravděpodobností naordinovali např. psychoterapeuti. A bude jich rovnou 12, abyste měli z čeho vybírat! Možná zde i vy najdete lék na zlomené srdce!

Bolest, kterou cítíme u zlomeného srdce, je skutečná.
Lidé, kteří zakusili bolest ze zlomeného srdce, ji popisují jako skutečnou.

💡 Tip: Základní a univerzální radou je přestat se zbytečně stresovat. To se ale hlavně v začátcích snáz řekne, než udělá.

Biologická podstata zlomeného srdce aneb Proč to tak hrozně bolí?

Nedá se tomu uniknout, ani to jakkoli urychlit. Léčba zlomeného srdce vyžaduje čas. Někdy spoustu času. Existují ale „pomocníci“, jejichž osvojením proces maličko posunete vpřed. Výchozím bodem je pochopení podstaty zlomeného srdce. Al Pacino v minisérii Andělé v Americe prohlašuje, že „tvrdý sval [myšleno srdce] nikdy nekrvácí“. Tak proč máme pocit, že se nám rozpadl na tisíc kousků, ačkoli z medicínského hlediska je jeho rozlomení nemožné? Podívejme se na postřehy renomovaných zahraničních magazínů:

Emoční destabilizace po opakovaném odmítnutí podle Helen Fisherové

Helen Fisherová, Lucy Brownová a Debra Masheková v roce 2010 publikovaly článek s názvem „Reward, Addiction, and Emotion Regulation Systems associated with Rejection in Love“, v němž rozebíraly způsoby, jak se vyrovnat s tím, že někdo neustále odmítá naši lásku.

🗣️ Fisherová poznamenala: Lidský mozek reaguje na emoční bolest shodně jako na tu fyzickou. Proto při zlomení srdce cítíme bolest, jako kdybychom si kupříkladu zlomili nohu. Naznačují to i trefné aforismy, např. „Cítím, jako kdyby mi někdo vyrval srdce“, „Je mi, jako kdyby mi něčí ruka prorazila hrudník a zmáčkla srdce“, nebo „Je to, jako kdyby mi někdo vrazil nůž do zad a ještě se mě zeptal, proč krvácím!“. Všechna tato přirovnání pracují s popisem skutečné bolesti.

Podle Brownové roli hrají i „hormony zlomeného srdce“. Nejde o puberťácký výmysl, naše tělo denně produkuje stovky různých hormonů, mezi nimi i hormony zamilování a „odmilování“.

🗣️ Brownová dodává: Láska je návyková jako droga, a to zejména proto, že se při ní uvolňují vodopády oxytocinu a dopaminu, tzv. hormonů štěstí. Čím zaláskovanější jsme, tím je jejich množství větší.

Pokud jsme dlouhodobě odmítáni objektem naší touhy, nebo když láska zničehonic vyprchá (zlomením srdce), tyto hladiny hormonů poklesnou a jsou nahrazeny stresovým hormonem kortizolem. Příliš mnoho kortizolu podporuje specifickou reakci těla (příprava na boj nebo útěk), což z dlouhodobého hlediska přispívá k úzkosti, nevolnosti, akné a přibývání na váze – všem těm nepříjemným duševním a fyzickým příznakům spojeným se zlomeným srdcem.

Teorie zlomeného srdce z odmítnutí podle Fisherové.
Podle Fisherové hrají v procesu heartbreaku roli i hormony zlomeného srdce.

Syndrom zlomeného srdce – Může emocionální heartbreak fyzicky zlomit srdce?

Jisté je, že sval se nerozlomí na dvě půlky, jak to prezentují na mnoha teenagerských fotografiích. Nicméně „syndrom zlomeného srdce“ je oficiální medicinský název. Někdy se mu říká také tako-tsubo kardiomyopatie, nebo apical ballooning kardiomyopatie – jde o vzácné onemocnění srdečního svalu, jež svými příznaky připomíná infarkt myokardu a je vyvolána silným emočním (ale i fyzickým) stresem.

Vyskytuje se převážně u žen a POZOR – může být i život ohrožující! Co z toho vyplývá? Že zlomené srdce může přivodit smrt.

Dominující příznaky syndromu zlomeného srdce:

  • Akutní bolest na hrudi,
  • Dušnost,
  • Závrať,
  • Hypertenze,
  • Upadnutí do bezvědomí,
  • Přetrvávající oslabení levé srdeční komory.

Nedojde-li k včasnému ošetření, mohou výše zmíněné příznaky vést až k trvalým následkům, či dokonce smrti.

🗣️ Kardiologové upozorňují: Až u poloviny pacientů se syndromem zlomeného srdce dochází k srdečnímu selhání. Mezi další komplikace patří zvýšená arytmie, tvorba trombů a vzácně i ruptura stěny srdeční.

Jak vidíte, ony ty puberťácké fotografie s rozlomeným srdcem nakonec nejsou tak daleko od pravdy. V jednom případu ze 100 skutečně může dojít k ruptuře jedné srdeční komory. Fascinující, nemyslíte?

Sedmiminutové video, které vám ukáže, že na syndrom zlomeného srdce se dá i zemřít!

12 tipů: Jak na zlomené srdce? Léčba je zdlouhavá a vyžaduje čas!

Pracujeme s tím, co je zřejmé. Mám zlomené srdce. Co s tím? Šíleně to bolí, fyzicky i psychicky jsem na dně a podle vědeckých publikací mi hrozí nejen trvalé (fyzické) následky, ale v krajním případě i smrt. Není to dobré, vůbec ne. Je načase pomýšlet na léčbu a začít s ní co možná nejdříve, než dojde k tragédii. Jakou léčbu ale nasadit? Medikamentózní? Nebo psychoterapii?

🗣️ Lékaři radí: Zkuste kombinaci obou!

Léčba zlomeného srdce vyžaduje kombinaci medicínsko-psychoterapeutických technik. Nezdráhejte se pozorovat reakce svého těla a kontrolujte:

  • Je vám fyzicky špatně?
  • Buší vám srdce?
  • Nemůžete se pořádně nadechnout?
  • Pláčete až do úplného vyčerpání?
  • Cítíte divný tlak na hrudníku?

Pokud ano, týkají se vás spíše somatické než emoční příznaky, a ty je potřeba léčit medikamentózně. Poradím vám jak dále v textu. Někdy stačí čas, ale někdy je lepší tomu trochu pomoci.

  • Jste v depresi?
  • Cítíte se neuvěřitelně nešťastně?
  • Nechce se vám žít?
  • Máte pocity zmaru a připadá vám, že život už nemůže být horší?
  • Nic vás nebaví a i nejjednodušší úkol je nad vaše síly?

Pokud ano, máte učebnicové příznaky emocionálního zhroucení, na které působí psychoterapeutická léčba. Poradím vám pár triků.

Emoční a fyzické příznaky vedoucí k akutnímu infarktu se mohou nakombinovat.
Pokud nemáte k syndromu zlomeného srdce predispozice, nejspíše skončíte “pouze” s pořádnou depresí. Jestli je máte, může vám i rupnout srdce.

4 tipy: Jak vyléčit zlomené srdce pomocí medikamentů?

Co na „fyzicky“ zlomené srdce, tedy stresovou kardiomyopatii? Inu, nápodobu akutního infarktu myokardu je nutné v první řadě rychle rozpoznat a začít jednat. Naše srdce zaplaví nadměrné množství adrenalinu, což vede k nabobtnání srdečních komor, které mohou dlouhým prodléváním i prasknout.

🗣️ Kardiologové upřesňují: Akutní případy je nutné hospitalizovat nejméně na 48 hodin, pravidelně natáčet EKG a ECHO. Někteří pacienti se neobejdou bez medikamentů.

💡 Tip: Nestresujte se a buďte chvíli šťastní!

Betablokátory (BB)

Léky snižující srdeční frekvenci, sílu spasmu a vodivost myokardu. Zajišťují zpomalení přísunu kyslíku k srdci, čímž snižují vzrušivost srdečních stěn a rychlé bušení srdce. Na „zlomené srdce“ vám lékař nejčastěji předepíše:

  1. Sotalol (antiarytmikum),
  2. Betaxolol,
  3. Atenolol,
  4. Nebivolol,
  5. Talinolol.

ACE inhibitory (Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu)

Patří do skupiny kardiofarmak. Brání opětovnému spasmu myokardu po akutním infarktu myokardu. Navíc remodelují hypertrofické změny na cévách a tepnách právě po prodělaném infarktu. Podávají se při arteriální hypertenzi, srdečním selhání, akutním infarktu myokardu a diabetické nefropatii.

Na „zlomené srdce“ (alias akutní infarkt myokardu) vám lékař nejčastěji předepíše:

  1. Enalapril,
  2. Perindopril,
  3. Ramipril,
  4. Lisinopril,
  5. Fosinopril.

🎓 Zajímavost: V odborných publikacích se píše, že ACE inhibitory jednoduše snižují krevní tlak.

Diuretika

Léčí srdeční insuficienci (= nedostatečnost). Odlehčí přetíženému srdci a sníží periferní cévní odpor, tzn., že snižují tlak. Navíc zvýší minutový srdeční výdej a tím zlepší výkon myokardu. Předepisují se u akutního srdečního selhání i arteriální hypertenze.

Na „zlomené srdce“ vám lékař nejčastěji předepíše:

  1. Hydrochlorothiazid,
  2. Chlorthalidon,
  3. Chlorothiazid,
  4. Trichlormethiazid,
  5. Bendroflumethiazid.

Srdeční glykosidy

Látky rostlinného původu hrající nezaměnitelnou roli v léčbě srdečního selhání. Používají se v případech, kdy je potřeba posílit systolickou činnost selhávajícího srdce, aby bylo dosaženo dostatečného srdečního výdeje.

Nejznámějším zástupcem těchto látek je digoxin, dále se předepisuje:

  1. Digitoxin,
  2. Methyldigoxin a
  3. Strofantin.

🎓 Zajímavost: K léčbě zlomeného srdce se rovněž preventivně předepisují antikoagulační léky (= léky snižující srážlivost krve), aby nedocházelo k vzniku trombů.

Syndrom zlomeného srdce zajišťuje otok srdeční komory.
Všechna výše zmíněná medikace má snížit otok srdeční komory a zabránit její ruptuře.

8 tipů: Jak vyléčit zlomené srdce pomocí psychoterapie?

Somatické příznaky zlomeného srdce (příznaky syndromu zlomeného srdce) vyléčíte medikamentózně, depresi a nechuť do života nikoli. Je potřeba na tom pracovat, i když si zrovna myslíte, že se dá umřít na zlomené srdce. Snažte se tomu nepodléhat. Na ty je potřeba přivolat odborníky zabývající se lidskou duší. Znáte nejslavnější citáty o zlomených srdcích?

  • Srdce bylo vytvořeno proto, aby mohlo být zlomené. (Oscar Wilde)
  • Milovat znamená být zranitelný. Milujte cokoli a vaše srdce bude určitě pomačkané a možná zlomené. (Clive Staples Lewis)
  • Člověk se zlomeným srdcem si myslí, že ho dálka vyléčí, ale to se mýlí. Čas je jediná konstanta a pro živé se nikdy nezastaví. (Stephen King)
  • Láska vám může srdce naplnit, pak zlomit, a to zlomené srdce znovu vyléčit. (Robert Fulghum)

Zlomené srdce, láska, duše, zranitelnost – to jsou spojené nádoby. Není možné se efektivně vyléčit vlastními silami, potřebujete pomoc odborníka. Psycholog s vámi vše rozebere a poskytne vám nezaujatý pohled na věc. Na vás je cíleně pracovat na nápravě, např.:

  1. Mluvte se svým „ublíženým vnitřním dítětem“,
  2. Hledejte příležitosti k pěstování vnitřní odolnosti,
  3. Plánujte!
  4. Sepište si seznam svých perfektních vlastností,
  5. Nezištně pomáhejte neziskovkám,
  6. Adoptujte si zvířátko,
  7. Oddělte se od události, která vám zlomila srdce,
  8. Vyhraďte si čas k truchlení!

💡 Tip: S psychoterapeutem veďte motivační hovory a poslouchejte jeho postřehy. Posunou vás mílovými kroky vpřed.

Krok 1: Nandejte to zrazenému vnitřnímu já!

Máte-li trauma z dětství, kdy vás např. někdo opustil, vrátíte se v myšlenkách do toho období i v dospělosti, pokud se vám přihodí to samé. Budete si znovu připadat jako to malé dítě, kterého všichni kolem opouštějí.

🗣️ Psychologové upozorňují: Nebraňte se negativním pocitům! Zkuste s ublíženým vnitřním dítětem zapříst rozhovor. Vyzpovídejte ho – Proč se cítí zrazené? Co ho nejvíc rozhořčilo? Touží po pocitu zadostiučinění?

Když v dospělém věku dojdete do stadia, kdy vám okolnosti (nebo blízcí) zlomí srdce, je nezbytné soustředit se na seberozvoj a pečovat o sebe. Třeba takto:

  • Kupte si měkké plyšové zvířátko a nestyďte se s ním usínat v posteli.
  • Jezte každých pár hodin (i když nemáte hlad). Pravidelný přísun živin je důležitý.
  • Upřednostňujte spánek před jinými aktivitami.
  • Nebojte se navštívit psychoterapeuta a požádat ho o pomoc.
  • Někdy pomohou i antidepresiva a léky proti úzkosti.
Mluvte se svým vnitřním dítětem.
Rozhovor s vlastním vnitřním dítětem vyřeší spoustu problémů.

Krok 2: Hledejte příležitosti k pěstování vnitřní odolnosti

Digitální svět sociálních sítí nám denně předestírá myšlenku, že silní a nezávislí lidé se nenechají strhnout smutkem, nade vše se povznesou a ještě se jim podaří tnout protivníka do živého.

Nenechte se vysmát a myslete logicky! Od toho jsme lidské bytosti, aby s námi mávaly emoce a oddávaly jsme se (i negativním) pocitům.

🗣️ Psychologové ujišťují: Dokud jsme živí, jsme zranitelní vůči bolestivým emocím.

Zlomené srdce nás katapultuje do neprobádané oblasti nepohodlí a nepříjemných pocitů. To je jedinečná příležitost, jak se naučit tolerovat „obtížné“ emoce jako smutek, neštěstí, sebelítost a zoufalství. Zvládneme-li jakž takž fungovat i v dobách největšího zmaru, vyjdeme ze situace silnější a odolnější.

💡 Tip: Nalézt zdroje motivace je esenciální k boji s našimi vnitřními démony!

Krok 3: Plánujte dopředu!

Častým příznakem zlomeného srdce je beznaděj. Nic se nám nechce, život nás přestává bavit a i ty nejsnazší úkoly připomínají zdolání Mount Everestu. Máme pocit, že jsme k ničemu.

V kroku č. 3 je důležité vzít do ruky kalendář (postačí i prázdný list papír) a začít si poznamenávat, co chcete a máte splnit. Plánovat dopředu každý krůček. A odměňovat se za jeho zvládnutí. V plánu mohou být položky jako:

  • Naplánovat skupinový výlet,
  • Navštívit kamaráda na druhém konci republiky,
  • Přihlásit se na motivační kurz,
  • Splnit meditační výzvu,
  • Začít cvičit jógu.

🎓 Zajímavost: Neočekávejte, že všechny činnosti budou hned zábavné a radostné. Zármutek často napodobuje depresi, a bývá velmi obtížné mít radost z čehokoli (zejména zpočátku). Důležité ale je, že se snažíte.

💡 Tip: Sepsat si nástěnku vizí vám pomůže vidět vždy světlo na konci tunelu!

Krok 4: Sepište si seznam svých perfektních vlastností

Rozchod vás zanechá se zlomeným srdcem, pošpiněné, nejisté a bez sebedůvěry. Běžné je sebeobviňování a přemýšlení o tom, co jste udělali špatně. To ale může nenávratně poškodit vaši sebeúctu a sebereflexi, a to nechcete!

Popřemýšlejte o všech skvělých vlastnostech, které máte. Sepište si je do seznamu a každý (!!) den si jej znovu a znovu pročítejte. Banalita, říkáte si? Nesouhlasím. Občas je nutné připomenout si, jak výjimeční jsme.

Nemůžete přijít na žádnou ze svých dobrých vlastností? Toto video vám s tím pomůže.

💡 Tip: Máte-li odvahu, vypracujte si podrobnou SWOT analýzu. Výsledky vám ukáží, co na sobě změnit.

Krok 5: Nezištně pomáhejte neziskovkám

Dobrovolnictví je skvělý způsob, jak sesbírat poztrácené sebevědomí. Ukáže vám, jak moc znamenáte pro ostatní, jak jim pomáháte a měníte jejich životy k lepšímu. Stačí najít:

  • Útulek pro bezdomovce,
  • Psí/kočičí útulek,
  • Organizaci zabývající se dočaskami pro zvířata,
  • Pečovatelský dům,
  • Školu.

Ve všech vyjmenovaných organizacích je možné nabídnout bezplatně svou pomoc. A všichni bez rozdílu budou štěstím bez sebe, že mají dvě pracovité ruce navíc.

Krok 6: Adoptujte si zvířátko

Péče o malé zvířátko je samouzdravující proces. Neuvěříte, kolik lásky k tomu drobcovi se vám zrodí v srdci, o kterém jste si mysleli, že je pošlapané, zlámané a na odpis. Budete se doslova zalykat náklonností a zbožňováním, o tom vás mohu ujistit.

Mimochodem, znáte heslo pražské neziskové organizace „Nekupuj. Adoptuj!“? Zvažte přijetí kočky nebo psa z místního útulku. Tímto způsobem získáte nového přítele a zachráníte život zvířete, které si zaslouží trvalý domov.

Věděli jste, že je vědecky prokázáno, že mazlíčci mají pozitivní vliv na náš nervový systém?

Krok 7: Oddělte se od osoby, která vám zlomila srdce

Jedním z nejdůležitějších kroků k vyléčení zlomeného srdce je přerušení veškeré komunikace s osobou, která je za něj zodpovědná. Nevolejte jí, neposílejte e-maily ani nekomunikujte na sociálních sítích. Pokud vás osloví, neodpovídejte. Můžete ji i zablokovat, pokud pocítíte pokušení odpovědět. Dopřejte si minimálně 90 dní, než se emocionálně distancujete

🗣️ Psychologové dodávají: Pokud máte např. společně děti nebo majetek, není možné se zcela oprostit. Pokuste se však interakce omezit pouze na ty naprosto nezbytné.

Pokud máte chuť se s ní spojit, napište e-mail, ale neposílejte ho!

Krok 8: Vyhraďte si čas k truchlení!

Skutečné uzdravení může přijít pouze tehdy, když si dovolíte prožít si své emoce, místo toho abyste je v sobě dusili. Vyhraďte si soukromý čas na přemýšlení o rozchodu. Nestyďte se plakat; nechte slzy plynout a zbavte se jejich prostřednictvím smutku a zoufalství.

🎓 Zajímavost: Možná zpozorujete, že každý den věnujte truchlení méně a méně času. Nakonec zjistíte, že o rozchodu už skoro nepřemýšlíte. V ten okamžik jste připraveni pohnout se dál!

Fáze truchlení
Truchlení je komplikovaný proces. Je nutné projít všechny fáze, pořadí je na vás.

💡 Tip: Ve fázi truchlení je dobré potkat nové lidi a trochu obměnit skupinu přátel. Hledat můžete například i na seznamkách.

Přečtěte si také článek memento mori.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz