Domů » Jak být efektivní v práci, když jsou venku vedra

Jak být efektivní v práci, když jsou venku vedra

autor Alena Teclová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak být efektivní v práci v létě

Horkých letních dnů pomalu přibývá a dříve nebo později je pocítíte také v práci. Určitě už dobře znáte, že vedra efektivitu práce zrovna nezvyšují. Zaměstnavatel je sice povinen zajistit optimální podmínky, ale to nic nemění na tom, že nemusejí být tak úplně podle vašeho gusta. Jak být efektivní v práci a zároveň si zajistit pohodlí?

Zaměstnavatel by se měl starat o vaše pohodlí

Každý zaměstnavatel má povinnost zajistit optimální podmínky pro práci, a to včetně teploty. Nařízení vyplývá ze zákona č. 361/2007 Sb. Uvnitř administrativních budov by teplota neměla přesáhnout 27 °C. To platí i v případech, kdy jsou venku tropická vedra. Pokud není možné podmínky uvnitř regulovat, máte jako zaměstnanci nárok na tzv. ochranné nápoje. Jimi jsou myšleny minerální vody a při teplotách nad 34 °C také iontové nápoje.

Jak přežít horko v práci

Práce u PC sice není fyzicky náročná, ale to nic nemění na tom, že nápor horka vaši efektivitu výrazně snižuje. Problémy se soustředěním a produktivitou práce pozoruje podle průzkumů z roku 2017 až třetina manažerů. Pokud máte na pracovišti optimální podmínky, ale stále to nestačí, můžete vyzkoušet pár užitečných tipů.

  • Dodržujte pitný režim, ale pijte častěji menší množství vody,
  • zatáhněte žaluzie, a to alespoň v poledních hodinách,
  • větrejte pouze ráno,
  • použijte termofor naplněný studenou vodou,
  • jezte pouze lehká jídla (saláty, smoothie, nepečené dezerty…),
  • noste vzdušné oblečení z přírodních materiálů.

Jako rychlou pomoc si můžete zkusit ochladit končetiny. Osvěžte si ruce až po lokty ve studené vodě. Postačí několik vteřin a uvidíte, že vám bude mnohem lépe.

S větráním to může být zrádné, ale rozhodně se nedoporučuje větrat při teplotách nad 30 °C, jelikož si vnitřní prostory ještě více oteplujete. V případě, že máte v kancelářích klimatizace, tak je zapínejte ideálně až okolo 10 hodiny. Do té doby můžete větrat. Následně zavřete okna a pusťte klimatizaci. Rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by ale neměl být nějak drastický.

Jak být efektivní v práci, i když nic jiného nepomáhá?

Rušivých elementů má při práci u počítače každý víc než dost. Časté telefonáty, stres z množství nesplněných úkolů, multitasking, tedy dělání několika věcí najednou a přiznejme si, že také sociální sítě. V létě se do výčtu přidá právě i horko. Čím méně vnějších vlivů vás bude rušit, tím lépe se vám bude pracovat. Vytvořte si proto plán, který snadno splníte, pokud je to možné, tak si určete čas, který budete věnovat jenom telefonátům a pravidelně se osvěžujte. Alespoň během léta se zkrátka pokuste zvolnit, takže žádná práce o víkendech nebo v nočních hodinách.

Motivujte své zaměstnance

Zaměstnanci to mají v mnohém snazší. Pokud jste ale v pozici šéfa, musíte zajistit takové podmínky, aby se vašim podřízeným dobře pracovalo. Udržet relativně stabilní produktivitu a motivaci může dobře načasovaný teambuilding. Ten by měl být naplánovaný ještě před začátkem letních dovolených. V opačném případě už zaměstnanci obvykle dělají jen to nejnutnější s vidinou sebe samých někde na pláži nebo v horách.

Nebojte se umožnit svým zaměstnancům větší flexibilitu. Částečná práce z domova, pokud je možná, dokáže zázraky. Minimálně to vyřeší problém pozdních příchodů a brzkých odchodů. Záleží ale na lidech.

Konečně největší motivací pracovníků jsou odměny. Mohou mít finanční podobu, může se jednat o den volna navíc v případě splnění zadaného úkolu… V letních měsících si kvůli zavřeným školám a školkám bude jistě řada zaměstnanců vážit možnosti strávit čas v práci spolu s dětmi. Jistě sami víte, co právě na vaše zaměstnance funguje nejlépe. Nezapomínejte ale, že motivace je důležitá po celý rok, nejen v létě.

Pokud se vám článek líbil, tak si přečtěte také o zajímavých místech v Toskánsku nebo o zdravém stravování.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz