Domů » Teambuilding tipy a hry: Co zaměstnanci ocení?

Teambuilding tipy a hry: Co zaměstnanci ocení?

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Teambuilding aktivity

Stále váháte, zda-li teambuilding aktivity jsou vhodné zrovna pro Vaše zaměstnance? Pokud si nejste jisti, nabízíme Vám náš článek, který jsme v redakci sepsali. Najdete v něm informace, co je teambuilding a k čemu slouží. Dále Vám nabídneme několik konkrétních tipů na teambuilding aktivity.

Jen pozor, ne všechny teambuildingové aktivity jsou úplně ideální pro introverty. Také byste měli myslet na to, že pro IT firmu nebude úplně odreagování hra na konzoli, kdežto pro lidi z terénu to může být výborný relax. Naopak pro IT a další profese od PC může být vhodná nějaká lehce pohybová aktivita.

Teambuilding

Co to přesně znamená teambuilding? Teambuilding znamená doslova budování týmu. Obecně se jedná o výraz pro různé typy aktivit. Slouží ke zlepšení mezilidských vztahů a k vymezení rolí v rámci týmu při plnění společných úkolů. Mnohé teambuilding aktivity se zaměřují na vyhledávání a řešení mezilidských problémů v rámci skupiny lidí. Teambuilding vede k rozvoji organizací.

Firma pořádá teambuildingy pro své zaměstnance ze dvou důvodů. Prvním je utužení týmu a poznání kolektivu z jiné než pracovní stránky. Druhým důvodem je, že teambuilding slouží k pobavení a je jakýmsi firemním benefitem. Teambuildingy by měly zaměstnance a všechny zúčastněné především bavit, měly by se z nich těšit a odnést si pozitivní zážitek.

Přesná definice teambuildingu:

 • společný tah na branku
 • vytváření efektivních pracovních vztahů
 • snižování pochybností jednotlivých členů v týmu
 • hledání a řešení problémů daného týmu

Dokonce některé studie tvrdí, že teambuilding aktivity jsou jednou z nejúčinnějších aktivit v rámci organizací pro zlepšení její výkonnosti.

Průběh teambuilding aktivity

 1. Instrukce – lektor poskytne účastníkům instrukce potřebné pro jednotlivé aktivity
 2. Aktivity – jsou hlavní částí programu. Hlavní rozdělení aktivit: komplexní, terénní strategické týmové hry, expedice, icebreakers, dynamics, tvořivé projekty, sportovní a kolektivní hry.
 3. Zpětná vazba neboli Debriefing – lektor předává získané zkušenosti do pracovního prostředí. Debriefing probíhá v přátelském duchu.

Bariéry teambuildingu

 1. Neadekvátní očekávání – nebuďte mrzutí, pokud se nově nabyté zkušenosti, které Vaši zaměstnanci získali, neprojeví ihned. Výsledky teambuildingu mají dlouhodobější a hlubší charakter.
 2. Nejasné cíle – důležité je si stanovit už na začátku, proč pořádáte pro své zaměstnance teambuilding. K čemu má celá teambuilding aktivita vést ve Vaší organizaci.
 3. Nízká motivace – jaký bude efekt celé teambuilding akce závisí na motivaci účastníků.
 4. Počet účastníků – ideální počet pro teambuilding aktivity je 8 -12 účastníků.

Teambuilding aktivity

V této části článku Vám přinášíme konkrétní tipy na teambuildingové akce. Jelikož je zima již za dveřmi, začneme zimním dobrodružstvím, poté budeme pokračovat tématickou týmovou hrou a dál… To už se nechte překvapit.

Teambuilding Zimní dobrodružství

Tuto akci pořádá Daily Adventures, organizace outdoorových aktivit. Kromě pořádání firemních akcí, se v Daily Adventures specializují na pořádání kurzů a také zajišťují poradenství v oblasti outdoorových sportů a aktivit v přírodě. Pokud jste web Daily ještě nenavštívili, tak se zkuste podívat nejen do sekce věnované teambuildingu. Tito kluci jsou srdcaři a drží si velmi příznivé ceny.

Temabuilding akce Zimní dobrodružství je vhodná pro všechny věkové kategorie. Na této akci vyrazíte s kolegy na sněžnicích a užijete si nevšední zážitky (samozřejmě pod dohledem zkušených instruktorů). Díky této akci najdete důvěru ve Vaše kolegy a také máte možnost překonat sami sebe. Součástí této teambuilding akce jsou soutěže, výzvy, základní metodika a hlavně si užijete pořádný kus zábavy s Vašimi kolegy.

Co na Vás bude čekat na Zimním dobrodružství?

 • Ukázka ideálního protažení před pohybem
 • Základní instrukce a metodika je samozřejmostí
 • Výlet na sněžnicích do blízkého okolí
 • Zábavné výzvy a soutěže s Vašimi kolegy
 • Zdarma – oběd a drink “na zahřátí”
 • Praktické ukázky přežití v zimním terénu
 • Večeře
 • A samozřejmě nakonec posezení a zpětná vazba

Akce se koná ve Skalka family parku. Cena je určena zcela individuálně dle Vašich požadavků.

Co si odnesete od teambuilding akce Zimní dobrodružství?

 • Důvěru ve své spolupracovníky
 • Intenzivnější vztah ke svým kolegům
 • Nezapomenutelné zážitky

Tématická týmová hra Dokonalý zločin

Při této teambuilding aktivitě se z Vás a Vašich kolegů stanou detektivové s nelehkým úkolem. Vyřešit téměř dokonalý zločin. Budete se muset spojit v jeden tým a přijít záhadě na kloub.

V úvodu budete seznámeni se zločinem, který se stal. Vaším úkolem bude záhadu vyřešit a odhalit pachatele. Při této teambuilding aktivitě si vyzkoušíte, jaké to je být skutečným detektivem. Budete mít možnost okusit snímání otisků prstů, luštění šifer anebo otvírání trezoru. Staňte se na chvíli detektivem, posbírejte všechny důkazy, dejte je s pomocí Vašich kolegů dohromady a odhalte toho, který způsobil tento zločin.

Cíle teambuilding aktivity Dokonalý zločin

 • Spolupráce v týmu
 • Soustředění se na detaily
 • Získání nových dovedností, zážitků a znalostí
 • A především kolektivní zábava

Teambulding akce Paintball podle scénáře

Teambuilding hra Paintball podle scénáře se pro Vás stane nezapomenutelným zážitkem. V nevšední atmosféře s trochou soutěžení, stmelíte Vás kolektiv. Pokud budete chtít v této teambuilding hře vyhrát, budete muset se svými kolegy spolupracovat, vzájemně komunikovat a strategicky plánovat.

Tato teambuilding hra pomáhá odbourat bariéry mezi jednotlivými zaměstnanci a snižuje stres na pracovišti. Paintball podle scénáře není pouhou obyčejnou střílečkou (stejně tak jako hra League of Legends). Za použití scénáře, vojenské techniky a pyrotechniky vzniká něco mnohem většího. Scénáře jsou upravovány dle přání klienta tak, aby přesně sedla danému firemnímu týmu.

Co se zlepší hraním této teambuilding hry?

 • vůdčí schopnosti
 • strategické týmové myšlení
 • soudržnost týmu
 • respekt k individualitě každého hráče
 • a mnoho dalšího

Příklady názvů některých scénářů:

S. W. A. T., Counter Strike, Válka gangů aneb čtyři vraždy stačí, Černý jestřáb sestřelen, Velká bankovní loupež.

Teambuilding cvičení v kanceláři

Název našeho posledního tipu nezní možná příliš lákavě, ale to neznamená, že nepatří mezi ty veledůležité teambuilding aktivity. Pohyb je pro naše tělo velice důležitý. Obzvláště pokud máme sedavé zaměstnání. A pokud budete cvičit na pracovišti, může Vás to vzájemně vybičovat k větším výkonům.

Co Vás čeká na této teambuilding aktivitě?

 1. Pravidelná lekce Office concept (1h) – nenáročné cvičení v prostorách firmy
 2. Přednáška o kompenzaci sedavého životního stylu s praktickou ukázkou zdravotního cvičení (2h) – teoretická část s úvodem do problematiky sedavého stereotypu z pohledu fyziologie. Poté následuje praktická část s ukázkou kompenzačního cvičení.
 3. Pravidelné běžecké nebo kondiční tréninky pro firmy – pravidelné tréninky v prostorách firmy.

Pro více informací navštivte stránky daily-adventures.cz a teambuilding-cz.cz.

Možná, že díky teambuildingu zjistíte, že nastal ideální čas změnit práci. Nebo možná poznáte, že by byl ten správný čas vzít věci do vlastních rukou a začít podnikat. Pokud budete potřebovat informace v čem a jak začít podnikat v roce 2020, postupujte dále na našich stránkách.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz