Domů » 5× Toskánsko: Nejzajímavější výlety v okolí Pisy

5× Toskánsko: Nejzajímavější výlety v okolí Pisy

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Výlety v okolí Pisy

Zlákala vás představa odpočinku na krátké dovolené, ale stále dumáte, kam se vydat? Toskánsko a okolí italské Pisy nabízí turistům mnohé – zajímavá místa a výhledy na toskánskou zvlněnou krajinu, čisté moře i spoustu historických památek.

Toulejte se kamennými uličkami starobylého městečka Certaldo, kde se před téměř osmi sty lety narodil slavný spisovatel Giovanni Boccaccio. Ochutnejte lahodné červené víno Chianti z toskánských svahů. Nechte se okouzlit florentinským dómem Santa Maria del Fiore a nezapomeňte na místní gelato, bez kterého by italská dovolená snad ani nebyla.

Článek vám představí 5 tipů na zajímavá místa v Toskánsku na to, jak strávit čas v Pise a jejím okolí. Vysvětlí vám také, proč začít dovolenou právě zde i způsoby, jak se do tohoto severoitalského města dostat. Podívejte se také na aktuální možnosti ubytování v Toskánsku↗️.

💡 Tip: Pokud vás láká život na dovolené a práce z domu pro vás není problém, přečtěte si, jaká jsou nejlepší místa na světě pro digitální nomády.

Okolí Pisy vás nadchne svou rozmanitostí a zajímavými místy

Důvody, proč navštívit Itálii, snad není nutné rozepisovat. Všichni ti malíři, sochaři, architekti, hudebníci i filozofové, jejichž jména zná celý svět a jejichž díla dodnes obdivují každý rok miliony turistů.

Itálie je fascinující ve své rozmanitosti, každý region je jiný, a tak si všichni turisté mohou najít to své. Toskánsko se nachází na severu Itálie zhruba v polovině cesty mezi Římem a Milánem. Jeho hlavním městem je Florencie. A právě v Toskánku se nachází starobylé město Pisa, které bylo založeno ve 13. století před naším letopočtem, tedy dříve než Řím i Florencie.

Okolí Pisy je stejně rozmanité jako zbytek Itálie. Moře nabízí možnost plážové relaxace, zvlněné kopce potom krásné výhledy do krajiny. Turismu svědčí menší i větší historická městečka, která se rozléhají na březích řeky Arno, na pobřeží Ligurského moře či se tyčí na vrcholcích kopců.

Proč začít v Pise?

Začneme-li z praktického hlediska, pokud se chystáte do Toskánska letecky, pak vám letiště v Pise jistě přijde vhod. Na toto letiště totiž z Česka i okolí létá několik nízkonákladových aerolinek. Cena letenky tak může být extrémně nízká, klidně i 10 euro za zpáteční letenku (asi 250 korun). Častější jsou potom zpáteční letenky za 600 až 1200 korun. Možnosti ubytování v okolí Pisy↗️.

Dalším důvodem je historické centrum města. Pokud máte na prohlídku jen chvíli, pak se rovnou vydejte na Piazza del Duomo, kde najdete asi nejznámější památku – 56 metrů vysokou mramorovou šikmou věž, postavenou již v jedenáctém století, která je dnes zpřístupněna turistům.

Šikmá věž v Pise
Šikmá věž v Pise

🎓 Zajímavost: Šikmost věže nebyl původní záměr, jak by se mohlo zdát. Kvůli nestabilním základům se konstrukce začala brzy po dokončení stavby nahýbat. Vychýlení se neustále zvyšovalo, a tak se na konci minulého století věž uzavřela a začalo se pracovat na stabilizačních a upevňovacích pracích. Ty byly ukončeny na začátku tohoto tisíciletí.

Hned vedle věže stojí také nádherná katedrála Nanebevzetí Panny Marie, kam je v současnosti vstup zdarma. Jen kousek odtud je menší botanická zahrada s exotickými rostlinami. Nakonec můžete pokračovat procházkou historickými uličkami v centru města, nebo navštívit některé z muzeí či galerií.

Pokud toužíte po relaxaci u moře, vydejte se autobusem do přímořské Marina di Pisa, která je vzdálená necelých 20 minut jízdy autobusem, který jezdí každou chvíli.

Výlety a zajímavá místa v okolí Pisy

Pisu můžete využít jako počáteční bod vaší dovolené i jako místo několikadenního pobytu, odkud budete každý den vyjíždět na výlety po okolí. Všechny výlety jsou totiž v dosahu jak autem, tak i hromadnou dopravou. Pokud ovšem neholdujete představě troubících Italů v dlouhých kolonách, pak zvolte spíše druhou variantu. A teď už vám představím hlavní zajímavá místa v Toskánsku.

1. Florencie

Florencie byla založena roku 59 před naším letopočtem na břehu řeky Arno, která jí protéká. Je to zároveň hlavní město toskánského regionu a svou slávu a věhlas získala v době vlády rodu Medicejských v 16. století. V této době byla díky přítomnosti mnoha umělců a myslitelů kolébkou renesance a dnes je zachovalé centrum města na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Ve Florencii se narodilo a žilo mnoho celosvětově známých osobností třeba sochař Donatello, malíř a sochař Michelangelo Buonarroti, básník Dante Alighieri či malíř Sandro Boticelli. S Florencií je neodmyslitelně spojen také Niccolò Machiavelli, který zde na základě svých politických zkušeností napsal známou knihu Vladař.

Florencie
Florencie

Pokud se město chystáte navštívit, je ideální si něj vyhradit více dní, obzvlášť pokud vás lákají muzea a galerie, kterých je ve Florencii nespočet. Ovšem pokud se chcete hlavně projít po městě a vidět jen to nejdůležitější, pak vám jeden den vystačí.

Při prohlídce města určitě nevynechejte nábřeží řeky a známý most Ponte Vecchio, na němž stojí malé zlatnické obchůdky. Přejděte most a dostanete se do historického centra. Zde se můžete toulat úzkými uličkami, rozhodně ale nezapomeňte na ohromující katedrálu Santa Maria del Fiore s typickou velikou kupolí. Pokud chcete město vidět z dálky v celé své kráse, pak musíte přejít na druhý břeh a vyšplhat se kus do kopce. Výhled ale určitě stojí za to.

Jestliže budete ve Florencii zůstávat, vydejte se na malý výlet do nedalekého starobylého městečka San Casciano in Val di Pesa, odkud je nádherný výhled na okolní vinice. Krásné je také nedaleké městečko Impruneta, které se nachází jen pár kilometrů dál.

💡 Tip: K objevování této oblasti je však nejlepší variantou auto, ne do každého města totiž zajíždí autobus.

2. Cinque Terre a okolí

Národní park Cinque Terre tvoří pět menších historických městeček na pobřeží moře. Jsou pro ně typické pestrobarevné fasády a kopcovité rozložení. Kolem pobřeží rovněž vedou klikaté turistické stezky, které jednotlivá městečka propojují. Ty turistům nabízejí naprosto famózní výhledy na azurové moře a místy i na samotná města. Další turisticky atraktivní městečka se nachází také v kopcích nad nimi.

💡 Tip: Na tento výlet si vyhraďte opravdu celý den a v ideálním případě i dnů více, čeká vás jedno z nejkrásnějších míst v celé Itálii, které se často umisťuje na předních příčkách nejvíce doporučovaných turistických atrakcí.

Vzhledem k tomu, že se národní park nachází na velmi nestabilním podloží, dochází zde často k sesuvům, a některé stezky tak zrovna nemusí být zpřístupněné. Je lepší se o tom informovat předem, neboť vstupné do parku stojí 16 euro včetně celodenní jízdenky na vlaky a autobusy.

Cinque Terre - město Riomaggiore
Cinque Terre – město Riomaggiore

Právě autobusy vás vyvezou do malých horských vesniček, jako je například San Bernardino, odkud můžete pokračovat s objevováním po svých. Vlakem se naopak dostanete do nejkrásnějších měst na pobřeží, což jsou Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore.

Přes sezonu se doporučuje raději turistiku mezi jednotlivými městečky vynechat, neboť teplota vzduchu je příliš vysoká. Připravte se také na to, že tento výlet bude fyzicky náročnější. Většina měst je vystavěná v kopcích a nevyhnete se proto mnoha a mnoha schodům.

Tento národní park nabízí turistům také několik penzionů a hotelů, můžete si tak vychutnat ranní červánky či večerní západ slunce v poklidu bez většího turistického ruchu. Je třeba se ale připravit na to, že ceny ubytování i jídla jsou v oblasti dost vysoké.

2. Okolí Cinque Terre

Při cestě do Cinque Terre se ještě zastavte do dvou menších městeček. Pokud pojedete vlakem, pak jedno z nich, Arcola, uvidíte i z okénka, jak se tyčí jako orlí hnízdo na vysokém kopci. Prohlídka vám nezabere příliš mnoho času, nejúchvatnější pohled na město je totiž zespodu kopce.

O pár kilometrů dál se nachází přímořské městečko Lerici. Je velmi podobné těm, které uvidíte v Cinque Terre, navíc ale nabízí mohutný hrad, který můžete rovněž navštívit. Můžete se zde také okoupat na krásné písečné pláži s čistým, azurově zbarveným mořem. V národním parku Cinque Terre má totiž pořádnou pláž pouze město Monterosso.

3. Siena a okolí

Milujete procházky úzkými kamennými uličkami? Pak zamiřte rovnou do historického města Siena, které se kvůli svému zachovalému centru a jedné z nejstarších univerzit na světě nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na hlavním náměstí Il Campo se nachází úchvatná radnice s radniční věží, kam můžete vylézt. Jen kousek vedle na náměstí Piazza del Duomo navštivte mramorovou Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie.

Výlety v okolí Pisy - Siena
Výlety v okolí Pisy – Siena

Podívejte se také do zachovalé pevnosti, odkud je nádherný výhled na celé město. Protože je centrum města rozprostřené na několika kopcích, na krásné výhledy tu narazíte takřka na každém kroku.

Pokud vám ještě zbydou síly, pak se určitě buď autem nebo autobusem přesuňte do nedalekého městečka San Gimignano. Jeho mohutné a vysoké věže se tyčí na jednom z toskánských kopců, takže jej uvidíte už z dálky. Není příliš velké, procházka po něm vám nezabere ani dvě hodinky, ale svými starobylými uličkami, plnými kvetoucích keřů, vám učaruje. I toto město je od roku 1990 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

San Gimignano
Výhled na San Gimignano

Při cestě zpátky se ještě na chvíli zastavte v městečku Certaldo, které vás ohromí svým krásným hradem a malinkým historickým centrem, jež se tyčí na kopci nad zbytkem města. Tato procházka už nebude nijak náročná, neboť ke zdolání kopce můžete využít lanovky, která jezdí v pravidelných čtvrthodinových intervalech.

4. Lucca a okolí

Asi nejzajímavější na tomto historické městě jsou plně dochovalé hradby se spoustou bastionů, kde můžete pod korunami stromů relaxovat. Pro staré město jsou také typické vysoké věže, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti.

Věž Guinigni je však výjimečná a to tím, že na jejím vrcholku rostou čtyři stromy, jež věži vytvářejí zajímavou a turisticky velmi atraktivní korunu. Není to však součást novodobé snahy přilákat do města turisty, o stromech se v kronikách zmiňují již od 15. století.

Okolí Pisy - město Lucca
Okolí Pisy – město Lucca

Směrem dál od Pisy se nachází město Pietrasanta založené ve 13. století. Toto město proslulo těžbou kvalitního mramoru, jež používal při své práci i Michelangelo Buonarroti. Náměstí dominuje Pietrasanská katedrála ze začátku 13. století.

Pokud po cestě zatoužíte po troše lenošení na pláži, stačí zajet o pár kilometrů vedle, kde se nachází několik přímořských městeček, jako například Forte dei Marmi, Marina di Pietrasanta či Viareggio.

💡 Tip: Přečtěte si také, o nejkrásnějších místech na Slovensku.

5. Livorno

Posledním tipem na výlet v okolí Pisy je přístavní město Livorno. Dominantou města jsou bezpochyby zachovalé zbytky hradeb a pevností, kterým vévodí Fortezza Vecchia. Samotné staré centrum není nijak příliš velké, na hlavním náměstí se nachází livornský dóm. Fascinující je také moderní budova synagogy, která byla vystavěna v šedesátých letech na místě původní budovy, jenž byla zničena za druhé světové války.

Okolí Pisy - Livorno
Okolí Pisy – Livorno

Krásné jsou také procházky po terasách okolo pobřeží po celé délce města. V jižnější části města se nacházejí udržované pláže, kde se můžete po celodenní procházce zchladit ve studené vodě.

💡 Tip: Voda v této části Itálie je obecně chladnější, v červnu dosahuje 20–22 °C. Je proto lepší vyčkat například na srpen nebo začátek září, až se trochu oteplí.

Tento seznam určitě není vyčerpávající, neboť v Itálii obecně platí, že skoro každá vesnice či město je něčím krásné. Inu, cestujte a posuďte sami!

Přečtěte si také, kam se podívat v Londýně nebo tipy, na zdravé letní saláty.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz