Domů » Life hack, aneb jak si usnadnit život

Life hack, aneb jak si usnadnit život

od Anna Malá

Každý už jistě slyšel o novince zvané life hack. Jenže ona to zase taková novinka není. Jsou všude kolem nás, jen si to neuvědomujeme, dokonce většina z nás ani netuší, že sami life hackery už dávnou jsou. Life hack je totiž prakticky jakýkoli pomocníček, zlepšovák, který vám usnadní práci, nebo jiný aspekt vašeho života.

Co je to life hack?

Svět poznal tento pojem v roce 2004, kdy ho začal používat novinář Danny O´Brien. Ale nebyl to on, kdo ho vymyslel. Termín life hacking používali programátoři už v 80. letech 20. století, označovali tím triky a tipy, které jim pomáhaly při práci s velkým objemem dat. Samotné slovo LIFE HACK pak bylo zařazeno do Oxfordského slovníku v roce 2011.

Life hack česky? Často se překládá jako ZLEPŠOVÁK. Dalo by se říct, že je to prakticky cokoli, co vám nějak usnadní vaši práci, nebo jinou oblast vašeho života. Může to být life hack pro zlepšení kvality spánku, pro sledování času, který strávíte na internetu, pro zvýšení produktivity nebo zjednodušení nějaké každodenní aktivity.

Kde můžete využít takový zlepšovák? V jakékoli oblasti, ve které potřebujete zvýšit produktivitu nebo efektivitu. Záleží na tom, jestli rádi pracujete s technologiemi nebo radši s papírem.

Takovým life hackerem je dnes vlastně každý, kdo používá aplikace v telefonu nebo tabletu. Kdo má krokoměr, nebo jiný náramek, či senzor, ale i ten kdo umí delegovat nebo říct „ne“.

6 life hack tipů: Zlepšováky pro usnadnění života

Zlepšováky je možné aplikovat v různých oblastech, ale také různým způsobem. Zde je 10 tipů na zlepšováky z oblasti technologií.

 1. Kalendář. Pro každodenní činnost je nejlepší vychytávkou interaktivní kalendář nebo „TO DO list“ apod. Ušetří vám čas tím, že vám ho organizuje, myslí za vás na to, co máte ještě udělat a vždycky vás upozorní, kdy je potřeba. Přečtěte si více o time managementu.
 2. Aplikace pro sledování času na internetu. Aktivní „prokrastinátoři“ jistě ocení sledování času stráveného na internetu, brouzdání na Instagramu nebo možnost vypnout hlavní panel novinek na facebooku. Zjistěte, jak vyzrát na prokrastinaci.
 3. Krokoměr. Velký důraz je dnes kladen na zdravý životní styl a pohyb. Veliká část obyvatelstva pracuje v sedě za počítačem. Když už nemáte čas chodit pravidelně do posilovny nebo na jógu, zkuste alespoň zařadit co nejvíce chůze. Abyste mohli sledovat vaše pokroky a měřit svůj výkon, pořiďte si krokoměr. Pohyb je důležitý i pro naše pozitivní myšlení a pohodu, mějte o něm přehled. Kroky je dobré si měřit také pokud pracujete z domu, protože v tomto případě se Vám může stát, že neujdete nic a to má špatný vliv na zdraví i pracovní výkon.
 4. Monitor spánku. Když už jsme u zdraví, kvalitní spánek je snad to nejdůležitější pro nás. Sledujte, jak dlouho spíte, kolikrát se v noci probudíte, kdy je pro vás nejlepší se budit. To vše vám pomůže sledovat a vyhodnotit monitor spánku.
 5. Wish list. Mějte svůj interaktivní seznam přání. Nemusíte ho mít pouze pro sebe. Wish list můžete sdílet se svou rodinou či přáteli, v období Vánoc to jistě velmi ocení. Stejně tak vám mohou oni zpřístupnit ten svůj a vy ušetříte hodiny a hodiny vymýšlením toho pravého dárku.
 6. Mindfulness aplikace. Chcete být vážně v pohodě a chcete vědět, jak na to? Pak si stáhněte některou z mindfullnes aplikací. Některé obsahují návody na meditaci, některé obsahují melodie pro zklidnění mysli, některé vám měří čas meditace abyste se mohli lépe soustředit. Vyzrajte na stres.

Jak zvýšit svou efektivitu bez technologií?

Aplikace nejsou jediným možný způsobem, jak zvýšit svou efektivitu. Life hacking se tedy neomezuje pouze na využití „appek“ nebo jiných technologií. Buďte mistři v oboru i díky rozumu. Obzvláště moderní podnikatelé se soustředí na life hacky, jelikož chtějí zvýšit svojí efektivitu a nakládání s časem. Zajímá Vás v čem podnikají?

6 Tipů: Zvýšení efektivity bez technologií

 1. Time management. V živote platí toto heslo ještě více, než v práci. Plánujte, organizujte, mějte svůj čas pod kontrolou. Ušetříte si tím spoustu času i starostí. Time management je největším life hackem v živote.
 2. Priority! Stanovte si své priority a mějte je vždy na paměti. Naučte se říkat „ne“ věcem, které pro vás nejsou důležité. Usnadníte si tím každodenní život i vztah s ostatními.
 3. Pořádek. Mějte pořádek doma i v práci. Neztrácejte čas hledáním věcí nebo zbytečně velkým úklidem „jednou za čas“.
 4. Mějte cíle. Když máte cíl, víte kam směřujete a lépe se vám po takové cestě jde. Neplácejte se životem jen tak „od zdi ke zdi“. Je prokázané, že lidé, kteří vědí, čeho chtějí dosáhnout, se méně stresují.
 5. Pomalu ale jistě. Nechtějte vše hned a tady. Menší krůčky mají větší šanci na úspěch.
 6. Soft skills. Osvojte si soft skills. Takové vlastnosti vám pomohou nejen v práci.

Vychytávky, zlepšováky, life hackeři

Každý z nás je ve svém nitru pohodlný tvor. Máme rádi, když nám jde práce od ruky, když něco umíme natolik, že si s tím vždycky víme rady, když se nemusíme stresovat s něčím, co neznáme. Všichni se snažíme najít něco, co nám v práci pomůže. Usnadní ji, nebo zlepší náš výkon. Proto všichni life hacky dobře známe, jen nevíme, že tomu v roce 2004 „jeden novinář“ dal jméno a formu. Každý, kdo má rád přehled o svém zdraví, pohybu, stráveném čase. Každý, kdo chce porazit své dosavadní výsledky a stále se zlepšovat. Každý, kdo ví, jak si usnadnit cokoli ve svém životě. Všichni takoví, jsou life hackeři.

Říkejme tomu vychytávky, zlepšováky, pomocníci nebo life hacking. Jedno mají společné. Usnadní nám práci a díky nim dokážeme zlepšovat naše výkony.

Články, které stojí za přečtení: