Domů » Life hack, aneb jak si usnadnit život

Life hack, aneb jak si usnadnit život

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Life hack hrníček

Každý už jistě slyšel o novince zvané life hack. Jenže ona to zase taková novinka není. Jsou všude kolem nás, jen si to neuvědomujeme, dokonce většina z nás ani netuší, že sami life hackery už dávnou jsou. Life hack je totiž prakticky jakýkoli pomocníček, zlepšovák, který vám usnadní práci, nebo jiný aspekt vašeho života.

Co je to life hack?

Svět poznal tento pojem v roce 2004, kdy ho začal používat novinář Danny O´Brien. Ale nebyl to on, kdo ho vymyslel. Termín life hacking používali programátoři už v 80. letech 20. století, označovali tím triky a tipy, které jim pomáhaly při práci s velkým objemem dat. Samotné slovo LIFE HACK pak bylo zařazeno do Oxfordského slovníku v roce 2011.

Life hack česky? Často se překládá jako ZLEPŠOVÁK, něco, čím si člověk usnadňuje život. Dalo by se říct, že je to prakticky cokoli, co vám nějak usnadní vaši práci, nebo jinou oblast vašeho života. Může to být life hack pro zlepšení kvality spánku, pro sledování času, který strávíte na internetu, pro zvýšení produktivity nebo zjednodušení nějaké každodenní aktivity.

Kde můžete využít takový zlepšovák? V jakékoli oblasti, ve které potřebujete zvýšit produktivitu nebo efektivitu. Záleží na tom, jestli rádi pracujete s technologiemi nebo radši s papírem. Využití life hacku závisí čistě na vás. Protože je to velmi flexibilní nástroj. držák na houbičku s jarem je svým způsobem life hack.

Takovým life hackerem je dnes vlastně každý, kdo používá aplikace v telefonu nebo tabletu. Kdo má krokoměr, nebo jiný náramek, či senzor, ale i ten kdo umí delegovat nebo říct “ne”. Každý kdo se nebojí si ušetřit trochu času nebo práce. Není to o lenosti, ale o efektivitě.

6 life hack tipů: Zlepšováky pro usnadnění života

Zlepšováky je možné aplikovat v různých oblastech, ale také různým způsobem. Zde je 10 tipů na zlepšováky z oblasti technologií.

 1. Kalendář. Pro každodenní činnost je nejlepší vychytávkou interaktivní kalendář nebo “TO DO list” apod. Ušetří vám čas tím, že vám ho organizuje, myslí za vás na to, co máte ještě udělat a vždycky vás upozorní, kdy je potřeba. Přečtěte si více o time managementu.
 2. Aplikace pro sledování času na internetu. Aktivní “prokrastinátoři” jistě ocení sledování času stráveného na internetu, brouzdání na Instagramu nebo možnost vypnout hlavní panel novinek na facebooku. Zjistěte, jak vyzrát na prokrastinaci.
 3. Krokoměr. Velký důraz je dnes kladen na zdravý životní styl a pohyb. Veliká část obyvatelstva pracuje v sedě za počítačem. Když už nemáte čas chodit pravidelně do posilovny nebo na jógu, zkuste alespoň zařadit co nejvíce chůze. Abyste mohli sledovat vaše pokroky a měřit svůj výkon, pořiďte si krokoměr. Pohyb je důležitý i pro naše pozitivní myšlení a pohodu, mějte o něm přehled. Kroky je dobré si měřit také pokud pracujete z domu, protože v tomto případě se Vám může stát, že neujdete nic a to má špatný vliv na zdraví i pracovní výkon.
 4. Monitor spánku. Když už jsme u zdraví, kvalitní spánek je snad to nejdůležitější pro nás. Sledujte, jak dlouho spíte, kolikrát se v noci probudíte, kdy je pro vás nejlepší se budit. To vše vám pomůže sledovat a vyhodnotit monitor spánku.
 5. Wish list. Mějte svůj interaktivní seznam přání. Nemusíte ho mít pouze pro sebe. Wish list můžete sdílet se svou rodinou či přáteli, v období Vánoc to jistě velmi ocení. Stejně tak vám mohou oni zpřístupnit ten svůj a vy ušetříte hodiny a hodiny vymýšlením toho pravého dárku.
 6. Mindfulness aplikace. Chcete být vážně v pohodě a chcete vědět, jak na to? Pak si stáhněte některou z mindfullnes aplikací. Některé obsahují návody na meditaci, některé obsahují melodie pro zklidnění mysli, některé vám měří čas meditace abyste se mohli lépe soustředit. Vyzrajte na stres.

Jak zvýšit svou efektivitu bez technologií?

Aplikace nejsou jediným možný způsobem, jak zvýšit svou efektivitu. Life hacking se tedy neomezuje pouze na využití “apek” nebo jiných technologií. Buďte mistři v oboru i díky rozumu. Obzvláště moderní podnikatelé se soustředí na life hacky, jelikož chtějí zvýšit svojí efektivitu a nakládání s časem. Zajímá Vás v čem podnikají?

6 Tipů: Zvýšení efektivity bez technologií

 1. Time management. V živote platí toto heslo ještě více, než v práci. Plánujte, organizujte, mějte svůj čas pod kontrolou. Ušetříte si tím spoustu času i starostí. Time management je největším life hackem v živote.
 2. Priority! Stanovte si své priority a mějte je vždy na paměti. Naučte se říkat “ne” věcem, které pro vás nejsou důležité. Usnadníte si tím každodenní život i vztah s ostatními.
 3. Pořádek. Mějte pořádek doma i v práci. Neztrácejte čas hledáním věcí nebo zbytečně velkým úklidem jednou za čas. Zkuste si pro inspiraci přečíst něco o Feng-shui přístupu. Tato filozofie zakládá na tom, že pořádek ve věcech znamená i pořádek v životě a především v mysli.
 4. Mějte cíle. Když máte cíl, víte kam směřujete a lépe se vám po takové cestě jde. Neplácejte se životem jen tak “od zdi ke zdi”. Je prokázané, že lidé, kteří vědí, čeho chtějí dosáhnout, se méně stresují.
 5. Pomalu ale jistě. Nechtějte vše hned a tady. Menší krůčky mají větší šanci na úspěch. A úspěch přináší motivaci. Díky tomu neztrácíte čas s věčným přemýšlením nad tím co bylo špatně a proč zase něco nepůjde. Buďte efektivní lifehacker a mějte se sebou trpělivost.
 6. Soft skills. Osvojte si soft skills. Takové vlastnosti vám pomohou nejen v práci. Tyto dovednosti patří mezi schopnosti úspěšných manažerů. A ti se jistě snaží efektivně trávit svůj čas, většinou ani nemají jinou volbu. Inspirujte se manažerským přístupem a osvojte si některé z těchto dovedností.

Pracujete z domova a stále bojujete s prokrastinací i leností? Tak to si určitě přečtěte našich 15 tipů pro efektivní home office. Právě boj s leností a nesoustředění na práci je dle průzkumů největším problémem zaměstnanců i podnikatelů, kteří pracují z domova.

Vychytávky, zlepšováky, life hackeři

Každý z nás je ve svém nitru pohodlný tvor. Máme rádi, když nám jde práce od ruky, když něco umíme natolik, že si s tím vždycky víme rady, když se nemusíme stresovat s něčím, co neznáme. Všichni se snažíme najít něco, co nám v práci pomůže. Usnadní ji, nebo zlepší náš výkon. Proto všichni life hacky dobře známe, jen nevíme, že tomu v roce 2004 “jeden novinář” dal jméno a formu. Každý, kdo má rád přehled o svém zdraví, pohybu, stráveném čase. Každý, kdo chce porazit své dosavadní výsledky a stále se zlepšovat. Každý, kdo ví, jak si usnadnit cokoli ve svém životě. Všichni takoví, jsou life hackeři.

Říkejme tomu vychytávky, zlepšováky, pomocníci nebo life hacking. Jedno mají společné. Usnadní nám práci a díky nim dokážeme zlepšovat naše výkony. V době, kdy je čas tou nejcennější komoditou bychom si měli life hacky osvojit více, než kdy před tím. Pořád něco nestíháme a nemáme na nic čas. Proto tam, kde máme prostor a možnost, bychom měli využít všech zlepšováků a vychytávek. Stejně jako se zaměstnaní manažeři snaží delegovat, i my máme prostor si ulevit z některých povinností.

Life hacker: Příklad

Pokud vás článek ani všechny výhody nepřesvědčily o tom, jak nám life hacky umí pomoci, pak si uveďme jednoduchý příklad. Například zaměstnaná matka, která jde s dobou. Dalo by se říct, že její role je jasná. Jít do práce, postarat se o domácnost. Jenže tato pozice skrývá mnoho dalších povinností. Dnes už to není jen o tom, jít do práce a doma uklidit.

Jako žena, matka, máte v dnešní době například tyto role:

 • Být dobrým zaměstnancem: Konkurence je veliká
 • Být skvělou matkou: Výchova se v poslední době hojně diskutuje a klade se na ni důraz
 • Být báječnou manželkou: Tedy eliminovat stres a vytvářet teplo domova
 • Tvořit domov: Dům se sám neuklidí a čistota je přeci základ
 • Reprezentovat sama sebe v rámci společnosti: Vypadat skvěle
 • Seberealizace: Sociální sítě tlačí na cestu za sny a seberealizaci

Proto taková žena dnes musí něco umět, něco znát, mít čas na studium, cvičení, rodinu, domácnost, samu sebe. Kdy má všechno tohle stíhat a nezhroutit se? Některá část žen si může dovolit například pomocnici na žehlení nebo třeba mytí oken. Některé ženy ví, jak přimět ostatní členy domácnosti, aby se zapojili do všech povinností. Ale pořád je tu velká část žen, které všechno musí a také zvládají samy.

Life hack pro zaměstnanou ženu

Ze všech těchto důvodů tu máme k dispozici různé life hacky, které mohou ušetřit čas a zvýšit produktivitu nebo zlepšit spánek apod. Jaké life hacky může využít žena z příkladu:

 • Diář, kalendář. Je jedno, jestli si zvolíte papírovou formu nebo tu elektronickou. Pokud máte hodně povinností, nesnažte se je mít všechny v hlavě. Aplikace z oblasti kalendářů vám vaše úkoly i připomenou. Můžete si například předem volit jejich plnění apod.
 • To do list. Pokud nechcete využívat kalendáře. Zkuste si vytvářet TO DO LISTy. Mějte přehled o tom, co vše je potřeba a škrtejte již vykonané povinnosti. Počet škrtnutých nebo zeleně zabarvených řádků vám přinese dobrý pocit z vykonaného.
 • Chytré hodinky. Zkuste chytré hodinky, které vás budou informovat, jak o nastávajících povinnostech, tak o příchozích zprávách apod. Ušetříte čas jejich filtrováním a také hledáním mobilu v kabelce.
 • Krokoměr. Je-li třeba držet se fit, pak je krokoměr dobrý alespoň pro motivaci. Když uvidíte, kolik toho během dne nachodíte, možná ušetříte čas v posilovně.
 • Kalorické tabulky. Když chcete mít pod kontrolou zdravý životní styl a nemáte čas pořád hledat co je dobré a kolik to má kalorií, pak jsou kalorické tabulky řešením. Nastavíte tam svůj současný stav a svůj cíl. Aplikace vám spočítá denní příjem a hlídá vám vývoje vaší snahy.
 • Wish list a Vision board. Neměli bychom zůstat jen u povinností. Nezapomeňme na to, co pomáhá naší psychice. Každý zaměstnaný člověk by si měl udělat občas radost. Udělejte si seznam svých přání a snažte se je plnit. Také vizion board je skvělým pomocníkem, když v životě máte pocit že ztrácíte směr. Je dobré mít na očích proč to všechno vlastně děláme.
 • Monitor spánku. Po náročném dni, přichází čas nabrat nové síly. Zjistěte, kde má váš spánek slabiny a kde jej zlepšit, abyste zvýšili jeho kvalitu a tím pomohli i své regeneraci.
 • Tipy na výlet. Nezdá se to jako life hack, ale ve skutečnosti jím je. Jako matka musíte také plánovat volný čas svých dětí. Nemusíte ale trávit hodiny nad přemýšlením co zase tenhle víkend budete dělat. Na internetu naleznete servery, které vám poradí kam se s dětmi vydat. Stačí kliknout a vybrat.
 • Elektronická žákovská. Skvělý pomocník pro rodiny. Většina škol je již používá, ale pokud ta vše ne, zkuste to navrhnout. O známkách se dozvíte dřív než přijdete domů a vaše případné rozčílení se během dne sníží. Doma už budete reagovat v klidu a nic vás nepřekvapí a nenaruší váš relax po práci.
 • Nástěnka. Zdá se vám banální? Není. Zaveďte doma nástěnku, kde bude jasné, kdo má co a kdy udělat. Ušetří se hodně času a rozčílení.
 • Delegování. Nesnažte se být Superženou. Nikde není řečeno, že všechno máte dělat právě vy. Delegujte v práci a delegujte především i doma. Polevte ze svých nároků a nechte některé domácí práce na ostatních členech domácnosti. Odměnou vám bude čas na společné zážitky nebo relaxaci.
 • Naučte se říkat NE. I tohle se dá považovat za life hack. Někteří lidé a často právě ženy, mají pocit, že musí všem se vším pomoci a radit atd. Přestaňte s tím. Zaměřte se na to podstatné a naučte se říkat NE věcem, které kradou váš čas a energii zbytečně.

Jak se Vám líbily rady z tohoto článku? Přečtěte si také článek o tipech na zdravou snídani.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz