Programování se může pro začátečníka a laika zdát jako velké a strach nahánějící sousto, v dnešním velmi rychle pohybujícím se online světě je to ale také jednou z dovedností, která je velmi cenná. Pokud jste i vy nejednou to vyhledávače zadali frázi “základy programování”, “jak se naučit programovat”, nebo “jak programovat”, jste tu správně.
Programování je jakási technická forma komunikace, které rozumí počítače, ne nadarmo se různým odvětvím říká programovací jazyk. Pro někoho, kdo se teprve učí základy programování, je to velký krok do neznáma, zároveň je to ale také způsob jak být kreativní a jak si například otevřít nové dveře v kariérním světě.
V úplném základu vám učení jakéhokoliv programovacího jazyka otevře novou dimenzi přemýšlení a vy tak budete lépe chápat, jak funguje svět “za obrazovkou”.
💡 Tip: Není nikdy pozdě začít s něčím novým – začít se učit novou dovednost, nebo najít něco, co vám může v budoucnu přinést výhody. Jednou z takových dovedností mohou být právě základy programování.
Obsah článku
Než začnete se základy programování…
Než se začnete něco nového učit (a toto platí pro cokoliv), nebo vyhledávat tipy, jak se naučit programovat či jak se stát programátorem krok za krokem, je důležité vědět, proč to děláte. Protože právě toto “proč” vám bude sloužit jako motivace a bude vás pohánět dál. Možná chcete změnit kariéru, nebo hledáte nové hobby. Možná se chcete naučit nějaký programovací jazyk, protože je to jedním z vašich cílů pro nadcházející rok. Nebo se rádi učíte nové věci, potřebujete intelektuální stimulaci, nebo se chcete ponořit do práce, která je zároveň také kreativní. Všechno toto jsou opodstatněné důvody, je ale velmi důležité je mít.
Sedm tipů pro programování pro úplné začátečníky
1. Motivace a cíl
Jak již bylo zmíněno výše, u jakékoliv nové dovednosti, kterou se člověk učí, je potřeba mít motivaci. U praktických činností je ale také dobré mít konkrétní cíle, zvláště pokud se učíte základy programování jako samouk doma. Jakmile si určíte čemu se budete věnovat, zkuste si sepsat realistický plán, jak se učení chcete věnovat a jaké cíle chcete splnit a kdy.
Stačí, když si větší cíle rozplánujete do menších kroků, jako například:
- naučit se základní syntax programovacího jazyka;
- dokončit dvě kapitoly kurzu programování do konkrétního data;
- dokončit jeden projekt.
2. Vyberte si programovací jazyk
Dalším důležitým krokem programování pro úplné začátečníky je vybrat si programovací jazyk, kterému se budete věnovat. Toto je velmi subjektivní a zčásti záleží na vaší motivaci a cílech. Programovacích jazyků je mnoho a plní různé funkce.
Zkuste si zodpovědět následující otázky:
- Jaký programovací jazyk se používá v branži, kterou pro sebe chci otevřít?
- Jaké projekty jsou pro mě zajímavé? Jaký programovací jazyk je pro ně ideální?
- Jak je konkrétní jazyk jednoduchý k naučení?
- Jakým projektům se mohu věnovat během učení?
K zodpovězení těchto otázek vám postačí rychlá rešerše na internetu či rešerše různých IT pozic a požadavků na dovednosti. Pomoci vám také může tato infografika (zatím pouze v anglickém jazyce).
🎓 Zajímavost: Na základě informací HackerRank se 40% mileniálů a 30% jedinců generace Z začalo učit C jako jejich první programovací jazyk.
3. Kurzy pro základy programování
V momentě, kdy víte, jaký programovací jazyk se chcete začít učit a proč, můžete začít vyhledávat kurz programování, který vám bude vyhovovat. Může se jednat o online kurzy, ale také prezenční či prezenční intenzivní workshopy. Toto je pravděpodobně nejjednodušší a nejintuitivnější způsob – zapomeňte na příručky – interaktivních a názorných kurzů je plný internet. Můžete si také vybrat mezi placenými a kurzy zdarma.
V následujícím seznamu najdete seznam možností a online platforem v českém jazyce:
- Czechitas (základy programování Java, HTML a CSS apod.)
- PyLadies (základy programování Python)
- ReactGirls
- Nauč se Python
- Praha Coding School
V anglickém jazyce:
- Udemy
- Freecodecamp
- Codecademy
- Codefirst Girls
- Codeinstitue
- KhanAcademy
Všechny tyto platformy nabízejí programování krok za krokem pro úplné začátečníky.
Pro nalezení dalších populárních kurzů pro vámi vybraný programovací jazyk ale také stačí zadat do googlu fráze jako např. “základy programování kurz”, nebo “základy programování v c”, “programování v pythonu”.
4. Tutoriály
I když se budete při učení řídit plánem kurzu, který si vyberete, narazíte určitě na problémy, se kterými budete potřebovat pomoci, nebo kdy budete potřebovat další zdroje informací. Zvláště nápomocné vám mohou být tutoriály na Youtube od ostatních programátorů, nebo také články na internetu či diskuzní fóra. Skoro každý problém, na který narazíte, už někdo před vámi měl; a velmi pravděpodobně také najdete podrobný návod, jak ho překonat.
5. Projekty
Velmi důležité je také vaše nově nabité dovednosti praktický využívat a ne jen zdroje informací konzumovat. Je tedy zásadní, najít si programovací projekty, které jsou vhodné také pro začátečníky. Velmi často jsou součástí online kurzů, tuto část rozvíjení základů programování ale také můžete vzít do svých rukou.
Zde je pár tipů, jak se rozhodnout pro projekt:
- začněte s něčím malým – pokud toto zvládnete, budete mít více motivace a budete si moci odškrtnout první splněný cíl;
- vyberte si něco, co vás bude bavit – na práci to bude znát – a zkuste to propojit s nějakým jiným koníčkem (můžete například vytvořit portfolio pro fotografie, naprogramovat webovou stránku, nebo třeba naprogramovat automatizace pro lepší produktivitu);
- vyberte si projekt, který je pro vás zvládnutelný, ale zároveň mimo vaší komfortní zónu – jen tak se naučíte nové věci;
- a na závěr si zodpovězte otázku, jestli tento projekt zapadá do vašich osobních programovacích cílů;
- spousta stránek také nabízí seznamy s projektovými nápady, například projekty pro základy programování v C++.
6. Věnovat se činnosti konzistentně
Určitě si pamatujete ještě ze školy, že je důležité si naučené věci opakovat – nejen abyste je nezapomněli, ale také abyste je udrželi jako aktivní vědomosti. Toto platí i pro programování. V tomto případě ale nejde o bezmyšlenkovité opakování naučených principů, ale jejich aktivní využití – ať už se jedná o projekty, nebo například procvičování v rámci kurzu.
Je dobré se tedy programování věnovat konzistentně – to může být třeba každý den jednu hodinu po práci, jeden den z víkendu, nebo třeba každý den 15 minut, pokud jste časově vytížení.
Skvělá webová stránka je například 100 Days of Code (pouze v anglickém jazyce), tedy výzva pro (začínající) programátory, věnovat se programování každý den minimálně hodinu po dobu 100 dní.
7. Spřízněné kurzy
Určitě ale nezapomeňte na to, že k programování se váže například kreativita. I zde samozřejmě záleží na vašich individuálních cílech, ale ruku v ruce s programováním jdou i další tzv. měkké dovednosti. Nestačí tedy vědět, jak programovat, je důležité rozvíjet další schopnosti, jako například design či konkrétněji UX/UI design. Takové znalosti vám pak mohou pomoci při plnění různých úkolů, projektů či tvoření portfolia. I zde se nabízí stránky s online kurzy jako např. Udemy nebo Domestika.
Pár bonusových tipů
- Komunita: Ať už se chcete naučit základy programování kvůli změně kariéry, nebo to pro vás bude jen koníček, nezapomeňte na komunitu lidí v programovacím světě. Toto může znamenat například fóra, kde budete moci rychle vyřešit jakýkoliv problém, nebo vám někdo pomůže zodpovědět otázku. Velmi často ale také můžete narazit na webináře na různá témata v rámci IT, které vás také posunou dál a pomohou vám v branži najít a upevnit kontakty.
- Základy programování pro děti: Na internetu existují také různé materiály a kurzy programování pro děti – záleží ale samozřejmě na věku. Můžete využít například různé aplikace (ScratchJr, CodeClub), programovací prostředí Microbit, nebo rozhraní Umíme programovat a různé programátorské úlohy.
- Hra pro dospělé: Algoritmizaci a logické myšlení si můžete procvičovat při hraní hry Human Resource Machine – je to skvělý způsob jak si osvojit principy programování.