Domů » Jak se zbavit celulitidy a jaké má příčiny?

Jak se zbavit celulitidy a jaké má příčiny?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
celulitida

Celulitida patří k životu a setkává se s ní většina žen. Pokud se s ní nechcete smířit, máme pro vás tipy, jak se jí zbavit, nebo ji při nejmenším redukovat.

Co je celulitida?

Celulitida, díky svému vzhledu známá také jako pomerančová kůže, je označení pro tvorbu boulí a dolíčků v kůži. Může postihnout muže i ženy, ale častěji se vyskytuje u žen, a to kvůli odlišnému rozložení tuku, svalů a pojivové tkáně.

Celulitida se častěji vyskytuje u lidí s nadbytkem tuku, ale mohou ji mít i štíhlí a fit lidé. Častěji se vyskytuje po 25. roce života, ale může postihnout i mladší lidi, včetně teenagerů.

Stupnice závažnosti celulitidy, zveřejněná v roce 2009, hodnotí tento stav pomocí tří stupňů:

  • Stupeň 1 neboli mírný: Vzhled “pomerančové kůry” s 1 až 4 povrchovými prohlubněmi a mírně “povislá” nebo povadlá kůže.
  • Stupeň 2 neboli středně těžký: V kůži je 5 až 9 středně hlubokých prohlubní, kůže vypadá jako “tvaroh” a je mírně povadlá.
  • Stupeň 3 neboli těžký: Kůže vypadá jako “matrace” s deseti a více hlubokými prohlubněmi a je silně povadlá.

Proč se celulitida vyskytuje?

Výskyt celulitidu můžete alespoň z části ovlivnit svými návyky. Z velké části za ní stojí ale i dědičnost. Osobně však věřím, že pokud žijete zdravým životním stylem, pak by se celulitida mohla vyskytnout v té mírnější formě. Omezte tučná jídla, hodně cukru i soli. Stejně tak neprospívá kouření, alkohol, nedostatečný pitný režim či hormonální antikoncepce – zde představuje riziko estrogen, který by se mohl nahromadit v těle, což ve tvorbě pomerančové kůry napomáhá. Ohroženy jsou tak mladé dívky, a to nejen kvůli antikoncepci, ale díky pubertálnímu procesu.

Dávejte si pozor také na přílišné sezení, například v práci, nebo naopak dlouhé stání. Důležité je tedy zachovat rovnováhu. Dbát byste také měli na dostatečný spánek, který ovlivňuje vaše tělo i psychiku více, než si myslíte. Co tedy můžete udělat pro to, abyste se celulitidě vyhnuli, je žít zdravě. Nebuďte ale překvapeni, že se objeví, i když se budete správně stravovat a hýbat – je to normální stav kůže a spíše se smiřte s tím, že se v nějaké formě dostaví u každého.

Hlavní faktory, které mají vliv na celulitidu

Ačkoliv neznáme přesné příčiny, víme o několika faktorech, které ke vzniku celulitidy přispívají.

Hormony a věk

Hormony pravděpodobně hrají důležitou roli při vzniku celulitidy. Estrogen, inzulín, noradrenalin, hormony štítné žlázy a prolaktin jsou součástí procesu vzniku celulitidy. Podle jedné z teorií se s poklesem estrogenu u žen v období blížící se menopauze snižuje i průtok krve pojivovou tkání pod kůží.

Nižší prokrvení znamená méně kyslíku v této oblasti, což má za následek nižší produkci kolagenu. S poklesem hladiny estrogenu se také zvětšují tukové buňky.

Kombinace těchto faktorů způsobuje, že tukové zásoby jsou viditelnější. Jak tuk pod kůží vystupuje přes oslabující se pojivovou tkáň, vzniká známý efekt dolíčků.

Věk také způsobuje, že se kůže stává méně pružnou, tenčí a s větší pravděpodobností ochabuje. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku celulitidy. Celulitida v těhotenství také bývá často způsobena právě vlivem hormonů.

Genetické faktory

Na vzniku se podílí také určité geny. Genetické faktory mohou souviset s rychlostí metabolismu člověka, rozložením tuku pod kůží, etnickým původem a úrovní krevního oběhu. Ty mohou ovlivnit možnost vzniku celulitidy.

Strava a životní styl

Celulitida není způsobena “toxiny”, i když zdravý životní styl může pomoci snížit riziko. Lidé, kteří jedí příliš mnoho tuků, sacharidů a soli a příliš málo vlákniny, mají pravděpodobně větší množství celulitidy.

Může se také častěji vyskytovat u kuřáků, těch, kteří necvičí, a u těch, kteří dlouho sedí nebo stojí v jedné poloze. Nošení spodního prádla s těsnou gumou přes hýždě může také omezovat průtok krve, a to může přispívat k tvorbě celulitidy.

Jak se celulitidy zbavit?

Pokud se vám celulitida úplně nezamlouvá, můžete vyzkoušet následující tipy, které by ji měly při nejmenším zmírnit. Navíc to ve většině případů nejsou metody, které by vás stály peníze nebo příliš námahy. Kromě toho také posílí vaše zdraví a budete se ve svém těle cítit dobře.

celulitida
I když žijete zdravě, celulitida se může vyskytnout, protože tkví hlavně v genech.

Jezte zdravě a hýbejte se

Do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vitamin C, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny. Nezapomínejte pít hodně vody, ne žádné slazené nápoje. Čas od času si zacvičte, jděte na procházku nebo si zaběhejte.

Provádějte masáž

Každé ráno a večer si vyhraďte čas, vezměte do ruky tělové mléko, které může a nemusí být určeno na celulitidu, a začněte si masírovat stehna od kolene směrem nahoru. Nebojte se zatlačit ani kůži stisknout – díky tomu se pořádně prokrví a zamezí se tak ukládání tuků. Na pomoc si můžete vzít i masážní kartáče či houby.

💡 Tip: Do sprchy si pravidelně berte peeling, který odstraní starou kůži a prokrví pokožku.

celulitida
Na celulitidu dobře funguje březový olej.

Zaměřte se na lymfatický systém

Lymfa nám detoxikuje organismus, proto je důležité, aby správně fungovala bez ohledu na to, jestli máme celulitidu nebo ne. Pravidelně ji masírujte, a to od plosek nohou až k hrudníku, vždy směrem nahoru k srdci. Nezapomeňte ani na paže, které masírujte od zápěstí až po ramena. Ideálně u toho používejte tělovou sůl, která má funkci peelingu, aktivuje krevní oběh a odvádí toxické látky. Kromě masáží můžete také vyzkoušet jógu určenou k rozproudění lymfatického systému.

Další možná léčba a odstranění celulitidy

To, že celulitida představuje problém, který trápí mnoho žen, dokazuje i dlouhý seznam nejrůznějších typů léčby.

K odstranění celulitidy bylo navrženo několik terapií, ale žádná z nich zatím nebyla potvrzena vědeckým výzkumem. Americká dermatologická akademie přezkoumala řadu technik, které mohou být úspěšné při snižování vzhledu celulitidy tím, že rozruší pásy pojivové tkáně pod povrchem kůže.

  1. Terapie akustickými vlnami využívá ruční zařízení, které vysílá zvukové vlny. Může fungovat, ale může trvat několik sezení.
  2. Laserová léčba může zlepšit vzhled celulitidy na rok nebo déle. Zahrnuje zavedení velmi malé laserové sondy pod kůži. Poté laser způsobí rozrušení tkáně. Tím může dojít také ke zhrubnutí kůže zvýšením produkce kolagenu. Zesílená kůže může snížit vzhled celulitidy pod ní.
  3. Subcize spočívá v tom, že dermatolog zavede pod kůži jehlu, která rozruší pruhy pojivové tkáně. Výsledky mohou trvat 2 roky i déle.
  4. Vakuově asistované přesné uvolnění tkáně odřízne pruhy pomocí zařízení obsahujícího malé čepele. Při řezání vazivových pruhů se tkáň pod nimi posune nahoru a vyplní prostor pod kůží, čímž se odstraní výskyt celulitidy. Tato metoda může trvat 3 roky, ale údaje o její úspěšnosti jsou omezené.
  5. Karboxyterapie spočívá ve vpravení plynného oxidu uhličitého pod kůži. Mezi vedlejší účinky patří modřiny a nepříjemné pocity po zákroku, ale část celulitidy může zmizet.
  6. Endermologie spočívá v hloubkové masáži přístrojem podobným vakuu, který nadzvedává kůži. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ve Spojených státech ji schválil jako bezpečnou, ale existuje jen málo důkazů o tom, že funguje.
  7. Léčba celulitidy pomocí iontové terapie spočívá v pokrytí postižené oblasti speciálním bahnem nebo jílem, následném zabalení do igelitu a poté v aplikaci elektrického proudu. Její účinnost nebyla prokázána.
  8. Radioterapie se zaměřuje na redukci celulitidy jejím zahříváním, ale veškeré výsledky jsou krátkodobé.
  9. Laserem asistovaná liposukce odstraňuje malé množství tuku, ale může zhoršit vznik dolíčků. Výzkum zatím neprokázal, že by fungovala na redukci celulitidy.
  10. Ultrazvuková liposkulptáž se zaměřuje na tuk a ničí ho, ale opět chybí výzkum, který by prokázal, že funguje.

Všechny zmíněné techniky byly prověřeny Americkou dermatologickou akademií. Ačkoliv u některých z nich sene prokázalo, že by fungovaly, nebylo ani prokázáno, že by byly škodlivé. Naopak existují i metody, které AAD nedoporučuje, mezi které patří kryolipolýza, která zmrazuje tuk, a mezoterapie, při níž se pod kůži vstřikuje směs látek.

Alternativní řešení

Mezi alternativní nebo doplňkové terapie patří kofein, extrakt z hroznových jader nebo gingko biloba. Tyto látky se aplikovaly lokálně, perorálně a injekčně, ale žádná z nich se neukázala jako účinná.

Někteří lidé nosí kompresní oděvy, které snižují výskyt celulitidy. Tyto oděvy se snaží stlačit tepny a zvýšit průtok krve a lymfy, aby se viditelná celulitida zmenšila.

Liposukce ani dieta celulitidu neodstraní, protože neovlivňují strukturu pojivové tkáně.

Snížení příjmu tuků však může znamenat, že budete mít méně tuku, který se protlačuje tkáněmi. Zdravá, vyvážená strava a cvičení tedy mohou výskyt celulitidy snížit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz