Domů » Jak se zbavit celulitidy a jaké má příčiny?

Jak se zbavit celulitidy a jaké má příčiny?

od Eliška Vachková
Publikováno Aktualizováno

Celulitida patří k životu a setkává se s ní většina žen. Pokud se s ní nechcete smířit, máme pro vás tipy, jak se jí zbavit, nebo ji při nejmenším redukovat.

Proč se celulitida vyskytuje?

Výskyt celulitidu můžete alespoň z části ovlivnit svými návyky. Z velké části za ní stojí ale i dědičnost. Osobně však věřím, že pokud žijete zdravým životním stylem, pak by se celulitida mohla vyskytnout v té mírnější formě. Omezte tučná jídla, hodně cukru i soli. Stejně tak neprospívá kouření, alkohol, nedostatečný pitný režim či hormonální antikoncepce – zde představuje riziko estrogen, který by se mohl nahromadit v těle, což ve tvorbě pomerančové kůry napomáhá. Ohroženy jsou tak mladé dívky, a to nejen kvůli antikoncepci, ale díky pubertálnímu procesu.

Dávejte si pozor také na přílišné sezení, například v práci, nebo naopak dlouhé stání. Důležité je tedy zachovat rovnováhu. Dbát byste také měli na dostatečný spánek, který ovlivňuje vaše tělo i psychiku více, než si myslíte. Co tedy můžete udělat pro to, abyste se celulitidě vyhnuli, je žít zdravě. Nebuďte ale překvapeni, že se objeví, i když se budete správně stravovat a hýbat – je to normální stav kůže a spíše se smiřte s tím, že se v nějaké formě dostaví u každého.

Co udělat pro to, abyste tvorbě celulitidy zamezili:

 • Jezte zdravě – vyhněte se tučným jídlům, nadměrnému množství cukru a soli,
 • Hýbejte se – příliš neseďte ani nestůjte,
 • Nekuřte, nepijte příliš alkoholu,
 • Dodržujte pitný režim,
 • Vyhněte se hormonální antikoncepci,
 • Dbejte na dostatek spánku.

Jak se celulitidy zbavit?

Pokud se vám celulitida úplně nezamlouvá, můžete vyzkoušet následující tipy, které by ji měly při nejmenším zmírnit. Navíc to ve většině případů nejsou metody, které by vás stály peníze nebo příliš námahy. Kromě toho také posílí vaše zdraví a budete se ve svém těle cítit dobře.

celulitida
I když žijete zdravě, celulitida se může vyskytnout, protože tkví hlavně v genech.

Jezte zdravě a hýbejte se

Do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vitamin C, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny. Nezapomínejte pít hodně vody, ne žádné slazené nápoje. Čas od času si zacvičte, jděte na procházku nebo si zaběhejte.

Provádějte masáž

Každé ráno a večer si vyhraďte čas, vezměte do ruky tělové mléko, které může a nemusí být určeno na celulitidu, a začněte si masírovat stehna od kolene směrem nahoru. Nebojte se zatlačit ani kůži stisknout – díky tomu se pořádně prokrví a zamezí se tak ukládání tuků. Na pomoc si můžete vzít i masážní kartáče či houby.

💡 Tip: Do sprchy si pravidelně berte peeling, který odstraní starou kůži a prokrví pokožku.

celulitida
Na celulitidu dobře funguje březový olej.

Zaměřte se na lymfatický systém

Lymfa nám detoxikuje organismus, proto je důležité, aby správně fungovala bez ohledu na to, jestli máme celulitidu nebo ne. Pravidelně ji masírujte, a to od plosek nohou až k hrudníku, vždy směrem nahoru k srdci. Nezapomeňte ani na paže, které masírujte od zápěstí až po ramena. Ideálně u toho používejte tělovou sůl, která má funkci peelingu, aktivuje krevní oběh a odvádí toxické látky. Kromě masáží můžete také vyzkoušet jógu určenou k rozproudění lymfatického systému.

Vyzkoušejte medicínské zákroky

Protože žijeme v době jaké žijeme, máme k dispozici několik pomocníků, které s celulitidou bojují. Podle vědců žádná medicínská metoda, která by pomerančovou kůži úplně odstranila neexistuje, nicméně ji alespoň zmírní. Řadí se mezi ně:

 • Akustická vlnová terapie funguje na základě zvukových vln, které rozbíjejí podkožní tuk na menší kousky, aby celulitida nebyla tak viditelná. Na terapii se chodí pravidelně, protože se tuk po určité době zase obnoví.
 • Laserová léčba – pod kůži se vkládá malá sonda, která vypaluje podkožní tuk, a tak prokrvuje kůži. Tento zákrok se opakuje jednou do roka.
 • Karboxyterapie – opět se aplikuje pod kůži, tentokrát se jedná o oxid uhličitý. Nevýhodou této metody je její bolestivost a vzniklé modřiny.
 • Endermologie – vakuové masážní zařízení, které narušuje tuková propojení.
 • Laserová liposukce – odstranění malého množství tuku.

Na tyto terapie se ale nespoléhejte a změňte spíše váš životní styl, aby byla změna udržitelná.

Co si z toho odnést

Celulitida je součástí života téměř každé z nás, proto není třeba se z ní hroutit. Namísto toho se snažte ji omezit, jak jen to jde, a proto jezte zdravě, hýbejte se, dodržujte pitný režim a vyhněte se nezdravým návykům, které podporují nejen její tvorbu, ale také nemoci.

Články, které stojí za přečtení: