Domů » Jóga a její přínos pro fyzické i psychické zdraví

Jóga a její přínos pro fyzické i psychické zdraví

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Jóga a její přínosy

Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo jógu vychvaluje do nebes a nedá na ni dopustit. Čím dál tím více lidí si oblíbilo cvičení jógy ať už kvůli příznivým účinům pro naše fyzické zdraví či pro to psychické. Prostě a jasně, jóga se stává stále větším oblíbencem u žen i mužů všech věkových kategorií.

Čím to je že se jóga těší stále větší oblibě? Proč tolik lidí propadlo jejímu kouzlu? Pojďme se společně podívat, v čem je jóga tak jedinečná a jaké pozitivní účinky pro naše zdraví skrývá.

Jóga má prokazatelný přínos pro fyzické zdraví

Jakmile se řekne slovo jóga většina lidí si hned vybaví pomalé a vcelku nenáročné cvičení. To je i není pravda. Záleží na tom, jaký styl cvičení jógy zvolíte. Jóga má několik stylů od dynamického po pomalý a každý se od sebe více či méně liší.

Mezi nejznámější jógové styly patří Aštanga jóga, Vinjása jóga, Power jóga, Hatha jóga, Hot jóga nebo třeba Jin jóga. Záleží jen na vás, jaký druh jógového cvičení zvolíte. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli z nich, určitě se pořádně protáhnete a většinou i pěkně zapotíte.

Samotné cvičení jógy se skládá z ásan – jógových pozic, které na sebe navazují. Jógu může začít praktikovat kdokoli, s jakoukoli fyzickou zdatností. Pozitivním aspektem na józe mimo jiné také skutečnost, že s nikým nesoutěžíte a s nikým se neporovnáváte. Co však můžete porovnávat je to, jak moc se v různých jógových pozicích zlepšujete. V józe tedy cvičí každý sám za sebe a jen tak jak vám vaše tělo dovolí. Není žádná ostuda pokud vás vaše tělo nepustí do takových jógových pozic, ve kterých je třeba vaše lektorka.

A jaký přínos má tedy jóga pro naše fyzické zdraví?

 • pomáhá od bolesti zad, krční páteře,beder či kloubů
 • zlepšuje sílu a flexibilitu těla
 • pomáhá od bolesti hlavy a migrény
 • zpevňuje střed těla
 • pomáhá nabrat svalovou hmotu a spalovat tuky
 • zrychluje metabolismus
 • zlepšuje trávení
 • podporuje lymfatický systém a čistí tělo od toxinů
 • napomáhá pro správné držení těla

Pozitivní vliv na tělo i mysl

Jóga však zdaleka není jen o jógové praxi a cvičení asán. Je to zejména duchovní filosofie, která vznikla před několika tisíci lety. Kombinuje již zmíněnou jógovou praxi, meditaci, relaxaci a také správné dechové techniky. Jedním z hlavních cílů jógy je dosažení té správné rovnováhy těla i mysli.

Pomocí videí na Youtube můžete nenásilně jógu vyzkoušet.

Každý jsme jiný a proto také každý člověk začíná s jógou z jiného důvodu. Někdo bude mít za cíl jógou zpevnit tělo nebo třeba zhubnout Někoho jiného trápí bolesti zad a cvičení jógy mu může pomoci od těchto potíží. Avšak cvičit jógu jen a pouze kvůli výhodám pro naše fyzické zdraví by byla velká škoda.

Jógovou praxí nejen že posilujeme tělo ale také uvolňujeme mysl. Z toho vyplývá, že má jóga příznivý vliv jak na naše fyzické zdraví tak na to psychické. Na psychické zdraví se mnohdy zapomíná a přitom je stejně důležité jako to fyzické.

Jóga má vliv jak na naše tělo tak mysl

Jóga jako přínos pro psychické zdraví

Jóga je velkým pomocníkem pro naši celkovou psychickou pohodu a duševní rovnováhu. Cílem jógové praxe je mimo posílení těla a zklidnění mysli také naučit se soustředit na přítomný okamžik.

Pro uklidnění myšlenek je výborná například závěrečná relaxace, která je často zařazována na konec hodin jógové praxe, tzv. Šavásana. Je to relaxační pozice v lehu na zádech. Relaxace vám může na chvíli pomoci zapomenout na negativní myšlenky. Skutečně si odpočinete od neustálého přemýšlení a na chvíli se budete soustředit jen na své tělo na jógové podložce a na svůj pravidelný rytmus dechu.

A jaký přínos má tedy jóga pro psychické zdraví?

 • pomáhá lépe zvládat stres
 • zlepšuje psychickou odolnost
 • posiluje trpělivost
 • pomáhá při kolísání nálady
 • pomáhá při úzkostech
 • zvyšuje kvalitu spánku
 • zklidní vaši mysl
 • pomáhá utřídit myšlenky
 • odpoutává vás od negativních myšlenek
 • může pomoci u některých psychických problémů
 • zlepšuje koncentraci
Power jóga je oblíbenou silovou odnoží, která je velmi populární.

Jóga jako lék pro naše celkové zdraví

Zařazením jógy do vašeho života ať už se bude jednat o již zmíněnou jógovou praxi či třeba meditaci odplavíte tok svých negativních myšlenek . Budete se tak více soustředit na to pozitivní ve vašem životě. Zároveň cvičením jógy posilujete a zpevňujete celé své tělo. Avšak není to jen fyzické cvičení, ale je to především životní cesta, kterou si volíme. Jóga vám pomůže nalézt harmonii se sebou i s okolním světem a přijmout vše co je.

Spousta lidí časem objeví výhody, které se nám praktikováním jógy naskytnou a začne jógu vnímat jako svůj životní styl. Důležité je zařadit jógu pravidelně do vašeho života, aby se vám dostalo pozitivních benefitů, které nabízí. Pravidelným praktikováním jógy můžete změnit váš život k lepšímu.

Pokud chcete přidat další blahodárné rituály pro svoji psychickou i fyzickou pohodu, tak byste určitě měli ozkoušet ranní otužování studenou vodou nebo saunování. Obě techniky fungují na podobném principu, ale každá skýtá své specifické výhody. Otužování můžete dělat každý den a nezabera příliš času, avšak saunování se doporučuje pouze dvakrát týdně a celý rituál trvá i dvě hodiny. Hodně však záleží na pojetí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz