Domů » 10 Tipů: Jak doplnit energii a porazit únavu?

10 Tipů: Jak doplnit energii a porazit únavu?

autor kristybrendlovax
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak doplnit energii

Nejdůležitějším zdrojem pro dobití energie je spánek a aby spánek byl kvalitní a dal vašemu tělu tolik odpočinku, kolik potřebuje, je dobré se na něj připravovat vlastně v průběhu celého dne správnou stravou, pitím, fyzickou aktivitou a zklidněním těsně před spaním. Zároveň ale existuje i mnoho tipů, které vám mohou dodat energii i v průběhu dne, když na spánek není prostor. Jak na život, během kterého budete mít více energie a budete méně unavení?

1. Dejte svému tělu vědět, že půjde spát – udělejte si předspánkový rituál.

Co vám pomůže proti únavě je příprava na spánek. Řekněte si hodinu před spaním, že půjdete spát. Nejlíp to řekněte přímo svému tělu, s ním je důležité komunikovat. Na moment se zastavte a řekněte tělu – za hodinu půjdeme spát. Řekněte tělu v posteli při usínání, že mu dovolujete usnout a odpočinout si, vypnout hlavu, uleví se vám… Když tyto kroky uděláte, ve vašem mozku se začne něco dít – pokud budete tento rituál dělat každý den a zautomatizujete si ho, tělo si na ten impuls zvykne a usnete pak rychleji a klidněji.

Ke kvalitě spánku pomáhá předspánkový rituál.

Nastavte si pár věcí, které uděláte každý den vždy jen před spaním. Já třeba ráda používám vůni – jen a jen před spaním si čichnu k domácímu levandulovému oleji. Jelikož tělo cítí tuto vůni vždy před spaním, je chytré a spojí si to s tím, že za chvíli půjde spát. Můžete zkusit takto na spánek navnadit všechny smysli – hmat, chuť, čich… Zkuste si před spaním krátce zameditovat, přečíst pár stran z knihy…

co proti únavě

Vymyslete si zkrátka rituál, který uděláte každý den před spaním.

2. Nepijte alkohol každý den.

Pijte ho opravdu jen příležitostně, když jdete na grilovačku, koncert nebo na párty. Každodenní i jen sklenka vína nebo piva zatěžuje organismus. Vaše tělo si přes noc neodpočine tak, jak by mělo, jelikož se snaží odbourat toxiny z alkoholu.

3. Můžete také vyzkoušet vhodné vitamíny na energii.

Osobně mi velmi pomohlo každý večer doplňovat magnezium, které pomáhá s kvalitou spánku a tím pádem i s lepší náladou v druhém dni. S únavou také pomáhá vitamín B a ženšen.

4. Pravidelná meditace pomáhá zklidnit mysl a zkvalitnit spánek.

Používejte vizualizace, ve kterých se nabíjíte jako baterka v nabíječce. Můžete si představit, že je k vám z nebe napojený světelný proud – drát, kterým se nabíjíte energií z vesmíru. Vizualizace jsou velmi silný a funkční nástroj, pokud je člověk opakuje. Myšlenky a představy totiž velmi silně ovlivňují naši realitu. Existují druhy meditací, při kterých si vaše tělo odpočine tak, že tím nahradíte „odpolední desetiminutový šlofík“.

5. Zkuste pít dobrý čaj z guarany nebo maté.

Obojí má vynikající schopnost podpořit soustředění a energii. Nemělo by to být dlouhodobé řešení ale jako zpestření dne tyto čaje určitě neuškodí.

6. K dobití energie nám také pomůže pohyb.

Ale jen ten, který nás baví. Rozhodně se nenuťte jít do fitka, pokud nechcete… Pokud jste milovníci fitka a běhání, skvěle, využijte toho, ale nejděte proti sobě. I to nám bohužel ubírá energii, pokud se nutíme do něčeho, co nechceme dělat. Postačí nám protažení, joga, tanec doma u hudby, procházky se psem…

jak získat energii

7. Energie a jídelníček jdou ruku v ruce.

Doplňte každý den do svých jídel více zdravých tuků. Avokádo, semínka, oříšky, oleje ze semínek apod… Zaměřte se na to, abyste ovoce jedli dopoledne. Jedním ze stravovacích tipů, jak doplnit energii hned ráno, je kvalitně složená snídaně, která obsahuje především zdravé tuky a bílkoviny, které doplní trocha sacharidů.

8. Co nám opravdu s energií nepomáhá je cukr, snižte jeho příjem.

On nás sice rychle nakopne, ale pro tělo je to naprosto nepřirozená látka, kterou se snaží co nejrychleji dostat pryč. To tělo velmi vystresuje a unaví. Cukr vám tedy energii na pár minut nakopne ale v zápětí se cítíte vyčerpaní… A chcete další cukr. Místo cukru si dejte raději med nebo datle v nějakém rozumném množství.

9. Kávu si nedávejte k nakopnutí energie, ale jen když na ni máte chuť.

Je to s ní podobné, jako s cukrem. Znáte přírodní kofein? Zkuste například kolovník, který je plný přírodního kofeinu a i dalších zdravých látek, maté čaje či guaranu.

10. Co vám rozhodně dodá energii je sebepéče.

Udělejte si radost novou knihou, jděte do sauny, plavat, dejte si vanu nebo sprchu, cokoli, co dělá vašemu tělu dobře.

Na doplnění a udržení energie najdete spoustu tipů a rad. Vyberte si, co vám sedí a podpořte svou energii, jak vám vyhovuje. Napojení se na tělo je v dnešní době velmi důležité. Mnoho lidí tělo jen má, žije s ním, ale nekomunikuje s ním. Tělo vnímá všechny naše slova, emoce, myšlenky a je důležité, aby se do něj nepropisovaly negativně a abychom podpořili jeho fungování.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz