Domů » Jak si udělat pořádek v hlavě podle Marie Kondo

Jak si udělat pořádek v hlavě podle Marie Kondo

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
pořádek v hlavě podle Marie Kondo

Marie Kondo se stala známou pro své uklízení a organizační schopnosti. Její přístup je jednoduchý a zaměřuje se na to, co člověku přináší v životě radost. Takové věci si má ponechat a naopak ty, které radost již nepřinášejí, má poslat dál do světa. Mnozí na její metody nedají dopustit a stala se miláčkem milionů lidí po celém světě, kteří četli její knihy anebo viděli její seriál na Netflixu. Její metoda, jak si udělat doma pořádek, se ale hodí na mnohem více než jenom úklid domova.

Jak použít metodu Marie Kondo na uspořádání si vlastní hlavy?

Marie Kondo má dvě dcery a zároveň má i svou práci a podnikání, kterému se musí věnovat, aby prosperovalo. Znamená to tedy mnoho požadavků a starostí ve stejnou dobu. Ve chvíli, kdy toho má příliš mnoho a má pocit, že nezvládá, používá strategii, která je velice podobná její metodě úklidu.

1. Nejprve je potřeba dát všechny věci na jednu hromadu.

Tak i při úklidu v hlavě si nejprve sepíše všechny své pocity na jednu hromadu (nebo na jeden papír), aby je potom mohla vzít a prozkoumat jednu po druhé. 

Stačí pocit zaznamenat jenom jedním či dvěma slovy, není potřeba celá věta či se dlouze vypisovat. 

Může tam být: skepse, stres, pocit přehlcenosti, … 

pořádek v hlavě podle Marie Kondo

2. Potom ke všem pocitům dopíše, proč se tak cítí

U pocitu skepse to může být kvůli negativnímu stavu světa, stres může být způsoben mnoha nedokončenými úkoly, vyčerpanost tu může být proto, že se už dlouho nevěnovala sami sobě.

pořádek v hlavě podle Marie Kondo

3. Dále se rozhodne pro pozitivní řešení ke každému zmíněnému problému. 

Například: omezit čas strávený u zpráv na 10 minut denně, vyhradit si jedno odpoledne na roztřídění úkolů a jejich organizaci, anebo masáž, odpolední procházka, či návštěva oblíbené svatyně či kostela. 

Jakmile budete mít vymyšlená možná řešení, uvidíte, jak se zvedne vaše pozitivní motivace a sebevědomí, že situaci můžete změnit.

pořádek v hlavě podle Marie Kondo

💡 Tip: Celé cvičení je možné udělat různě barevnými propiskami. Je pak hned na první pohled vidět, že nacházíte pozitivní řešení svých problémů. Marie Kondo také používá velký sešit, protože věří, že větší listy papíru vedou k větším a odvážnějším akcím.

4. Nakonec si do diáře naplánuje přesné datum a čas na vykonání všech řešení. 

Toto cvičení, jak si uklidit v hlavě, se může zdát jednoduché, ale neměli byste podceňovat jeho efektivitu. Možná vás i napadlo, že si to všechno můžete promyslet a není potřeba nikam nic psát. Ale stejně jako skříň nebudete třídit tak, že byste si ve vedlejší místnosti pouze vzpomínali na to, co v ní všechno máte, tak ani u úklidu hlavy to není dobré dělat.

Výhody úklidu hlavy podle Marie Kondo:

  • Najdete si čas, abyste se skutečně věnovali sami sobě.
  • Sepsáním si v myšlenkách uděláte pořádek a vypořádáte se s jednou po druhé.
  • Nestane se vám, že budete skákat z jednoho negativního pocitu na druhý, což nakonec vede pouze ke zmaru a k pocitu přehlcenosti.

Může to chvíli trvat, než si osvojíte tento zvyk „uspořádat“ svůj mozek a myšlenky, ale jakmile to uděláte, budete mít v sobě mnohem více jasno a budete klidnější. 

💡 Tip: Pokud chcete o metodách Marie Kondo vědět více, zde si můžete přečíst o její metodě úklidu a o tom, jak být šťastný podle Marie Kondo.

Pro páry a manžele

Marie Kondo někdy používá toto cvičení společně s manželem (ona píše na jednu stranu sešitu a on na druhou). To je zvláště užitečné, když vztah začíná trochu stagnovat. Případně když se u každého nakupí tolik starostí, že ztratí jeden s druhým kontakt. Pro mnohé se může jednat o radikální otevřenost, která může vést k dramatickém prohloubení a zlepšení vztahu. Navíc je to skvělý způsob, jak si udělat i pořádek ve vztahu a zjistit, co je pro vás ve vztahu důležité.

Když si občas uděláte pořádek ve skříni, není důvod neuklidit si také v hlavě.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz