Domů » Proč je důležité budovat mezilidské vztahy a jak na to?

Proč je důležité budovat mezilidské vztahy a jak na to?

od Daniela Adamová
Publikováno Aktualizováno

Kvalitní mezilidské vztahy mají přímou spojitost s naším zdravím – a to jak s psychickým, tak s fyzickým. Budovat zdravé vztahy mezi lidmi je důležité nejen v rodinné a partnerské rovině, ale i v obchodním světě. Proč jsou tolik důležité mezilidské vztahy a jak na jejich budování si prozradíme v článku.

Pro jaké oblasti je budování mezilidských vztahů důležité a proč?

Existuje hned několik významných výzkumů, které zkoumaly různé sociální skupiny lidí a kvalitu jejich života. A drtivá většina z nich se shoduje, že největší vliv na šťastný život jedinců neměly faktory jako hodnota IQ, geny, peníze, zaměstnání nebo majetek, ale mezilidské vztahy, které si vybudovaly.

Nejlépe si v životě vedli lidé, kteří měli blízký vztah k rodině, přátelům a také své sociální bublině (neboli komunitě). Tito lidé pak prožili delší, kvalitnější a šťastnější život.

Například dr. Robert Waldinger  svými výzkumy dokázal přímou souvislost mezi blízkými vztahy lidí a jejich fyzickým zdravím. Jedinci, kteří žili v prostředí šťastných vztahů měli lepší paměť, krevní oběh, netrpěli na deprese a úzkosti, dokonce i jejich imunita vykazovala větší odolnost. Naproti tomu osamělí lidé trpěli na všechny zmíněné nemoci a ještě mnohem více.

Waldinger také říká, že ještě důležitější než blízkost druhých, je kvalita mezilidských vztahů. Samota, podle něj, sice zabíjí, ale ještě horší je soužití v toxickém vztahu.

Jak budovat mezilidské vztahy?

Co zabíjí mezilidské vztahy?

Zamyslete se, co si myslíte, že nejčastěji vztahy ničí. Je to žárlivost, strach vyjádřit svůj názor, nedostatečná podpora a láska k ostatním? Nebo mezi hlavní zabijáky patří vytváření domněnek a nedostatečné naslouchání druhým? A víte co mají všechny tyto faktory společné? Ono kouzelné slovo, které hledáte, je komunikace.

Díky nedostatečné nebo nesprávné komunikaci mezi lidmi, dochází k většině jejich problémů. Bohužel často dochází k tomu, že se dříve naštveme, než doptáme na důvod chování druhého. Dříve se urazíme, než projevíme, že nás nevhodná poznámka zabolela. Raději si domýšlíme, přetváříme nebo vynecháváme informace, než abychom věci brali takové, jaké jsou.

Nejčastější chyby v komunikaci jsou:

  • Komunikujeme nejasně
  • Ptáme se málo nebo vůbec
  • Ignorujeme druhé
  • Nenasloucháme, pouze posloucháme
  • Domýšlíme si

Jak na budování zdravých vztahů?

Abychom mohli budovat správné a zdravé mezilidské vztahy, musíme se soustředit na naše chování a převzít za něj plnou zodpovědnost. Jen my jsme ti, kteří ovlivňují kvalitu našich vztahů.

Pro ty z vás, kteří už se seberozvoji a dobrým lidským vztahům věnují déle, doporučuji knihu Čtyři dohody od Dona Miguela Ángela Ruize. Ti z vás, kteří se chtějí do budování mezilidských vztahů teprve pustit, by se určitě měly nejdříve začíst do následujících řádků. Jak tedy začít s jejich budováním?

Upřímnost nade vše

Říká se:

S upřímností nejdál dojdeš.

A toto pořekadlo rozhodně platí i v oblasti budování mezilidských vztahů. Buďte otevření a upřímní za každé situace. Správný a fungující vztah může být založen pouze na upřímném jednání a komunikaci. Nebojte se projevovat své názory a stát si za nimi, avšak nechte si říct i názor druhých.

Lhaní, zatajování nebo překrucování vám ve vztahu, ať už se jedná o přátelský, profesní nebo partnerský, nikdy nepomůže. Velmi pravděpodobně se brzy stejně odhalí pravda a navázat hluboké spojení bude o to těžší.

Chovej se k druhým, jak chceš, aby se oni chovali k tobě

Ano, i toto známé rčení má své opodstatnění. Buďte přátelští, milí a vlídní. Potřebuje váš přítel pomoci a vy mu můžete situaci ulehčit? Udělejte to. A nečekejte nic na oplátku.

Milým chováním často můžete změnit i něčí podrážděnost a agresivitu v přátelský postoj. Pokud na vás začne někdo z ničeho nic křičet a protivně štěkat, tím, že mu budete oplácet stejným postupem, se nikam nedostanete. Logicky se pohádáte a vaše vztahy se zmrazí. Jestliže však začnete mile a klidně odpovídat, velmi pravděpodobně i agresorům tón změkne. Nemluvě o tom, že takovou reakci nebude čekat. Zkuste to a uvidíte.

Naučte se omlouvat a odpouštět

Ať se nám to líbí, nebo ne, v životě občas někoho zklameme nebo někomu ublížíme. Je to přirozené a nemožné omezit na na nulu. Můžeme se snažit, ale přece jen se občas nějaké to nevhodné slovo, nebo rychlá a přehnaná reakce najde.

Komunikace mezi dvěma je klíč ke štěstí.

Naučte se upřímně omlouvat a přiznat vlastní chybu. Tím, že upozadíte vlastní ego, neříkáte, že někoho upřednostňujete před sebou, ale že vám více záleží na vašem vztahu, než na „výhře v hádce“.

Stejně tak je důležité naučit se i odpouštět. Pokud se vám někdo upřímně omluví za své činy, měli byste omluvu přijmout a nechat to plavat. Odpuštění byste měli myslet opravdu od srdce a nemělo by se stávat, že se za pár týdnu ke křivdě vrátíte a vmetete ji dotyčnému do obličeje.

Najděte společná témata či koníček

Pokud s někým chcete navázat nebo prohloubit vztah, skvělým nástrojem jsou společné koníčky. Do každého zdravého vztahu patří společný zájem, cíl nebo hobby, které v něm udržuje blízkost a zábavu. Především pro ty dlouhodobé je společný koníček nutností.

Od toho se také odvíjejí společná témata, která každý vztah potřebuje pro udržení konverzace a správné komunikace. Něco, co vás sblíží a udrží pohromadě. Mezi věčné klasiky patří podobný vkus na knihy, filmy nebo společný sport. Můžete však s druhým prohloubit vztah i skrze méně obvyklé aktivity jako je houbaření, chození stejnou cestou do práce nebo i do vzdělávacích kurzů pro dospělé.

Tip Žij Úspěšně: Tipy na zajímavé koníčky jsem vám již představili v našem článku 19 TOP: Tipy na koníčky a hobby úspěšných!

Nepomlouvejte

Každý zdravý vztah se musí obejít bez pomlouvání. Znáte ten oblíbený vtip, kdy se sejdou tři kamarádky a nemají si o čem povídat, protože se sešli všechny? Tak bohužel funguje velká část „přátelských“ vztahů.

Takový způsob však není udržitelný a nemohli byste o svých přátelích říct, že jsou těmi opravdovými. Pomluvy a podrazy za zády druhých do zdravých vztahů nepatří, vyvarujte se jich.

Proč jsou důležité mezilidské vztahy?

V čem nám může budování mezilidských vztahů pomoci?

Kromě výše uvedených poznatků, které se však spíše týkají našeho fyzického zdraví, nám budování mezilidských vztahů výrazně pomáhá i na té psychické úrovni. A to především ve čtyřech základních rovinách:

  1. Přátelská rovina – Mít dobré přátelé, na které je spoleh a věříme jim, je pocit k nezaplacení. Kdykoliv je člověku úzko nebo se mu do života připlete nějaká překážka, přátelé jsou tu od toho, aby jej podrželi a podpořili. Takový pravý přítel je často cennější, než partner nebo rodina. Nebojíme se mu říct cokoliv a když přijde rozchod, právě přítel zůstává.
  2. Rodinná rovina – Správné a hluboké vztahy v rodině jsou důležité už pro děti od velmi útlého věku. Pomáhají jim budovat sebevědomí i důvěru v okolní svět.
  3. Partnerská rovina – Jaký by to byl vztah, pokud byste si s partnerem nerozuměli, nedůvěřovali a nekomunikovali? Opravdu mizerný. Partnerská rovina vztahů je velmi křehká, ale dá se vybudovat v tak silný svazek, že vás opravdu nic nerozdělí.
  4. Profesní rovina – I v profesní rovině je velmi vhodné budovat správné a zdravé vztahy. Ať už se jedná o vašeho šéfa, podřízené nebo kolegy. Dobré pracovní vztahy = dobré pracovní prostředí. A v takovém prostředí je mnohem snazší podávat skvělé výkony, cítit se dobře a ocenit druhé za jejich práci.

Velmi důležitou rovinou, kterou mezilidské vztahy ovlivňují, je také vztah sám k sobě. Pokud jsme sami se sebou spokojení, víme o svých slabinách a chováme se sami k sobě s láskou, můžeme mnohem lépe budovat vztahy i ostatními. Jednoduše se cítíme dobře sami se sebou i ve společnosti ostatních a tím pádem nemáme potřebu komukoliv ubližovat.

Jaké oblasti podle vás ovlivňují mezilidské vztahy? Napište nám do komentářů své poznatky a příběhy k tématu. Budeme se těšit.

Články, které stojí za přečtení: