Domů » 3 způsoby, jak se stát koučem?

3 způsoby, jak se stát koučem?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
kouč

Rádi pomáháte lidem a chtěli byste se stát koučem? Pak vás čeká dlouhá cesta, a nebo možná ne. Jestli jste již vybaveni zásadními vlastnostmi, které musí mít každý kouč, pak se můžete dát rovnou do práce – přinášíme 3 způsoby, jak se stát koučem!

Kdo je to kouč

Několikrát jsem byla dotazována na to, jaký je rozdíl mezi koučem a psychologem, a jestli se tomu kouči dá vůbec věřit, když nemusí mít ani vystudovanou psychologii. Základním rozdílem mezi těmito dvěma povoláními je to, že zatímco k psychologovi si zajdete, když vás trápí nějaká situace, která je vážnější a potřebuje odbornou pomoc, kouč vám poradí s otázkami jako je další směřování ve vašem životě, kariéře či vztazích. Je to takový kamarád, který vás ale prozkoumá do hloubky a společně přijdete na to, jak dál.

Protože mívá kouč soukromé lekce, nemusí mít žádné odborné vzdělání, ačkoliv ho mít může – to záleží na každém. Možná vás napadá otázka, jak takoví lidé mohou radit ostatním, když nemají odpovídající znalosti ze školy. Věřte tomu nebo ne, spousta zkušeností a vlastní moudrosti načerpané z nich je stokrát účinnější než nějaká písmenka v učebnici. Pokud jste si danou situaci prožili, víte, jak na ni reagovat a jakým chybám se vyhnout lépe než ten, kdo se o ní jen teoreticky učil v lavici. Všechny tyto věci kouč využívá a pomáhají mu porozumět ostatním.

Jaké vlastnosti by kouč měl mít?

  • empatie – i když si jako kouč pravděpodobně nevyslechnete takové hrůzy jako psycholog, buďte připraveni cítit soucit a porozumět klientovi
  • otevřenost – nesuďte a otevřete se všem dostupným možnostem spolupráce
  • trpělivost – nebude to vždy lehké a také ne vše půjde takovým tempem, jakým byste si přáli, proto buďte trpěliví a vytrvejte
  • sympatie – jako poslední vlastnost nemůže chybět ani sympatické působení na lidi, které je v práci s lidmi potřeba

Nosíte v sobě pocit, že pomáhat druhým s jejich problémy by bylo pro vás to pravé? Pojďme se podívat na 3 způsoby, jak se i vy můžete jednoduše stát koučem a začít práci svých snů.

kouč
Kouč problém řeší společně s klientem, zaměřuje se na budoucnost, ne na minulost.

Jak se stát koučem

Máte za sebou už nějaké zkušenosti a rádi byste je využili k vylepšení života někoho jiného? Nabízíme vám tři možnosti, jak se začít živit koučinkem, ať už máte základy psychologie nebo ne.

1. Založte si živnost a pracujte na sebe

Neexistuje jednodušší možnost než zajít na nejbližší živnostenský úřad a zřídit si živnost. Připravte si poplatek 1 000,- Kč a přesné číslo živnosti, kterou chcete vykonávat. V našem případě to bude 60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků.

Protože se jedná o volnou živnost, nemusíte dokládat žádné podklady o vzdělání nebo způsobilosti. Mějte ale na paměti, že se jedná o určitou zodpovědnost. Navíc, protože nemůžete své schopnosti doložit žádným papírem, čeká vás cesta za získáním důvěry vašich klientů, což je na celém podnikání to nejtěžší. Pokud jste ale dobří, zájem o vás bude.

💡 Abyste se více prosadili, naučte se něco o marketingu a reklamě na sociálních sítích. 💡

2. Udělejte si kurz

Abyste se ve svých schopnostech a dovednostech zlepšili, najděte si kurz koučinku a projděte jím. Počítejte ale s vysokou cenou, kterou do něj investujete – jak se ale říká: ,,Která investice je lepší než ta do sebe?”

Kurzů máte na výběr několik – akreditovaných, trvajících 10 nebo 19 dnů, kombinovaných (on-line i osobně) nebo čistě on-line. Cena se samozřejmě odráží od zkušeností daného leadera, a za ty nejlepší zaplatíte klidně i přes 70 tisíc. Dobře si proto svou volbu rozmyslete a také si na ni našetřete dopředu. Po absolvování kurzu budete mít v ruce něco hmatatelného, co potvrzuje, že jste schopni lidi kvalitně a správně vést.

3. Pomáhejte dobrovolně

Abyste si našli klientelu, začněte svou kariéru bezplatně. Služby zdarma jsou něco, co nikdo neodmítne, a vy tak budete mít příležitost ukázat, co umíte. Po určité době, kdy si své schopnosti vypilujete zavedete poplatek, který bude nebo nebude akceptován. Zvažte, kolik času prací reálně strávíte – příprava, sebevzdělávání, přemýšlení o problému, přímá práce s klientem, a na základě toho si nastavte cenu.

Nařkne-li vás někdo z toho, že je cena příliš vysoká, stůjte si za svým názorem a pochopte, že spousta lidí nevidí práci v pozadí a hodnotí pouze to, co má před očima. Jestliže si sami sebe vážíte a vše jste důkladně promysleli, nebudete se bát říct si o reálnou sumu a obhájíte ji.

💡 Využijte odměňování klientů na základě dalšího doporučení. Například, pokud vás klient navrhne svému známému, dejte mu hodinu zdarma. Získáte tak nové klienty, díky kterým vyděláte více peněz. 💡

Pár slov na závěr

V dnešní době je možné opravdu vše. Kde je vůle, tam je cesta – otřelé přísloví, které skrývá mnoho pravdy. Pokud to opravdu chcete, dokážete to. Stačí mít určité předpoklady a zkušenosti, se kterými dokážete vykonávat toto zaměstnání. I když je psychicky náročné a stejně jako všechny práce s lidmi vyčerpávající, dokáže vás naplnit díky zpětné vazbě. A jestli koučink budete vykonávat správně, bude zpětná vazba dobrá. Hodně štěstí!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz