Domů » Jak si zvýšit sebevědomí a být úspěšnější?

Jak si zvýšit sebevědomí a být úspěšnější?

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
sebevědomí

Jak si zvýšit sebevědomí?! To je otázka, kterou si klade velká část populace, téměř každý den. Správná dávka sebevědomí a sebedůvěry totiž otevírá brány úspěchu. Je velký rozdíl mezi tím, když chcete uspět jako “hromádka neštěstí”, nebo jako “pevní v kramflecích”. Když o sobě máte zdravé mínění a víte, že jste dobří v tom co děláte, je to na vás vidět.

Co je sebevědomí?

Nejdříve se podívejme na to, co to vlastně znamená, když se řekne SEBEVĚDOMÍ. Jedná se o tzv. sociálně psychologický pojem. Jde totiž o to, jak se vidíte, jak se znáte, o váš postoj k sobě samotnému. Proto je to jeden ze základních kamenů vaší předpokládané úspěšnosti. Když dobře znáte své schopnosti, nepodceňujete je ani nepřeceňujete, víte co můžete nabídnout a vše co říkáte působí věrohodně.

Míra sebevědomí může být různá. Všichni kolem sebe máme někoho, kdo má nízké sebevědomí. Má různé mindráky a neustále se podceňuje, ať udělá co udělá. Takový člověk se bojí kritiky, potřebuje slyšet, že něco udělal dobře. Pak tu máme kolegy s velkou dávkou sebedůvěry, u kterých je patrné, že jim byla dána víc než dost. Ti se naopak často dost přeceňují, kladou si cíle, na které nemohou dosáhnout a jejich chování na nás může působit jako arogance. Nejlepší je samozřejmě mít sebevědomí tak akorát, tedy přiměřené sebevědomí. Je to stav, kdy víte dobře na co máte a podle toho volíte své cíle.

Jsou různé situace, kdy se může stát, že vaše sebevědomí kolísá nahoru a dolů. Může být různé v práci, když plníte nelehký úkol. Může vás oslabit rozchod nebo nějaká nešťastná událost v rodině. Podkopnout vaši sebedůvěru se snaží i lidé kolem vás, často říkají nemilé věci, které vás mají dostat tam, kde vás chtějí mít. Máte-li ale vybudovanou zdravou sebevědůvěru, vaše pocity a mysl se vždycky vrátí na “svou hladinu”.

11 Tipů: Jak si zvýšit sebevědomí.

Jak získat sebevědomí? Pokud již neoplýváte dobrou dávkou sebedůvěry, pak je dobré se snažit na tom pracovat. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak si zvýšit sebevědomí a na “trhu” je také řada lidí, kteří vám s tím dokážou pomoct. Nejdříve si ale uvědomte, že je to běh na dlouhou trať a vypusťte veškeré domněnky o tom, že abyste mohli být sebevědomí, potřebujete nejdříve něčeho dosáhnout.

Zkuste se v něčem stát opravdu dobrým odborníkem, to je na sebedůvěru jako balzám. Zkuste se zajímat o různá témata prospěšná Vašemu životu. Například se můžete soustředit na zlepšení znalosti finanční gramotnosti, můžete začít utvářet pasivní příjem nebo se zajímat o nějakou formu seberozvoje.

Sebejistota – buďte si jistí sami sebou!

1. Poznejte se POZITIVNĚ.

Zkuste se na sebe dívat NEKRITICKY. Vezměte si papír a sepište všechny dobré vlastnosti a schopnosti, které máte. Berte to jako malý brainstorming. Nebo zkuste SWOT analýzu. Dejte si klidně načas, tohle je podstatný bod vaší cesty.

2. Poznejte se NEGATIVNĚ.

U tohoto kroku pozor! Pokud máte nízké sebevědomí, tak už jistě dobře umíte naložit si na ramena “jak neschopní jste”- tohoto se vyvarujte. Tady jde spíš o to, znát své slabé stránky, abyste s nimi mohli pracovat, ne je ještě posilovat. Umění sebereflexe je velmi důležité. Člověk by měl umět zhodnotit sebe a své konání částečně nezaujatě.

3. Kým chcete být.

Jaké má být vaše sebevědomí? Jak se vidíte ve fázi, kdy máte kýžené sebevědomí? Co vám má přinést? Udělejte si takovou vizi, pomůže vám znát svůj cíl.

Sebedůvěra – Věřte si!

4. Dívejte se sami na sebe.

Mějte vždy na paměti, že jde o vás, ne o vaše okolí. Nikdy se nesrovnávejte s přáteli, kolegy, rodinou. Jste tu za sebe, ne za ně. Každý má jiné vlastnosti, schopnosti, měřítka. Vždycky měřte sami se sebou.

5. Naplánujte si to.

Důležité je si všechno naplánovat, jednak víte co chcete, co potřebujete a jednak vám to pomůže vidět výsledky. Začněte vždy u menších cílů, protože jejich dosažení vám dodá potřebnou sebedůvěru pro další kroky.

6. Deník úspěchů.

Někdo potřebuje vizuální podporu a věřte, že je lepší než jakákoli slova. Veďte si takový deník, nebo přehled svých (jakýchkoliv) úspěchů. Když uvidíte černé na bílém jak se vám daří, opět vám to dodá sílu.

Buďte pozitivní a chvalte se!

7. Buďte pozitivní.

Neshazujte se před nikým ani sami před sebou. Když se vám něco nepodaří nenadávejte si. Kritiku berte jako informace o tom, jak něco změnit apod. Rozhodně ji neberte jako nástroj vašeho shození. Snažte se usmívat, opravdu to zabírá.

8. Naučte se přijmout pochvalu.

Když vás někdo pochválí, slušně a s hlavou vzpřímenou mu poděkujte. Není potřeba k tomu dodávat další dávku toho, jak je to sice super, že jste to udělali, ale že “ani nechápete jak je to možné”, když jste “takoví a makoví”.

9. Uvědomte si své hodnoty.

Pro vaše sebevědomí je také důležité znát své hodnoty a priority a dělat vše v souladu s nimi. Nikdy neříkejte na všechno ANO. Kývání na všechno sráží vaše sebevědomí.

10. Fyzika a psychika.

Tyto dvě “složky” spolu kráčí ruku v ruce. Když zanedbáváte jednu, druhá na tom nebude lépe. Snažte se hýbat ať vaše tělo nechátrá. Občas mu dopřejte koupel, masáž, kosmetiku, nebo meditaci, bude rádo. Chvalte se, mějte se rádi a obě složky budou fungovat jak mají.

11. Nepřeceňujte se.

Můžete se stát, že na vaší cestě za dobrým sebevědomím to “malinko přeženete”. Vždy zůstávejte pevně nohama na zemi, aby vás případné vyšší cíle nedostaly zpět tam, kde už nechcete být.

Pozitivní afirmace pro sebevědomí

Jeden z možných způsobů jak si zvýšit sebevědomí jsou vědomá slova a myšlenky. Říká se, že síla slova je ohromná. Někteří se proto “nalaďují” citáty pro zvýšení sebevědomí, někdo využívá pozitivních afirmací. Jsou to tvrzení a výroky, které jsou směřovány tak, aby vám přivodily dobrou náladu, nebo jen třeba připomněly, že se máte dnes cítit úžasní a usmívat se. Je to vlastně takové vědomé a úmyslné nasměrovávání vlastního já na lepší “vlnu”.

Funguje to tak, že si místo negativního předurčení nadcházejícího dne řeknete, jak bude skvělý. Veškeré vaše obavy a negativní myšlenky mají být “přeloženy” do pozitivního znění. A ještě lépe tak učiníte, když to bude v přítomném čase. Váš mozek se tak naladí na to, že to skvělé už se vám vlastně děje.

Zkuste například:

  • Dnes je skvělý den. Dnes se mi všechno daří.
  • Mám se rád/ráda takový jaký/jaká jsem.
  • Každý den je skvělá lekce, ze které si beru ponaučení.
  • Každý den je příležitost.
  • Všechno mám plně ve své moci.
  • Já rozhoduji o tom, jak jsem šťastný/ šťastná.

Zkuste si formulace říkat každé ráno nebo večer před usnutím, a nebo pokaždé kdy to bude v danou chvíli potřebovat. Berte to jako naprogramování své mysli.

Kurz sebevědomí

No a když vám to nepůjde samo, pak je lepší zajít za někým, kdo vám pomůže. Existuje celá řada kurzů, kde vám poradí, jak posílit sebevědomí. Můžete si vybrat z on-line kurzů nebo pokud preferujete osobní kontakt, tak kurz jednotlivců nebo skupinový. Kurzy spadají do oblasti osobního rozvoje a nabídka je opravdu široká, stačí si vybrat.

Rozhodovat můžete podle finančních prostředků, lokality, recenzí….pak už je zcela na vás, co je vaší prioritou, nebo ve vašich možnostech. Jste-li skeptičtí, můžete pro začátek zkusit pár knížek a třeba vás zaujme právě její autor.

Cesta k vašemu sebevědomí začíná u vás. A na konec jeden citát o sebevědomí od Fridricha Schillera:

“Na světě není nikdo tak vysoko, abych vedle něho pohrdal sám sebou.”

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz