Domů » Jak být šťastný podle Marie Kondo

Jak být šťastný podle Marie Kondo

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
Marie Kondo a štěstí

Marie Kondo se stala slavnou díky uklízení a organizování. Ve svých knihách popisuje jednoduchý způsob, jak uklidit dům, od oblečení přes knihy až po drobnosti. Její metoda je jednoduchá a je založena na myšlence radosti. A dá se snadno vztáhnout i na to, jak si uklidit v životě.

Jak funguje systém Marie Kondo

Princip uklízení podle Marie Kondo je úžasně jednoduchý. U každé věci si musíte zodpovědět pouze jednu otázku:

Přináší vám to radost?

Pokud odpovíte ano, předmět si nechte. Pokud váháte nebo odpovíte ne, darujte ho nebo ho vyhoďte. Je to jednoduché a zcela intuitivní. Buď cítíte radost nebo ne. A tento jednoduchý princip můžete snadno vztáhnout k úklidu jakékoliv části svého života. Stačí jen najít dostatek času a vnitřní motivace na to začít.

Jaké jsou jednotlivé kroky při úklidu podle Marie Kondo?

Jedná se o velice jednoduchý systém, ale všechny kroky jsou důležité.

1. Jaký chcete, aby byl váš život?

Prvním krokem je představit si svůj ideální život a ujasnit si, jaké jsou vaše životní cíle. Pokud úklid myslíte vážně a chcete, aby vám změnil život, je to ten nejdůležitější krok a nelze ho přeskočit.

Ujasněte si, proč chcete uklidit a jaký život chcete vést, až skončíte:

  • Jak chcete aby vypadal váš den? 
  • Jakými lidmi se chcete obklopovat? 
  • Jak se chcete cítit?

💡 Tip: S tímto krokem vám může pomoci také nástěnka vizí.

2. Zbavujte se věcí s vděčností

Marie Kondo věří, že úklid je oslava, kdy věci dostávají nové poslání a odchází z domova za novým údělem. Máte při tom příležitost poučit se ze všech věcí, které vlastníte, včetně těch, které za chvíli zahodíte. 

Pokud se zbavujete něčeho, co jste hojně používali, poděkujte tomu za službu a za zlepšení vašeho života. Pokud se zbavujete věci, kterou jste nikdy nepoužili, naučilo vás to, že pro něco takového ve svém životě nemáte žádný účel. Zamyšlení nad každou věcí, kterou odložíte, ovlivní, jak budete žít a získávat věci v budoucnosti.

3. Existují různé způsoby, jak nám věci přinášejí radost.

Marie Kondo vysvětluje, jak se vypořádat s pocitem lítosti či viny, který můžeme cítit, když některé věci odkládáme. Jde o to uvědomit si, že existují různé způsoby, jak věci mohou přinášet radost. 

Něco nám třeba přineslo radost v tu chvíli, kdy jsme to kupovali. Rozveselilo to jinak špatný den anebo nám to dodalo sebevědomí. A to je skvělé. Ale pokud to svou funkci splnilo a už to radost nepřináší, je na čase tomu poděkovat a poslat to dál bez pocitu viny.

4. Lpíme na emocích spojených s věcmi, ne na věcech samotných.

Jsou věci, které nám připomínají dobu, která pro nás byla v životě důležitá. Tyto věci si pak necháváme, protože lpíme na emocích, které nám připomínají. I těmto věcem je potřeba poděkovat za to, že ve své době posloužily a pokud již radost nepřinášejí, je načase je poslat dál spolu s emocemi, které se k nim vážou.  

5. Méně věcí, které milujete, je lepší než mnoho věcí, které máte docela rádi.

Mít skříň plnou oblečení, které opravdu milujete, i když je jich méně, je obrovské zlepšení oproti stavu, kdy máte skříň plnou věcí, které se vám tak nějak trochu líbí. Mít v knihovně pár knih, které máte skutečně rádi, je lepší než ji mít plnou knih, které sotva znáte. 

Marie Kondo a úklid knihovny

Když se jdete obléknout, vidíte pouze ty věci, které milujete a nemusíte se probíhat hromadou věcí, které si vlastně nechcete vzít na sebe.

6. Není důležité to, co si myslí ostatní.

Při otázce, zda vám něco přináší radost nemyslete na to, co si o tom myslí někdo jiný. Přináší ty šaty radost vám? To, že vám někdo řekl, že vám sluší, je sice hezké, ale při rozhodování, zda si je ponechat, záleží pouze na tom, jak se v nich cítíte vy.

Na co všechno se dá metoda Marie Kondo vztáhnout?

Na všechno. Nejedná se totiž jenom o věci materiální, na které si můžete sáhnout, ale i na lidi, vztahy, aktivity a způsob, jak trávíte svůj čas. 

1. Práce

Proberte v hlavě jednotlivé úkony, které v práci děláte. Pokud nejsou všechny dle vašich představ, nemusíte hned dávat výpověď, ale zkuste pátrat hlouběji. Kterých aktivit byste mohli dělat více? Které vám přináší nepřiměřeně mnoho stresu? Je možné se se šéfem domluvit na úpravě pracovní náplně? 

Co můžete se současným stavem v práci udělat, aby vám práce skutečně radost přinášela?

Každé aktivitě, kterou jste dělali, poděkujte za to, co vás naučila a co vám do života přinesla, a přenechte ji někomu, kdo ji bude dělat lépe a s větší radostí. 

2. Přátelé a rodina

Zamyslete se nad lidmi, kterými se obklopujete:

  • Za které lidi kolem vás jste vděčný?
  • Kdo vás vždy podporuje? Co je opravdové přátelství?
  • Kdo vás naopak může brzdit?
  • Kteří vaši přátelé jsou vždy negativní?
  • Která přátelství jsou v souladu s vašimi hodnotami a která ne?
  • Kdo z vašich přátel vám dělá radost a kdo ne?

Všichni tito lidé přišli do vašeho života z nějakého důvodu. Toto zamyšlení slouží jako způsob, jak provést inventuru toho, jak a s kým trávíte svůj čas.

Marie Kondo a přátelství

3. Čas

Kdy jste se naposledy zamysleli nad tím, jak trávíte čas? Vzpomeňte si na minulý týden a zapište si, jak jste si každý den rozvrhli čas. Práce, cvičení, rodina, dobrovolnictví, škola atd. Zjistěte také, kolik času jste celkem strávili u mobilního telefonu.

  • Za které aktivity ve vašem životě jste vděčný?
  • Je vaše časová alokace v souladu s vašimi hodnotami?
  • Které aktivity ve vás vyvolávají radost a které ne?

Když se zamyslíte nad tím, jak byste chtěli, aby vypadal váš ideální život, které z těchto věcí (lidí a aktivit) tam nepatří a které naopak chcete, aby tam patřili více?

Pokud pro něco z toho už v životě nemáte užitek, poděkujte a pošlete to dál. Radost je jednoduchá. A méně toho, co milujete je mnohem lepší, než spousta toho, co máte tak nějak možná rádi. Není důležité to, co si myslí lidé okolo vás, záleží na tom, co přináší radost vám.

Díky této metodě objevíte, jak žít zdravě a jak si v životě nechat jenom věci, které vám dělají radost a prospívají vám. Je čas na uklízení doma i v životě.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz