Pokud hledáte stroj na sváření, je pravděpodobné, že existuje více než několik věcí, které musíte vzít v úvahu, než vsadíte na jednu značku nebo svařovací stroj. Ať už jste profesionál nebo nováček, musíte obětovat trochu času navíc, abyste určili který svařovací stroj splní vaše požadavky. I ostřílení kovodělníci mohou mít problém při výběru nejlepší svářečky (nebo kombinace) pro své potřeby. Náš článek se bude snažit vám pomoci učinit vhodnou volbu poskytnutím objektivních, informativních a praktických informací. Uvolněte se a čtěte dál, jste na správném místě.
Obsah článku
Co je to svařování?
Svařováním se rozumí proces, při kterém se materiály taví nebo spojují pomocí tepla. To obvykle platí pro kovy a termoplasty. Svářečky generují intenzivní a lokalizované teplo vytvořením elektrického oblouku mezi svařovanou částí a elektrodou. Velmi vysoká teplota oblouku umožňuje například roztavení okrajů svaru a tavení s přídavným kovem, který může být ve formě tyče nebo drátu. V závislosti na prováděné práci není vždy nutné přidávat přídavný kov.
Existují 3 hlavní typy technologií pro obloukové svářeče:
- MMA svářečky
- MIG / MAG svářečky
- TIG svářečky
Svářečky MMA
Svářečka MMA, nazývaná také tyčová svářečka, je elektrický transformátor, který dodává na výstup vysokou úroveň elektrického proudu. Výstup svářečky se skládá z uzemňovacího kabelu, který se připojuje ke svařované části a kabelu vybaveného držákem elektrod.
Když přivedete elektrodu, obecně označovanou jako „tyč“, poblíž svařovaného dílu, dojde ke zkratu a vysokoteplotnímu elektrickému oblouku, který lokálně roztaví kov svařovaných dílů i elektrodu samotnou. Skládá se to z kovového jádra, které bude tvořit přídavný kov pro svařování a povlaku, který vytvoří ochrannou vrstvu proti oxidaci. Tato ochranná vrstva se nazývá „struska“ a po ochlazení svaru musí být odstraněna. Elektrody jsou tedy spotřební materiály, jejichž složení a průměr musí být přizpůsobeny prováděné práci.
MMA invertorové svářečky jsou dalším stupněm vývoje této technologie, používají elektronický transformátor, který nepřetržitě reguluje výstupní výkon. Ten nejlepší svářecí invertor je kompaktní a lehký, díky přesné regulaci výkonu umožňuje lepší kvalitu svařování a je obecně vybaven bezpečnostním zařízením, které přeruší proud v případě, že se elektroda přilepí.
Svářečka MMA je vhodnější pro malé práce (opravy atd.) než pro výrobu:
- je jednodušší ji přepravovat, protože nevyžaduje plynovou láhev
- je méně rušena průvanem při venkovním použití – lze jej použít ke svařování většiny kovů pouhou výměnou tyče
- umožňuje obtížně přístupné svařování díky délce tyčí
- je to nejlevnější technologie
Svářečky MIG/MAG
Svářečka MIG / MAG je také oblouková svářečka, ale potažená elektroda je nahrazena cívkou drátu, která se odvíjí ve svařovacím hořáku, protože drát je spotřebován svařováním. Aby se chránila svarová housenka před oxidací vyvolanou okolním vzduchem, je elektrodový povlak nahrazen plynem, který se uvolňuje hořákem v místě svařování.
- Svařování MIG (Metal Inert Gas) používá inertní plyn, jako je argon nebo helium. Je vhodné pro nerezovou ocel, lehké slitiny a neželezné kovy.
- Svařování MAG (Metal Active Gas) používá směs argonu a CO2 nebo argonu a kyslíku, která reaguje se svařováním za účelem zlepšení jeho kvality. Používá se pouze pro uhlíkovou ocel.
Když zvolíte správný plyn, svařování MIG / MAG může svařovat všechny běžné kovy. Svářečky MIG / MAG produkují kvalitnější svařování než svářečky MMA, umožňují svařování tenčích plechů a jsou vhodnější pro výrobu, automatizaci a robotizaci. MIG / MAG svařování je také nejjednodušší se naučit.
Je také možné použít MIG svářečku bez přívodu plynu. Chcete-li to provést, jednoduše nahraďte tuhý drát plněným drátem obsahujícím prášek, který se odpařuje během svařování, čímž vytvoříte vrstvu inertního plynu, která chrání svar před oxidací. Svařování MIG plynem umožňuje čistší svařování a plný drát je levnější než plněný drát, zatímco svařování bez plynu vás osvobodí od manipulace s plynovými lahvemi, je méně citlivý na průvan a proto je vhodnější pro venkovní práci. Nabízí také lepší penetraci svarů do silných materiálů.
Svářečky TIG
Svářečka TIG používá inertní plyn, netavitelnou elektrodu a přídavný kov. V některých případech může být svařování provedeno bez přídavného kovu. Svářečky TIG se používají ke svařování tenkých vrstev.
Mohou být ruční (osoba svařující drží pomocnou kovovou tyč v druhé ruce) nebo poloautomatická (svářečka je vybavena navijákem na přídavný kov). Tento proces se používá hlavně pro neželezné kovy, jako je titan nebo hliník. Pokud je vyžadován přídavný kov, je bez povlaku, protože oblast svařování je chráněna před korozí inertním plynem. Tento typ svařování je velmi oblíbený, protože vám umožňuje dosáhnout velmi kvalitních výsledků, zejména pokud jde o těsné svary nebo svařování tenkých plechů.
Svařovací hořák TIG vyžaduje chlazení. Pro nízké intenzity svařování je chlazení poskytované plynem dostatečné, ale pro vyšší intenzity bude nutné použít kapalinou chlazený hořák. Elektroda může být vyrobena z wolframu nebo slitiny wolframu, podle toho, jaký kov je svařován. Elektroda je netavitelná (nepřispívá k přídavnému kovu pro svařování), ale i tak se opotřebovává a musí být pravidelně ostřena, protože kvalita elektrického oblouku závisí na tvaru jejího hrotu.
Jak si vybrat svářečku?
Bohužel, neexistuje jediný svařovací proces a svařovací stanice vhodná pro všechny aplikace. Při výběru svářečky budete muset klást správné otázky a zvážit výhody a nevýhody každé techniky ve srovnání se zamýšleným využitím zařízení.
Toto jsou hlavní kritéria, která byste měli vzít v úvahu:
- Způsob použití
Použití | MMA | MIG/MAG | TIG |
Údržba, příležitostné použití | X | ||
Pravidelné používání, výroba | X | ||
Výroba, vodotěsné nebo vysoce kvalitní svařování | X |
- Materiály
Svářečka MMA může svařovat většinu kovů výměnou tyčí, ale svařování hliníku pomocí tohoto procesu je obtížné a vyžaduje hodně dovednosti. Svářečka MIG / MAG dokáže svařovat všechny běžné kovy, ale musíte změnit ochranný plyn pro uhlíkovou ocel (MAG svařování). Svářečka TIG dokáže svařovat všechny kovy se stejným ochranným plynem, včetně titanu.
- Tloušťka materiálu, který se má svařovat
Ať už zvolíte jakýkoli proces, čím silnější je svařovaný materiál, tím vyšší je požadovaný proud, takže musíte zvolit svářečku, která dokáže dodat potřebný proud.
- Zdroj napájení
Je zřejmé, že napájecí zdroj, který máte ve své dílně / garáži, má vliv na svařovací zařízení, které můžete provozovat. Pokud máte pouze domácí síťové napětí 240 V, budete do jisté míry omezeni velikostí svařovacího zdroje, který můžete použít. Obecně platí, že stroj s výkonem do 110 – 130 ampér bude běžet na domácí napájení s vaší standardní 13 amp 3 kolíkovou zástrčkou. Ještě větší a dostanete se k 16 nebo 32 A, jako je to, co je požadováno pro vaši elektrickou troubu nebo varnou desku. Svařovací invertory s výkonem vyšším než 250 ampérů pak budou vyžadovat třífázové napájení jako v průmyslové jednotce.
V obytných budovách může být instalován třífázový elektrický přívod, ale musel by být proveden elektrikářem a náklady jsou na zvážení. Třífázové svařovací zařízení je však účinnější, takže pokud má být svářečka uvedena do provozu každý den, mohou být náklady na instalaci dokonce vyrovnány s energetickými úsporami v průběhu času.
- Pracovní cyklus
Pracovní cyklus je důležitým parametrem při výběru svářečky, protože představuje schopnost zařízení pracovat delší nebo kratší dobu, aniž by bylo nutné jej zastavit kvůli ochlazení. Pracovní cyklus je vyjádřen v procentech a odpovídá nepřetržitému času, po který se svářečka používá v 10 minutových krocích. Pracovní cyklus je uveden pro jednu nebo více hodnot svařovacího proudu. Čím vyšší je svařovací proud, tím rychleji se svařovací stanice zahřívá a tím nižší je pracovní cyklus.
Příklad: Pracovní cyklus 70% při 100 A znamená, že když je jednotka nastavena na 100 A, může pracovat nepřetržitě po dobu 7 minut a poté musí být ponechána vychladnout po dobu 3 minut, než může být znovu použita.
Pokud se vám článek líbil, tak si přečtěte také o zajímavých místech na Tenerife nebo o úroku z prodlení.