Domů » Jak snížit výdaje? Nejvíce ušetřit můžete doma

Jak snížit výdaje? Nejvíce ušetřit můžete doma

autor Patrik Pilous
0 komentářů
jak ušetřit v domácnosti -prasátko

Pokud se vám zdá, že každý měsíc utrácíte až moc peněz, měli byste se zastavit a zjistit, jaké výdaje představují největší problém. Ušetřit je přitom možné mnoha různými způsoby.

Sledujte, za co utrácíte

Říká se, že „zvyk je železná košile“, což poukazuje na skutečnost, že člověk se někdy velmi těžko zbavuje starých návyků. Platí to přitom i o utrácení. Pokud chcete snížit výdaje, zkuste vysledovat, za co utrácíte. Ideálně si napište seznam a identifikujte hlavní zdroj výdajů. Následně se zamyslete nad tím, bez čeho se obejdete. Češi přitom obecně nejvíce utrácejí za bydlení, jídlo, zábavu a relaxaci. Finance tedy dávají za jídlo, alkoholické i nealkoholické nápoje, drogerii, šperky, elektroniku, návštěvu hospod a kaváren, případně kin. Velká část lidí si neváhá na tyto zbytné věci brát také půjčky. V některých těchto oblastech lze přitom výrazně ušetřit. 

Nakupujte v rámci slevových akcí

Kupovat až příliš levné a nekvalitní věci se většinou nevyplácí. Jejich životnost totiž nebývá nejdelší. Obchodníci na druhou stranu stále lákají nakupující na různé slevové akce, neboť zákazníci a zákaznice na slevy zkrátka slyší. Pokud tedy chcete snížit výdaje, sledujte jednotlivé slevy, což nemusí být zase tak složité. Takové akce se nacházejí na webech obchodů, v newsletterech, reklamních letácích nebo na firemních sociálních sítích. Pohromadě je potom můžete nalézt na různých slevových serverech jako Kuponyonline.cz, takže vám nákupy ve slevě nemusí zabrat příliš času.

Nejvíce můžete ušetřit doma

Češi nejvíce utrácejí za bydlení, vodu a energie. Přestěhovat se do levnějších prostor je sice jedním z možných způsobů, jak snížit výdaje, ovšem poněkud náročný. Ušetřit při chodu samotné domácnosti je ovšem možné mnoha způsoby. Zde jsou některé z těch, které nejsou zase tak složité.

  • Nakupujete chytře. Před nákupem si doma pečlivě udělejte nákupní seznam a kupte pouze to, co využijete. Mnoho lidí má tendenci nakupovat spoustu potravin v akci, kterým brzy končí doba spotřeby a následně je stejně vyhodí.
  • Zhasínejte a vypínejte spotřebiče. Pokud necháte rozsvíceno někde, kde se nenacházíte, je to samozřejmě zbytečný výdaj. Navíc počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem jen přepnou do režimu stand-by, stále spotřebovávají 3 až 5 kWh. 
  • Světla nevypínejte a nezapínejte často. Úsporné žárovky a zářivky není dobré vypínat a zapínat v krátkých časových intervalech, neboť tím trpí. Jejich spotřeba je navíc minimální, což neplatilo u klasických žárovek.  
  • Pijte vodu z vodovodu. Ta je nejen výrazně levnější než balená voda (utratíte za ni více než 100× méně), ale bývá i zdravější než mnohé minerálky nabízené v obchodech.
  • Sprchujte se. Máte-li možnost si vybrat, zda se koupat, nebo sprchovat, zvolte druhou možnost. Plná vana znamená spotřebu až 150 litrů vody, zatímco sprchováním spotřebujete obvykle maximálně třetinu. 
  • Používejte vodu z vany na splachování. Pokud si už jednou za čas dáte plnou vanu, následně vodu nevypouštějte. Alespoň některou můžete nabrat do kbelíků a následně s ní splachovat toaletu. 
  • Vařte v tlakovém hrnci. Ten se vyplatí především při delším vaření. Vyšší tlak totiž umožňuje var vody při vyšší teplotě (okolo 130 °C), což přípravu jídla urychlí až o 70 %. Ušetříte tedy čas a energie, což znamená i finanční úsporu. 

Zaměřte se na měsíčně placené služby

Většina z nás používá mobilní telefon a platí doma internet. Proto se podívejte na účty za tyto položky a zamyslete se nad tím, zda nepřejít na levnější tarif, tedy je-li to možné. Obvykle bývá výhodnější, pokud tarif za internet, volání a posílání zpráv v telefonu platíte stejnému subjektu jako internet doma. Můžete tak ušetřit mnoho set korun měsíčně. Zaměřte se ale i na další měsíčně placené služby. Spousta lidí má kupříkladu předplaceny poskytovatele filmů a seriálů jako např. HBO nebo Netflix. Sledovat je ovšem mohou pouze minimálně, takže tyto výdaje bývají zbytečné. 

Ušetřete na pohonných hmotách

Utrácení za pohonné hmoty do auta je dalším výrazným výdajem z rodinného rozpočtu. Samozřejmě byste měli jezdit pouze v případě, pokud opravdu musíte. Navíc je vhodné nevozit zbytečnosti, protože každý kilogram navíc zvyšuje spotřebu. Na silnicích jezděte ustálenou rychlostí bez většího zrychlování a zpomalování, tedy pokud to provoz dovolí. Přílišná rychlost rovněž není nejlepší, protože každých 5 km/h navíc je na spotřebě rovněž znát. To platí i pro klimatizaci. Její zapnutí totiž může mít za následek zvýšení spotřeby paliva až o 1 litr na 100 kilometrů, což není úplně nejméně.

Pokud se vám článek líbil, tak si můžete přečíst ještě jeden článek zaměření na 10 tipů, jak ušetřit peníze.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz