Domů » Víte, čím se vyznačuje hygge styl?

Víte, čím se vyznačuje hygge styl?

autor Michaela Bobková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
hygge styl

Pojem hygge v posledních letech nabral na popularitě a stal se předmětem zájmu také mnoha bytových designérů. Jakými znaky se vyznačuje hygge styl a jak jej můžeš zakomponovat do svého života? V dnešním článku si přiblížíme tento dánský fenomén, který přesahuje hranice bytového designu a představuje pro mnohé především formu životního stylu.

Co je to hygge?

Pojem hygge pochází z dánštiny a je to výraz, který nemá svůj přesný český protějšek. Jedná se o pojem, který v sobě zahrnuje charakteristické znaky pohodlí a útulnosti. Vyjadřuje pocit štěstí, vnitřní spokojenosti, tepla a spokojenosti s prostředím, ve kterém se člověk nachází. I když je tento výraz za hranicemi Dánska znám především v souvislosti s bytovými doplňky, ve skutečnosti se používá k popisu čehokoli, co v člověku vyvolává výše zmíněné pocity. Dobrému jídlu, příběhu v knize nebo času strávenému s přáteli tedy můžeš dát přívlastek hygge stejně tak jako svému pokoji.

hygge styl

Hygge jako životní filozofie

V hektickém světě plném nesplněných povinností, stresu a problémů občas potřebujeme zpomalit, což nám radí právě filozofie hygge. Základem této filozofie je vnést do našeho života více klidu, harmonie, komfortu a radosti. Hygge nám doporučuje zpomalit, těšit se z každodenních maličkostí, vážit si času stráveného s našimi blízkými a užívat si života.

Filozofie hygge vychází z historického pozadí životního stylu Dánů, kteří se už dlouhá léta drží na vrcholu žebříčku nejspokojenějších národů. Za štěstím tohoto národa stojí především jeho tradičně vyznávané hodnoty, mezi něž patří vděčnost vůči rodinnému životu, pohostinnost, štědrost, pozitivní sousedské soužití a společenský život založený na vzájemné péči jeden o druhého. Jak ale zařadit hygge životní styl do svého vlastního života? Pro začátek můžeš zkusit těchto pár kroků:

 • Užívej si společnost jiných lidí – Příjemně strávený čas s rodinou a blízkými přáteli patří mezi základní pilíře dánského štěstí, proto se rozhodně neboj pozvat své přátele ven.
 • Hýčkej se – Sebeláska je důležitá pro psychickou pohodu každého z nás a proto by sis měl dopřát občasný večer s vonnou svíčkou nebo příjemnou masáží.
 • Věnuj se sebepoznání – Filozofie hygge má i svou duchovní stránku, a proto bys měl občas strávit čas sám, se svými myšlenkami při příjemné procházce a být vděčný za každý moment dne.
 • Stravuj se chutně a zdravě – Zdravá strava je základním elementem přispívajícím k fyzickému i duševnímu zdraví, a právě proto by si ji neměl zanedbávat. Ideální bude, pokud spojíš vaření a čas strávený s blízkými dohromady – právě tak dosáhneš pravého dánského hygge!
 • Těš se z maličkostí každodenních aktivit – I obyčejný šálek dobré kávy nebo procházka v parku s tvým domácím mazlíčkem jsou radostnými momenty dne, které si zaslouží tvou pozornost. Buď za ně vděčný a partičně si je vychutnej.
hygge styl

Hygge styl v domácnosti

Chceš-li zakomponovat hygge styl do své domácnosti, základem je zvolit si pohodlné a teplé bytové doplňky. V pravém slova smyslu však neexistují konkrétní znaky, které musí hygge styl nutně zahrnovat. Nejdůležitější je obklopit se doplňky, které v tobě vyvolávají pocity pohodlí, útulna a tepla. Volba správných doplňků by tedy měla být individuální.

Hygge styl tedy můžeš aplikovat do svého bytového zařízení i bez toho, abys rozuměl, co tento pojem ve skutečnosti zahrnuje. Důležitý je hlavně pocit pohodlí, který by v tobě jednotlivé doplňky měly vyvolávat. Právě proto neexistuje přesný seznam věcí, které by sis měl zakoupit, abys splnil určité požadavky hygge stylu. Pokud se ale chceš na začátek přece jen inspirovat dánským stylem, můžeš začít s běžnými doplňky, jakými mohou být například:

 • Pletené deky,
 • Krb,
 • Vonné svíčky,
 • Velké polštáře,
 • Dřevěný nábytek,
 • Pokojové rostliny,
 • Teplé domácí oblečení,
 • Teplé a zemité barvy.

Zaujal tě hygge styl a jeho filozofie? Pokud ano, tak ti rozhodně doporučujeme podívat se také na slow living a jeho benefity.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz