Domů » Jak vznikala nejdelší visutá lávka v ČR ale i na světě!

Jak vznikala nejdelší visutá lávka v ČR ale i na světě!

autor Sandra.J
0 komentářů
Visuté lávky mají své kouzlo

Visuté lávky mají své kouzlo a atraktivitu. Spojují se s dobrodružstvím, odvahou a technickou inovací. V České republice se v roce 2022 otevřela nejdelší visutá lávka na světě, která přitahuje pozornost turistů i nadšenců z celého světa. Jak vznikla tato úžasná inženýrská stavba?

Sky Bridge 721

“Sky Bridge 721” je nejdelší visutá lávka v České republice, která nabízí návštěvníkům neuvěřitelný zážitek z chůze ve výšce s úchvatným výhledem do okolí. Tato stavba se stala symbolem inovace a architektonického umění v zemi a přitahuje turisty z celého světa.

Sky Bridge 721 byla postavena v krásném přírodním prostředí, které je obklopené malebnými kopci a lesy. Stavba této lávky byla technickou a inženýrskou výzvou, protože se musela postavit tak, aby byla odolná vůči povětrnostním podmínkám a zároveň respektovala citlivou ekologii okolního prostředí.

Lávka je jednosměrná (v zimní sezóně je obousměrná) a časové sloty jsou půlhodinové, pro každý půlhodinový slot se nabízí 200 míst. Obsluha na lávku pouští maximálně 500 osob v jeden okamžik

Sky Bridge 721
Sky Bridge 721 / Zdroj: Wikipedie

💡 Tip: Zajímají vás krásy přírody? Přečtěte si také: Sibiř: Drsná krajina, divoká zvířata i stín gulagů

Jak vznikla nejdelší visutá lávka?

Do územního plánu obce zastupitelstvo lávku schválilo v roce 2015. Kritikům a odborníkům na životní prostředí vadí lávka jako nevratný zásah do krajiny a místním obyvatelům nevyhovuje zátěž způsobená jednodenními výletníky. Investorem lávky jsou majitelé horského resortu Dolní Morava, lávku vyprojektovala a postavila společnost Taros Nova. Vybudování stálo podle ředitele Asociace horských středisek, 200 milionů Kč.

Lávka dlouhá 721 metrů vyrostla během dvou let a překlenuje údolí mezi dvěma horskými hřebeny Slamník a Chlum. Visutá lávka je zavěšena ve výšce 95 metrů nad hlubokým horským údolím. Konstrukce lávky je zhotovena z odolných materiálů, které zajišťují pevnost a bezpečnost pro všechny návštěvníky.

Lávku tvoří 6 hlavních nosných lan a 60 větrných lan různého průměru. Celková hmotnost lávky je 405 tun. Výška pylonů na koncích lávky je 11,4 metru.

Otevření Sky Bridge 721 přineslo regionu novou turistickou atrakci a přispělo k rozvoji cestovního ruchu.

Visuté lávky jsou oblíbenou atrakcí

💡 Tip: Přemýšlíte co zajímavého vidět v ČR? Inspirujte se v článku: Kouzelné výlety ve Zlínském kraji: Objevte přírodní skvosty a historické perly

Nejdelší visuté lávky světa

Visuté lávky jsou fascinující inženýrské stavby, které poskytují nejen praktické spojení přes překážku, ale také úžasný zážitek z chůze ve výšce. Zde jsou některé z nejdelších visutých lávek na světě:

  1. Charles Kuonen Suspension Bridge, Švýcarsko – Tato lávka se nachází ve švýcarských Alpách. Je dlouhá 494 metrů a nabízí ohromující výhled na Matterhorn a okolní horskou krajinu.
  2. SkyBridge, Gatlinburg, USA – SkyBridge v Tennessee má hlavní rozpětí 170 metrů a je nejdelší visutou lávkou pro pěší v USA. Je postavena ve výšce až 140 metrů nad zemí a nabízí panoramatický výhled na Great Smoky Mountains.
  3. Geierlay Bridge, Německo – Tato lávka se nachází v Německu a je dlouhá 360 metrů. Překonává údolí Mörsdorfer Bach a nabízí nádherné výhledy na okolní lesy a krajinu.
  4. Capilano Suspension Bridge, Kanada – Tato ikonická lávka se nachází v Britské Kolumbii. S délkou 137 metrů překonává řeku Capilano a obklopuje ji nádherný deštný les.
  5. Aiguille du Midi Bridge, Francie – Tato lávka se nachází v blízkosti vrcholu Aiguille du Midi v Montblanském masivu v jihovýchodní části Francie . Její délka není tak velká (pouze 32 metrů), ale její umístění ve vysokých horách dělá z chůze po ní vzrušující zážitek.

Význam visutých lávek a mostů je nejen jako praktických dopravních staveb, ale také jako architektonických a inženýrských uměleckých děl. Nejdelší visuté lávky na světě, jako je Sky Bridge 721, představují technologické úspěchy a turistické atrakce, které přitahují návštěvníky z celého světa.

Tyto stavby umožňují lidem prozkoumávat krásy přírody a historických památek z unikátních perspektiv. Není tedy divu, že visuté lávky a mosty jsou často ikonickými symboly regionů a měst, které přitahují návštěvníky a inspirují obdiv a úžas.

Capilano Suspension Bridge, visutý most v Kanadě
Capilano Suspension Bridge

Most vs. lávka

Často lze najít informaci, že Sky Bridge 721 je nejdelší visutý most na světě. Toto označení je však mylné, jedná se o visutou lávku.

Lávka je lehký most či můstek. Obvykle se tak označují krátké i dlouhé mosty určené pouze pro pěší nebo cyklisty, případně jen pro převedení inženýrských sítí (například potrubí).

Lávky jsou často součástí turistických tras, parků, zahrad a přírodních rezervací, kde umožňují lidem procházku a prozkoumávání okolní krajiny a přírody. Mohou také sloužit jako důležitá spojnice ve městech a regionech, které umožňují pěší přístup k různým lokalitám a budovám.

Zatímco most je dopravní stavba, která převádí pěší, silniční nebo železniční cestu, případně vodní tok, přes překážku, kterou může být například vodní plocha, terénní nerovnost nebo jiná komunikace. V současnosti se za most považuje překlenutí překážky delší než 2,0 m. Visutým mostem s nejdelším rozpětím (2023 m) je od března 2022 Most 1915 Canakkale v Turecku.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: TOP 15: Nejkrásnější místa v ČR, kam vyrazit na výlet!

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz