Domů » Sibiř: Drsná krajina, divoká zvířata i stín gulagů

Sibiř: Drsná krajina, divoká zvířata i stín gulagů

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Sibiř, zimní krajina

Sibiř je oblast nacházející se na východě Ruska, rozkládající se na 77 % rozlohy této země. Je největší oblastí na světě a zabírá více než 10 milionů km². Čím je Sibiř zajímavá? A na jaké zvířata zde můžeme narazit? Jaká je temná historie tohoto místa?

Drsná krajina Sibiře

Sibiř zahrnuje většinu území Ruska na východ od Uralských hor. Je známá tvrdými a nepříznivými klimatickými podmínkami, s extrémními zimami, které se mohou dostat až k -50 °C a s krátkými a chladnými léty. V létě je v mokřadových oblastech až nesnesitelné množství obtížného hmyzu. I proto je většina území řídce obydlená.

Nejvyšší horou je Bělucha, která leží v blízkosti hranice z Kazachstánem. Významným krajinným prvkem Sibiře je nejhlubší jezero světa Bajkal. Jezero je největší zásobárnou sladké vody na světě. Z Bajkalu vytéká jediná řeka Angara, na které byla vybudována jedna z největších přehrad na světě – Bratská.

Hlavní dopravní tepnou je Transsibiřská magistrála, která spojuje většinu průmyslových měst. Je nejdelší železnici světa a je dlouhá 9300km. Dopravní obslužnost regionu je závislá na letecké dopravě.

Sibiř je rovněž proslulá svými přírodními zdroji, jako ropa, zemní plyn, dřevo, zlato a další drahé kovy. Tyto zdroje přispěly k hospodářskému růstu Ruska, ale také způsobily devastaci některých oblastí.

Na Sibiři byla nalezena těla mamutů a dalších prehistorických zvířat, která byla zakonzervována v ledu.

Jezero Bajkal

Divoká příroda

Příroda Sibiře je úžasně různorodá a rozmanitá. Většinu území pokrývají tajgy, tundry, horské oblasti a velké množství mokřadů. Příroda na Sibiři je mimořádně rozmanitá a fascinující.

Nejvýraznějším rysem sibiřské krajiny je obrovská tajga, což je les složený převážně z jehličnatých stromů, hlavně modřínů, borovic a smrků. Tyto lesy poskytují útočiště pro mnoho druhů zvířat, jako jsou medvědi, vlci, lišky a sobi.

Horské oblasti jsou dalším důležitým prvkem sibiřské krajiny. V oblastech jako pohoří Altaj se nachází mnoho druhů rostlin a zvířat, včetně ovcí, kozorohů a kamzíků.

Tundra leží na severu Sibiře a je krajinou ledu, sněhu a nízké vegetace. Poskytuje domov sobům, losům, rysům a polárním liškám.

V oblasti kolem Bajkalu se nachází unikátní ekosystém, který zahrnuje mnoho druhů ryb, ptáků a vodních zvířat.

Příroda Sibiře je jedinečná a krásná. Mnoho oblastí na Sibiři je stále velmi divokých a neporušených, což z nich dělá unikátní přírodní scenérie. Vhodná je také na pozorování polární záře.

Polární liška na Sibiři

Lidé na Sibiři

Většina obyvatel Sibiře žije v městech a průmyslových centrech, jako je Novosibirsk, Krasnojarsk nebo Irkutsk, kde najdete moderní infrastrukturu a služby, jako jsou obchody, školy a zdravotnická zařízení. Města byla založena v průběhu sovětské éry, kdy se na Sibiři stavěla průmyslová zařízení, aby se využily přírodní zdroje této oblasti.

V menších vesnicích a osadách může být život mnohem tvrdší. Lidé se zde spoléhají na tradiční způsoby života, jako je lov a rybolov, nebo na zemědělství a pastevectví. Dostupnost moderních služeb může být omezená a životní podmínky velmi drsné.

Sibiř je však také domovem mnoha původních kultur a tradic. Tato oblast byla historicky osídlena domorodými kmeny, jako jsou Evenkové, Jakutové a Burjati a další. Tyto kmeny mají své vlastní jazyky, kultury a tradice, a některé z nich se udržely až do současnosti.

Mnoho lidí na Sibiři si udržuje silné kořeny v tradiční kultuře a zvyklostech, jako jsou festivaly, tance a lidová řemesla.

Tradiční dům na Sibiři

Gulagy

Bohužel, Sibiř je také známá pro svou historii gulagů, což byly pracovní tábory. Tábory využíval sovětský režim jako prostředek politického útlaku a potlačování odporu proti komunistické vládě. Byly zřízeny po celém SSSR, ale na Sibiři se jich nacházelo nejvíce.

Vězně v gulazích nutili pracovat v těžkých podmínkách, často v odlehlých a nepřístupných oblastech Sibiře. Mnoho vězňů pracovalo v těžebním průmyslu, nebo stavělo infrastrukturu v podmínkách extrémního počasí. Vězni bývali podvyživeni a mučeni, což vedlo k mnoha úmrtím.

Podmínky v gulazích byly mimořádně tvrdé a dehumanizující. Vězni neměli žádné práva a pracovali 16 hodin denně, bez dostatečného jídla a lékařské péče.

Gulagy za sebou zanechaly tisíce mrtvých a zničily životy mnoha lidí, kteří byli nuceni trpět v hrůzných podmínkách. Dnes jsou zbytky gulagů na Sibiři památkami, které připomínají temnou kapitolu ruské historie.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Co jsou a jak se projevují trombofilní mutace?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz