Domů » TOP 15: Nejkrásnější místa v ČR, kam vyrazit na výlet!

TOP 15: Nejkrásnější místa v ČR, kam vyrazit na výlet!

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Mezi nejkrásnější místa v ČR se řadí i Lednice

Plánujete dovolenou v Česku? Vybrali jsme pro vás nejkrásnější místa v ČR, která určitě stojí za návštěvu. Česká republika je země bohatá na přírodní krásy a kulturní poklady. Pokud plánujete výlet po naší malebné zemi, nechte se inspirovat tímto seznamem nejkrásnějších míst. Od přírodních parků po historická města, Česká republika nabízí mnoho fascinujících destinací, která vás okouzlí svou jedinečností.

Nejkrásnější místa v ČR

Česká republika je země, která se může pochlubit nejen bohatou historií a kulturním dědictvím, ale také nesmírně krásnými přírodními scenériemi. Pokud se chystáte na výlet po naší zemi, nebudete zklamaní. Česká republika totiž skrývá mnoho úchvatných míst, která vás okouzlí svou jedinečností a půvabem. Od majestátních historických měst po rozmanité přírodní parky. V tomto článku vám představíme nejkrásnější místa v ČR, která byste rozhodně neměli minout. Připravte se na nezapomenutelné dobrodružství plné fascinujících zážitků.

1. Brno

Brno, největší město na Moravě a druhé největší město v České republice, je živoucím kulturním a univerzitním centrem. Leží na jihovýchodě země a nabízí bohatou historii, moderní architekturu, význačné památky a příjemnou atmosféru. Brno je městem, které láká návštěvníky svým půvabem, zajímavou kulturou a živým děním.

Dominantou Brna je hrad Špilberk, středověký hrad, který se tyčí nad městem a nabízí úchvatné výhledy na celé okolí. Dnes slouží jako muzeum a kulturní centrum. Dalším význačným místem je katedrála svatého Petra a Pavla na Petrově, největší chrám v Brně, jehož zvonice nabízí panoramatické výhledy na město.

Brno je známé svou moderní architekturou. Unikátní Villa Tugendhat, postavená ve funkcionalistickém stylu, je zapsaná na seznamu UNESCO a představuje významný architektonický poklad. Město nabízí řadu krásných parků, jako park Lužánky, který je ideálním místem pro procházky, odpočinek a vyžití dětí.

Město je domovem mnoha kulturních akcí a festivalů. Brno hostí mezinárodní soutěžní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis.

Brno má významnou univerzitní tradici a je domovem mnoha studentů. To dodává městu mladistvý, živý charakter a rozmanitou kulturní scénu.

Pohled na Brno
Zdroj: Pixabay

2. České Budějovice

České Budějovice, známé také jako Budweis, jsou historické město nacházející se v jižních Čechách. Město má bohatou historii a je proslulé svou architekturou, historickým centrem a tradičním pivem.

Jedním z nejvýraznějších prvků Českých Budějovic je náměstí Přemysla Otakara II., které je jedním z největších náměstí v republice. Toto náměstí je obklopeno krásnými historickými budovami s renesančními a barokními fasádami. Nachází se zde také Černá věž, která nabízí úchvatné výhledy na město.

Jednou z hlavních atrakcí města je místní pivovar, který vyrábí světoznámé pivo Budweiser Budvar. Pivovar je otevřen pro návštěvníky a nabízí možnost prohlídky s ochutnávkou místního piva.

České Budějovice mají jedinečnou atmosféru, která kombinuje historické kořeny s moderním životem. Město má bohatý kulturní program, který zahrnuje koncerty, festivaly a další kulturní akce.

České Budějovice
Zdroj: Pixabay

3. Zámek Raduň

Zámek Raduň je původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky.
Nachází se ve stejnojmenné obci asi 7 km od Opavy a 8 km od zámku v Hradci na Moravicí.

V letech 1816-1822 byl zámek opraven a současně byl upraven park s rybníky.

První prohlídkový okruh vede společenskými a soukromými pokoji, mapujícími proměny životního rytmu aristokratické rodiny a doprovodného personálu v prostředí venkovské přírody. Významná je zde zámecká knihovna s 16 000 svazky.

Druhá návštěvní trasa nabízí unikátní zámeckou oranžerii a přilehlou okrasnou zahradu se sbírkou téměř sedmi set cizokrajných rostlin a citrusových dřevin. Zámecký park v Raduni náleží k nejvýznamnějším přírodně-krajinářským areálům.

Zámek Raduň
Zámek Raduň / Zdroj: Pixabay

4. Třebíč

Třebíč je historické město nacházející se na západě Moravy. Jednou z nejvýznamnějších památek v Třebíči je Třebíčská židovská čtvrť. Třebíčská židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, samostatně zapsanou v seznamu UNESCO. Tyto památky jsou významnými svědky židovské historie a kultury v České republice.

Dalším zajímavým místem v Třebíči je bazilika svatého Prokopa, která je společně s židovskou čtvrtí zapsána na seznamu UNESCO.

Centrum města je tvořeno Karlovým náměstím, lidově zvaným také rynek, vytyčeným při založení města jako tržiště s plochou 22 000 m². Těmito rozměry je jen o pár metrů čtverečných menší než Václavské náměstí v Praze, takže se město v minulosti mohlo velikostí náměstí rovnat královským městům.

Město je známé svou bohatou kulturní scénou a pořádá různé kulturní akce, včetně festivalů, koncertů a divadelních představení.

Bazilika svatého Prokopa
Bazilika svatého Prokopa / Zdroj: Pixabay

5. Opava

Opava je historické město nacházející se v Moravskoslezském kraji. Je to jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst ve Slezsku. Opava nabízí pestré kulturní dědictví, krásné historické budovy a malebné okolí.

Historické jádro města je plné zachovaných památek. Naleznete zde radnici zvanou Hláska s krásnou věží, Slezskou univerzitu s historickými budovami nebo Dukelskou kasárna.

Opava má bohatou kulturní scénu, včetně divadel, galerií a koncertních sálů.

V okolí Opavy najdete nádhernou přírodu Slezska. Krásné lesy, kopce a malebné vesničky jsou ideálními místy pro pěší túry, cykloturistiku a výlety.

Opava je příjemným a klidným městem, které nabízí svým návštěvníkům bohaté kulturní dědictví a příjemné prostředí.

6. Luhačovice

Luhačovice je malebné lázeňské město ležící na východě České republiky, v regionu Zlínského kraje. Je to jedno z nejpopulárnějších lázeňských míst v zemi a láká návštěvníky svou příjemnou atmosférou, léčivými prameny, krásnou přírodou a bohatými možnostmi odpočinku a relaxace.

Jedním z hlavních lákadlem Luhačovic jsou minerální prameny, které jsou známy pro své léčivé účinky. Město nabízí širokou škálu lázeňských služeb a procedur, včetně léčby pohybového ústrojí, respiračních problémů, nervového systému a dalších zdravotních obtíží.

Krásné parky a lázeňské zahrady jsou ideálními místy pro procházky a relaxaci.

Luhačovice nabízí řadu kulturních a sportovních aktivit. Můžete si užít koncerty a divadelní představení. Pro milovníky aktivního odpočinku je zde možnost jízdy na kole, pěší turistiky nebo projížďky lodí po okolních vodních nádržích.

Tradiční architektura, malebné domky a příjemná atmosféra dělají z Luhačovic místo s osobitým šarmem. Město je vhodné pro rodinné dovolené, romantické pobyty i pro jednotlivce, kteří hledají klid a relaxaci.

7. Příbram

Příbram, historické město, které se nachází ve Středočeském kraji nedaleko Prahy. Toto místo je známé nejen pro svou bohatou historii, ale také pro své unikátní poutní místo – Svatou Horu, která je jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst v České republice. Zdejší poutní kostel, zasvěcený Panně Marii, je zasazen do krásné přírodní scenérie.

Příbram je městem s dlouhou hornickou tradicí, která se datuje až do středověku. Hornictví a těžba stříbra byly klíčovými průmyslovými odvětvími města. Dnes můžete navštívit Hornické muzeum, které vám přiblíží historii těžby.

Město samo o sobě nabízí také historické památky a architekturu. Návštěva náměstí s kostelem sv. Jakuba je neodmyslitelnou součástí procházky po Příbrami.

Kostel v Příbrami
Zdroj: Pixabay

8. Olomouc

Pokud hledáte kombinaci historie, kultury a jedinečného kouzla, Olomouc je pro vás ideálním místem k návštěvě.

Jedním z nejvýznamnějších symbolů Olomouce je Horní náměstí. Na náměstí naleznete slavný olomoucký orloj, který je největším orlojem mimo Prahu. Pravidelná představení orloje jsou nezapomenutelným zážitkem.

Další ikonickou památkou v Olomouci je Svatý Kopeček, poutní místo s barokní bazilikou Panny Marie. Můžete se vydat na krásnou cestu na vrchol kopce a vychutnat si úchvatné výhledy na město a okolní krajinu.

Olomouc je bohatá na historické památky. Katedrála svatého Václava, mohutná gotická stavba, je jednou z hlavních dominant města.

Ulice města zdobí více než třicet barokních kašen a dodávají jim jedinečný kouzelný prvek.

Pohled na Olomouc
Zdroj: Pixabay

9. Mikulov

Mikulov se nachází uprostřed vinných oblastí jižní Moravy a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu plnou vinic, kopcovitých hor a historických památek.

Dominantou města je mikulovský zámek, majestátní barokní stavba, která se tyčí nad městem. Zámek nabízí fascinující expozice, které vám přiblíží historii a kulturu regionu.

Procházka po historickém centru Mikulova je jako krok zpět do minulosti. Malebné uličky jsou lemovány historickými domy, restauracemi a vinárnami. Zastavte se na náměstí, které je srdcem města, a obdivujte kašnu se sochou Pomony s rohem hojnosti a monumentální barokní Sousoší Nejsvětější Trojice.

Mikulov je známý svou vinařskou tradicí. Navštivte jednu z mnoha místních vinic a ochutnejte moravská vína. Procházka mezi vinicemi vás zavede do malebných vesniček a nabídne úchvatné výhledy na krajinu a řeku Dyji.

V blízkosti města se rozkládá CHKO Pálava, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pohled na staré město Mikulov
Pohled na staré město / Zdroj: Pixabay

10. Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je unikátním a krásným místem na jihu Moravy. Tento rozsáhlý areál, nacházející se v okolí obcí Lednice a Valtice, je známý zámeckými komplexy, anglickými parky, romantickými stavbami a rybníky.

Zámek Lednice je jednou z nejvýraznějších dominant areálu. Tento romantický zámek v anglickém stylu je obklopen rozsáhlým parkem a jeho architektura okouzlí každého návštěvníka. Uvnitř zámku najdete mnoho vzácných uměleckých sbírek a zajímavých expozic, které vás přenesou do doby šlechtického života.

Nedaleko od Lednice se nachází zámek Valtice, který je překrásným příkladem barokní architektury. Zajímavou součástí zámku je Salon vín, kde můžete ochutnat vyhlášená vína.

Areál je rovněž proslulý svými romantickými stavbami, mezi které patří Minaret, Janův hrad nebo Apollonův chrám.

Lednicko-valtický areál je nádherným spojením přírodních a architektonických pokladů.

Nejkrásnější místo v ČR - Lednice
Zámek Lednice a jeho okolí / Zdroj: Pixabay

11. Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, městečko ležící v jižních Čechách, je perla mezi českými zámeckými městy. Jeho nejvýraznější dominantou je zámek Hluboká, který je národní kulturní památkou a jedním z nejkrásnějších zámků v České republice. Toto místo láká návštěvníky nejen svým impozantním architektonickým počinem, ale také okouzlujícím okolním krajem.

Podoba zámku Hluboká je inspirována zámkem Windsor v Anglii a je také nazýván “Český Windsor.” V blízkosti zámku najdete zámecký park, kde si můžete užít klidné procházky a krásné výhledy na okolní krajinu. Vyrazte na výlet kolem nedalekého Opatovického rybníka nebo navštivte národní park Šumava, který je rájem pro milovníky přírody.

Kromě zámku Hluboká má město další zajímavé památky. Navštivte kostel sv. Jana Křtitele, který je dominantou města a nabízí úchvatné výhledy na Vltavu a zámek. Procházejte se po malebných uličkách historického centra a objevujte elegantní domy, restaurace a kavárny.

Nejkrásnější místo v ČR - Hluboká
zámek Hluboká nad Vltavou / Zdroj: Pixabay

12. Krkonoše

Krkonoše, nacházející se na hranicích České republiky s Polskem, lákají návštěvníky svou nádhernou přírodou a bohatými možnostmi outdoorových aktivit.

V létě jsou Krkonoše rájem pro turisty a milovníky přírody. Zdejší kopce a údolí nabízejí nekonečné možnosti pro cyklisty a pěší turistiku. Můžete objevovat horská jezírka, prameny horských říček a jedinečné rostlinné a živočišné druhy, které tvoří zdejší horskou biodiverzitu.

V Krkonoších najdete nejvyšší vrchol České republiky, Sněžku, která se tyčí do výšky 1603 metrů nad mořem. Výstup na Sněžku je oblíbeným dobrodružstvím pro mnoho návštěvníků, a z vrcholu se naskýtají výhledy na široké okolí.

V zimě se Krkonoše promění v oblíbené středisko pro zimní sporty. Nabízí perfektní podmínky pro lyžování, snowboarding, běžky a jiné zimní radovánky. Lyžařská střediska jako Špindlerův Mlýn, Harrachov nebo Pec pod Sněžkou lákají sjezdovkami, snowparky a pohodlnými horskými chatami.

Kromě toho najdete v Krkonoších řadu horských a turistických chat, kde se můžete zastavit na občerstvení a odpočinek.

Sněžka
Sněžka / Zdroj: Pixabay

13. Český ráj

Český ráj je proslulý pískovcovými skálami, zelenými lesy, romantickými zříceninami hradů a malebnými vesničkami.

Hlavními atrakcemi Českého ráje jsou pískovcové skalní útvary. Skalní město v Troskách, Prachovské skály, Hruboskalské skalní město a mnoho dalších skalních útvarů nabízí výhledy a neopakovatelnou atmosféru pro procházky a turistiku. Tato oblast je skvělým místem pro horolezectví a prozkoumávání jeskyní.

Hrady a zámky jsou charakteristickým prvkem Českého ráje. Hrad Trosky se dvěma věžemi je symbol regionu a nabízí panoramatické výhledy na okolní krajinu. Další známé hrady jsou Hrubá Skála, Kost nebo Valdštejn.

Přírodní rezervace a naučné stezky v Českém ráji nabízejí možnosti prohloubení znalostí o místní fauně a flóře. Můžete se vydat na výlet po Zlaté stezce, která vám umožní vidět nejkrásnější místa v regionu, nebo se projet na kole.

Hrad Trosky
Hrad Trosky / Zdroj: Pixabay

14. Šumava

Šumava je rozsáhlé pohoří na hranicích Česka, Rakouska a Německa. Jedna se o jedno z nejstarších pohoří Evropy, tvoří ji horniny předprvohorního až prvohorního původu. Toto nádherné pohoří je největším a nejrozmanitějším národním parkem v ČR a zároveň jednou z největších chráněných přírodních oblastí ve střední Evropě. Šumava je proslulá svými neporušenými lesy, horskými vrcholy, alpskými loukami, rybníky a tajemnými rašeliništi.

Hlavní dominantou české části Šumavy nejvyšší vrchol Plechý, který se tyčí do výšky 1 378 metrů. Tato hora nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a je oblíbeným cílem pro turisty a horolezce.

Procházky a pěší túry jsou oblíbenými aktivitami. Na Šumavě existuje mnoho dobře značených turistických tras, které vás zavedou do krásných lesů a kolem horských jezer. Pro milovníky cyklistiky jsou zde cyklotrasy, které vás provedou tímto úchvatným pohořím.

Šumava je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů. Nacházejí se zde chráněné oblasti a rašeliniště. Dravci, kamzíci a rysi jsou jen někteří z unikátních obyvatel této krásné přírody.

Šumava je místem pro ty, kteří hledají únik od každodenního shonu a touží po objevování přírodních krás. Toto pohoří nabízí klid, čistý vzduch a nespočet možností pro dovolenou v přírodě.

Zdroj: Pixabay

15. Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou dalším skalním útvarem, nacházejícím v severovýchodních Čechách. Tato národní přírodní rezervace je známá mohutnými pískovcovými skalami, dramatickými skalními věžemi a úzkými roklemi, které tvoří jedinečnou a kouzelnou krajinu.

Návštěva Adršpašsko-teplických skal je jako cesta do země pohádek. Procházka těmito skalami vás zavede mezi majestátní kamenné stěny a poskytne vám možnost objevovat skrytá zákoutí a jeskyně.

Adršpašsko-teplické skály jsou oblíbeným místem pro horolezectví a skalní lezení. Pokud jste nadšený dobrodruh a hledáte adrenalinový zážitek, můžete se vydat na horolezeckou výzvu a zdolávat skalní stěny.

Přijďte a nechte se okouzlit touto pohádkovou krajinou, která vás zavede do světa skal a skrytých krás českého geologického dědictví.

Adršpašské skály
Adršpach / Zdroj: Pixabay

Toto je pouze malá ukázka mnoha krásných míst, která Česká republika nabízí. Ať už jste fanouškem historie, architektury, přírody nebo kultury, určitě si zde najdete něco, co vás okouzlí. Česká republika je země s bohatým dědictvím a nezapomenutelnými zážitky.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Sibiř: Drsná krajina, divoká zvířata i stín gulagů

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz