Domů » Jak zařídit a spočítat vdovský důchod?

Jak zařídit a spočítat vdovský důchod?

autor Monika Kolářová
0 komentářů
Vdovský důchod

Život přináší šťastné i smutné chvíle. Ztráta životního partnera je bolestným okamžikem, který působí psychické trauma. Navíc se pozůstalý partner i s potomky mohou dostat do komplikované finanční situace. Zajímali jste se už někdy o to, jak si zařídit a spočítat vdovský důchod? Finanční pomoc od státu, ale i opravdové přátelství jsou zárukou pro překonání náročné situace.

Co je vdovský a vdovecký důchod a komu je určen?

Vdovský i vdovecký důchod patří do kategorie pozůstalostních důchodů. Jsou určeny pro zaopatření pozůstalých členů rodiny. Udělení důchodu však není automatické, pozůstalí manželé musí splňovat určitá kritéria. Důležitým parametrem je, zda zemřelý řádně platil sociální pojištění a také doba, po jakou byl účastníkem na důchodovém pojištění. Nárok na dávku nemají partneři žijící ve volném svazku nebo registrovaném partnerství a rozvedení.

Jaké jsou podmínky pro získání vdovského (vdoveckého) důchodu?

Nárok na přiznání vdovského (vdoveckého) důchodu vzniká v případě, že životní partner v okamžiku úmrtí pobíral starobní či invalidní důchod nebo zemře v důsledku pracovního úrazu. Vdovský (vdovecký) důchod je přiznaný přesně na období jednoho roku ode dne úmrtí partnera. Pouze ve specifických případech je přiznaný pozůstalé osobě na delší období. Pokud pozůstalá osoba uzavře další manželstvím, dnem sňatku nárok na vyplácení důchodu zaniká.

O jaké specifické případy se jedná?

Pro opakované přiznání vdovského (vdoveckého) důchodu je třeba splnit následující podmínky:

  • Pozůstalá osoba má v péči nezaopatření dítě nebo se stará o jiné rodinné příslušníky – své rodiče, sourozence nebo tchyni či tchána, kteří jsou závislí na její každodenní pomoci (podle stupně nemohoucnosti).
  • Je nemohoucí a má přidělený invalidní důchod třetího stupně.
  • Pozůstalý dosáhl na starobní penzi.
  • Pozůstalá osoba dosáhla zákonem stanoveného věku, tedy nanejvýš o čtyři roky nižšího než je důchodový věk muže stejného data narození.

Pro získání pozůstalostní dávky stačí, aby pozůstalý splnil jednu z podmínek v následujících dvou letech poté, co mu správa sociálního zabezpečení přestala dávku vyplácet. Ovšem pozor. Je nutné mít na paměti, že není možné pobírat zároveň starobní nebo invalidní důchod společně s vdovským. V případě nároku na oba důchody vám bude v plné výši přiznán vyšší důchod (zpravidla ten starobní) a z druhého důchodu vám bude vyplácena polovina.

Jak si požádat o vdovský (vdovecký) důchod?

Pro přiznání důchodu je třeba doložit potřebné doklady a především sepsat žádost o jeho vyplácení. Tu s žadatelem sepíše odborník oddělení důchodového pojištění na příslušném pracovišti OSSZ. Následně je žádost postoupena k posouzení ústředí ČSSZ a v zákonné lhůtě 90 dnů by mělo dojít k jejímu posouzení. O přiznání nebo zamítnutí důchodu je žadatel informovaný písemně. V dopise je stanovena výše přiznané dávky nebo zdůvodněné zamítnutí.

Které doklady musí žadatel o vdovský důchod předložit?

Osoba, jež si žádá o vdovský (vdovecký) důchod si musí sama nebo po předání plné moci pro zastupování zažádat o pozůstalostní dávku. K žádosti musí doložit také patřičné dokumenty.

1. V případě, je zesnulý partner pobíral starobní či invalidní důchod, musí pozůstalá osoba doložit:

  • Doklad totožnosti – ideálně občanský průkaz, případně cestovní pas, rodný list či povolení k pobytu.
  • Oddací list.
  • Úmrtní list zesnulého partnera.
  • Vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu“. 

2. Pokud zesnulý nepobíral žádný důchod, je nutné předložit také dokumenty, které jsou nutné pro žádost o přiznání starobního či invalidního důchodu:

  • Veškeré doklady o vzdělání – výuční list, maturitní vysvědčení, diplom o absolvování vysokoškolského studia, a to i v případě, že studium nebylo dokončeno.
  • Potvrzení školy o délce studia pro stanovení délky doby studia.
  • Doklady o vojenské službě (vojenská knížka, potvrzení správního archívu AČR).
  • Doklady dokazující péči o děti – rodné listy.
  • Doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (evidence na Úřadu práce, rodičovská dovolená, péče o osobu blízkou a jiné).

Jak se stanovuje výše vdovského (vdoveckého) důchodu?

Dávka vdovského (vdoveckého) důchodu se skládá ze dvou částí – základní a procentuální. Základní částka je zákonem pro rok 2020 stanovena na 3490 Kč. Procentuální část je stanovena jako 50 % část starobního nebo invalidního důchodu, jehož by dosáhl váš zesnulý partner. Při souběhu starobního důchodu pozůstalého a vdovského důchodu po zemřelém dochází k porovnání procentní výměry obou důchodů.

Modelace pro konkrétní objasnění čerpání vdovského důchodu.

1. Modelová situace:

Nebožtík byl již v důchodu a náležel mu starobní důchod ve výši 14.500 Kč. Vdova prozatím nedosáhla důchodového věku.

Mechanismus výpočtu vdovského důchodu bude následující:

Starobní důchod zemřelého 14 500 Kč snížíme o stanovenou částku 3.490 Kč.  Výsledkem je procentní výměra důchodu zemřelého 11.010 Kč. Výsledek vydělíme dvěma (11.010 / 2 = 5.505 Kč), čímž získáme procentní výměru vdovského důchodu. Výsledkem je vdovský důchod ve výši 8.995 Kč (5.505 + 3.490).

Výpočet celkového přiznaného důchodu:

Výpočet důchodu vdovce (vdovy)Částky
Procentní část důchodu zemřelé/ho:11 010 Kč
Vdovský důchod: 5 505 Kč
Procentní část starobního důchodu vdovy/vdovce: 0 Kč
Který důchod se bude pobírat v plné výši?vdovský
Plná výše vyššího důchodu:5 505 Kč
Poloviční výše druhého důchodu: 0 Kč
Celkový měsíční důchod vdovy/vdovceČástky
Základní výměra důchodu:3 490 Kč
Vdovský důchod: 5 505 Kč
Starobní důchod: 0 Kč
Měsíční důchod celkem: 8 995 Kč

2. Modelová situace:

Vdova i zemřelý manžel jsou důchodci s přiznaným starobním důchodem. Vdově náleží starobní důchod ve výši 11.000 Kč.

Mechanismus výpočtu vdovského důchodu bude následující:

ČSSZ pro výpočet vdovského důchodu porovná výši starobního důchodu vdovy (11.000 Kč) a vdovského důchodu (8.995 Kč). Vyšší důchod (v tomto případě starobní) bude vyplácen v plné výši a nižší (vdovský) bude vyplácen ve výši poloviny procentní výměry důchodu. Polovina procentní výměry důchodu v tomto případě činí 2.753 Kč. Vdova bude pobírat 11.000 Kč starobního důchodu a 2.753 Kč vdovského důchodu, celkem 13.753 Kč.

Výpočet celkového přiznaného důchodu:

Výpočet důchodu vdovy/vdovceČástky
Procentní část důchodu zemřelé/ho:11010 Kč
Vdovský důchod:5505 Kč
Procentní část starobního důchodu vdovy/vdovce:7510 Kč
Který důchod se bude pobírat v plné výši?starobní
Plná výše vyššího důchodu:7510 Kč
Poloviční výše druhého důchodu:2753 Kč
Celkový měsíční důchod vdovy/vdovceČástky
Základní výměra důchodu:3 490 Kč
Vdovský důchod: 2 753 Kč
Starobní důchod: 7 510 Kč
Měsíční důchod celkem:13 753 Kč

3. Modelová situace:

Vdova pobírá starobní důchod ve výši 6.000 Kč.

Mechanismus výpočtu vdovského důchodu bude následující:

ČSSZ porovná výši starobního důchodu (6.000 Kč) a výši spočítaného vdovského důchodu (8. 995 Kč). Vyšší důchod, v tomto případě vdovský, bude vyplácen v plné výši, tedy 8.995 Kč. Nižší starobní důchod bude vyplácen ve výši poloviny procentní výměry důchodu (6.000 – 3.490 = 2.510 Kč) a 50 % z této částky je 1.255 Kč. Po přiznání vdovského důchodu ze strany ČSSZ bude vdova pobírat vdovský důchod 8. 995 Kč a starobní důchod ve výši 1.255 Kč, celkem 10.250 Kč.

Výpočet celkového přiznaného důchodu:

Výpočet důchodu vdovy/vdovceČástky
Procentní část důchodu zemřelé/ho:11 010 Kč
Vdovský důchod:5 505 Kč
Procentní část starobního důchodu vdovy/vdovce:  2 510 Kč
Který důchod se bude pobírat v plné výši?vdovský
Plná výše vyššího důchodu:  5 505 Kč
Poloviční výše druhého důchodu:  1 255 Kč
Celkový měsíční důchod vdovy/vdovceČástky
Základní výměra důchodu:3 490 Kč
Vdovský důchod: 5 505 Kč
Starobní důchod: 1 255 Kč
Měsíční důchod celkem: 10 250 Kč

Mějte na paměti, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Na nepřízeň osudu se bohužel nedá úplně vždy připravit. Pro zmírnění finančních dopadů je vhodné mít vždy spořicí účet s finanční rezervou nebo sjednané životní pojištění.

Zajímavé může být také uložení peněz do nemovitosti, která přináší měsíční výdělky pronájem nemovitosti, ale při nečekané životní situaci lze nemovitost poměrně rychle prodat a získat významné finanční prostředky, které pokryjí nenadálou a smutnou životní situaci. Dále jsou možné investice do cenných kovů či podílových fondů i nákup investičního zlata nebo investice do Bitcoinu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz