Domů » Body positive: Jak budovat lepší vztah ke svému tělu?

Body positive: Jak budovat lepší vztah ke svému tělu?

autor Michaela Bobková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
body positive

Cítit se neustále dobře ve svém těle bývá vcelku oříšek. Všechny máme dny, kdy se cítíme k ničemu a necítíme se ve své kůži. Jak si ale vybudovat zdravý vztah k vlastnímu tělu? V dnešním článku vám představíme body positivity a body neutrality hnutí a spolu s nimi hned několik tipů, jak přenést body positive myšlení do každodenního života.

Co znamená být body positive?

Být body positive v jednoduchosti znamená mít pozitivní vnímání svého těla, bez ohledu na jeho tvar, velikost a mnohé jiné vlastnosti spojené s jeho vzhledem. Body positive přístup je o milování svého těla bez ohledu na všechny jeho nedostatky a nedokonalosti. Hnutí zvané body positivity se začalo šířit již v 60. letech minulého století s cílem dosáhnout, aby měl každý stejnou úctu a respekt bez ohledu na svou velikost nebo váhu.

I přes tento pozitivní odkaz se v průběhu let hnutí body positivity setkalo s určitými výhradami. Hlavním protiargumentem bylo, že i když body positive myšlení značně zlepší psychické zdraví lidí, v ohrožení je jejich fyzické zdraví, které mohou lidé začít zanedbávat v domnění sebelásky. Jiným kritikům hnutí se zase nelíbil fakt, že se body positivity příliš soustředí na fyzický vzhled těla jako takového.

Následně jako reakce na hnutí body positivity vzniklo takzvané hnutí body neutrality, které se zakládá převážně na vnímání našeho těla jako nástroje. Body neutrality klade důraz na to, že bychom si měli vážit toho, jak nám naše tělo slouží a všech možností, které nám nabízí.

V současnosti se za nejzdravější způsob budování si pozitivního přístupu k vlastnímu tělu pokládá balanc mezi body positive a body neutral myšlenkami. Ideální je vzít si z obou směrů ty nejužitečnější myšlenky a následně je aplikovat ve vlastním každodenním životě.

body positive

Jak budovat lepší vztah ke svému tělu?

V této části ti přinášíme několik tipů, které ti pomohou vybudovat zdravý vztah k tvému tělu. Následující tipy jsou založeny na kombinaci myšlenek body positivity a body neutrality hnutí:

1. Pozitivní promluva

V mnoha situacích, ve kterých se necítíme komfortně, se stává, že nevědomky inklinujeme k negativním myšlenkám. Tyto myšlenky následně ovlivňují to, jak se vnímáme a jaký celkový postoj vůči sobě samým máme. Vědci se domnívají, že individuální pozitivní promluva má léčivé dopady na mozek lidí trpících depresí. Pozitivní promluva nám tedy dokáže dodat více síly v boji s negativními myšlenkami v momentě, kdy o sobě pochybujeme.

Pokud se vidíš v zrcadle a necítíš se ve své kůži, zkus negativní myšlenky nahradit těmito pozitivními promluvami. Jednotlivé myšlenky vůbec nemusí souviset s tvým tělem, úplně postačí, když sama sobě řekneš „jsem milovaná“, „mám se ráda“ nebo „cítím se příjemně“. Pozitivní afirmace ti pomohou cítit se více sebevědomě a komfortně ve tvém vlastním těle.

2. Přestaň se srovnávat

Každý z nás je jedinečný a individuální, z čehož právě vyplývá naše výjimečnost. Proto je důležité, aby ses přestala srovnávat s jinými lidmi. Každý z nás vyniká v něčem jiném a má jiné rysy, vlastnosti a přednosti. Zkus se proto soustředit výhradně na své vlastní tělo, vnímej jeho přítomnost, detaily, pozitivní stránky, ale také jeho krásu. Toto cvičení ti pomůže se svým tělem lépe seznámit, ztotožnit a cítit se více ve své kůži.

3. Pozor na sociální sítě

I když nám je dnes již všem jasné, že většina příspěvků na sociálních sítích si před zveřejněním projde rozsáhlými úpravami, občas je těžké si to v danou chvíli uvědomit. Pokud ti dělá problém dokonalost prezentovaná na sociálních sítích, rozhodně se neboj přestat sledovat všechny uživatele nebo stránky, které neprospívají tomu, jak vnímáš své tělo. Pokud máš pocit, že to potřebuješ, tak si dej od sociálních sítí celkovou pauzu. Tato pauza může být dočasná, ale i trvalá, důležité je, aby ses naučila cítit komfortně ve vlastním těle.

body positive

4. Pracuj se svým tělem

Občas si zapomínáme uvědomit, že naše tělo není to, kým jsme, ale nástroj, který nám umožňuje být kým jsme. Zkus se nad tím zamyslet a začni své tělo vnímat jako prostředek, který ti umožňuje dělat všechno, co v životě miluješ. Právě díky svému tělu totiž můžeš jet na kávu s kámoškou, na výlet do přírody nebo na dovolenou k moři. Buď vděčná za možnosti, které ti tvé tělo nabízí a uvidíš, jak rychle se v tobě zrodí body positive myšlení.

5. Ciť se pohodlně

Díky neustále se měnícím módním trendům máme mnohdy pocit méněcennosti, obzvlášť když vidíme, že nám určité střihy nepadnou tak, jako topmodelkám na molu. Právě proto je důležité, aby sis našla svůj vlastní styl, ve kterém se cítíš sebevědomě a pohodlně. S příchodem body inclusivity trendu máme nespočet možností vybrat si styl, ve kterém budeme vypadat a cítit se co nejlépe. Důležité je, aby ses líbila sobě samé, cítila se pohodlně a nezabývala se tím, jak daný outfit vypadá na tobě a jak na jiných.

6. Pečuj o své tělo

Být body positive znamená dávat svému tělu dostatek lásky. Proto vnímej, jak se tvé tělo cítí a dopřej si bublinkovou vanu, večeři v restauraci, lekci jógy, nebo prostě jdi spát o něco dříve než obvykle. Mysli na potřeby svého těla a odvděč se mu za všechny příležitosti, které ti každodenně umožňuje.

7. Dávej komplimenty

Všichni rádi přijímáme komplimenty a právě proto by ses měla naučit je také dávat. Dokážeš-li dát kompliment jiným, nejen že jim zlepšíš jejich den, ale buduješ si také vlastní sebevědomí. Umět totiž ocenit přednosti jiných a dát jim to najevo je znakem silné osobnosti. Dávání komplimentů jiným lidem ti zároveň může sloužit jako cvičení pro dávání pozitivních afirmací sobě samé.

💡 Tip: Pokud tě zaujal tento článek, rozhodně ti doporučujeme i náš článek o body shamingu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz