Domů » Jak zdarma a rychle sestříhat video?

Jak zdarma a rychle sestříhat video?

autor Petra Sýkorová
0 komentářů
Jak sestříhat video v aplikaci Fotky?

Jste začátečník a chcete se naučit pracovat s videem? Potom asi nebudete chtít platit za program, ale využijete raději nějaký volně přístupný. Takovým může být aplikace Fotky, kde máte vše příjemně napsané česky. Tam se jednoduše naučíte, jak sestříhat video – rychle a zdarma.

Aplikace Fotky jako nástroj pro tvorbu videa

Už sedíte u počítače? Super. Můžeme začít.

Najeďte si ve svém laptopu na nabídku Start a vyhledejte aplikaci Fotky. Otevřte ji a nahoře na liště rozklikněte Editor videa. Stiskněte modrou ikonu Nový videoprojekt a pojmenujte video (stačí pracovní název, který můžete později změnit).

V prvním okně nazvaném Knihovna projektů klikněte na Přidat. V nabídce dejte Z tohoto počítače a nahrajte tam své záběry nebo fotografie. Lepší než po jednom kusu je přidat jich více naráz pomocí klávesy Control (Ctrl) a označováním daných dokumentů levým tlačítkem myši. Stiskněte Umístit do scénáře. Díky tomu se jednotlivá videa přesunou dolů do Scénáře. Na kartě Scénář si můžete pohrát s filtry (prosvětlit apod.). Díky kartě Střih z videí vystřihněte nepotřebné záběry posouváním modrých „jezdítek“. Rychlost videa upravíte v záložce Rychlost, kde vyberete možnost Pomalý, Normální nebo Rychlý. Pokud jste scénář vytvořili z fotografií, klikněte na Odstranit černé pruhy. Tím získají obrázky správnou velikost.

Zvolte také časový úsek, po který se bude daný snímek zobrazovat – ten slaďte s rychlostí hudby. Nahoře klikněte na Vlastní zvuk a poté + Přidat zvukový soubor.

Jak sestříhat video v aplikaci Fotky?
Jak sestříhat video v aplikaci Fotky? Zdroj: Pixabay

Výhody Editoru videa v aplikaci Fotky

Důvod, proč sáhnout po tomto jednoduchém editoru videa, je jasný: máte ho zdarma ve svém počítači a snadno se ovládá. Je proto vhodný pro úplné začátečníky. Pracuje se s ním dobře, práce s ním je intuitivní.

Nevýhody Editoru videa v aplikaci Fotky

Protože je tento software zdarma, má také omezené funkce. To se projevuje například malým výběrem fontu (písma) a celkově možností úprav. Pro nenáročné uživatele ale tento program bohatě stačí.

Jak video vylepšit a dokončit

Pro ještě lepší efekt můžete přidat 3D efekty :–) (třeba balónky, požár), text (titulky) a pohyb (doleva, doprava, nahoru, dolů). Pohyby se však už tak pět let nepoužívají. Nakonec stiskněte Dokončit video a tím se vaše práce uloží.

Jakou hudbu vybrat?

Jak už jsem naťukla, během tvorby filmového snímku můžete samozřejmě zvolit nějakou hudbu či zvuk na pozadí. Vhodné je vybrat volně dostupný song, který můžete použít, protože nemá problém s autorskými právy. Tak třeba na Facebooku v záložce Korekce zvuku si můžete zvolit hudební žánr a stáhnout konkrétní píseň, která se vám bude líbit. Tu pak není problém použít při střihu videa. Na podobném principu funguje Knihovna zvuků na YouTube. I tam je volně ke stažení hudba, kterou můžete bez obav použít.

Další možností výběru zvuku do videa je vaše vlastní hudba, kterou si složíte. Jste-li hudebně nadaní a hrajete na nějaký nástroj, můžete se do toho směle pustit.

Jak sestříhat video v mobilu?

K vytvoření videa nepotřebujete vždy počítač. K podobnému výsledku může posloužit i váš smartphone. Jasně, od výstupu nelze očekávat celovečerní film, nicméně krátký Reels na sociální sítě tímto způsobem uděláte úplně v pohodě. Už když telefonem natáčíte snímky, může z toho totiž být rovnou jedno video. Během nahrávání budete pozastavovat natáčení. Tím se záběry samy hned v procesu sestříhají. Ve svém editoru je ovšem můžete ještě doupravit. Dobrý je třeba program Power Director.

Power Director

Jde o bezplatný program pro střih videa. Dáte New Project. Jsou tam dva formáty (na šířku a na výšku). Vy si zvolte na šířku, to je lepší a nejvyužívanější. Střih se provádí nůžkami a k dokončení požadavku slouží tlačítko Delete. Pro nahrání hudby vyberete Přidat a poté Music. Dáte plus a vrátíte se do stříhání k časové ose. Power Director je jednoduchý editor, kterým sestříháte, co potřebujete.

Jak zmenšit video?

Někdy se může stát, že pokud své hotové dílo chcete někomu poslat (třeba e-mailem), vyskytne se problém v podobě velikosti videa. Na to existuje dobrá finta. Nahrajte své video na YouTube, čímž se automaticky zmenší. A potom s ním můžete dále disponovat (stáhnout a poslat a podobně).

Další editory

Nestačí vám aplikace Fotky? Můžete sáhnout po jiném editoru. Jaké jsou dobré?

1. YouTube editor

Sestříhat video lze i přímo ve službě YouTube (kde si musíte založit profil). Je to zdarma. Klikněte na www.youtube.com/editor.

2. Adobe Premiere Pro

Tento software je považován za nejlepší program pro náročné uživatele. Zkušební verze je zdarma na 7 dní. Měsíční užívání vás vyjde na 24,19 euro.

3. Sony Vegas

Sony Vegas nabízí pokročilé funkce pro náročné uživatele a profesionály.

4. DaVinci Resolve

Základní verze tohoto programu, který používají ostřílení borci, je zdarma. Pro svou vysokou kvalitu získal velkou oblíbenost.

Další články:

Co dalšího si přečíst? Zkuste třeba:

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz