Založit si živnost není žádný oříšek, ale vyplývají z toho určité povinnosti, mezi které patří třeba placení daní. Aby vás ale finanční úřad zvládl správně identifikovat, je potřeba vědět, jak zjistit DIČ neboli vaše daňové identifikační číslo.
Tento kód rovněž využijete, pokud například potřebujete ověřit informace o svých obchodních partnerech. V článku vám představím několik jednoduchých tipů, jak lze DIČ snadno a rychle zjistit. Není to žádný oříšek!
💡Tip: Přečtěte si také, jak funguje bezplatná právní poradna.
Obsah článku
Jak zjistit DIČ?
DIČ můžete zjistit hned několika způsoby, které vám nyní představíme. S pomocí internetu tento údaj najdete za minutku, jsou ale také způsoby bez použití chytrých technologií a internetu.
Nejprve si však pojďme vysvětlit, co to DIČ je. Jak jsme zmínili v úvodu, DIČ je zkratka tří slov, která znamenají daňové identifikační číslo. Fyzické či právnické osobě jej přidělí finanční úřad. Toto číslo je vždy identické, stejně jako třeba rodné číslo. Právě rodné číslo je u fyzických osob často používané i pro číslo DIČ. Existují ale výjimky, proto se na tuto variantu plně nespoléhejte.
Pro právnické osoby neboli firmy se potom stejným způsobem používá jejich identifikační číslo, tedy IČO.
Před číslo se používá kód země. Každá země má své specifické označení, v České republice je to CZ. Celkově tedy DIČ vypadá třeba takto: CZ12341234.
Je potřeba zmínit, že ne všichni, kdo mají kód DIČ, jej musí nutně používat. To platí pouze pro ty, kdo jsou plátci daní. Firma musí toto číslo uvádět na svých daňových dokladech. Neplátci daní číslo využívají pouze pro komunikaci s finančním úřadem či poradcem.
Co zjistím s pomocí DIČ?
Na stránkách Ministerstva financí České republiky najdete Celostátní registr plátců DPH, který vám pomocí čísla DIČ sdělí mnoho užitečných informací o daném daňovém subjektu jako: název, sídlo, spolehlivost či nespolehlivost plátce a případně také zveřejněné bankovní účty.
Problémem je však vyhledávání neplátců daně, jejichž údaje touto cestou nezískáte.
DIČ na účtence
Asi nejjednodušší způsob, jak zjistit kód DIČ, je podívat se na účtenku, kterou povinně dostanete u každého nákupu. Kód najdete většinou ve vrchní části účtenky, kde často také bývá údaj IČO. Podobným způsobem můžete nalézt tento kód i na vystavených fakturách.
ARES
Velmi přehledný způsob vyhledávání vám nabízí například stránka ARES, kde můžete subjekt vyhledávat přes mnoho různých informací. Není tedy nutné znát IČO. Tato stránka spadá pod Ministerstvo financí České republiky a nabízí souhrnné informace ohledně českých ekonomických subjektů.
Neznám své vlastní DIČ
Může se stát, že své číslo DIČ dlouhou dobu nepoužíváte a prostě jej zapomenete. V tom případě zkuste zapátrat ve starých dokumentech. Při podávání přihlášky k registraci k dani z příjmů vám totiž následně došlo rozhodnutí k registraci, kde se právě vaše přidělené DIČ nachází.
💡 Tip: Pokud dokument nenajdete, můžete se s dotazem obrátit přímo na finanční úřad.
Vyhledávání přes Kurzy.cz
Další možností, jak zjistit DIČ, je skrze vyhledávací formuláře na různých webových stránkách. Jednou takovou stránkou je například Kurzy.cz. Vyhledávat můžete pomocí čísla DIČ, IČO, rodného čísla, obchodního jména či jména a příjmení fyzické osoby.
Jak zjistit DIČ v zahraničí?
V Evropské unii se DIČ označuje zkratkou VAT neboli Value Added Tax. Pro každou z členských zemí toto číslo začíná vždy různými písmeny. V Česku tedy CZ, v Polsku PL a v Německu třeba DE. Rozhodující přitom je, kde se daný daňový subjekt přihlásil k dani.
Kód VAT pro státy Evropské unie najdete třeba v registru VIES, který funguje na podobném principu, jako již zmíněné české vyhledávače.
💡 Tip: Víte, jak na profesionální zakončení emailu? Inspirujte se našimi tipy nebo si přečtěte rady, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí.