Domů » Bezplatná právní poradna: Jak funguje a kde?

Bezplatná právní poradna: Jak funguje a kde?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Bezplatná první poradna je pro všechny

Život vždycky není jen zalitý sluncem a občas se objeví nepředvídatelné problémy, které musí člověk řešit. Ne na všechny si ale bohužel každý vystačí sám. Právě právní problémy většinou vyžadují odbornou pomoc, neboť orientace v právu může být pro laika víc než složitá. Překážkou pro kdekoho ale může být nedostatek peněz, což však vyřeší bezplatná právní poradna.

V článku se dozvíte o tom, jak tato a jí podobné poradny fungují, případně jaké máte další možnosti, pokud hledáte právní služby zdarma či za minimální poplatek.

💡 Tip: Přečtěte si také, co je to chargeback, a v jakých případech jej můžete využít. Také jsme vydali zajímavý článek o finanační rezervě.

Jak funguje bezplatná právní poradna?

Každá poradna funguje trošku jinak. Obecně ale váš první krok je, že ji musíte nějak dopředu kontaktovat. Některé mají na svých webových stránkách kontaktní formuláře, které i se svým dotazem vyplníte a následně se vám někdo z dané poradny ozve a domluví si s vámi schůzku. Jiné mají na svých stránkách telefonní či emailový kontakt, kde si můžete domluvit setkání.

Na setkání se předem trochu připravte. Vezměte si s sebou všechny dokumenty, které s vaším problémem souvisejí. Čím více informací totiž právník o problému bude vědět, tím je větší pravděpodobnost, že vám pomůže.

Bezplatná pro všechny?

Některé právní poradny nabízejí bezplatnou službu pouze pro sociálně slabé, kteří si běžného právníka nemohou dovolit. Ostatní zákazníci musí za služby zaplatit alespoň symbolickou částku, z které se následně platí pohledávky spojené s funkcí této poradny. Takovou poradnou je například:

  • Nezávislá občanská poradna Olomouc: Specializuje se na více odvětví práva. Služba je zdarma jen pro sociálně slabé. Ostatní platí poplatek mezi 100 až 500 korunami za konzultaci.

Jiné nabízejí bezplatnou službu pro úplně všechny. Tyto poradny má pod palcem třeba organizace Charita, která má pobočky ve městech různě po České republice (Olomouc, Plzeň, České Budějovice, Ostrava či Brno). Častým rysem těchto bezplatných poraden je, že jsou anonymní a jsou financovány z různých příspěvků třeba od města.

💡 Tip: Víte, co dělat, když omylem pošlete peníze na cizí účet?

Bezplatná právní poradna online

Pokud třeba z časových důvodů nemáte možnost objednat si běžnou schůzku v právní poradně, pak vyzkoušejte rady online právní poradny.

Některé fungují na bázi diskuzních fór, kde napíšete svůj dotaz, na který vám libovolný právník může odpovědět. Často tak můžete získat více pohledů na věc, nicméně výsledek nemusí být třeba z důvodu nedostatečných informací přesný. Neberte tedy tyto informace s naprostou důvěrou!

Jiné fungují tak, že svůj dotaz pošlete do poskytnutého formuláře či na emailovou adresu a do pár dní vám přijde odpověď přímo od právníka. Případně se můžete domluvit na online hovoru přes internet.

I tady se cena za tyto služby může lišit. Některé stránky nabízejí své služby úplně zdarma, jiné požadují menší jednorázový či roční poplatek. Online právní poradny najdete tady:

  • Bezplatná právní poradna: Odpovídá na vaše dotazy, na různé oblasti práva. Nabízí také zdarma vzory různých právnických smluv a dokumentů
  • Verdikto: Stránka nabízí konzultace s právníkem od 99 korun

💡 Tip: Odpověď na svou právní otázku můžete také najít v právu. Vyzkoušejte stránku Zákony pro lidi, která zdarma nabízí aktuální verzi Sbírky zákonů České republiky.

Podniková či univerzitní bezplatná právní poradna

Než se budete poohlížet po bezplatné právní poradně na internetu, zkuste se zeptat u vás v práci či ve škole. Některé univerzity a velké firmy totiž svým zaměstnancům a studentům nabízejí bezplatnou právní poradnu.

Například na Masarykově univerzitě v Brně mohou studenti kontaktovat Studentskou právní poradnu, kde na právní otázky a problémy následně odpovídají studenti z Právnické fakulty. Tyto rady sice plně nenahrazují schůzku s advokátem, avšak minimálně vás mohou nasměrovat správným směrem pro řešení vašeho problému.

Nakonec je ještě jednou potřeba zmínit, že jednorázové rady navíc bez osobní konzultace nemusejí být vždy nejlepší či dokonce správné. Pokud jde opravdu o hodně, je vždy lepší domluvit si setkání v nějaké advokátní kanceláři, kde váš případ důkladně prostudují. 

💡 Tip: Přečtěte si také, jaká jsou nejkrásnější místa v Česku, a vydejte se na výlet!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz