Domů » Jaký je destruktivní vliv marihuany na psychiku?

Jaký je destruktivní vliv marihuany na psychiku?

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Marihuana

Marihuana je druh konopí, který se užívá jako droga. Je to rostlina s vysokým obsahem látky zvané THC (delta-9-tetrahydrokanabinol), která je psychoaktivní a způsobuje poruchy vnímání a nálad. Marihuana se nejčastěji kouří, ale může se také užívat formou čaje nebo jídla. Jaký je destruktivní vliv marihuany na psychiku člověka? Může její užívání mít trvalé následky?

Druhy marihuany

Marihuana je lehká psychotropní droga, která má vysoký obsah látek známých jako kanabinoidy. Kanabinoidy jsou látky, vyskytující se v přírodě jak v rostlinách konopí (Cannabis), tak i v mateřském mléce savců, včetně člověka. Zatím bylo objeveno přes 100 druhů kanabinoidů. Mezi nejvýznamnější patří tetrahydrokanabinol (THC), kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN) a kanabichromen (CBC).

Existují dva hlavní druhy marihuany: Cannabis sativa (Konopí seté) a Cannabis indica (Konopí indické).

Cannabis sativa je obvykle vysoká, tenká rostlina s dlouhými listy a špičatými plody. Může mít energizující účinky a používá se k léčbě deprese a úzkosti. Má vyšší podíl psychotropních látek.

Cannabis indica je obvykle nižší a tlustší rostlina se širšími listy a hranatými plody. Má uklidňující účinky a užívá se k léčbě bolesti a napětí. Její psychotropní účinky jsou o něco mírnější.

Existují křížené odrůdy obou druhů – hybridi, které mohou mít kombinaci účinků.

Vzhledem ke státním regulacím by se vám ani jeden z těchto druhů neměl legálně dostat do ruky. 

Je důležité si uvědomit, že i když může být marihuana použita k léčbě, její účinnost a bezpečnost v těchto oblastech nemusí být jednoznačná a může mít vedlejší účinky.

Vliv užívání marihuany na psychiku

Účinky marihuany

Účinky marihuany se liší v závislosti na mnoha faktorech, včetně druhu konopí, množství THC obsaženého v marihuaně, způsobu jejího užívání a individuálních rozdílech v účinku na lidi.

Marihuana je nejrozšířenější ilegální psychotropní drogou v Evropě. Způsobuje pocit uvolnění, relaxace, euforie a zvýšeného sebevědomí. V některých případech dochází k derealizacizměně vnímání času a jeho zdánlivému zpomalení, ke změnám vnímání barev nebo zvuků. Při skupinovém užívání je typický nezadržitelný smích a upovídanost.

 • Změny vědomí: Způsobuje poruchy vnímaní a změny nálad, včetně euforie, rozptýlení a halucinací.
 • Změny v chování: Ovlivňuje schopnost koncentrace, reakční dobu a další aspekty chování.
 • Fyzické účinky: Způsobuje sucho v ústech, závratě, ospalost, zvýšený apetit a pocit žízně.
 • Duševní zdraví: Dlouhodobé užívání marihuany může mít vliv na duševní zdraví a může zvyšovat riziko vzniku depresí, úzkostí a psychóz. U některých lidí může dokonce vést k rozvoji schizofrenie.

Vliv marihuany na psychiku

Užívání konopí může mít destruktivní vliv na psychiku, a to zejména u mladých lidí.

Jedním z nejčastějších účinků marihuany jsou poruchy vnímaní a změny nálad. Uživatelé jsou často pod vlivem marihuany rozptýlení, nesoustředění a mohou mít potíže s krátkodobou pamětí. Tyto účinky mají vliv na schopnosti řešit problémy a učit se nové věci. Užívání marihuany může také zvýšit riziko autonehod nebo úrazu při práci s nebezpečnými stroji, protože snižuje schopnost soustředit se a rychle reagovat.

Dlouhodobé užívání marihuany má vliv na duševní zdraví. Zvyšuje riziko vzniku depresí, úzkostí a psychóz. U některých lidí může dokonce vést k rozvoji schizofrenie, což je vážné duševní onemocnění. Podle vědců každý rok pravidelného užívání zvyšuje výskyt halucinací a paranoie.

Typické fyzické projevy užívání jsou zrychlení tepové frekvence, zvýšený pocit žízně a hladupřekrvené spojivky a červené oči, poruchy svalového tonuzhoršení koordinace jemných pohybů.

Abstinenční příznaky

V minulosti odborníci tvrdili, že užívání konopí nezpůsobuje závislost a po vysazení nejsou abstinenční příznaky. Dnes mají lékaři dostatek důkazů, že závislost na kanabinoidech vzniká a je spojena s mnoha problémy.

Abstinenční příznaky se projevují, když osoba, která je závislá na marihuaně, přestane užívat drogu nebo sníží její dávky. Mohou být různé a liší se v závislosti na množství a frekvenci užívání marihuany. Některé možné abstinenční příznaky užívání marihuany zahrnují:

 • Podrážděnost až agrese,
 • Deprese,
 • Úzkost,
 • Problémy se spánkem,
 • Snížený apetit nebo ztráta chuti k jídlu,
 • Závratě nebo změny v rovnováze,
 • Problémy s koncentrací nebo pamětí,
 • Bolesti hlavy, zimnice nebo horečka.

Abstinenční příznaky mohou být obtížné, ale obvykle postupně odeznívají během několika týdnů nebo měsíců.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz