Domů » Jan Valečka: Rád spojuji cestování a fotografování

Jan Valečka: Rád spojuji cestování a fotografování

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jan Valečka rozhovor

Jan Valečka je mladý, sebevědomý a nebojí se jít si za svým snem, což je pro něj především spojení cestování a fotografování. V rozhovoru prozradil, jaké byly jeho začátky a které překážky musel na své cestě k úspěchu překonat.

Jak by ses představil člověku, který se s tebou setkává poprvé?

Jsem mladý fotograf, cestovatel a dobrodruh. Baví mě sociální sítě Instagram a Tiktok, kam posledních 5 let přidávám fotky a videa z cestování i tipy na focení mobilem nebo zrcadlovkou.

Zároveň studuji vysokou školu ekonomickou. Živím se focením svateb a portrétů, v poslední době pomáhám influencerům s tvorbou foto a video obsahu. V neposlední řadě se chci do budoucna věnovat mentoringu v oblasti Instagramu a foto workshopům.

Jan Valečka vystupuje na Instagramu pod profilem @janvalecka.

Jak bys popsal svoji cestu k úspěchu? Byly nějaké pády, překážky?

Jak jsem na začátku zmínil fotím již 5 let, což je poměrně dlouhá doba, a právě proto jsem v poslední době přišel na myšlenku mentoringu. Chci začínajícím fotografům ulehčit cestu k úspěchu, ať už to pro ně znamená cokoliv.

Ze začátku mi trvalo nějakou dobu, než jsem své okolí dostatečně utvrdil v tom, že pro mě focení není jen koníček, ale může mě jednou i živit. Sám jsem v té době, ještě na střední škole vlastně nevěděl, jak mám svého cíle – živit se focením, dosáhnout.

Nebyl nikdo, kdo by mi poradil, většina fotografů je na rady skoupá a nechává si všechno pro sebe. Musel jsem si tedy svoji dnešní pozici doslova “vysedět” u Youtube a samozřejmě i v terénu odpracovat focením metodou pokus – omyl

Jan Valečka rád spojuje své dva koníčky – cestování a fotografování.

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?

Nejzajímavější pro mě byla tento rok zakázka pro Středočeskou centrálu cestovního ruchu, kdy jsem procestoval 20 turistických cílů po Středočeském kraji včetně Vánočních trhů.

Práce pro turistickou centrálu, neboli živit se cestováním, byla pro mě od začátku mého působení na Instagramu snem, který mě hnal dopředu i ve chvílích, kdy mi nikdo nevěřil, že se z běžného cvakání může stát něco víc.

Setkal ses někdy s kritikou? Jak s ní pracuješ?

S kritikou (stejně jako s chválou) se setkávám dnes a denně. Bohužel, jak je tomu v dnešní digitální době běžné, většinou online. Pokud je kritika konstruktivní, snažím se z ní vzít maximum. Komentáře, které jsou čistě negativní se snažím přehlížet a neřešit. 

Jaký máš nejoblíbenější citát?

Můj nejoblíbenější citát je:

Žij každý den tak, jako by to byl tvůj poslední.

Snažím se tím řídit v mém přístupu k životu.

Doporučil bys nějaké knihy, které tě nejvíc ovlivnily nebo inspirovaly?

Určitě bych doporučil knihu Jak získávat přátele a působit na lidi a Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram.

V poslední době mě velmi zaujal Pavel Moric a jeho video přednášky týkající se seberozvoje

Jaké máš denní rituály/návyky, které bys doporučil a jakých se naopak chceš zbavit?

Snažím se ráno otužovat, 30 vteřin studené sprchy, 30 teplé a opět 30 studené. Hodně mi pomáhá ráno nekoukat na mobil, než se nasnídám.

Před spaním si vždy nastavím filtr redukující modré a zelené světlo. Rád bych snížil čas strávený na mobilu, a naopak si našel více času na kamarády a rodinu, být více přítomný duchem.

Jan Valečka na svém Instagramu zásobuje sledující fotkami z cest.

Jaké máš nejoblíbenější aplikace?

Nejoblíbenější aplikace jsou pro mě Instagram, Tiktok, Lightroom, Unfold, Videoleap a Dropbox. 

Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?

Všechno se vyhrocuje, zrychluje a víc dramatizuje. Trendy ve focení jsou dnes o přenesení člověka do fotky (typicky POV fotky), drony a pak také typický Instagram styl fotek (ať už je to navštěvování známých míst znovu a znovu v nerealistických outfitech, nebo focení bez použití světel/blesků/atd.)

Vzpomeneš si na nějaké milníky v životě a v podnikání, které pro tebe byly významné?

Určitě první maturitní ples, první placené focení portrétu, první svatba a první zničený foťák 🙂 Stejně tak pro mě byla hodně důležitá první Instagram spolupráce, respektive barter s firmou vyrábějící hodinky Daniel Wellington. 

Co bys vzkázal svému mladšímu já?

Nepřestávej se učit a posouvat, ptej se, neboj se, nikdy se nestane nic horšího, než že to prostě nevyjde. Neřeš příliš názory ostatních a važ si svého času i sám sebe.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz