Domů » 12 Tipů: Co pomáhá a jak uvolnit bolest hlavy?

12 Tipů: Co pomáhá a jak uvolnit bolest hlavy?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Co pomáhá na bolest hlavy?

Bolest hlavy je v dnešní společnosti stále považovaná za obyčejnou výmluvu, a přitom dokáže člověka pořádně potrápit. Zatím co u některých odezní po pár minutách, jiní s ní trpí několik hodin a ve výjimečných případech i několik dní v kuse. V tomto článku se dozvíte několik tipů, co pomáhá na bolest hlavy.

Existuje mnoho různých spouštěčů a příčin bolesti hlavy od těch méně závažných jako je stres či migréna, až po ty nejzávažnější jako je třeba nádor. Při dlouhodobých problémech je tedy lepší bolest nepodceňovat a raději navštívit lékaře.

💡 Tip: Chcete znát další příčiny bolesti hlavy? Přečtěte si náš další článek.

Co pomáhá na bolest hlavy?

Každý člověk je trochu jiný a co pomáhá jednomu, bohužel nemusí vůbec pomoc jinému. Vyzkoušejte proto, co bude vyhovovat nejvíce právě vám.

1. Prášky na bolest

Když vás popadne bolest hlavy to nejjednodušší, co můžete udělat, je vzít si pilulku některého z mnoha léků na bolest. Nejčastěji se přitom v Česku spotřebovávají Acylpyrin, Ibalgin a Paralen. Zatímco někdo nedá dopustit na Ibalgin, jiný zase zůstává věrný Paralenu. Spousta lidí navíc pár pilulek nosí do zásoby vždy s sebou, třeba v peněžence, pro případ nouze.

Úleva se většinou dostaví do hodiny, nicméně existuje i stinná stránka častého braní pilulek. Jednak je jejich spotřeba velmi zatěžuje vaše játra i trávicí soustavu, a zároveň se na těchto lécích můžete časem stát závislí. Navíc, čím více jich zkonzumujete, tím slabší účinek budou mít. Prášek byste si tedy měli vzít až ve chvíli, kdy vám je opravdu zle a nic jiného nepomohlo.

Spousta lidí si prášek bere také na kocovinu, ale jen málokdo ví že ne každý prášek je na to vhodný. Pokud už si na kocovinu musíte něco vzít, vyhněte se práškům s paracetamolem (Paralen, Panadol a podobně), které se nesmí kombinovat s alkoholem.

Prášky na bolest si berte jen, když je to opravdu potřeba
Prášky na bolest si berte jen, když je to opravdu potřeba

2. Napijte se

Jednou z nejčastějších příčin bolesti hlavy je nedostatečný pitný režim. Zkuste proto vypít sklenici studené čisté neperlivé vody. Pokud chcete, můžete si do ní přidat také citronovou šťávu, která vašemu tělu dodá vitamin C.

3. Doplňte hořčík

Hořčík je minerál, který má až zázračné schopnosti. Funguje na svalové křeče, stres i bolesti hlavy. Pokud vás tedy hlava bolí bez žádné jiné příčiny, zkuste doplnit hořčík.

Můžete si buďto v lékárně pořídit tabletky nebo vyzkoušet hořčík v přírodní formě v potravinách. Bohaté na magnesium jsou například banán, fazole nebo hlávkový salát, případně některé minerální vody.

💡 Tip: Přečtěte si také, proč si dále hlídat konzumaci hořčíku a draslíku.

4. Ledový obklad na čelo

Někdy prostě hlava potřebuje akorát trochu zchladit. V parných letních dnech večer hlava může bolet ať už kvůli nedostatečnému pitnému režimu nebo jednoduše kvůli přehřátí. Podobně může na hlavu působit také přepracování či práce velmi náročná na koncentraci.

Úlevu může přinést hadřík namočený ve studené vodě a pár minut ticha a relaxace.

Na přepracovanou hlavu je studený obklad ideální
Na přepracovanou hlavu je studený obklad ideální

5. Co pomáhá na bolest hlavy? Nahřívací polštářek!

Bolest hlavy může rovněž pocházet i od krční páteře. Abyste zastavili bolehlav, musíte se zbavit bolesti šíje. K tomu vám může snadno pomoct nahřívací polštářek.

Jedná o speciální typ polštáře, který na pár sekund vložíte do mikrovlnky nebo do trouby a on do sebe natáhne teplo. Většinou jsou v jeho nitru obilná zrna, která krásně drží teplotu. Následně jej přiložíte na potřebné místo a on vás příjemně prohřeje.

💡 Tip: Bolest šíje vzniká i při nesprávném sezení. Zjistěte, jak správně sedět u práce na počítači.

6. Vonný olej proti bolesti hlavy

Mít krásně provoněný byt a zároveň se zbavit bolesti hlavy? S obojím by vám měl pomoc vonný mátový olej, který seženete běžně v lékárnách či v obchodech se zdravou výživou.

Nakapejte pár kapek oleje do difuzéru, posaďte se a v klidu dýchejte. Za pár minut by měla být máta cítit v celém pokoji.

Existují také různé masti a krémy proti bolesti hlavy, které fungují rovněž na aromaterapeutických základech, akorát se aplikují přímo na pokožku. Pozor ale, v případě migrény můžete být velmi citliví na jakékoliv nezvyklé pachy!

7. Dejte si kávu

V určitých případech funguje proti bolesti hlavy i káva. Je to obzvlášť ve chvíli, kdy jsou zdrojem bolesti oteklé cévy v mozku. Kofein v kávě způsobí, že se otoky zmenší.

Kávu si dopřejte také ve chvíli, kdy vás bolí hlava kvůli nízkému tlaku či pokud je bolest spíše tupá a nachází se pouze v temeni hlavy. Horká šálek může tyto svaly dobře uvolnit.

Dejte si ale pozor, přílišné množství kávy může být naopak spouštěčem migrény.

Co pomáhá na bolest hlavy? Káva!
Co pomáhá na bolest hlavy? Káva!

💡 Tip: Znáte tyto nejlepší kavárny v Praze? Vychutnejte si tu nejlepší kávu.

8. Dopřejte si masáž hlavy

Slyšeli jste někdo o masážích hlavy? Nejen, že jsou strašně příjemné, ale navíc skvěle fungují proti bolestem, migréně, stresu i depresím.

Buďto si můžete na masáž zajít přímo k odborníkovi nebo můžete poprosit někoho blízkého, který vám během pár minut obličej a šíji promasíruje. Důležité je příliš netlačit, abyste bolest ještě nezesílili.

9. Sauna na bolest hlavy

I sauna může přispět v boji proti bolesti hlavy. Odstraňuje totiž časté příčiny vzniku bolehlavu. V sauně dochází k uvolnění svalů, celkové zklidnění organismu, zmírnění stresu a pomáhá také zkvalitnit váš spánek. Příznivý důsledek může mít také na pacienty s migrénou.

Parní sauna na druhou stranu pomáhá uvolnit ucpané dutiny, které také způsobují bolest hlavy.

Sauna pomáhá s uvolněním i lkvalitnějším spánkem
Sauna pomáhá s uvolněním i lkvalitnějším spánkem

10. Jóga

Je pravda, že při akutní bolesti se člověku nijak cvičit nechce, některé jógínské pozice ale opravdu pomáhají migréně předcházet. Chce to ale pravidelné cvičení.

Dobré jsou pozice obrácené a v předklonu jako třeba stoj na hlavě, most nebo hluboký předklon. Ve chvíli, kdy vám již migréna propukla, však raději místo stojky bolest pořádně prodýchejte.

💡 Tip: Zjistěte, jaké jsou další benefity jógy pro vaše tělo i duši.

11. Vypněte počítač

Když člověk celý den pracuje na počítači může se stát, že jej na konci dne pěkně pálí oči a bolí hlava. I když obě nepříjemnosti můžete vyřešit medikamenty, doporučujeme počítač vypnout a jít se projít ven.

Dopřejte tělu trochu odpočinku, protažení a čerstvého vzduchu, který uleví očím i hlavě. Ideálně nenechávejte odpočinek až na konec dne a vydejte se na kratší procházky i přes den. Uvidíte, že vám práce potom půjde lépe od ruky.

12. Bylinkový čaj proti bolesti

S bolestí hlavy vám mohou pomoc i některé bylinky, které používaly už naše babičky. Výborná je například kopretina řimbaba nebo jinan dvoulaločný, který roztahuje cévy a pomáhá tak k okysličení mozku. Zkusit můžete také mátu peprnou, kterou si můžete vypěstovat i doma na zahrádce nebo v květináči na balkoně.

Je jasné, že pokud máte nějaké váženější onemocnění babské rady vám opravdu nepomohou. Naslouchejte proto svému tělu a než zbytečně dlouhodobě trpět raději kontaktujte svého lékaře.

💡 Tip: Trápí vás nepříjemná bolest kloubů? Zjistěte, jak jí předejít v dalším článku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz