Domů » 50 TOP Tipů: Kam na výlet v České republice?

50 TOP Tipů: Kam na výlet v České republice?

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
kam na výlet Šumava

Kam na výlet? No přeci po Čechách. Kam jinam? Nejen kvůli vládním nařízením a současné situaci, ale především proto, že naše země je nádherná a stojí za to ji poznat. Máme za sebou tak výraznou historii a každé místo něco znamená. Měli bychom našemu domovu věnovat trochu času a zájmu. Pokud tedy toužíte poznat krásy České země a také pokud se nudíte, máme pro vás tipy na výlet.

Nejkrásnější místa v ČR? Všechny! Každé má něco. Skvělé u nás je, že v létě máme, kam jet k vodě. V zimě máme, kam jet lyžovat. Máme tu louky, lesy, hory, jezera, přehrady, historická místa, architekturu. Všude je co vidět, a co líp, všude je co ochutnat. Máme vinařské oblasti, chmelařské oblasti, tradici frgálů nebo zelných placek. Spojte cestování s příjemným prožitkem.

Tipy na výlet?

Čechy krásné, Čechy mé. A je to skutečně pravda. Naše země nabízí tolik krás. Přes historické památky, po úžasné přírodní scenérie. Za návštěvu a shlédnutí stojí snad všechny kouty české země. My vám ale přinášíme 50 těch nejhezčích a také nejznámějších míst, které stojí za to navštívit. Některá jsou notoricky známá, ty nesmí chybět. O některých jste možná ještě neslyšeli, ty stojí za vaší pozornost.

Za výletem se dá všude. Snad každé místo v České republice je opředeno bájemi a pověstmi. Kdejaký kout, strom, kámen, stavba, město, potůček, mají své příběhy a legendy. Snad každé takové místo, byť sebemenší, stojí za poznání. Vždyť kam bychom se měli podívat, když ne za krásami vlastního domova. Měli bychom poznat trochu té historie a pospojovat si skládačky jednotlivých příběhů, legend a pohádek.

1. Zámek Dobříš

Kam o víkendu? Co třeba zámek Dobříš? Střední Čechy se mohou pyšnit mnoha krásami. Zámek Dobříš možná nepatří k těm největším ve středních Čechách, ale jistě k těm nejznámějším. Tento rokokový zámek slouží pro točení českých i zahraničních filmů a pohádek. Zámek dnes vlastní rodina Colloredo-Mannsfeldů. Veřejnosti je přístupný francouzský a anglický park bez vstupného.

Zajímavost: Točilo se zde například: Nesmrtelný, Rytíři ze Shanghaie, Jack Rozparovač, Princ a já, Princezna ze mlejna, Anděl a prezident, Čertoviny, a jiné.  

kam na výlet zámek Dobříš
Zámek Dobříš

2. Brdy

Členitá vrchovina ve středních Čechách. Tato oblast je známá tím, že v minulosti většinu jejího územní pokrýval vojenský výcvikový prostor. Území bylo pro veřejnost nepřístupné. V roce 2016 byl ale vojenský prostor zrušen a Brdy se staly chráněnou krajinnou oblastí. Z dob vojenského prostoru se v Brdech dochovaly kvalitní silnice, které lákají k cykloturistice a čisté lesy.

Bohužel tyto doby si nesou i negativní následky, některé špatně dostupné trasy a výcvikové plochy nešly vyčistit a je do nich proto zákaz vstupu. Krásný výlet si ale můžete udělat na vrchol Třemošná nebo na zříceninu Valdek. Když mluvíme o Brdech, nesmíme zapomenut na Plešivec, který je přístupný i kočárkům a slouží jako dokonalý výhledový prostor.

3. Plešivec

Plešivec leží v Brdské vrchovině, což je úžasné místo ve středních Čechách. Tuto chráněnou krajinou oblast Brdy najdete mezi městy Dobříš a Beroun. Plešivec je výrazný vrchol, ze kterého je výjimečný výhled na vzdálené okolí. Známý je také jako naleziště trilobitů. Dříve se na zdejších skalách střídaly zástupy hledačů trilobitů. Hojně navštěvované je také Smaragdové jezírko, které vzniklo zatopením malého lomu.

Na několika místech jsou dochovány zbytky jednoho z největších hradišť v Čechách z pozdní doby bronzové. Toto místo je opředeno keltskými mýty. Dnešní velikou atrakcí je kámen zvaný Viklan. Tento kámen stojí na jiném kameni v nezvykle vratké poloze, avšak velmi pevně. Traduje se, že kdo v jeho přítomnosti zalže, rozviklá se.

4. Orlík: Výlet i rekreace

Vodní nádrž Orlík leží na Vltavě. Jedna z nejslavnějších přehrad v Čechách byla vybudována v letech 1954 – 1961 nad obcí Solenice na Příbramsku. Přehrada byla pojmenována podle zámku Orlík, který kdysi stával nad údolím a dnes jej od vody mnohdy dělí centimetry. Z přehrady je krásný výhled a soutok je lemován vyhlášenými kempy.

Jednou ze zajímavostí přehrady se staly bohužel tzv. Orlické vraždy. Byly to nejvíce případy vrahů podnikatelů, kteří své oběti ukryli do sudů a ty pak, napuštěné louhem, házeli do vody z přehrady. Ovšem zavražděných se ve vodě našlo více. Tato scéna obdobného procesu se objevuje v řadě českých filmů. Například ve filmu Jedna ruka netleská.

5. Zámek Orlík

Nad Vltavou, v Jihočeském kraji, leží jeden z nejhezčích českých zámků. Původně se jednalo o hrad, ale Švamberkové jej za svého držení přestavěli na zámek. Dnes vlastní zámek rod Schwarzenbergů. Zámek prošel rozsáhlými úpravami. Za návštěvu stojí už samotná zahrada, resp. anglický park, který se rozléhá na 140 ha plochy.

kam na výlet Zámek Orlík
Zámek Orlík

Zámek poskytuje krásný výhled na vodní nádrž Orlík a nabízí skvělou příležitost k procházce. V bezprostřední blízkosti od parkoviště pro turisty se nachází místní akvárium s expozicí “Pod hladinou Orlické přehrady”. Ve výletě můžete pak pokračovat parníkem rovnou na hrad Zvíkov.

6. Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov patří mezi nejstarší české královské hrady. Nachází se přímo nad soutokem Vltavy s Otavou.         Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Není příliš veliký, ale za to malebný a opět je z něj vidět na krásnou okolní přírodu. Ve Zvíkovském Podhradí se nachází pivovarský dvůr Zvíkov, který patří mezi nejstarší minipivovary v Čechách. Na rodinném výletě si proto přijdou na své i tatínkové.

7. Písek

Město Písek se nachází ve stejnojmenném okrese v Jihočeském kraji. Město bylo založeno v roce 1243 a jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Písek je krásný na procházku a příjemné posezení na náměstí. Při návštěvě Písku nesmíte vynechat nejstarší český stojící most ze 13. století. Za prohlédnutí stojí také královský hrad, gotický kostel a hodinová věž.

8. Tábor

Město Tábor nabízí hned několik atrakcí pro celou rodinu. Poslouží skvěle pro celodenní výlet. Můžete začít v táborské zoo, která je největší v Jižních Čechách. Pokračovat můžete do muzea Lega v Táboře. Expozice je dělena dle témat a pyšní se výtvory jako Tower Bridge nebo Eiffelova věž. Výlet je nejlepší zakončit sladkou tečkou, a sice v muzeu čokolády. V muzeu je z čokolády snad všechno a nechybí samozřejmě i prodejna.

9. Český Krumlov

Český Krumlov je česká klasika. Kdo v tomto městě nebyl, jakoby ani nežil. Krumlov patří k těm nejmalebnějším městečkům v Čechách. Je to sice bohužel znát na jeho turistickém ruchu. O češtinu tam příliš nezavadíte, ale dát si šálek kávy nebo sklenku vína u meandry Vltavy při pohledu na městské hradby, stojí za to. Město spadá do seznamu světového dědictví UNESCO. I tady se hodně natáčí.

kam na výlet česky krumlov
Český Krumlov

10. Lipno

Vodní nádrž Lipno je nazývána českým mořem. Přehrada byla vybudována na Vltavě v letech 1952 – 1959. Lipno a jeho kempy bývají hojně navštěvovány zahraničními rekreanty. To se bohužel odráží na cenách ubytování v kempech i hotelích. Nicméně díky hojnému ruchu si oblast může dovolit inovovat, a tak se přichystejte na pořádnou porci zábavy. Nechybí zde letní ani zimní atrakce všeho druhu. Srovnání cenu ubytování na Lipně můžete zjistit na tomto odkaze. Připravte si ale peněženku. Lipno se díky své oblibě stalo poměrně drahou destinací.

11. Stezka korunami stromů Lipno

Mluvíme-li o Lipně a zdejších atrakcích, pak nesmíme zapomenout na Stezku korunami stromů v Lipně. Jedná se o rozhlednu s lávkami nad korunami stromů s dlouhou skluzavkou. Při krásném počasí neodoláte úžasnému výhledu z nejvyššího patra stezky. Při tom špatném pocítíte možná trochu adrenalinu. Vítr i déšť jsou zde cítit výraznější než “tam dole”. Ze stezky je pak nejlepší zamířit přímo do lesního království.

Královstvím lesa se nazývá vybudované lesní městečko s množstvím herních prvků. Vyřádí se tam prakticky celá rodina. Najdete zde prolézačky, houpačky, lanový park, mravenčí bludiště i něco málo o té přírodě. Nesmíme zapomenout samozřejmě na skvělé občerstvení a především to, že vaše ratolesti se mají skutečně kde utahat.

12. Vodní nádrž Slapy

Opět jedna z přehradních nádrží na řece Vltavě. Slapy se nacházejí ve středních Čechách a jsou šestou největší přehradou v Čechách. Největšímu zájmu se na Slapech těší právě kempy, které lemují vodní nádrž. Jsou oblíbené svou malebností a klidem. Vybrat si můžete z řady kempů a stanování se pak může stát tím největším zážitkem malých dětí. Slapy mají velmi dobrou dostupnost z Prahy a nádrž je v letních měsících opravdu malebná.

13. Beroun

Říkáte si, že v Berouně není nic moc co vidět? Nepatří k těm nejnavštěvovanějším historickým místům. Ovšem berounské hrnčířské trhy jsou proslulé. Kdo je nezná, ať se připraví na zástup lidí toužících po tom nejhezčím keramickém úlovku. Výrobci keramiky, nádobí a všech možných dekorací zde každoročně nabízí ty nejkrásnější tradiční i moderní výtvory. Trhy sami o sobě jsou zajímavým zážitkem a jako bonus si domů vezete něco originálního.

14. Koněprusy

Zhruba 5 km od Berouna se nachází obec Koněprusy, sama o sobě zajímavá není, ale přímo nad ní se nachází slavné Koněpruské jeskyně. Je to nejdelší jeskynní systém v České republice. A velikou výhodou je, že jsou natolik ohromné, že se jejich návštěvy nemusí bát ani klaustrofobici. Jeskyně jsou nádherné a celé je projdete samozřejmě s průvodcem, takže se dozvíte opravdu mnoho zajímavých věcí. Mimo jiné i to, jak je to s tím stalaktitem a stalagmitem.

Zajímavost: Stalaktit je ten, co roste směrem dolů a stalagmit je ten, co roste směrem nahoru.

15. Lom Velká Amerika

Velká Amerika je nejznámější český lom, který se nachází přibližně 4 km od hradu Karlštejn. Procházka kolem něj není náročná, dá se zvládnout i s kočárkem. Dříve byl lom přístupnější, ale v poslední době tam dochází k sesuvům půdy, tak je možné je vidět pouze z vnějších krajů. Z lomu Velká Amerika se pak můžete vydat rovnou na hrad Karlštejn.

16. Hrad Karlštejn: Výlet za Karlem IV.

Hrad Karlštejn je původem středověký královský hrad. Výhodou je, že se nachází zhruba 30 km od Prahy, což je kousek a dá se k němu jet vlakem. Okolí hradu nabízí skvělé občerstvení a tradiční suvenýry. Sám hrad je známý díky nejslavnějšímu českému filmovému muzikálu z roku 1973 Noc na Karlštejně. Díky jeho ztvárnění se rozšířila legenda o tom, že na hrad nemohly ženy.

kam na výlet Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn

17. Hrad Točník

Státní hrad Točník je dnes již zřícenina hradu ve středních Čechách. Hrad založil Václav IV. a dnes je ve vlastnictví státu. Spolu se zříceninou Žebrák, která je poblíž hradu, tvoří národní kulturní památku. Společně také patří mezi nejlépe dochované souhradí. Tradičně zde najdeme dva medvědy Agátu a Martina, kteří patří k “atrakcím” hradu. Na Točníku se pravidelně pořádá letní kulturní festival České hrady.

18. Kutná Hora

Městská památková rezervace Kutná Hora je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.                  Ve středověku to bylo jedno z nejvýznamnějších českých královských měst, díky těžbě stříbra. Samotné město je opravdu malebné a stojí za prohlídku. Nejlepším tipem by mohla být procházka vánočním městem, spolu s ochutnávkou svařeného vína a trdelníku.

19. Hrad Kost

V Českém ráji najdeme víc, než jen nádhernou krajinu. Nalézá se tu mimo jiné gotický hrad Kost. Jako jeden z mála českých hradů stojí v údolí, nikoli na kopci, na pískovcovém ostrohu. Kolem tří stran hradu byly vybudovány tři rybníky: Černý, Labutí a Bílý. Do dnešní doby se zachovaly pouze dva. Okolí hradu a sám hrad jsou ale skvělým místem pro výlet. Kost je jedním z posledních nejzachovalejších středověkých hradů.

20. Poděbrady: Výlet i relaxace

Toto lázeňské město, ležící ve Středočeském kraji, není sice největší, ale za to krásné. Procházka malým centrem města vede přímo k zajímavému zdymadlu a vodní elektrárně z let 1913 – 1918, samotná stavba je architektonicky velmi zajímavá. V roce 1905 byl na nádvoří zámku navrtán minerální pramen a město se tak  v následující době stalo město lázeňské. Lázně jsou zaměřeny na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí.

21. Mělník

Mělník je považován za vinařské centrum, také zde najdeme Regionální muzeum Mělník, které je zaměřené na historii vinařství. Dominantou města je zámek, také původně hrad, Mělník. Zámek nese stopy barokních úprav a patří ke kulturním památkám České republiky. Kousek od Mělníka se nachází historicky významná hora Říp. Výlet tak můžete spojit s návštěvou Řípu.

22. Prachovské skály

Kdo by neznal Prachovské skály? Dalo by se říct, že navštívit a prozkoumat je, je snad povinnost každého Čecha. Prachovské skály tvoří pískovcové skalní město. Nabízí několik možností tras a dostupný je tak snad každému. Dokonce i zde se nemusí bát ani ti, co trpí klaustrofobií. V nejužším místě skal to sice není nejpříjemnější, ale rozhodně se tudy protáhne i silnější jedinec.

23. Adršpach

Výlet, co nesmí chybět na seznamu. Není troufalé tvrdit, že Adršpach je jedním  z nejvíce navštěvovaným místem v Čechách. V létě se sem sjíždějí davy lidí a zástupy aut. Pokud si ale chcete skály užít trochu volněji, pak sem vyražte na přelomu zimy a jara. Skály jsou přístupné a ještě tu není tolik turistů. Adršpach je největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy.

24. Hřensko

Na chvíli u těch skal zůstaneme. Hřensko tvoří vstupní bránu do Českého Švýcarska, což je národní park. Leží v Ústeckém kraji, v okrese Děčín. Hřensko je výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu, která je národní přírodní památkou. V roce 2009 se dokonce dostala mezi sedmdesát jedna semifinalistů v anketě o sedm přírodních divů světa. Brána vznikla v kvádrových pískovcích křídového stáří.

25. Tiské skály

A ještě jedna pozvánka do skal. Přeci jen výlety těmito majestátními obry bývají jedny z nejhezčích. Možná jste to nevěděli, ale právě v Tiských skalách se natáčel film Letopisy Narnie. Toto skalní město je rájem horolezců. Opět zde najdete trasu pro každého a dalo by se říct, že ze všech českých skalních měst je asi nejdostupnější. Četná místa Tiských stěn nabízí výhled do okolní krajiny.

26. Milotice

Pro milovníky Moravy a vína je tu městečko a zámek Milotice. Nachází se v okrese Hodonín, v Jihomoravském kraji. Zámek je komplexem barokních staveb a krásné zámecké zahrady. Zajímavostí je, že na zámku se můžete zúčastnit kostýmových prohlídek. Tedy, že si na vlastní kůži vyzkoušíte být hraběnkou či princeznou v noblesních šatech. Přímo v areálu zámku je také možnost zapůjčit si národní kroj plný krajek.

27. Baťův kanál

Baťův kanál je historická vodní cesta z let 1934 – 1938. Je dlouhá 52 km a spojovala Otrokovice s Rohatcem. Kanál nabízí turistickou vodní dopravu. Tuto příjemnou plavbu zde můžete spojit s návštěvou skanzenu Strážnice. Skanzen nabízí zajímavé okruhy, mimo jiné cestu života a smrti, která vás provede tradicemi zrození a loučení se s mrtvými. Ve skanzenu se natáčela pohádka O statečném kováři.

28. Radhošť

Výlety na Moravě jsou ty nejkrásnější. V Moravskoslezských Beskydech se nachází hora Radhošť. Se svou výškou 1129 m n. m. je to sedmá nejvyšší hora Beskyd. Zajímavostí je socha, stojící na hřebenu Radhoště, a sice socha Radegasta z roku 1930. Radegast je bůh slunce, hojnosti a úrody. Socha má 320 cm a je postavena z Vápenické žuly.

29. Beskydy

Beskydy samy o sobě jsou úžasným místem. Nejsou pouze na českém území, je to oblast Karpat. Ty, které považujeme za naše se nacházejí v oblasti Valašska. I zde najdeme krásné skanzeny. Například skanzen Rožnov pod Radhoštěm. K vidění jsou zde historické tradiční stavby. Domů si odnesete skvělý zážitek, ale také něco tradičního na památku z místních obchůdků.

30. Krkonoše

Výlet do přírody. Ať se vydáte téměř kamkoli do Krkonoš, neuděláte chybu. Krkonoše jsou nejvyšším pohořím Česka a České vysočiny. Jejich nejvyšší horou, a také České republiky, je Sněžka (1603 m n. m.). Krkonoše přímo volají po pěší turistice. Nesmíte pak vynechat malebný Špindlerům Mlýn, Janské lázně nebo Harrachov. A kdo by neznal našeho strážce hor Krakonoše? Rozmanitost této oblasti by vydala za samotný článek.

kam na výlet Krokonoše
Krkonoše

31. Jizerské hory

Jizerské hory jsou naopak nejsevernějším pohořím Česka. I zde najdeme tolik míst k návštěvě, stačí si vybrat. A nebo přijet alespoň na týden a prohlédnout aspoň část těchto hor. Za návštěvu stojí například Jedlův důl. Jedlův důl je přírodní rezervace, která nabízí úchvatné scenérie místní flóry. V okolí se nachází mnoho rašelinišť, která vás přímo dostanou svou krásou.

32. Liberec

V Jizerských horách nesmíme zapomenou na město Liberec. Liberec je páté největší město naší republiky a má nádherné historické zázemí. Pro rodiny s dětmi se zde nachází velmi známé centrum Babylon a IQlandia. Centrum Babylon je hotel, který nabízí aquasvět v tématice 20 000 mil pod mořem, herní centrum pro děti a IQ park, kde najdete více jak 200 interaktivních exponátů. Kdyby to bylo málo, můžete se přesunout do nedaleké IQlandie, což je science centrum nabízející více jak 400 interaktivních exponátů.

33. Šumava

Toto rozsáhlé pohoří, nacházející se na hranici Česka, Rakouska a bavorského Německa nabízí mnohé přírodní krásy. Na Šumavě byste rozhodně neměli vynechat Modravu, která proslula českým krimi seriálem. V okolí Modravy se totiž nachází šumavské slatě, nejrozsáhlejší komplex rašelinišť této oblasti. Krásná je cesta na Tříjezerní slať, kolem rybárny s klasickým schwarzenbergským typem hájovny. Trasa je dlouhá 12,5 km a dá se jít pěšky nebo jet na kole.

kam na výlet Šumava
Šumava

34. Železná Ruda

Město Plzeňského kraje, Železná Ruda, patří mezi centra turistiky, a to nejen v zimě. Pro letní turistiku a výlety je ale významné především Černé jezero, které se nachází 6 km od města. Černé jezero je největší ledovcové jezero na Šumavě, ale i v Čechách. Vzniklo v poslední době ledové. Asi 2,5 km od Černé jezera se nachází Čertovo jezero, karové jezero, opředené mnoha pověstmi. Spojením těchto dvou míst vzniká skvělá stezka Šumavskou krajinou.

35. Valdštejn

Výlet za historií. Tato zřícenina se nachází v oblasti Českého ráje a patří k nejstarším hradům tohoto kraje. Říká se, že obraz světce v kapličce je možná jedinou dochovanou podobiznou Karla Hynka Máchy. V blízkosti zříceniny se nachází skalní rozhledna Hlavatice, ze které je vidět na Turnov, Kozákov, Ještěd, Bezděz, Rálsko a kopce Českého středohoří.

36. Praha

Praha je naše hlavní město a také je devátým nejbohatším regionem v Evropě, neměli bychom ji tedy vynechat. V Praze je toho k navštívení samozřejmě mnoho, ale nic není nad svěží podzimní procházku po Staroměstském náměstí, směrem na Karlův Most. V létě vás potěší projížďka vyhlídkovou lodí nebo si můžete půjčit šlapadlo a prohlížet krásy města přímo z hladiny Vltavy.

kam na výlet Praha
Zimní večerní Praha

37. Park Mirakulum

Výlet za zábavou. Park Mirakulum najdete ve středočeských Miloticích. Park je místem především pro rodinnou zábavu. Mají tu lesní hřiště, kontaktní zoo, prolézačky, houpačky, lanová centra, nebo podzemní chodby. Park nabízí vstupné nejen rodinám, ale také školám, které sem často jezdí na celodenní výlety. Jistě se zde vyřádí celá rodina, nejen děti.

38. Vodní nádrž Seč

Vodní nádrž Seč je vodní dílo, které leží na řece Chrudimce, v oblasti Železných hor. Stejně jako ostatní české přehrady, i Seč nabízí kempy k letní rekreaci. Také patří k nejvyhledávanějším rekreačním místům v Pardubickém kraji. V nedalekém okolí můžete navštívit například zámek Slatiňany. Jedinečným prvkem zámku je zahrada plná okrasných dřevin.

39. Mariánské lázně

Výlet za relaxem. Po pořádném výletě bychom neměli zapomenout na správnou regeneraci. Mariánské lázně mohou být tím pravým místem pro vás. Mají krásnou historickou zástavbu a několik léčivých pramenů k objevování. Velmi zajímavý je například systém podzemních chodeb, které propojují jednotlivé hotely, které leží v kopci nad sebou. Můžete tak v županu a pantoflích přejít i 4 budovy bez impaktu vnějšího počasí.

kam na výlet Mariánské lázně
Mariánské lázně

40. Kladská

Když už budete v Mariánských lázních, jistě budete chtít vidět i okolí. Klid na duši a pastvu pro oči nabízí například 9 km vzdálená Kladská. Je považována za jedno z nejkrásnějších míst na Chebsku. Rybník a lovecký zámeček se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Kolem rybníka byla vytvořena dřevěná stezka. Okolí tak nabízí dokonalý prožitek z procházky v přírodě.

41. Karlovy Vary

Výlet za oplatkami? Karlovy Vary, ležící v Západočeském kraji, patří k nejnavštěvovanějším lázeňským městům v České republice. Každý by měl ochutnat tamní pramen a projít se po kolonádě s oplatkou v ruce. Kromě pěti kolonád, které ve městě najdeme, je zde také řada historických hotelů a lázeňských budov. Ale to není vše, v okolí se nachází řada památek, kostelů, kaplí, rozhleden, křížů, soch a pomníků. Možná jste nevěděli, že prameny již v minulosti vyschly, a tak se město snaží dělat vše pro jejich ochranu.

42. Klínovec

Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor a také nejvyšším bodem okresu Karlovy Vary, Chomutov a také Karlovarského a Ústeckého kraje. Jedná se o čtvrtou nejvýznačnější horu Čech. Klínovec se řadí k oblíbeným ski-areálům u nás, nicméně i v letním období může mnoho nabídnout. Na jeho vrcholu stojí stejnojmenná rozhledna, jež se pyšní zapsáním na seznam kulturních památek České republiky.

43. Hasištejn

Hrad Hasištejn je jedním z nejstarších hradů severozápadních Čech. I Hasištejn patří mezi kulturní památky naší země. Na místě této zříceniny se našly pozůstatky pohanského pohřebiště. Jeho původ sahá tedy daleko ho historie. Z jeho hradeb a věží je krásný výhled na okolí Krušných hor. Z Hasištejnu se můžete vydat rovnou na místní vodopády, které jsou vzdáleny asi 3 km od hradu. Výletu tak dodáte trochu historie i přírody.

44. Helenčiny vodopády

Výlet s dětmi? Za shlédnutí stojí jistě Helenčiny vodopády, které se nacházejí kousek od vesnice Svahová. Vodopády poskytují úžasnou scenérii. Od nich je možné pešky pokračovat přímo na Lesnou, což je horská osada. Dnes tam stojí areál, který nabízí skvělé pohoštění, ale také místní malé muzeum, resp. stálou expozici původního života horalů.

45. Červený hrádek

Červený hrádek je raně barokní zámek v Jirkově. Zámek nabízí nádherné ubytování i s wellness. Pro svůj romantický vzhled je často vyhledáván pro svatby. Mezi nejoblíbenější akce na zámku patří soutěž ve vaření svíčkové. Soutěže se účastní řada známých českých moderátorů. Pokud máte rádi tuto žlutě zbarvenou omáčku, jistě Červený hrádek navštivte.

46. Vodní nádrž Fláje

Vodní nádrž Fláje vznikla za tzv. pilířovou přehradou. Svou stavbou je to jediná přehrada svého druhu v Česku. Na rozdíl od ostatních přehrad v České republice neslouží pro kempingové rekreace. Tato nádrž slouží jako hydroenergetické zařízení a zásobárna pitné vody. Díky tomu, že je přehrada unikátní svou dutou konstrukcí, řadí se mezi naše kulturní památky.

47. Nechranice

Vodní nádrž Nechranice je pátá největší nádrž v Česku, svou délkou hráze je zároveň nejdelší sypanou přehradní hrází ve střední Evropě, se svými 3280 metry. Nebyl to sice její původní účel, ale Nechranice jsou vyhledávaným rekreačním místem. Především pak místních rybářů. Za krásného počasí jsou jimi břehy přímo poseté. Ačkoli se to na první pohled nezdá, nádrž slouží také k vodním sportům, jako je např. windsurfing.

48. Žatec

Výlet za pivem. Nedaleko Nechranické nádrže leží město Žatec. Oblast Žatce proslula především pěstováním Chmele. Pro milovníky piva proto zmiňujeme Žatec, protože toto město může nabídnout každoroční slavnost piva tzv. Dočesnou. Na tuto slavnost, která spadá vždy na první zářijový víkend, se sjíždí lidé z celé republiky, aby zde ochutnali piva ze všech možných českých pivovarů. Slavnost je vždy doprovázena koncerty a svou atmosférou se tím řadí k těm nejlepším u nás.

49. Oblík

Oblík, ležící v Českém středohoří, je bazanitový solitérní masiv nedaleko Loun. Na severovýchodě na něj navazují dva vrcholy Srdov a Brník, oddělené sedlem. Oblík a protilehlý vrch Raná jsou zajímavé především tím, že otevírají bránu Krušných hor. Při příjezdu směrem od Prahy se před vámi rozprostře úžasná scenérie Českého středohoří, které připomíná dávnou hrozbu, dnes již vyhaslých sopek.

50. Bořeň

V Českém středohoří nesmíme zapomenout také na skalnatý vrch Bořeň, který leží u Bíliny. Při výšlapu na něj se možná trochu zadýcháte, ale výhled z jeho vrcholku stojí za tu námahu. Mohlo by vás zaujmout, že Bořeň je největším povrchově znělcovým (fonolitovým) útvarem ve střední Evropě. Znělec je výlevná magmatická hornina, vyznačuje se tím, že při poklepání na ni, zní. Tedy vytváří znělý zvuk, od toho ten název.

Zábava po Čechách

Česká země nabízí mnoho krás a je tedy opravdu z čeho vybírat. Můžete cestovat za historií, za přírodními krásami, i za rodinnou zábavou. Je tu mnoho vyžití jako pro singly, tak pro rodiny s dětmi. Pokud vás zajímavý čísla naší vlasti, pak se podívejte na stránky Českého statistického úřadu, kde najdete mnoho zajímavostí. Každé město má také své stránky, kde se často dozvíte i o některých méně známých místech.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz