Domů » LeBron James: Jak se z obyčejného kluka z Ohia stal King James

LeBron James: Jak se z obyčejného kluka z Ohia stal King James

autor Jakub Čermák
0 komentářů
LeBron James v dresu Los Angeles Lakers

LeBron James je jedním z nejslavnějších basketbalistů v historii. Díky úspěchům ve své téměř dvacetileté profesionální kariéře si vysloužil přezdívku King James. Mezi jeho největší úspěchy patří čtyři mistrovské tituly v NBA, které získal se třemi různými kluby. S výběrem USA získal dvě zlaté medaile na Letních olympijských hrách v Pekingu (2008) a v Londýně (2012) a jednu bronzovou medaili z Athén (2004). Za svou kariéru obdržel nespočet individuálních ocenění. I ve svých 39 letech patří mezi nejlepší hráče v nejlepší basketbalové lize světa NBA.

Radost LeBron James nerozdává jen na hřišti. Jakožto vlivná postava ze světa sportu, trojnásobný milující otec a vášnivý filantrop pomáhá potřebným lidem díky vlastní nadaci LeBron James Family Foundation. Jaká byla cesta

Začátky obyčejného kluka z Ohia

LeBron Raymone James přišel na svět 30. prosince 1984 v Ohiu ve městě Akron. Jeho rodiči byli tehdy šestnáctiletá Gloria M. Jamesová a Anthony McClelland – muž s bohatým trestním rejstříkem. Jeho otec však (naštěstí) v životě LeBrona nehrál žádnou významnou roli.

Nedostatek financí a rodinného zázemí nutilo mladou Glorii k neustálému stěhování po předměstí Akronu v Ohiu. Věděla však, že pokud nechce, aby z LeBrona vyrostla kopie jeho otce, bude muset synovi vytvořit takové prostředí, aby z něj vyrostl slušný a vzdělaný člověk.

Jednou se Jamesova matka rozhodla, že bude James bydlet v rodině trenéra mládežnického týmu amerického fotbalu Franka Walkera, který viděl v LeBronovi velký potenciál. James dostal šanci na lepší život a tuto šanci nehodlal promarnit. Motivace jej hnala za lepším životem.

Zůstávám pokorný, protože zítřek není zaslíbený a nikdy nevíš, co se může stát.

LeBron James

LeBron hrával americký fotbal a v devíti letech jej trenér Walker přivedl i k basketbalu. Postupně v basketbalu vynikal stejně jako v americkém fotbalu. Brzy se připojil k týmu Northeast Ohio Shooting Stars, se kterým o sobě dal vědět i na mezistátní úrovni.

Střední škola: Příprava na dráhu profesionála

Už v prvním ročníku střední katolické školy St. Vincent-St. Mary High School měřil LeBron 188 cm. Díky skvělému průměru 21 bodů na zápas pomohl své škole ke státnímu titulu divize III s bilancí 27 zápasů a 0 proher. Další titul s týmem získal hned v dalších roce. Za svůj výkon byl jako první druhák povolán do prvního týmu USA Today All-USA. Ve svých šestnácti měřil už 201 cm.

Roku 2001 se o něm psalo v časopise Slam a dokonce se objevil na přední stránce časopisu Sports Illustrated.

V poslední sezóně na střední škole vylepšil svůj průměr na 31,6 bodů na zápas. Druhým rokem po sobě obdržel ocenění Gatorade pro národního hráče roku. Na konci sezóny oznámil, že roku 2003 se poprvé objeví v draftu NBA.

LeBron si jako své první číslo na dresu zvolil 23, a to kvůli svému idolu – Michaelu Jordanovi. Tohle číslo nosil jak na střední škole, tak i dlouho poté jako profesionál v NBA. Mezi jeho další idoly patřili Ken Griffey Jr. a Deion Sanders.

Cesta na výsluní – Cleveland Cavaliers

206 cm vysokého LeBrona Jamese ulovil do svých řad tým Cleveland Cavaliers jako jedničku draftu NBA v roce 2003. Fanoušci si mnuli ruce a všichni vkládali do nové akvizice velké naděje. James se profesionálního prostředí nezalekl a ve své první sezóně v NBA se předvedl naprosto famózně.

Mám rád kritiku, protože díky ní můžeme být silnější.

LeBron James

Na konci své první profesionální sezóny 2003-2004 se s průměrem 20 bodů na zápas stal teprve třetím hráčem, který coby nováček zaznamenal 20 a více bodů. Před ním to dokázali pouze Oscar Robertson a jeho idol – Michael Jordan. Rovněž se stal vůbec prvním hráčem Clevelandu Cavaliers, který obdržel ocenění pro nováčka roku NBA.

LeBron James šel do další sezóny už jako zkušený hráč. Píle a odhodlanost mu dopomohly k vylepšení průměru na zápas (27,2 bodů). Sice se Cavaliers neprobojovali do play-off, ale i tak si LeBron svými výsledky zajistil místo v All-Star Game.

Třetí sezóna dopadla pro Cleveland a LeBrona lépe. Vylepšený průměr sezóny 2005-2006 činil 31,4 bodů na zápas, čímž se James umístil na druhém místě ankety pro nejužitečnějšího hráče NBA. První větší úspěch pro James a hlavně Cavaliers přišel v další sezóně 2006-2007, kdy tým poprvé získal titul šampionů Východní konference.

Na jaře 2008 se LeBron James stal nejlepším střelcem týmu Cleveland Cavaliers v historii. Za sezónu dosáhl průměru 30 bodů na zápas. Cenu MVP mu však unikla o vlásek, když se nejlepším hráčem NBA stal Kobe Bryant z LA Lakers. V dalších dvou letech (2009-2010) už Jamesovi ocenění MVP (most valuable player) nikdo nepřebral.

Jamesovi po sezóně 2009-2010 končila smlouva, a tak věděl, že je na čase vyzkoušet nové výzvy a pokusit se vyhrát titul NBA s jiným mužstvem.

King James

O LeBrona Jamese byl v létě 2010 enormní zájem. Nakonec si zkušený hráč plácl s floridským týmem Miami Heat. To tehdy ještě netušil, že udělal jedno z nejlepších rozhodnutí v životě. Nicméně sportovní veřejnost, fanoušci a bývalí hráči NBA odsoudili Jamesovo chování před podpisem smlouvy jako neprofesionální a na čas se z oblíbeného sportovce stal psanec.

Smeče LeBrona Jamese | Zdroj: YouTube

První sezóna na Floridě však nezačala pro Jamese ani Miami vůbec dobře. Kritika na jeho osobu se promítla i do hry, kdy i sám James později přiznal, že hrál agresivněji než kdy dříve. V polovině sezóny se však tým herně zvedl a nakonec skončil na druhém místě Východní konference. Nakonec se tým probojoval až do finále, kde nakonec prohrál s Dallasem Mavericks.

Všichni máme špatné dny. Můžeš mít špatný den v práci, to se prostě stává, ale musíš najít způsob, jak se z toho dostat.

LeBron James

Zlom v kariéře nastal v následujících dvou sezónách, kdy se Miami Heat stalo šampionem NBA hned dvakrát po sobě (2012, 2013). Sám James získal dvakrát ocenění MVP a také MVP finálové série. První ligový titul pro Jamese a druhý pro Miami Heat se zrodil po finálové sérii s týmem Oklahoma City Thunder. O rok později obhájili titul po sérii se San Antoniem Spurs. V poslední sezóně 2013-2014 za Miami Heat zaznamenal v jednom zápase 61 bodů. Ve finále NBA podlehli právě San Antoniu Spurs.

V letech 2014-2018 oblékal znovu dres Clevalandu Cavaliers. Na konci sezóny 2014-2015 hrál James páté finále NBA za sebou, tehdy proti Golden State Warriors. Ve finále však prohráli.

Finále se opakovalo i o rok později (2015-2016). Díky úžasným Jamesovým výkonům získal Cleveland první titul NBA. James si tak připsal už třetí titul v kariéře a byl potřetí zvolen MVP finálové série. Cleveland se dostal i v dalších dvou sezónách do finále NBA (2016-2018) a v obou případech prohráli s Golden State Warriors.

Návrat domů, titul s Lakers a rekord v bodování NBA

LeBron James se po čtyřech letech rozloučil s Cavaliers a roku 2018 zamířil na západ do Los Angeles Lakers. V první sezóně jej trápilo zranění, ale ve druhé sezóně 2019-2020 se vrátil a po skvělých výkonech dovedl LA Lakers k mistrovskému titulu a ke svému čtvrtému titulu v kariéře. Ve finále porazili Miami Heat.

LeBron James přestoupil do LA Lakers v roce 2018
LeBron James v dresu Los Angeles Lakers | Zdroj: Flickr.com

Jako jediný hráč v historii NBA vyhrál LeBron James titul se třemi různými kluby (Miami Heat, Cleveland Cavaliers a Los Angeles Lakers). Na svém kontě má nejvíce bodů v historii NBA. V březnu 2024 měl na kontě již 40 000 bodů. Na druhém místě je se 38 387 body Kareem Abdul Jabbar, který vytvořil rekord pár měsíců před narozením LeBrona Jamese.

Sni, jako bys měl žít věčně. Žij, jako bys měl dnes umřít.

LeBron James

Sportovec a podnikatel v jednom

Když v roce 2022 James podepsal dvouletou smlouvu s Los Angeles Lakers na 97,1 milionu dolarů, stal se tak s celkovou sumou 528,9 milionu dolarů nejlépe placeným sportovcem v historii NBA. Časopis Forbes na jaře 2023 zveřejnil, že se LeBron stal vůbec prvním dolarovým miliardářem NBA. Podle časopisu Time patří mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

James je známý také tím, že vždy podepisoval kratší smlouvy – obvykle na 2 roky. Věděl totiž, že pokud mu vydrží výborná forma, může si každé dva roky říct o novou lukrativnější smlouvu; byl si také vědom růstu platového stropu.

Sport však nebyl jeho jediným zdrojem příjmů. James spolupracoval se značkami jako Kia, Coca-Cola, McDonald’s, Intel, atd. Po vzoru Michaela Jordana podepsal smlouvu s Nike, která mu vynesla na začátku profesionální kariéry 90 milionů dolarů.

Starostlivý otec a zakladatel charitativní nadace

LeBron James žije spokojený život se svou láskou ze střední školy Savannah Brinsonovou, kterou si vzal za ženu 14. září 2013. Pár společně vychovává tři děti – syny LeBrona Jamese Jr. (*2004), Bryce Maxima Jamese (*2007) a dceru Zhuri Nova James (*2014). Oba synové jdou v otcových stopách a hrají za své školy basketbal.

James nezapomíná ani na své kořeny a udržuje si úzké vazby na rodné město Akron ve státě Ohio, kde sídlí i jeho charitativní nadace LeBron James Family Foundation (LJFF). Nadaci založil v roce 2004 proto, aby pomáhal hlavně mladým lidem na jejich cestě za vzděláním. Díky nadaci v Akronu vznikla základní škola, bytový komplex, komunitní centrum a zdravotnické centrum.

Nesmíš se bát, že prohraješ. Je to totiž jediná cesta, jak uspět. Nebudeš vyhrávat pořád, a to je v pořádku.

LeBron James

James na jaře 2024 prozradil, že se jeho konec v profesionálním basketbalu blíží. Rád by si však splnil další sen – chtěl by si zahrát jednu sezónu s některým ze svých synů. Možnost by byla s nejstarším synem LeBronem Jamesem Juniorem. Mohl by se totiž dostat do draftu již letos. Uvidíme ještě v jednom týmu dva LeBrony Jamese?

Ať žije král!

LeBron James je pro spoustu lidí v USA velkou inspirací a pro některé zase něco jako Robin Hood. Jen s tím rozdílem, že LeBron nemusel bohatým brát, aby mohl chudým dávat. Stačilo mu vyrůstat v chudobě, aby si mohl zvolit cestu, na jejímž konci bude vítězem, který bude lidem rozdávat radost tím, co dělá. A jak je jeho zvykem, dělá to nejlépe, jak dovede. Jako pravý King. King James.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz