Domů » Marketingová kampaň a strategie pro prezidenta

Marketingová kampaň a strategie pro prezidenta

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Marketing a PR prezidenta

Prezident republiky by měl být nejvyšší autoritou v zemi, lidé by měli k prezidentovi vzhlížet s respektem a jakousi pokorou. Současný a možná i budoucí prezident tento masarykovský ideál příliš neplní nebo plní jen pro část populace.

Jak důležité je mít silnou osobnost nebo zacílit kampaň jsme mohli vidět v prezidentských volbách USA.

Marketingová kampaň v prezidentských volbách

Jak ukázaly minulé prezidentské volby, tak předvolební marketingová kampaň je v prezidentských volbách možná ještě důležitější než ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dva měsíce před volbami bylo poměrně jasné, kdo se dostane do druhého kola prezidentských voleb. Hlavní favoriti Miloš Zeman a Jan Fischer měli drtivý náskok před ostatními zájemci o hrad.

Tým Karla Schwarzenberga však udělal výborně cílenou kampaň a nárůst preferencí přišel v ten správný čas. Jana Fischera předstihl téměř o 7% a jen několik tisíc hlasů ho dělilo on vítěze prvního kola Miloše Zemana.

Jaká by měla být marketingová kampaň v prezidentských volbách?

Sestavit marketingovou kampaň k prezidentským volbám patří spíše do kategorie obtížné. V českém kontextu nemáme příliš zkušeností a odlišnosti od korporátního marketingu jsou značné.

Ve středu marketingové kampaně by měla být silná osobnost. Prezident není tolik o idejích jako politické strany. Prezident je osoba, jenž mohou lidé vidět a mluvit s ní. Nejlépe se dělá marketingová kampaň na dobrý produkt, takže dobrý kandidát je prvním zásadním předpokladem úspěchu. Jaká by tato osoba měla být:

  • široce respektovaná
  • podporovaná businessovými kruhy
  • minimálně část společnosti by k ní měla vzhlížet
  • reprezentativní
  • rétoricky silná

Životopis kandidáta není daný, ale s životopisem je možno pracovat a přizpůsobovat částečně cílové skupině voličů. Různé věci vytahovat a jiné zase maskovat. Cílová skupina voličů je z marketingového hlediska absolutně zásadní věc. Pokud chci oslovit všechny občany České republiky, tak to nejspíše nedělám správně. Zacílit a vystřelit se v prezidentských volbách vyplatilo před pěti lety a nejspíše tato strategie bude slavit úspěch i v prezidentských volbách 2018.

Sociální sítě jsou v dnešní době zásadním komunikačním kanálem. Kandidát bez dobré správy sociálních sítí se bude ochuzovat o komunikační kanál a bude ztrácet za konkurencí. Výjimku může tvořit současný prezident Miloš Zeman, který cílí především na lidi používající sociální sítě sporadicky.

PR prezidenta republiky

V předvolební kampani naplno uvidíme sílu prezidentského úřadu a jeho PR. Miloš Zeman má výhodu, že hovoří z pozice prezidenta a media mu dávají prostor. S tímto statusem má obrovskou výhodu před jeho protikandidáty. Naopak i všechny přešlapy prezidenta a špatná rozhodnutí vidí voliči z první ruky.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz