Domů » Bitcoin jako digitální zlato

Bitcoin jako digitální zlato

od JulieS

Bitcoin jako digitální zlato. Má Bitcoin na to, aby převzal pozici zlata v portfoliích investorů? Čeká nás krize? A pokud ano, jak ochránit své peníze? Jaké jsou výhody Bitcoinu a vyplatí se do něj investovat? Na tyto a další otázky se podíváme v dnešním článku.

Bitcoin a informace

Informace jsou nová ropa a Bitcoin možná měnou budoucnosti. Jen si představte, kdybyste před šesti lety věděli o vývoji Bitcoinu. Tato informace by poznamenala celý Váš život, jelikož byste dnes byli miliardáři.

Přichází krize?

Ekonomické cykly se neustále opakují, poslední velká krize začala v roce 2008. A ukazatele nasvědčují tomu, že nás možná čeká krize další. Zvětšují se rozdíly ve společnosti, čelíme ekologickému populismu, probíhají obchodní války USA s Čínou. Čína má ekonomické problémy. Vztahy mezi Íránem a USA jsou stále vyhrocenější. Dluh USA se zvětšuje do nepředstavitelných rozměrů. Na akciovém trhu se společnosti prodávají za násobky své hodnoty, ale ekonomika přitom zpomalila. 

Přijde ekonomický kolaps v roce 2020? 

Fenoménem, který stojí za povšimnutí je příchod negativních úroků na trh. Úroky se dlouhodobě snižovaly a nyní již překračují nulovou hranici. Banky tak v podstatě budou lidem platit za to, že si půjčují. Systém, ve kterém jsou peníze lehko dostupné a lidé nuceni k utrácení je velmi nebezpečný. V takovém prostředí se silně zvyšuje pravděpodobnost ekonomické krize.

Zda očekávaný ekonomický kolaps přijde v roce 2020 nemůže nikdo s určitostí říct, ale je to možné. Mnoho investorů již zvyšuje podíl zlata ve svém portfoliu. Vytvářejí si tak ochranu před možnou krizí. Je ale zlato dobrým útočištěm při selhání akciového trhu a pádu dolaru? Vědět jaký efekt má pokles trhu na drahé kovy je důležité pro naše investiční rozhodnutí.

Investice do zlata

Nahlédneme-li do historie, tak zjistíme, že téměř při každé ekonomické krizi zlato získalo na hodnotě. Ale proč zrovna zlato? Proč ne další drahé kovy, nebo něco úplně jiného? Z chemického pohledu je zlato docela nezajímavé. Tak proč, ze 118 prvků v periodické tabulce, mělo lidstvo vždy tendenci zrovna tento prvek používat jako měnu a uchovatel hodnoty?

Proč zlato?

Je to celkem jednoduché. Většina dalších prvků je příliš reaktivní, toxická nebo nepraktická (třeba plyny). Zbydou nám pak pouze kovy, ale některé z nich zase korodují, například měď. Některé jsou až příliš vzácné a mince z nich by byli tak malé, že bychom je snadno ztráceli. Nakonec nám zbyde pouze zlato a stříbro. Ale stříbro má velkou nevýhodu, po nějaké době se zakalí. 

Co si můžeme vzít z tohoto eliminačního procesu? Především to, že měna nesmí být toxická, musí být stabilní, jednoduše přenositelná a musí být dostatečně vzácná. Také jsme se dozvěděli, že aby něco mělo hodnotu, nemusí to být užitečné. Zlato samo o sobě, je skoro k ničemu. Jen velmi malé procento se využívá na šperky a mikroprocesory.

Zrušení zlatého standardu

Na světě existuje jen velmi málo alternativ ke zlatu, tak proč se přestalo používat jako měna? Důvodem je neomezený ekonomický růst. V roce 1973 prezident Richard Nixon rozhodl o tom, že americký dolar již nebude vázaný na zlato. Do té doby fungovaly peníze jako takové “poukazy”, které bylo teoreticky možné vyměnit zpět za zlato. Dnes banky mohou peníze tisknout podle potřeby, čímž ale snižují jejich hodnotu. Současný systém sice podporuje růst ekonomiky, ale zároveň je dlouhodobě neudržitelný. 

Investoři v době před krizí zvyšují podíl zlata ve svém portfoliu.
Investoři v době před krizí zvyšují podíl zlata ve svém portfoliu.

Jak investovat v době krize? 

V dnešní době, se na krizi můžeme připravit i jinými způsoby než pouze investicí do zlata. Chvilku po finanční krizi v roce 2008 se na světě objevil Bitcoin, decentralizovaná kryptoměna. Bitcoin neovládá žádná instituce ani jednotlivec, je to pečlivě navržený systém, který funguje jen díky kryptografii a souhrou lidí, kteří ho používají. 

Co je to Bitcoin?

Co je to Bitcoin jsme si řekli již v předchozím článku o Bitcoinu. Proč se ale najednou bavíme o Bitcoinu? Bitcoin je často označován jako digitální zlato. Ačkoliv je to zjednodušení, je to užitečná představa, která nám pomáhá pochopit klíčové vlastnosti Bitcoinu.

Jedním z hlavních účelů Bitcoinu je uchování hodnoty. Vlastnost, která je po dlouhá léta přiřazována zlatu. I když je cena Bitcoinu vysoce volatilní, nabízí bezpečné útočiště pro obyvatele zemí, které se vyskytují v nouzi. Vzpomeňme si, co se stalo ve Venezuele.

Těžba Bitcoinu

Bitcoin se obchoduje za vysokou cenu, především proto, že jeho nabídka je omezena. Podobně jako u drahých kovů. Nové Bitcoiny se do oběhu dostanou pouze pomocí těžení. 

Těžba nových Bitcoinů zabezpečuje celý systém, díky tomu lze Bitcoiny používat. Těžení Bitcoinu je ovšem velice náročná činnost, stejně jako u zlata. Vyznačuje se velkou spotřebou zdrojů, především elektřiny a je nutné mít i dobré hardwarové vybavení. Těžaři jsou však za své úsilí finančně kompenzováni.

Těžba Bitcoinu se v České republice z důvodů vysoké ceně elektřiny již spíše nevyplatí, ale existují i jednodušší způsoby, jak si zajistit pasivní příjem.

Proč si místo zlata koupit Bitcoin?

Proč si kupovat něco virtuálního a nehmatatelného, když si můžete koupit fyzické zlato, které budete mít doma? Zlato se možná zdá o něco víc reálné, ale je tomu skutečně tak? Kdyby ho lidé už po staletí nevnímali jako něco cenného, chtěli byste ho? Zlato vás nenasytí, dokonce ho nelze používat ani na výrobu nástrojů, je moc měkké. Samo o sobě je tak trochu k ničemu, stejně jako virtuální Bitcoin. Jen jsme si na něj zvykli.

Dnes jsou lidé ochotni za zlato platit velké sumy, především kvůli vlastnostem, které jsme probírali výše. Bitcoin disponuje velmi podobnými vlastnostmi, dokonce v některých ohledech i o něco lepšími. 

Celkový přísun Bitcoinů do oběhu je velmi malý a bude se postupně snižovat až téměř na nulu. Je tedy velmi vzácný a jeho vzácnost se přirozeně zvyšuje. To z něj dělá atraktivní investici pro mnoho investorů. 

Bitcoin může být dobrou alternativou zlata.
Bitcoin může být dobrou alternativou zlata.

Jaké jsou výhody Bitcoinu?

Jaké jsou výhody Bitcoinu a má smysl se o něj zajímat? Celý systém Bitcoinu je velmi stabilní a je téměř nemožné ho nabourat. Teoreticky by to dokázal jen člověk, který by ovládal více jak 50 % těžařů. Pokud by se to však stalo, bylo by především v jeho zájmu tento systém nepoškodit. 

Nikdo nad Bitcoinem nemá kontrolu, je decentralizovaný stejně jako třeba torrent, kmeny Apačů v Mexiku nebo skupiny anonymních alkoholiků.

Obrovská výhoda Bitcoinu je to, že se dá posílat mnohem jednodušeji než zlato. Jedním kliknutím můžete Bitcoin poslat přes celý svět a nikdo vám to nemůže zakázat.

Investice do Bitcoinu

Do Bitcoinu můžete začít investovat již od pár korun. Spodní hranice investice zde není nijak omezena. Investování do Bitcoinu je ale velmi rizikové a nedoporučujeme do něj investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Existují další, méně rizikové způsoby, jak si vydělat peníze na internetu.

Dnes nabízí investice do Bitcoinu mnoho platforem, dokonce si můžete u Expobank otevřít spořící účet, kam si můžete pravidelně spořit v této kryptoměně.

Jaké jsou nevýhody Bitcoinu?

Bitcoin má i svoje nevýhody. Pokud by nastal celosvětový výpadek elektřiny, nešlo by ho používat. Jakmile by ale začala fungovat, lidé by mohli nadále Bitcoin využívat, o své úspory v něm by nepřišli.

Je Bitcoin lepší investice než zlato? 

Už víme, že Bitcoin má svoje výhody i nevýhody. Je to možná nová alternativa ke zlatu. Bitcoin ale používáme teprve něco přes 10 let, zatímco zlato používáme již téměř 1000 let. Ačkoliv má Bitcoin podobné vlastnosti a všechny předpoklady stát se novým digitálním zlatem, nikdo přesně neví, jak se jeho cena bude chovat v době krize. Vše, co máme jsou jen teorie a odhady.

Je zřejmé, že Bitcoin může být investice s velkým potenciálem. Při investování ale myslete na to, že hlavním pravidlem je snažit se zamezit ztrátě. Mějte s investicemi trpělivost, nezapomínejte na diverzifikaci portfolia a další zásady bezpečného investování.

Články, které stojí za přečtení: