Myšlenková mapa: Co to je a jak si ji vytvořit?

Myšlenková mapa – ne, to rozhodně nejsou jen dvě náhodně spojená slovíčka. Možná o tomto pojmu nic nevíte a zdá se vám zvláštní. Pravdou je, že myšlenkové mapy jsou v poslední době stále oblíbenějším tématem. Jejich úkolem je pomáhat nám získat jasnou vizi o naší životní cestě, vytvořit hmatatelnou představu o pracovní sféře a dopomoci dojít do cíle.

Že o tomto slovním spojení slyšíte poprvé v životě? Nevíte, co si pod ním představit? Netušíte, k čemu je nějaká myšlenková mapa vůbec dobrá? Pak jste tu správně! V dnešním článku se společně podíváme na bližší význam myšlenkové mapy a především si řekneme, jak si takovou osobní mapu myšlenek vytvořit.

Myšlenková mapa: Co to je?!

Na samotném úvodu dnešního článku by určitě nebyla škoda vysvětlit, co pojem myšlenková mapa vlastně znamená. Zatímco někdo už tuší, jiný nemá sebemenší představu. Myšlenková mapa by se dala definovat jako tok myšlenek zachycený obrázky, slovy, poznámkami, grafy.

Můžete si představit situaci, kdy například mluvíte s kamarádkou nebo kamarádem po telefonu a přitom něco čmáráte na papír. Důležité je, že výsledná mapa představuje plán, jenž vám má pomoci dosáhnout cíle nebo vám ukázat, jak k onomu cíli dojít.

Myšlenkové mapy zpopularizoval Tony Buzan v 60. letech.

Myšlenková neboli mentální mapa by měla vizuálně znázorňovat souvislosti a vztahy mezi vyznačenými entitami. Primárním cílem všemožných myšlenkových map je řešení problémů a plánování cesty k cíli.

Pokud se díváte na myšlenkovou mapu, tak si můžete uvědomit věci, které Vám dříve zůstávali skryté.

Jak si myšlenkovou mapu vytvořit?

Teď už se dostáváme k té zajímavější části – tedy k tomu, jak si myšlenkovou mapu vytvořit a znázornit tak na papír postup k vašemu cíli. Nečekejte žádné složité návody, technické postupy a zkrátka nic, co by vás odradilo už na samotném začátku. Teď si společně řekneme, jak v několika krocích vytvořit svou mapu myšlenek.

Krok první: uvědomte si hlavní myšlenku

Na začátku všeho stojí hlavní myšlenka. Ta je středobodem celé mapy a od té se musíte odrazit. Vaše myšlenková mapa pak bude tuto myšlenku rozvíjet. Ještě než se pustíte do kreativního tvoření, zamyslete se a uvědomte si, jakou myšlenku toužíte podporovat, rozvíjet, větvit a především dotáhnout do cíle.

Hlavní myšlenku ukotvěte doprostřed papíru a následně rozvíjejte.

Krok druhý: připravte si pomůcky

Tvoření myšlenkové mapy je především kreativní činnost. Tedy měla by být, aby byl výsledek co možná nejefektivnější. Proto je důležité, aby vás její tvoření bavilo. A jak toho docílit? Probuďte v sobě kreativního ducha a připravte si ke své tvorbě veškeré pomůcky, které byste mohli použít: hodí se tužky, fixy, pastelky, vodové barvy, progresa, temperky, zvýrazňovače, barevné propisky atd.

Barvy rozvíjí nový myšlenkový rozměr a mohou mentální mapa zpřehlednit a otevřít nové možnosti.

Krok třetí: zajistěte si klidné a příjemné prostředí

Chcete-li se pustit do vytvoření své myšlenkové mapy, zajistěte si pro tuto chvíli klidné, nikým nerušené a příjemné prostředí. Zavřete se v ložnici, vyjděte se všemi pomůckami na terasu, vypněte mobilní telefon i televizi. Zkrátka se nenechte nikým a ničím rušit. Do tvoření se rovněž pusťte jen v případě, kdy budete mít dobrou náladu a budete se cítit uvolněně.