Domů » Možné koalice po volbách 2017

Možné koalice po volbách 2017

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Možné koalice po volbách

Možné koalice po volbách

Pro byznys i obyčejný život každého z nás je zásadní politická situace v České republice. Naše země o víkendu volila ve vůbec nejdůležitějších možných volbách do Poslanecké sněmovny. Na straně vítězů stanuly poměrně nové subjekty (produkty) ANO 2011, SPD a Piráti. Naopak na straně poražených tradiční strany ČSSD, KSČM a TOP 09.

Politika bude jiná

Změna politiků a stylu politiky je výrazná. K moci se dostává politický subjekt s velmi silným postavením jednoho muže, který přišel z velkého byznysu. Od Andreje Babiše není třeba čekat přílišnou opatrnost, protože velkých kroků se nebojí.

Zásadní bude jakého sežene koaličního partnera. Matematicky se nejpravděpodobněji jeví spolupráce s ODS – jejich spolupráce by přinesla 103 křesel. Pokud by ANO 2011 spolupracovalo s Piráty nebo SPD, tak by tato spolupráce přinesla pouze 100 křesel.

Vláda ANO 2011 a ODS by mohla přinést poměrně pravicovou politiku, ovšem je zde několik třecích ploch. Jednou z největších je EET, jenž ODS zásadně odmítá.

Dobře představitelná je však skutečnost, že se zde zrodí kompromis. Nyní je na tahu nejsilnější pravicová strana ODS, protože Andrej Babiš se v pondělí odpoledne vyjádřil velmi kladně k spolupráci s ODS.

Pokud by ODS vstoupila do vlády s ANO 2011, tak by mohla ODS zamezit zákonům postihující malé živnostníky a podnikatele. Kdežto pokud ANO 2011 vstoupí do vlády například s SPD, tak dá Andrej Babiš zelenou některým nařízením a zákonům okolo referend (to může být průsečík obou hnutí).

Jednoduše řečeno – budoucí koaliční partner může velice ovlivnit politiku ANO 2011 a částečně ji nasměřovat.

 

 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz