Domů » TOP 7: Nejlepší knihy o finanční gramotnosti

TOP 7: Nejlepší knihy o finanční gramotnosti

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
knihy o finanční gramotnosti

Finanční gramotnost zdaleka není jednoduché téma. Obsahuje mnoho dílčích témat jako osobní finance, investování, půjčky či rodinný rozpočet. A zároveň v současné době roste inflace, hrozí recese a valí se na nás tolik makroekonomicky komplikovaných témat, že většina lidí se ani neodvažuje se do tohoto tématu ponořit.

Přesto znalostí není nikdy dost a možná vám některá z těchto 7 knih o finanční gramotnosti pomůže lépe hospodařit s těžce vydělanými penězi anebo zatoužíte stát se i investorem.

Finanční gramotnost v dnešním světě

Lidé si rádi stěžují na všechno, na co je škole nepřipravila. Hlavně, že bylo potřeba učit se násobilku, vyjmenovaná slova a periodickou tabulku, když schopnosti a dovednosti reálně potřebné v současném světě se v kurikulu neobjevily. Finanční gramotnost je jednou z nich. Bez jistého základu a povědomí o tom, jak ekonomika a peníze fungují a jak si zařídit pohodlný život, se dnes již nikdo neobejde.

Naštěstí skvělých knížek na toto téma je na trhu dost, vybrali jsme pro vás TOP 7 (a tři bonusové v angličtině).

1. Nejbohatší muž v Babyloně od George S. Clasona

Kniha Nejbohatší muž v Babylonu bývá označována za jednu z nejlepších knih o spořivosti, osobním bohatství a finančním plánování. Není divu, že ji najdete stále v oběhu i téměř 100 let po jejím vydání. Jedná se o sbírku podobenství vyprávěných z pohledu fiktivního muže jménem Arkad, který se z písaře vypracoval na nejbohatšího muže v Babylonu. Prostřednictvím jeho cesty čtenáři dostávají ponaučení, jak nejen vytvářet bohatství, ale také jak tyto peníze chránit a moudře investovat.

2. Inteligentní investor od Benjamina Grahama

Benjamin Graham, označovaný za jednoho z největších investičních poradců 20. století, napsal tuto knihu pro lidi, kteří chtějí investovat své prostředky. Protože si uvědomoval, že i když dobře vyděláváte, neznamená to, že budete moudrým investorem. Tato “bible akciového trhu” plná rad, které mohou začínající investory ochránit před podstatnými chybami, vás naučí vytvářet dlouhodobé strategie nakládání s penězi.

3. Váš soused je milionář od Thomas J. Stanley

Myšlenka žít nad poměry, abyste si udrželi zdání a zapadli, existovala dávno předtím, než ji posílily sociální sítě. A právě proto je toto mistrovské dílo Thomase J. Stanleyho klasikou. Podrobně popisuje, jak se méně majetní lidé dostali do pasti elitních luxusních značek, která jim brání v získání bohatství. Naznačuje také, že napodobování pracujících boháčů je lepší strategií než snaha kopírovat životní styl super elity.

4. Psychologie peněz od Morgan Housel

Ačkoli být mistrem v sestavování rozpočtu a vynikajícím matematikem z vás může udělat dobrého hospodáře s penězi, tato kniha vás nabádá, abyste svůj vztah k penězům analyzovali na hlubší úrovni. Máte nějaké finanční trauma? Utrácíte, abyste nasytili své ego? Jaké máte o penězích předsudky? 

Kniha Psychologie peněz je souborem 19 krátkých příběhů, které zkoumají různé způsoby, jakými lidé přemýšlejí o penězích, a naučí vás, jak lépe pochopit svůj vztah k penězům. Hospodaření s penězi není jen záležitostí matematickou, ale také emocionální a psychologickou.

vše o finanční gramotnosti

5. Myslete jako miliardář – Tajemství Warrena Buffetta od Roberta G. Hagstroma

Hagstrom přináší novou analýzu Buffettovy základní moudrosti, složité mozaiky rozsáhlých myšlenek a postřehů, které Buffett nazývá Money Mind.

Co přesně je Money Mind? Na jedné straně je to způsob uvažování o zásadních finančních otázkách, jako je alokace kapitálu. Na další úrovni shrnuje celkový způsob myšlení pro úspěšné investování na dnešním rychlém akciovém trhu. Způsob myšlení, který závisí na odhodlání učit se, přizpůsobovat se a čelit nepodstatnému informačnímu šumu. Tato kniha pojednává stejným dílem o investování jako o přemýšlení.

6. Tao Warrena Buffetta od Mary Buffettové a Davida Clarka

V knize Tao Warrena Buffetta najdete nejchytřejší, nejzábavnější a nejpamátnější výroky Warrena Buffetta, pomocí kterých chtějí autoři odhalit životní filozofii a investiční strategie.

Citáty v této knize jsou příkladem Warrenových praktických strategií a poskytují užitečné ilustrace pro každého investora a modely, které může každý následovat. Citáty vybrali z různých zdrojů, včetně osobních rozhovorů, firemních zpráv, profilů a rozhovorů. Autoři ke každému citátu uvádějí krátké vysvětlení a kdykoli je to možné, používají příklady z Buffettových vlastních obchodních transakcí, aby ilustrovali jeho slova v praxi.

🗣️ Warren Buffett: Měli byste investovat do podniku, který může řídit i hlupák, protože jednoho dne to hlupák bude dělat.

7. Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla

Mistrovský plán úspěchu založený na původních rozhovorech s ocelářským magnátem Andrewem Carnegiem inspirovaly Napoleona Hilla k vydání hned několika bestsellerů.

Kniha Myšlením k bohatství, která původně vyšla v roce 1948, představuje sedmnáct principů úspěchu tak, jak mu je poprvé popsali Carnegie a další vysoce úspěšní lidé. Při čtení rozhovorů mezi Hillem a Carnegiem se dozvíte, jaké jsou stavební kameny úspěchu a jak je uplatnit, abyste zcela změnili svůj život. Každý jednotlivec, bez ohledu na vzdělání, zdroje nebo profesi, může tyto principy použít k dosažení své vize úspěchu, stejně jako to po těchto rozhovorech udělal sám Hill.

Knihy, které nebyly přeloženy do češtiny

Mnoho výborných knih o finanční gramotnosti bylo napsáno v angličtině a bohužel nejsou česky dostupné. Pokud anglicky umíte, tak se určitě podívejte na následující tituly:

1. The Total Money Makeover od Dave Ramsey

Nic není pro vaši finanční pohodu škodlivější než zdánlivě nepřekonatelné množství dluhů. A když nemáte plán, jak to zvládnout, můžete se ocitnout v ještě větší finanční díře. Tato kniha nabízí plán na splácení dluhů, boří některé mýty o penězích a může vám pomoci zajistit si rezervu pro nouzové situace nebo na důchod.

💡 Tip: Pokud si v angličtině nevěříte, stejně zkuste některou z těchto knížek otevřít. Slovní zásoba bývá v takovýchto knihách omezenější než v krásné literatuře a tak možná budete příjemně překvapeni. 

2. Broke Millennial od Erin Lowry 

Kniha Broke Millennial, která je součástí série tří knih radících mileniálům, jak dělat ta nejlepší finanční rozhodnutí, je určena dvaceti- až třicetiletým, kteří se neustále potýkají s nedostatkem peněz a nemohou přijít na to, jak zařídit, aby jejich peníze pracovaly pro ně. Broke Millennials také popisuje, jak se vypořádat s nepříjemnými scénáři v běžném životě, např. co dělat, když si nemůžete dovolit rovnoměrně rozdělit účet za luxusní večeři.

3. Clever girl finance od Bola Sokunbi

Možná se nepotápíte v dluzích a vaše finance jsou tak akorát stabilní. Tato kniha by vám mohla pomoci posunout vše na další úroveň. Finanční expert Bola Sokunbi rozebírá, jak můžete lépe sledovat své výdaje, sestavit si rozpočet a skutečně se ho držet, takže i když nevyděláváte velké peníze, stále máte peníze v bance.

Naučit se finanční gramotnosti není ani lehké ani samozřejmé. Je to cesta, která nějakou dobu trvá, kterou je potřeba projít občas i pomocí pokusů a omylů. Tyto knihy vám na této cestě mohou pomoci utřídit si myšlenky a dosáhnout vašich cílů rychleji. I když pamatujte na to, co říká Warren Buffett:

🗣️ Warren Buffett: Bez ohledu na to, jak velký je váš talent nebo úsilí, některé věci prostě vyžadují čas: Dítě nevyrobíte za jeden měsíc tím, že otěhotníte devět žen.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz