Domů » Nejlepší debetní karty v České republice?

Nejlepší debetní karty v České republice?

autor Dominika Veselá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejlepší debetní karty

Máte v peněžence malou plastovou kartičku, kterou vytahujete pokaždé, když chcete něco zaplatit v obchodě? A nazýváte ji kreditkou, protože tento pojem je všeobecně známý a hojně používaný? Pak pravděpodobně neděláte dobře, protože nepochopení rozdílu mezi debetní a kreditní kartou by vám mohlo přinést spoustu finančních problémů. Nejspíše ale prostě jen zaměňujete název kreditní za debetní. Pojďme se podívat na specifika!

Co je to tedy vlastně debetní karta?

Debetní karta je platební karta, která je propojená s bankovním účtem držitele a umožňuje provádět finanční operace, tj. výběr hotovosti a bezhotovostní platby v maloobchodech nebo na internetu.

Toto vše je možné, pokud je na spořícím účtu, ke kterému byla debetní karta vydána, dostatek peněz. K zúčtování finanční operace dochází buď okamžitě po transakci (pokud je provedena on-line) nebo v rozmezí několika dnů (při off-line zadání).

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Existují různé typy platebních karet, ale běžný člověk nad jejich rozdíly příliš nepřemýšlí. Vystačí si s vědomím přítomnosti plastové kartičky, se kterou lze u bankomatu vybírat hotovost a platit v obchodě, pokud u sebe právě nemá peníze.

Zde je seznam základních rozdílů mezi debetní a kreditní kartou:

 • Debetní kartou čerpáte finance z vlastního peněžního účtu, zatímco s kreditní kartou čerpáte vždy peníze banky, tzn. je nutné je v určitém časovém období uhradit.
 • Kreditní kartou lze platit i bez vlastnictví bankovního účtu, neboť kreditky mají vlastní úvěrový účet a dlužné peníze se bankám splácejí podle předem stanovených pravidel.
 • Za přečerpání hotovosti na běžném účtu se platí více než při použití kreditní karty.
 • Pokud kreditní kartou vybíráte peníze z bankomatu, zaplatíte neúměrně více, než když použijete debetní kartu.

Vlastnictví debetní karty přináší mnohé výhody, jak je patrné i z výše uvedeného souhrnu. Uživatel u sebe nemusí neustále nosit hotovost a může se poměrně snadno dostat ke svým financím.

Při nepovoleném kontokorentu nelze čerpat více, než je zůstatek na běžném účtu.

Jedinou nevýhodou může být penalizace, která vám může reálně hrozit například pokud příliš často vybíráte z bankomatu nebo naopak provádíte málo transakcí v obchodě při nákupu.

Speciálním typem platební karty je embosovaná karta, na které jsou embossingem vyraženy údaje o kartě a majiteli. Tímto typem karty se dá platit v provozech, které nejsou vybavené elektronickým terminálem. V takovém případě se k přečtení údajů použije mechanické snímací zařízení zvané imprinter.

Nejlepší debetní karty v ČR?

Na internetu najdete několik spolehlivých porovnávačů výhod kreditních karet, ale o debetní karty se nikdo příliš nezajímá. Určitě je ale dobré vědět, která karta, patřící k běžnému bankovnímu účtu, je nejlepší a nejspolehlivější. Každá banka nabízí jiné benefity, víte o všech?

Chcete mít přehled o správných kódech banka? Pak si přečtěte článek Kódy bank v ČR.

Vlastníkem debetní karty se stáváte v momentě, pokud si u některé z bank sjednáte bankovní účet. Lidé nejčastěji volí tyto společnosti:

 • Moneta Money Bank
 • Česká spořitelna
 • Komerční banka
 • Air Bank
 • ČSOB
 • mBank
 • Raiffeisenbank
 • Equa Bank
 • UniCredit Bank
 • Sberbank

V našich končinách nejčastěji narazíme na debetní karty s logem společnosti Visa nebo MasterCard. Kartu od těchto dvou vydavatelů má u nás naprostá většina lidí. Oproti tomu karty jako American Express a Diners Club jsou v České republice jen málo rozšířené. I debetní karta Maestro spadá pod společnost MasterCard.

I když se všude píše, že debetní kartu dostanete jako takový doplněk k běžnému účtu, není to tak přízemní. Vy jako uživatel máte nárok na ten nejlepší a nejvýhodnější běžný účet na trhu!

Otevírání účtů či zřizování kreditních karet je možné také na základě generální plné moci nebo plné moci právě k tomuto úkonu. Je ovšem dobré, abyste se informovali u dané banky, jaká jsou přesná specifika, formuláře či konkrétní vzory.

Tip: Velmi oblíbené jsou také debetní karty od známého fintechu Revolut, který po zřízení aplikace nabízí tři úrovně svého účtu i platební karty. Revolut také nabízí tvorbu virtuálních platebních karet a různé další vychytávky při práci s vašimi financemi.

Debetní karta od Moneta Money Bank

S touto platební kartou lze hradit v obchodech a on-line. Samozřejmostí je také možnost vybírat hotovost z bankomatu. Společnost Moneta dodává, že debetní kartu dostane zdarma každý, kdo si založí běžný účet Tom, a to je možné v aplikaci Smart Banka, Internet Banka nebo na každé pobočce Moneta Money Bank. Nabízí karty od obou společností, tedy Visa i MasterCard.

Výhody:

 • Výběry z domácích bankomatů Moneta zdarma.
 • Výběry v zahraničí zdarma.

Nevýhody:

 • Vedení debetní karty Standard za poplatek 59 Kč.

Debetní karta od České spořitelny

Česká spořitelna nabízí bezkontaktní embosovanou debetní kartu MasterCard Business nebo Visa Business Plus. Je vhodná k použití doma i v zahraničí. Výhodou této karty je možnost jejího propojení s bezplatným programem MasterCard Business Selection, který nabízí mnoho benefitů, například asistenci na telefonu, vstup do letištního salonku MasterCard Lounge na Letišti Václava Havla a slevy na vybrané druhy zboží. Česká spořitelna nabízí podnikatelům také služební kartu Maestro.

Výhody:

 • Debetní karta zdarma k běžnému účtu.
 • Výběry z bankomatů České spořitelny zdarma (po České republice).
 • Z bankomatů Erste Group můžete vybírat hotovost i ze zahraničí za poplatek 5 Kč.

Nevýhody:

 • Výběry z bankomatů jiných bank jsou drahé.

Debetní karta od Komerční banky

I Komerční banka nabízí své bezkontaktní debetní karty. S platební kartou můžete dokonce dvakrát vybrat z cizích bankomatů v České republice, a to zdarma. Banka navíc spustila program 3D Secure, který zaručuje ještě bezpečnější platby na internetu. Velikým rozdílem oproti jiným bankám je možnost zvolit si vlastní design debetní karty. Buď si můžete vybrat obrázek z dostupného seznamu nebo dodat svůj vlastní.

Výhody:

 • Debetní karty jsou vydávány zdarma k běžným účtům.
 • Výběry ze všech bankomatů Komerční banky zdarma.
 • Plus karta umožňuje dvakrát měsíčně vybrat peníze z bankomatu jiné banky.

Nevýhody:

 • Vysoký poplatek za výběr hotovosti v zahraničí.

Debetní karta od Air Bank

Společnosti Air Bank se v posledních letech vcelku daří konkurovat ostatním velikým bankám a spořitelnám, a to některým vychytávkám. Debetní karta poskytuje sice takřka totožné výhody, jako u výše zmíněných společností, ale pokud u Air Bank zaplatíte alespoň pět nákupů měsíčně kartou, zúročí vám vaše peníze na účtu úrokem 1 % ročně. Navíc pokud si debetní kartu zapomenete doma, můžete pohodlně zaplatit mobilem nebo chytrými hodinkami, popřípadě bezkontaktní nálepkou.

Výhody:

 • Dvě platební karty k běžnému účtu a platební nálepka.
 • Všechny výběry u Velkého tarifu zdarma.

Nevýhody:

 • Výběry z jiných bankomatů po České republice za poplatek 25 Kč (u Malého tarifu).

Debetní karta od ČSOB

ČSOB shodně jako například Moneta nabízí karty společnosti Visa nebo MasterCard. Po vzoru Komerční banky si na debetní kartu od ČSOB můžete dát obrázek podle vlastního výběru. Rozdíly tu ale přece jen jsou. S ČSOB kartou můžete vybírat hotovost z bankomatů po celém světě a vhodně si ji nechat pojistit proti krádeži a ztrátě. I zde můžete útratu zaplatit mobilem nebo chytrými hodinkami, pokud platební kartu zrovna nemáte u sebe. Velikou novinkou ČSOB je tzv. bezkontaktní nálepka, kterou si můžete přilepit například na mobil a platit s ní stejně jako s opravdovou kartou.

Výhody:

 • Vydání a vedení debetní karty k Plus Kontu je zcela zdarma.
 • Výběry z bankomatů zdarma.
 • Výběry na České poště zdarma.

Nevýhody:

 • Pokud si nezřídíte účet Plus Konto, je zřízení debetní karty drahé.

Debetní karta od mBank

I společnost mBank se snaží konkurovat jiným velkým firmám, a poměrně se jí to daří. Snoubí v sobě výhodné nabídky jiných bank a spořitelen. Bezkontaktní platby a výběry ze všech bankomatů mBank zdarma, jsou samozřejmostí. Navíc i výběry v zahraničí jsou zcela bez poplatků. Vedle toho společnost mBank nabízí zvláštní platební karty u účtů pro děti. Navíc i zde si můžete nechat vyrobit bezkontaktní nálepku, která nahradí debetní kartu jako takovou.

Výhody:

 • Vedení debetní karty je první tři měsíce zdarma.
 • Výběry z bankomatů u nás i v zahraničí zdarma, pokud vybíráte hotovost nad 1 500 Kč.

Nevýhody:

 • Poplatek za vedení po třech měsících je 29 Kč.

Debetní karta od Raiffeisenbank

Společnost Raiffeisenbank se specializuje na vydávání debetních karet MasterCard. Vedle karet k běžným účtům, které nabízejí stejné výhody jako karty jiných bank, si můžete nechat zřídit také zlatou kartu MasterCard. Tou se vám otevře cesta k možnosti nadstandardních limitů na účtu. S těmito zlatými debetními kartami nejenže můžete vybírat bez omezení doma i v zahraničí, ale představují jakousi vstupenku do VIP prostorů např. na Letišti Václava Havla.

Výhody:

 • Vedení karty k účtu eKonto zdarma.
 • Výběry z bankomatů u nás i v zahraničí zdarma.

Nevýhody:

 • K účtu je vydávána pouze jedna debetní karta, další je nutno dokoupit za jednorázový poplatek 200 Kč.

Kde si lze zařídit další debetní karty?

Další typy debetních karet nabízejí například společnosti Equa Bank nebo Fio banka. Vesměs nabízejí to samé, co karty jiných bank, pouze ojediněle narazíte na nějaký neočekávaný benefit. Ve Fio bance například můžete svůj PIN kód měnit elektronicky z pohodlí domova a ke kartám MasterCard a Maestro si můžete zřídit bonusový Priceless Specials program. Kromě toho můžete až pětkrát v měsíci vybrat peníze z bankomatu jiné banky. U Equa Bank dostanete ke kartě i cestovní pojištění a pojištění debetní karty v prémiovém balíčku. Dokonce se můžete spolehnout i na levné výběry v zahraničí.

Mezi další společnosti, u kterých založením bankovního účtu získáte debetní kartu, patří:

 • UniCredit Bank
 • Sberbank

Debetní karta u UniCredit Bank

Banka nabízí bezkontaktní debetní kartu MasterCard, s níž můžete vybírat hotovost ze všech bankomatů po celém světě bez poplatků. K platební kartě si můžete sjednat i cestovní pojištění a pojistku proti odcizení karty.

Výhody:

 • Žádný poplatek za výběry z bankomatů UniCredit Bank.
 • Žádné poplatky za výběry hotovosti v zahraničí (pokud vlastníte účet U konto).

Nevýhody:

 • Pokud není karta propojena s účtem U konto, jsou výběry v zahraničí drahé.

Debetní karta u Sberbank

Sberbank vydává platební karty Maestro, MasterCard Standard a MasterCard Gold. Karty jsou vydávány ve dvou typech, tj. elektronická nebo embosovaná. Vydávají se vesměs k FÉR kontu.

Výhody:

 • Výběry z bankomatů Sberbank, ERA a ČSOB zdarma.
 • Vedení karty je v ceně účtu.

Nevýhody:

 • Za výběr z bankomatu jiné banky zaplatíte tučný poplatek.

Tip: Používáte více platebních karet a jejich nošení v klasické peněžence je pro vás nepřehledné a nekomfortní? Zvažte pořízení speciální peněženky na karty, ze které se karty vysunou na jedno stisknutí. Bonusem u takové peněženky může být hliníkové pouzdro s RFID ochranou, která zamezí nechtěnému nebo podvodnému načtení vašich karet. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz