Patříte k lidem, kteří se častěji ocitají na negativní vlně? Znamená pro vás pozitivní myšlení obtížný (nebo až nepředstavitelný) úkol a zůstat optimistou nepřichází v úvahu? Pokud ano, nebojte, nejste v tom sami. Je lidskou přirozeností občas myslet pesimistický, ale jestli se negativita stane vaším výchozím postojem, může to poškodit vaše fyzické a duševní zdraví.
Pokud se tedy ptáte, jak myslet pozitivně, jste na správném místě. V tomto článku se dozvíte možné způsoby, jak myslet pozitivně a zlepšit svou celkovou pohodu, zdraví a mít hezčí život.
Obsah článku
Co znamená pozitivní myšlení?
Optimismus nebo pozitivní myšlení představuje praxi zaměřenou na dobro v jakékoli dané situaci. Jde o to hledat na všem to lepší, přínosnější a udržet si nadějný postoj, i když jde do tuhého. Člověk, který myslí pozitivně, předvídá štěstí, zdraví a úspěch a věří, že dokáže překonat jakoukoliv překážku a potíže. A to i když se mu zrovna opravdu nedaří.
Pozitivní myšlení neznamená zavírat oči před méně šťastnými okamžiky života. Jedná se pouze o přistupování k těmto obtížným časům s optimističtější perspektivou, hledání nejlepšího možného výsledku spíše než okamžitého předpokládání, že se stane to nejhorší.
Ano, je důležité si umět přiznat, že se dnes nebo v tomto období cítíte špatně či se vám jakýmkoliv způsobem nedaří. Ale nemělo by vás to příliš dlouho ovládat a semlít na špatnou vlnu. Naopak, po prožití těchto emocí byste měli být schopni najít i na tom horším něco dobrého.
Proč je pozitivní myšlení důležité ?
Když jste pozitivní, máte tendenci být šťastnější a spokojenější se svým životem. Cvičení optimistického pohledu může mít také hmatatelné výhody ve vašem každodenním světě, odrazí se třeba v lepších vztazích nebo přínosnějších rozhodovacích schopnostech.
Zdravotní přínosy pozitivního myšlení
Odhodlání myslet pozitivněji může zlepšit vaše duševní a fyzické zdraví, náladu i sebevědomí a učinit váš život příjemnějším. Mnoho vědeckých studií prokázalo sílu pozitivního myšlení pro zlepšení celkového zdraví. Některé benefity spojené s pozitivním myšlením zahrnují:
- zvýšená odolnost vůči nemocem,
- nižší míra deprese,
- méně úzkostí a bolestí,
- vyšší psychická a fyzická pohoda,
- lepší kardiovaskulární zdraví,
- snížené riziko úmrtí na rakovinu, respirační onemocnění a infekce,
- lepší zvládání útrap a období stresu.
A našlo by se jistě mnoho dalších výhod, které pozitivní myšlení přináší do života každému člověku.
Jak cvičit pozitivní myšlení?
Pozitivní myšlení se dá považovat za návyk, který si každý může vytvořit. Někteří lidé jsou na tom přirozeně lépe, jiní více tíhnou k pesimismu. Ať už se váš výchozí postoj nachází kdekoliv, pozitivní myšlení představuje zvyk, který lze získat praxí.
1. Zapojte pozitivní samomluvu
Pozitivní myšlení obvykle začíná samomluvou, tokem myšlenek, které vám procházejí hlavou, aniž byste je vyslovili nahlas. Samomluva může plynout na optimistické nebo pesimistické vlně a logické nebo emocionální úrovni.
Návyk na pozitivní samomluvu si můžete vypěstovat dodržováním jednoduchého pravidla: Neříkejte si věci, které byste nikdy neřekli blízkému příteli nebo milované osobě. Buďte k sobě stejně přijímající, laskaví, chápaví, jemní a povzbuzující, jako byste byli k někomu, koho máte rádi.
2. Projevujte vděčnost
Projevování vděčnosti představuje důležitý aspekt pozitivní samomluvy, který si zaslouží své vlastní místo na seznamu zlepšování pozitivního myšlení.
Je opravdu snadné zabývat se negativními věcmi v životě. Všichni mají své stresory a problémy, které se občas mohou zdát nepřekonatelné. Pokud se ale zastavíte a zamyslíte se nad věcmi, za které jste vděční, může vám to pomoci udržet si pozitivní postoj.
Zvykněte si na připomínání si, za co jste vděční, a to každý den. Můžete si vést deník vděčnosti a psát do něj denně večer před spaním nebo ráno po probuzení. Určitě vždy najdete něco, za co jste vděční, například za svou rodinu, přátelé, zdraví, práci nebo domov. Nebo možná cítíte vděčnost za drobnější věci, jako je slunečný den nebo šálek dobré kávy.
Ať už se jedná o cokoliv, chvilka ocenění toho dobrého ve vašem životě může pomoci zahnat to špatné. A také najít ztracené pozitivní myšlení.
3. Identifikujte oblasti pro zlepšení
Zatímco praktikujete pozitivní samomluvu a více si uvědomujete všechno to, za co jste vděční, přirozeně se setkáte se spoustou negativních myšlenek.
Když se vám v hlavě nevyhnutelně objeví negativní myšlenky, prozkoumejte je z logické perspektivy. Pokud totiž vyvstanou, mozek může pouze poukazovat na to, že je něco špatně. Zamyslete se tedy nad tím, jak to zlepšít a přetransformovat do pozitivního pohledu.
Jestli však dojdete k závěru, že je negativní myšlenka nelogická nebo neslouží vám a vašemu štěstí, zkuste ji vypustit a nezabývat se nad ní. Případně si ji zkusit říct v pozitivní vlně.
4. Travte čas s pozitivními lidmi
Není nějakým tajemstvím, že lidé, kterými se obklopujete, hluboce ovlivňují vaše životy. Vaše vztahy mohou ovlivnit vše od fyzického zdraví až po duševní pohodu.
Když jste kolem optimistických lidí, jejich dobrý přístup vás zcela pohltí. Trávit čas v pozitivním prostředí vám může pomoci vidět sklenici spíše jako poloplnou, než poloprázdnou.
Optimističtí lidé mají tendenci být zábavnější a mohou vám pomoci více si užívat života. Mohou vám také přispět k větší motivaci, když nastanou těžké časy. S nimi se zdá, že nic nezvládne vykolejit vaše úsilí o vytvoření pozitivnějšího výhledu, takže se snažte trávit čas s pozitivními lidmi.
5. Pečujte o své fyzické zdraví
Vaše fyzické zdraví a duševní postoj spolu úzce souvisí. Péče o své fyzické zdraví vám může pomoci k pozitivnímu přístupu. Když se cítíte dobře fyzicky, je pravděpodobnější, že se budete cítit dobře i psychicky a emocionálně.
Když jste fyzicky zdraví, máte více energie a vytrvalosti. Dokážete jasněji myslet a dělat lepší rozhodnutí. Lépe se také vyrovnáváte se stresem a zvládáte obtížné situace. Péče o své fyzické zdraví tak tvoří nedílnou součást péče o vaši celkovou pohodu. Zdravými rozhodnutími zlepšíte svou náladu, snížíte stres a zvýšíte hladinu energie. Všechny tyto výhody přispívají k pozitivnímu přístupu.
6. Zasmějte se
Pro ty, kteří se snaží udržet si pozitivní myšlení, představuje smích cenný nástroj. Prokázalo se, že smích zlepšuje náladu, snižuje stres a dokonce zlepšuje imunitní funkce. Když se smějete, vaše tělo uvolňuje endorfiny, které mají přirozené vlastnosti zlepšující náladu.
Smích také pomáhá odvrátit pozornost od negativních myšlenek, starostí a naučit se smát, když se vás život snaží zničit, může vybudovat odolnost. Když prožíváte těžké období a do ničeho se vám nechce, přinuťte se pustit si alespoň nějaké vtipné video. Sami uvidíte, že se budete cítit o něco lépe.
A pamatujte, že smích je nakažlivý, takže pokud se cítíte na dně, zkuste trávit čas s přáteli nebo rodinou, kteří vás zaručeně rozesmějí. Brzy zjistíte, že váš pohled na život je mnohem slunnější, když si každý den uděláte čas na zasmání.
7. Dopřejte si čas pro sebe
Je důležité se o sebe starat jak fyzicky, tak psychicky. Když si uděláte čas na péči o sebe, investujete do svého celkového zdraví a pohody. A i když se to může zdát jako luxus, dopřát si trochu sebepéče ve skutečnosti skvěle podpoří pozitivní myšlení.
Když si děláte čas pro sebe, vysíláte tím zprávu, že stojí za to se o sebe starat, což pomáhá zvýšit vaše sebevědomí. Navíc péče o sebe pomáhá snížit stres a úzkost. Mimo jiné tím investujete do svého budoucího zdraví a štěstí.
Tak neváhejte a objednejte si tu vytouženou masáž, udělejte si relaxační koupel nebo si pořiďte vysněnou novou knihu nebo oblečení či cokoliv, co vám udělá dobře. Vaše mysl i tělo vám za to poděkují.
8. Rozvíjejte ranní a večerní rutiny
Pokud jde o rozvoj pozitivního myšlení, rutiny jsou dosti klíčové. Tím, že si uděláte čas na zavedení ranní a večerní rutiny, můžete pomoci nastavit tón svého dne a podpořit pocit klidu a pohody.
Ráno začněte tím, že se zhluboka nadechnete a si stanovíte záměr na následující den. Nekoukejte hned do telefonu, ale raději otevřete okno nebo vyjděte na balkon a v klidu se dívejte do probouzejícího se dne. Pak si věnujte nějaký čas, abyste se protáhli nebo udělejte nějaké lehké cvičení, aby se vaše tělo rozhýbalo. Poté si můžete vychutnat zdravou snídani a věnovat čas plánování svého dne.
Večer se uvolněte při relaxační činnosti, jako je čtení nebo koupel. Pak si zapište tři věci, za které jste ze dne vděční. Nakonec věnujte pár minut vizualizaci svého ideálního života a toho, co chcete v následujících dnech učinit.
Tím, že si každý den věnujete jen pár minut, abyste se soustředili na svou mysl, tělo a ducha, můžete pomoci vytvořit pozitivní myšlení, které povede k trvalému úspěchu.
9. Cvičte všímavost
Všímavost znamená praxi věnování pozornosti přítomnému okamžiku bez posuzování. Může vám to pomoci lépe si uvědomit své myšlenky, pocity i okolí a pozitivně ovlivnit duševní a fyzickou pohodu.
Všímavost pomáhá snížit stres, úzkost a negativní emoce. Může také zlepšit vaše soustředění, paměť a kvalitu spánku. Kromě toho se všímavost pojí s několika přínosy pro fyzické zdraví, včetně nižšího krevního tlaku a sníženého rizika srdečních chorob.
Pravidelným praktikováním všímavosti se naučíte být více přítomni a soustředit se na pozitivní aspekty svého života, podporovat pozitivní myšlení a pomáháte si žít šťastněji a zdravěji.
Všímavost můžete provádět tak, že si každý den věnujete několik minut, abyste se soustředili na své dýchání a všímali si všech fyzických pocitů nebo myšlenek, které se objevují, a to bez posuzování. Nebo vyzkoušejte řízenou meditaci či lekci jógy, které vám pomůže zvýšit vaše schopnosti všímavosti.
10. Vyhněte se negativnímu jazyku
Slova mají obrovskou sílu. Jazyk, který používáte, může ovlivnit vaši náladu a to, jak přemýšlíte o sobě a ostatních. Negativní mluva, jako je pomlouvání nebo stěžování si, vede k pesimistickému nastavení. Na druhou stranu, používání optimistického jazyka podporuje pozitivní myšlení.
Když se zaměříte na pozitivní slova, může vám to pomoci vidět v sobě i v druhých to dobré. Také se zaznamenáte optimističtější pocit ohledně budoucnosti. Takže až na vás příště přijde pokušení pomlouvat nebo si stěžovat, věnujte chvíli zvážení dopadu svých slov.
11. Buďte zvědaví
Být zvědavý má mnoho výhod. Může pomoci podpořit pozitivní myšlení, zvýšit znalosti a porozumění a poskytnout pocit uspokojení.
Když jste zvědaví, s větší pravděpodobností se pustíte do zkoumání nových nápadů a konceptů. Také pravděpodobněji budete otevření a vnímaví k novým informacím.
Kromě toho může zvědavost vést k větší kreativitě a schopnosti řešit problémy. Takže pokud chcete zlepšit svou mysl, začněte tím, že budete zvědavější. Ptejte se, hledejte nové zkušenosti a nikdy se nepřestávejte učit.
12. Hledejte nové zkušenosti
Tento bod trochu souvisí s tím předchozím. Proč neposunout svou zvědavost dále a aktivně nevyhledávat nové, vzrušující zážitky? Výlet snů představuje skvělý způsob, jak objevit nové památky a zážitky.
Zatímco sbalení kufrů a odlet do neznámé destinace může být osvěžující, nové zážitky se nemusí omezovat pouze na fyzické cestování. Vyzkoušet něco nového – ať už je to experimentování s novým receptem, učení se nové dovednosti nebo prozkoumávání jiné části vašeho města – podpoří pozitivní myšlení.
Když vystoupíte ze svých komfortních zón, otevíráte se novým možnostem a způsobům myšlení. Dáváme si také šanci učit se a růst. Takže až příště pocítíte negativní vlnu nebo se budete nudit, zkuste něco nového. Může se tak jednat o změnu, kterou potřebujete.
Pozitivní myšlení vám značně zlepší život po všech stránkách. Vyzkoušejte některý z výše uvedených tipů a postupně je začleňujte do své každodenní rutiny. Uvidíte, že vám skvěle pomůžou vést příjemnější, šťastnější i hodnotnější život.