Domů » Nakupování bez obalu. Jak funguje?

Nakupování bez obalu. Jak funguje?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Nakupování bez obalu

Víte, že každý Čech průměrně spotřebuje přes 20 kg plastových obalů ročně? Je to šílené, avšak na chvíli se zastavte a uvědomte si, co všechno se prodává v plastech: jogurty, balené sýry a uzeniny, trvanlivé potraviny, nápoje v plastových lahvích. A co teprve plastové sáčky! V podstatě se nemůžete plastu vyhnout, jelikož se do něj balí všechno a všude… Nový fenomén nakupování bez obalu se s tímto nešvarem snaží bojovat. Navštívili jste někdy už bezobalový obchod?

V článku vám nakupování bez obalu představíme, vysvětlíme jeho podstatu a ukážeme, kde jej hledat. Asi by vás ani nenapadlo, co všechno se dá bez obalu nakoupit.

💡 Tip: Přečtěte si také, jaké benefity vám může přinést vegetariánství či veganství.

Nakupování bez obalu

Nakupování bez obalu je na první pohled novinkou a vymožeností dnešní doby, avšak myslíte si, že naši předkové před 100 i 200 lety měli mouku zabalenou po kilogramových pytlících? Nebo se že se nádoba na mléko po vypití vyhodila? Jasně, že ne.

Dnešní uspěchaná doba vyloženě vybízí k tomu, abychom plastový obal ze snězené bagety rovnou vyhodili do nejbližšího koše a již zabalené zboží si vložili do mikrotenového sáčku. Vzhledem k tomu, že jsou plastové obaly úplně všude kolem a používají je téměř všichni, nemáme pocit, že je na tom cokoliv divného nebo špatného. Navíc díky tomu, že pak plastovou lžičku hodíme do žlutého kontejneru, máme pocit, že jsme planetě ani nijak neublížili. To však není pravda.

🎓 Zajímavost: Víte, že plastové sáčky vznikly proto, aby se mohly využívat na vícero použití? Dnes je to však spíše jednorázová záležitost a lidé je po použití rovnou vyhazují.

Roční spotřeba plastů je velká
Roční spotřeba plastů je velká

Jak bezobal funguje?

Bezobalové nakupování je tedy způsob, jak ekologicky nakupovat a produkovat při tom co nejméně jakýchkoliv odpadů. Netýká se to tedy pouze plastů. Principem toho je, že žádný obal není pouze na jedno použití a vyhazuje se úplné minimum věcí.

Nepředstavujte si ale, že takový člověk má potom dům plný odpadu, se kterým se nechce rozloučit. Nejčastěji tito lidé nakupují do vlastních krabiček, uzavíratelných zavařovaček, lahví, a podobně. Záleží na typu zboží.

Funguje to tak, že si tyto obaly donesete s sebou do bezobalové obchodu, kde vám je zváží před nakupováním a následně si do nich můžete nasypat cokoliv, co vidíte. Při odchodu se nádoby znovu zváží a vy potom za zboží zaplatíte. Můžete takto nakoupit téměř cokoliv od různých druhů luštěnin, mouky, ale i chlazeného zboží.

Výhodou takového nakupování je kromě již zmíněného ekologického hlediska i fakt, že si můžete nakoupit přesně v takovém množství, které potřebujete a víte, že spotřebujete. Můžete se tak vyhnout vyhazování prošlých potravin. Nevýhodou takových obchodů je však často vyšší cena než v běžném supermarketu, která je však způsobena faktem, že zboží nabízené v bezobalech je často ekologicky vyrobené.

🎓 Zajímavost: Podle posledních dat, každá česká rodina vyhodí ročně 46 kg jídla.

Nakupování bez obalu v České republice

Bezobalových obchodů na českém území za poslední roky přibylo. Není to navíc jen doména Prahy a dalších velkých měst. Pomalu se tyto obchody rozšiřují i do menších městeček. Lidé se totiž začali zajímat o životní prostředí a dopady konzumní společnosti na naši planetu.

Pokud hledáte bezobalový obchod ve vaše okolí i vy, na internetu existují různé stránky, které tyto obchody evidují. Vyzkoušejte třeba stránku Reduca.cz, kde najdete bezodpadovou mapu s nejen bezobalovými obchody, ale také ekologickými drogeriemi či farmami. Stačí si vybrat!

Nakupování bez obalu v Česku

Důležitost ekologického nakupování už si ale všimly také velké nákupní řetězce, které se tomu snaží alespoň částečně přizpůsobit. U ovoce a zeleniny případně u pečiva často najdete plátěné pytlíky, které stačí doma trochu oprat a můžete je používat až do roztrhání. Některé hypermarkety navíc nabízejí i bezobalovou zónu, která funguje přesně na principu bezobalového obchodu. Můžete takto nakoupit luštěniny, těstoviny, rýži, případně i mražené zboží.

💡 Tip: Látkové pytlíky si snadno a zdarma ušijete i doma. Stačí k tomu trochu látky a stužka. Nic složitého!

Drogerie bez obalu

Ani výrobky z drogerie nemusíte kupovat v plastových obalech. Bezobalové obchody ji často mají jako součást svého sortimentu. Odneste si ve vlastní lahvičce trochu šamponu, v krabičce zase mýdlo a ekologický prací prášek. Existují také přímo bezobalové drogerie, které často nabízejí větší výběr než běžné bezobalové obchody.

💡 Tip: Přečtěte si také naše tipy na recepty na zdravá jídla nebo se inspirujte našim seznamem 12 nejlepších knih o seberozvoji a motivaci.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz